Obsah článku
Vysoká hladina cukru v krvi je hlavním ukazatelem cukrovky. Pokud člověk s diabetem nezvládne hladinu cukru v krvi, může se u něj rozvinout závažná komplikace zvaná diabetická ketoacidóza. Pokud člověk nezačne s léčbou ketoacidózy, může upadnout do diabetického kómatu, což je opravdu nebezpečná komplikace diabetu.
V tomto článku se podíváme na to, jak rozpoznat hyperglykémii, způsoby její léčby a možné příčiny a komplikace.
Příčiny hyperglykémie
Většina lidí zažije zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle, zejména pak po neobvykle velkém jídle s vysokým obsahem glukózy. Lidé, kteří trpí hyperglykémií, mohou mít problémy s výrobou inzulínu. Inzulín je hormon produkovaný ve slinivce břišní, který umožňuje buňkám používat glukózu pro generování energie a normální fungování. Pokud je v těle málo inzulínu nebo je z nějakého důvodu neúčinný, může se rozvinout diabetes (cukrovka).
Existují dva typy cukrovky:
- K Diabetu typu I dochází, když tělo neprodukuje inzulín.
- Diabetes 2. typu se objevuje, když tělo inzulín nepoužívá efektivně. Výsledkem je, že glukóza zůstává v krvi a cirkuluje v těle.
Přejídání a málo pohybu může vést k nepřetržitě vysokému množství cukru v krvi. To může také snížit účinnost inzulínu.
Stres v práci, životě a vztazích může také uvolňovat hormony, které udržují hladinu glukózy v krvi. Jedna studie spojila stres s vysokou hladinou cukru v krvi. Dokonce i nemoc, jako je chřipka, by také mohla vést ke stresu, který způsobí zvýšení hladiny cukru v krvi.
Fenomén úsvitu
Běžnou příčinou hyperglykémie u lidí s diabetem je tzv. úsvit. Fenomén úsvitu je situace, kdy se v časných ranních hodinách zvyšuje hladina cukru v krvi v důsledku zvýšené tvorby stresových hormonů působících proti inzulinu. Tento stav tedy nastává brzy ráno, když určité hormony, jako je epinefrin, glukagon a kortizol, způsobují, že játra uvolňují glukózu do krve. Tento jev se objevuje obvykle kolem 8 až 10 hodin poté, co pacient s diabetem usnul.
Ne všechny vysoké hladiny cukru v krvi ráno jsou však výsledkem úsvitu. Mohou se také vyskytnout v důsledku konzumace sladkých nebo vysoce sacharidových svačinek před spaním, či v důsledku užívání nesprávné dávky léků nebo nedostatečného užívání inzulínu.
Probuzení v noci a testování hladiny cukru v krvi může být účinným způsobem, jak zjistit, zda jsou tyto vrcholy výsledkem fenoménu úsvitu nebo jsou způsobeny jinými příčinami.
Příznaky hyperglykémie
Hyperglykémie způsobuje příznaky, které člověk pozná během vlastního monitorování nebo si příznaků všimne jinými způsoby. Jsou to například tyto příznaky:
- hladiny glukózy v krvi vyšší než 130 miligramů na decilitr (mg / dl) před jídlem nebo nad 180 mg / dl 2 hodiny po začátku konzumace jídla
- časté močení
- častější žízeň
- vyšší než průměrný objem glukózy v moči
I když se znatelné příznaky hyperglykémie často nevyskytují v hladině pod 250 mg / dl, lidé s diabetem by měli vše monitorovat dostatečně pravidelně, aby zachytili hladinu glukózy, než dosáhnou stadia, kdy již mohou pozorovat příznaky bez monitoringu.
Komplikace diabetu a hyperglykémie
Komplikace diabetu jsou často právě důsledky dlouhodobé hyperglykémie. Pokud je hladina cukru v krvi trvale vysoká z důvodu cukrovky, může se objevit řada zdravotních problémů, včetně těch následujících.
Komplikace na pokožce
Lidé s dlouhodobou hyperglykémií by mohli být náchylnější k bakteriálním a plísňovým infekcím, jako jsou svědění, atletická noha a kožní řasa.
Jiné diabetické kožní stavy mohou způsobit vznik skvrn a lézí, které mohou způsobit bolest a svědění. jsou to třeba tyto problémy:
- diabetická dermopatie, která může vést k oválným nebo kruhovým, šupinatým, světle hnědým skvrnám na nohou
- acanthosis nigricans, který způsobuje zvýšené hnědé oblasti na krku, slabinách a podpaží
- necrobiosis lipoidica diabeticorum, což je vzácná komplikace, která způsobuje někdy bolestivé léze podobné jizvě s fialovým okrajem
- diabetické puchýře a vředy, které se nejčastěji vyvíjejí na končetinách a jsou bezbolestné
- eruptivní xantomatóza, stav, který způsobuje na kůži žluté hrudky, které mají kolem základny červený prsten
- Granuloma annulare, který způsobuje na kůži vyvýšené, prstencové nebo obloukovité skvrny
Poškození nervů
Trvale vysoká hladina cukru v krvi může poškodit nervy hned několika způsoby:
Sponzorováno
- Periferní neuropatie: Jedná se o poškození nervů na nohou a rukou, které vede ke znecitlivění, mravenčení nebo slabosti. Lidé si nemusí být vědomi, když si zraní nohy, a musí je denně kontrolovat, aby se vyhnuli infikovaným ranám.
- Autonomní neuropatie: Ta ovlivňuje automatické procesy v těle, jako je kontrola močového měchýře, sexuální funkce a trávení.
- Jiné typy neuropatie: Trvale zvýšená hladina cukru v krvi může vést k femorální, hrudní, kraniální nebo fokální neuropatii.
Komplikace s očima
U diabetiků může dojít k diabetické retinopatii. Ta způsobuje poškození krevních cév v zadní části oka, což vede ke ztrátě zraku a možná je i slepota.
Mít cukrovku a trvale vysoký krevní tlak zvyšuje riziko glaukomu o 40% a šedého zákalu o 60%.
Diabetická ketoacidóza
Pokud osoba s diabetem nepodnikne kroky ke kontrole hladiny cukru v krvi, buňky se stanou méně citlivými na inzulín. Pokud v těle není dostatek inzulinu nebo buňky nereagují a glukóza nemůže do buněk vstoupit, tělo místo toho využívá pro energii tuky. Tělo produkuje ketony z odbourávání tuků.
Tělo nedokáže zvládnout vysokou hladinu ketonů – ketony se mohou nakonec hromadit, což způsobuje, že krev je příliš kyselá. To může vést ke komplikacím, jako je diabetická ketoacidóza.
Diabetická ketoacidóza zvyšuje hladinu kyseliny v těle a bez léčby může vést k diabetickému kómatu.
Každý, kdo trpí diabetem a má následující příznaky, by měl okamžitě vyhledat okamžitou léčbu:
- dušnost
- ovocně vonící dech
- zvracení a nevolnost
- vyprahlá ústa
Léčba hyperglykémie – jak ji řešit?
Zatímco léčba diabetu je trvalým a často celoživotním údělem, osoba s diabetem může podniknout kroky ke snížení špiček vysoké hladiny glukózy v krvi (tedy kroky k řešení hyperglykémie).
Člověk s diabetem by měl nosit náramek s informací o diabetu, který poskytne informace v případě nouze.
Možnosti řešení hyperglykémie jsou následující:
Cvičení
Díky fyzické aktivitě může tělo využívat nadbytek glukózy v krvi. Pokud však osoba s těžkou hyperglykémií najde ketony u sebe v moči, měla by se vyhnout cvičení, protože to odbourává více tuků a může urychlit ketoacidózu.
Pokud je tedy vaše hladina cukru v krvi vyšší než 240 mg / dl, zkontrolujte v moči ketony. Pokud máte ketony, necvičte. Cvičení, pokud jsou přítomny ketony, může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi. Budete muset spolupracovat s lékařem, abyste našli nejbezpečnější způsob, jak snížit hladinu cukru v krvi.
Hlídaní (změny) jídelníčku
Konzumace méně jídla a hlavně méně sladkých snacků, stejně jako zaměření na potraviny s nízkým obsahem cukru, pomáhá udržet množství glukózy na vhodné úrovni, kterou tělo dokáže zvládnout. Dietolog může člověku pomoci přizpůsobit jeho stravu postupným a zdravým způsobem.
Změna léků
Lékař může doporučit změnu načasování nebo typů léků a inzulínu, které osoba užívá, pokud nesnižují hladinu cukru v krvi tak, jak by měly.
Pijte více vody
Voda pomáhá odstraňovat přebytečný cukr z krve močí a zabraňuje dehydrataci.
A co vy? Máte s hyperglykémií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si ještě o cukrovce přečíst?
- Cukrovka (diabetes mellitus) a zaměstnání – jak se to dá zvládat?
- Léčba cukrovky (diabetu) hladověním – jde to?
- Kokosový olej a cukrovka – přírodní bojovník proti tomuto onemocnění
- Co pít když máte diabetes (cukrovku)? Toto je 5 nejlepších nápojů
- Glykemická dieta – dieta s nízkým glykemickým indexem – jak ji dodržovat a jak funguje?
VIDEO: Dítě s diabetem – hypo a hyperglykemie
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Studie - kontrola a řízení diabetu a hyperglykémie u hospitalizovaných pacientů Autor: Leonor Corsino, MD
- O hyperglykémii Termín „hyperglykémie“ odvozený z řeckého hyper (vysoký) + glykys (sladký / cukr) + haima (krev). Hyperglykémie je hladina glukózy v krvi vyšší než 125 mg / dl při hladovění a vyšší než 180 mg / dl 2 hodiny po jídle.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka
Přečtěte si také naše další články