Sponzorováno

Hyperkeratóza a parakeratóza – co je to a jaký je mezi nimi rozdíl? 4.5/5 (4)

  • Hyperkeratóza a parakeratóza jsou dva důležité histologické pojmy, které se používají při hodnocení stavu pokožky a sliznic, zejména při mikroskopickém vyšetření kožních vzorků.
  • Oba termíny se vztahují k procesu rohovění – tedy ke způsobu, jakým se buňky pokožky proměňují v ochrannou vnější vrstvu (stratum corneum).

Co je to hyperkeratóza a parakeratóza?

Hyperkeratóza a parakeratóza jsou dva důležité histologické pojmy, které se používají při hodnocení stavu pokožky a sliznic, zejména při mikroskopickém vyšetření kožních vzorků. Oba termíny se vztahují k procesu rohovění – tedy ke způsobu, jakým se buňky pokožky proměňují v ochrannou vnější vrstvu (stratum corneum).

Hyperkeratóza

Hyperkeratóza je stav, při kterém dochází k nadměrnému ztluštění rohové vrstvy kůže (stratum corneum). To je vrstva tvořená mrtvými buňkami (keratinocyty), které normálně nemají jádra a slouží jako ochranný štít proti vnějším vlivům.

Typické příčiny:

  • Chronické dráždění nebo tlak (např. mozoly, kuří oka)
  • Kožní onemocnění jako ekzémy, lupénka nebo atopická dermatitida
  • Nedostatek vitamínu A
  • Reakce na chemikálie či alergeny

Poznámka: Hyperkeratóza je často obrannou reakcí organismu – kůže si vytváří „štít“ tam, kde je dlouhodobě zatěžována nebo podrážděna.

Parakeratóza

Parakeratóza je abnormální rohovění, při kterém v rohové vrstvě zůstávají jádra buněk, což se za normálních okolností neděje (normálně buňky v této vrstvě už žádná jádra nemají). Normálně se při dozrávání buněk v kůži ztrácí buněčná jádra, ale při parakeratóze tento proces není dokončen.

Typické příčiny:

Sponzorováno

  • Lupénka (psoriáza)
  • Chronické zánětlivé stavy pokožky
  • Některé typy dermatitid

Poznámka: Parakeratóza naznačuje, že buňky se obnovují příliš rychle – pokožka nestíhá dokončit svůj normální cyklus rohovění.

Parakeratóza

Parakeratóza

 

Srovnání hyperkeratózy a parakeratózy

Vlastnost Hyperkeratóza Parakeratóza
Popis Ztluštění rohové vrstvy kůže Přítomnost buněčných jader v rohové vrstvě
Normální výskyt Ne, jedná se o patologický stav Ne, výskyt jader v této vrstvě není normální
Častý u Mozoly, ekzémy, chronické podráždění Lupénka, zánětlivé kožní stavy
Příčina Ochranná reakce na tlak, zánět nebo dráždění Rychlá obnova pokožky bez dostatečného dozrání buněk

 

Sponzorováno

Oba tyto jevy jsou důležité při hodnocení kožních biopsií a často pomáhají lékaři určit typ kožního onemocnění nebo stupeň zánětu. Pokud se s těmito pojmy setkáte ve výsledcích vyšetření, je vhodné se poradit s dermatologem o jejich konkrétním významu ve vašem případě.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva