Sponzorováno

Hypersomnie neboli nadměrná denní spavost – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (18)

  • Hypersomnie, známá také jako nadměrná denní spavost, je stav, ve kterém jedinec pociťuje nadměrnou ospalost během dne a má tendenci často usínat nebo cítit potřebu spánku, i když dostatečně spal v noci. Tato podmínka může být známkou různých zdravotních problémů.
  • Mezi příznaky a charakteristiky hypersomnie patří: Nadměrná spavost: Lidé s hypersomnií často potřebují delší doby spánku během noci a stále pociťují silnou potřebu krátkých zdřímnutí během dne. Problémy s koncentrací: Nadměrná denní ospalost může způsobit problémy s koncentrací, pozorností a pamětí. Poruchy spánku: V některých případech může být hypersomnie spojena s poruchami spánku, jako je spánková apnoe nebo narkolepsie.

  • Příčiny hypersomnie mohou být různé, od genetických faktorů až po zdravotní problémy, jako jsou poruchy spánku, infekce, hormonální nerovnováha nebo neurologické stavy.
  • Diagnóza a léčba hypersomnie mohou vyžadovat konzultaci s lékařem a specialistou na spánek, kteří mohou provést potřebné vyšetření a navrhnout vhodný léčebný plán.

Hlavním příznakem hypersomnie je neustálá únava.

Hlavním příznakem hypersomnie je neustálá únava.

Co je to hypersomnie?

Hypersomnie je stav, při kterém se během dne cítíte nadměrnou spavost. Tato nadměrná spavost je tedy stav, kdy jedinec prospí i více než 12 hodin denně. Zároveň upadá do spánku nejen v noci, ale často i během dne. Může se vyskytnout i po dlouhém spánku. Dalším názvem hypersomnie je nadměrná denní spavost.

Hypersomnie může být primární stav nebo sekundární stav. Sekundární hypersomnie je výsledkem jiného zdravotního stavu. Lidé s hypersomniemi mají během dne potíže s fungováním, protože jsou často unavení, což může ovlivnit koncentraci a hladinu energie.

Jaké jsou typy hypersomnie?

Hypersomnie může být:

  1. primární,
  2. sekundární.

K primární hypersomnii dochází bez dalších zdravotních stavů. Jediným příznakem je nadměrná únava.

Sekundární hypersomnie je způsobena jinými zdravotními stavy. Patří sem třeba spánková apnoe, Parkinsonova choroba, selhání ledvin a syndrom chronické únavy. Tyto stavy způsobují špatný spánek v noci, což vás vede k únavě během dne.

Hypersomnie není totéž jako narkolepsie, což je chorobný neurologický stav, který během dne způsobuje náhlé nepředvídatelné záchvaty spánku. Lidé s hypersomnií mohou obecně zůstat vzhůru, ale cítí se velmi unavení.

Příčiny – co způsobuje hypersomnii?

Předpokládá se, že primární hypersomnie je způsobena problémy v částech mozku, které nějak ovládají spánek a probuzení.

Sekundární hypersomnie je výsledkem stavů, které způsobují únavu nebo nedostatečný spánek. Například spánková apnoe může způsobit hypersomnii, protože může způsobovat potíže s dýcháním v noci, což nutí lidi, aby se během noci několikrát probudili.

Některé léky mohou také způsobit hypersomnii. Časté užívání drog a alkoholu může také během dne vyvolat ospalost. Další možné příčiny jsou funkce štítné žlázy a nebo i poranění hlavy.

Další příčiny mohou být poranění hlavy nebo neurologické onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo Parkinsonova nemoc. A také genetika (s příbuzným s hypersomnií) a deprese.

Kdo je nejvíce vystaven riziku hypersomnie?

Hypersomnií jsou nejvíce ohroženi lidé s podmínkami a nemocemi, které je během dne nebo noci hodně unavují. Tyto stavy jsou třeba již zmíněná spánková apnoe, nějaké ledvinové problémy, srdeční problémy, problémy mozku, atypická depresi a nízká funkce štítné žlázy.

Dle dostupných statistických údajů se ukazuje, že tento stav postihuje více muže, než ženy.

U lidí, kteří kouří nebo pijí alkohol pravidelně, je také vyšší riziko vzniku hypersomnie. Léky, které způsobují ospalost, mohou mít vedlejší účinky podobné hypersomnii.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky hypersomnie?

Hlavním příznakem hypersomnie je neustálá únava. Lidé s hypersomnií mohou spát po celý den, aby ulevili svojí ospalosti. Také mají potíže s probuzením z dlouhého spánku.

Mezi další příznaky hypersomnie patří:

  • nízká hladina energie
  • podrážděnost
  • úzkost
  • ztráta chuti k jídlu
  • pomalé myšlení nebo řeč
  • obtížnosti se zapamatováním si
  • neklid

Jak je diagnostikována hypersomnie?

K diagnostice hypersomnie lékař zkontroluje vaše příznaky a anamnézu. Fyzická zkouška může vyzkoušet bdělost pacienta.

Lékaři používají k diagnostice hypersomnie několik testů, například tyto:

  • spánkový deník: zaznamenáváte si veškeré informace o spánku – kdy jste byli přes noc vzhůru a podobně – to vše pro to, abyste sledovali spací vzorce.
  • epworthská škála spavosti: hodnotíte svou ospalost a určí se takto závažnost vašeho stavu.
  • test vícenásobné latence spánku: Během dne sledujete zdřímnutí. Test měří typy spánku, které zažíváte.

  • polysomnogram: zůstanete přes noc v centru spánku. Stroj pak monitoruje vaši mozkovou aktivitu, pohyby očí, srdeční frekvenci, hladiny kyslíku a dýchací funkce při spánku.

Léčba – jaké jsou možnosti léčby hypersomnie?

Léčba tohoto stavu se může lišit v závislosti na příčině vaší hypersomnie.

Mnoho léků určených pro narkolepsii může léčit i hypersomnii. Mezi ně patří amfetamin, methylfenidát a modafinil. Tyto léky jsou vlastně stimulanty, které vám pomohou cítit se vzhůru. Pokud máte diagnózu hypersomnie, lékař vám může předepsat různé léky k léčbě, včetně stimulancií, antidepresiv a také několik novějších léků (například Provigil a Xyrem).

Změny životního stylu jsou také kritickou součástí léčebného procesu. Lékař vám může doporučit pravidelný spánek. Můžete se také vyhnout určitým činnostem – to může také zlepšit vaše příznaky, zejména pak před spaním. Většina lidí s hypersomnií by neměla vůbec pít alkohol, kouřit a ani užívat drogy. Lékař může také doporučit jídelníček s velkým množstvím energie, aby přirozeně po celý den udržoval hladinu energie na vyšší hodnotě.

Pokud máte diagnózu spánkové apnoe, lékař vám může předepsat léčbu známou přístroj pro léčbu syndromu obstruktivní spánkové APNOE – CPAP. S CPAP nosíte masku přes nos, když spíte. Stroj, který dodává nepřetržitý proud vzduchu do nosních dírek, je zavěšen na masku. Tlak vzduchu proudícího do nosních dírek pomáhá udržovat otevřené dýchací cesty.

Pokud užíváte léky, které způsobují ospalost, zeptejte se svého lékaře na změnu léku, u kterého je méně pravděpodobné, že vás bude dělat ospalými.

Jaký je dlouhodobý výhled pro lidi s hypersomnií?

Někteří lidé s hypersomnií mohou zlepšit své příznaky správnými změnami životního stylu. Léky mohou také pomoci léčit tento stav. Někteří lidé však nikdy nepocítí úplnou úlevu. Nejedná se o život ohrožující stav, ale může mít dopad na kvalitu života člověka.

Prevence – jak můžete zabránit hypersomnii?

Sponzorováno

Neexistuje způsob, jak zabránit některým formám hypersomnie. Riziko hypersomnie můžete snížit vytvořením klidného prostředí pro spaní a vyhýbáním se alkoholu. Také vhodnou úpravou životního stylu. Vyhněte se také lékům, které způsobují ospalost a nepracujte pozdě v noci.

A co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva