Sponzorováno

Hypochondrie – příznaky a léčba 4.89/5 (18)

Hypochondrie - příznaky a léčbaHypochondrie je porucha duševního zdraví, při které je člověk přesvědčen, že příčinou jeho zdravotních obtíží je nějaké závažné onemocnění, přesto, že medicínsky se dané onemocnění nepotvrdí. Kromě toho si pacient může vymyslet nemoc, která dokonce neexistuje.

Vyskytuje se hlavně u mladých lidí. Pacienti chodí od jednoho doktora k druhému, aby potvrdili resp. vyvrátili podezření z daného onemocnění. Z tohoto důvodu jsou často vystaveni opakovaným a ne nezbytným medicínským diagnostickým testem a procedurám.

Historie hypochondrie

Kořeny hypochondrie mohou pocházet už z dětství, proto odborníci varují rodiče, aby u dětí nespojovali nemoc s odměnou. Nemocné dítě pak mj. může začít zkoušet s rodiči manipulovat, dospělý hypochondr třeba zase svým zaměstnavatelem, protože k nemocnému je přece třeba chovat se ohleduplně. Neexistující nemoc může být zástěrkou pro jiný, skutečný problém, který dotyčný nechce řešit. Lékaři tento stav nazývají „útěkem do nemoci“. Nemocní si často sami „naordinují“ léky, užívají nespočet vitamínů a jiných potravních doplňků. V mezičase pak v literatuře svoji nemoc studují. Odmítají (oprávněnou) pomoc psychologa či psychiatra, raději opakovaně podstupují různá vyšetření u jiných lékařů, aby jim jejich domněnku o nemoci potvrdili.

Hypochondrie není simulování

Simulant předstírá nemoc vědomě a za jasným účelem. Člověk trpící hypochondrií skutečně trpí a je přesvědčen o svém špatném zdravotním stavu. Hypochondrie je vlastně projevem nějakého vnitřního nevědomého psychického problému. Zabývání se tímto problémem je ovšem pro psychiku obtížné a velmi nepříjemné.

Sponzorováno

Příznaky hypochondrie

  • porucha trvá nejméně 6 měsíců
  • obrovský, strašný strach z nemoci
  • příznaky mohou být neurčité nebo velmi specifické
  • chybná interpretace příznaků (např. jednoduchá vyrážka může být vnímána jako rakovina)
  • ovlivňování běžného života (zaměstnání, sociální sféry, denního fungování)
  • zaujatost, předsudek z nemoci není projev jiné psychické nemoci (deprese, úzkost, jiné psychózy)

Léčba hypochondrie

Léčba hypochondrie není specifická. V případě, že se objeví určité příznaky jako deprese, úzkost, zlost, hněv, nespavost, pak se přistupuje k léčbě jednotlivých příznaků. Narkotika a další léky by měly být použity uvážlivě a pouze tehdy, když je to potřeba. Podpůrná psychoterapie a přizpůsobení, resp. změna chování jsou nezbytnou součástí úspěšné léčby.

Po pevném rozhodnutí by bylo nejlepší zajít na vyšetření k praktickému lékaři. Pokud je hypochondrie vyvolána skutečnou úzkostí nebo depresí, může lékař předepsat anxiolytika nebo antidepresiva. Úzkost u těchto pacientů může lékař snižovat i tím, že je zve na pravidelné kontroly. Pokud neshledá nic závažného ve zdravotním stavu, měla by další cesta rozhodnutého pacienta vést k psychoterapii.

Prevence

Sponzorováno

Hypochondrii se nedá snadno předcházet. Velkou pomocí je domácí zvíře, které nutí člověka myslet na zodpovědnost za dalšího člena domácnosti, odvádí ho od úvah o nemocech a dává jeho životu jiný náboj a rozměr. Také cvičení může navodit pocit spokojenosti, například jóga, ale i tanec. Pokud někdo vede činorodý život, většinou se tolik nesoustředí na své fyzické problémy a nezveličuje jejich význam.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva