Sponzorováno

Hyperprolaktinémie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

  • Hyperprolaktinémie znamená, že máte vyšší než normální hladiny prolaktinu v krvi.
  • Nejčastější příčinou je prolaktinom, nezhoubný (nezhoubný) nádor ve vaší hypofýze. Některé zdravotní stavy a léky mohou také způsobit hyperprolaktinémii.

Abnormální hormonální funkce postihuje ženy i muže. Hyperprolaktinémie je stav charakterizovaný vysokou hladinou hormonu zvaného prolaktin v krvi. Prolaktin je produkován hypofýzou a hraje zásadní roli ve vývoji prsou během těhotenství.

Zatímco během těhotenství a kojení je hyperprolaktinémie považována za zcela normální, může se objevit i jindy v důsledku onemocnění a užívání léků. Hyperprolaktinémie může postihnout ženy i muže, což má za následek mimo jiné nepravidelnou menstruaci a erektilní dysfunkci.

Co je prolaktin?

Prolaktin je hormon produkovaný vaší hypofýzou, která se nachází ve spodní části mozku. Prolaktin způsobuje růst a vývoj prsou a způsobuje tvorbu mléka po narození dítěte. Normálně mají muži i ženy v krvi malé množství prolaktinu. Hladiny prolaktinu jsou kontrolovány jinými hormony nazývanými prolaktin inhibující faktory (PIF), jako je dopamin.

Během těhotenství hladina prolaktinu stoupá. Po narození dítěte dochází k náhlému poklesu estrogenu a progesteronu. Vysoká hladina prolaktinu spouští v těle tvorbu mléka pro kojení. U žen, které nejsou těhotné, prolaktin pomáhá regulovat menstruační cyklus (periody). U mužů prolaktin ovlivňuje produkci spermií.

Příčiny hyperprolaktinémie

Hladiny prolaktinu mohou být zvýšeny z mnoha důvodů. Jednou z častějších příčin je vznik nezhoubného nádoru na hypofýze. Tento nerakovinný růst, známý jako prolaktinom, přímo vylučuje nadměrný prolaktin a zároveň snižuje hladiny jiných pohlavních hormonů.

Nemoci postihující část mozku zvanou hypotalamus mohou také způsobit hyperprolaktinémii. Hypotalamus funguje jako spojovací článek mezi nervovým systémem a hypofýzou. Zvýšení hladin prolaktinu může být často přímo spojeno s nádorem, traumatem nebo infekcí hypotalamu.

Jiné příčiny mohou být tyto:

  • Hypotyreóza (nízká hladina hormonů štítné žlázy)
  • Chronické selhání ledvin
  • Antidepresiva
  • Antipsychotika
  • Antihypertenziva
  • Léky proti nevolnosti
  • Estrogen
  • Stres, fyzický nebo psychický
  • Poranění hrudní stěny

Příznaky hyperprolaktinémie

Příznaky hyperprolaktinémie u žen se mohou lišit. Pokud se vyskytují mimo těhotenství nebo kojení, mohou být tyto:

Sponzorováno

Když se objeví u mužů, symptomy typicky zahrnují sexuální dysfunkci a/nebo bolest spojenou s tvorbou prolaktinomu. Mezi běžné příznaky a symptomy patří:

  • Erektilní dysfunkce
  • Gynekomastie (vývoj prsní tkáně)
  • Galaktorea (abnormální laktace)
  • Neplodnost
  • Ztráta libida

Diagnostika hyperprolaktinémie

Diagnóza hyperprolaktinémie znamená rutinní krevní test ke kontrole hladin prolaktinu. Pokud jsou hladiny zvýšené, může lékař chtít test zopakovat, tentokrát poté, co budete mít půst alespoň osm hodin.

Normální hodnoty prolaktinu v krvi jsou:

  • Muži: 2 až 18 nanogramů na mililitr (ng/ml)
  • Netěhotné ženy: 2 až 29 ng/ml
  • Těhotné ženy: 10 až 209 ng/ml

Může být také doporučeno vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), aby se zjistily známky růstu hypofýzy nebo poškození okolních tkání. Krevní testy k vyhodnocení jiných hladin hormonů mohou být užitečné při vyloučení jakýchkoli jiných možných příčin příznaků.

Léčba hyperprolaktinémie

Léčba závisí na příčině. Pokud se nezjistí příčina nebo máte nádor hypofýzy, obvyklá léčba je medikamentózní. Hypotyreóza se léčí léky nahrazujícími štítnou žlázu, které by také měly normalizovat hladiny prolaktinu. Pokud je důvodem vašich vysokých hladin prolaktinu váš běžný lék, váš lékař s vámi bude spolupracovat při hledání jiného léku.

Cílem léčby je vrátit prolaktin do normálních hodnot. Existuje řada standardních možností, jak toho dosáhnout:

  1. Léky Parlodel (bromokriptin) a Dostinex (kabergolin) jsou známé jako účinné při snižování hladiny prolaktinu a zmenšování nádorů hypofýzy.
  2. Chirurgické řešení může být někdy použita k odstranění nádoru hypofýzy, pokud léky nefungují nebo jsou špatně tolerovány.
  3. Radiace, i když se používá zřídka, může být navržena, pokud léky a operace nebyly účinné.
  4. Hypotyreóza může být léčena syntetickým hormonem štítné žlázy, který by měl snížit hladinu prolaktinu.
  5. Pokud jsou vysoké hladiny prolaktinu způsobeny léky na předpis, mohou být předepsány jiné léky.

Prognóza (výhled) u hyperprolaktinemie je obecně dobrá. Léčba prolaktinomů, nejčastější příčiny hyperprolaktinémie, je obvykle účinná.

Sponzorováno

Ačkoli hyperprolaktinémie není život ohrožující, může způsobit určité problémy, jako je neplodnost a nepravidelná menstruace. Z tohoto důvodu je důležité podstoupit léčbu, pokud máte hyperprolaktinémii.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva