Obsah článku
- Hyperbilirubinémie je stav, při kterém jsou hladiny bilirubinu v krvi zvýšené nad normální úrovně. Bilirubin je pigment, který vzniká při rozkladu hemoglobinu z červených krvinek.
- Krevní testy mohou měřit hladiny bilirubinu a rozdělit je do dvou hlavních forem: nepřímý (indirektní) bilirubin a přímý (direktní) bilirubin.
- Nepřímý bilirubin: Toto je forma bilirubinu, která není vázána na bílkoviny a není rozpustná ve vodě. Vysoké hladiny nepřímého bilirubinu mohou být důsledkem nadměrného rozkladu červených krvinek, problémů s jaterním metabolismem bilirubinu nebo nedostatečného vylučování bilirubinu žlučí.
- Přímý bilirubin: Toto je forma bilirubinu, která je vázána na bílkoviny a je rozpustná ve vodě. Zvýšené hladiny přímého bilirubinu mohou naznačovat problémy s vylučováním žluči z jater nebo obstrukcí žlučových cest.
- Příznaky hyperbilirubinémie mohou být: žloutnutí kůže a bílků očí (žloutenka), tmavá moč, světlá stolice, únava, nevolnost a zvracení.
- Příčiny hyperbilirubinémie mohou zahrnovat infekční hepatitidu, jaterní onemocnění, žlučové kameny, genetické poruchy metabolismu bilirubinu a další.
- U novorozenců může být hyperbilirubinémie normální a je známá jako novorozenecká žloutenka. To může být způsobeno nadměrným rozpadem červených krvinek u novorozenců, nedostatečnou funkčností jater v novorozeneckém období nebo jinými faktory. V některých případech může být nutné léčit hyperbilirubinémii fototerapií nebo výměnou krve (u závažných případů).
Hyperbilirubinémie je stav, kdy je v krvi vašeho dítěte příliš mnoho bilirubinu.
Při rozpadu červených krvinek vzniká látka zvaná bilirubin. Děti se bilirubinu nedokážou snadno zbavit a může se tak hromadit v krvi a dalších tkáních a tekutinách těla vašeho dítěte. Toto se nazývá hyperbilirubinémie. Protože bilirubin má pigment neboli barvivo, způsobuje žloutnutí pokožky a tkání vašeho dítěte. Tomu se říká žloutenka.
V závislosti na příčině hyperbilirubinémie se žloutenka může objevit při narození nebo i kdykoli poté.
Příčiny – co způsobuje hyperbilirubinémii?
Během těhotenství placenta vylučuje bilirubin. Když se vaše dítě narodí, musí tuto funkci převzít játra vašeho dítěte. Existuje několik příčin hyperbilirubinémie a žloutenky, jako:
- fyziologická žloutenka: vyskytuje se jako „normální“ reakce na omezenou schopnost vašeho dítěte vylučovat bilirubin v prvních dnech života. Fyziologická novorozenecká žloutenka nepředstavuje pro miminko riziko.
- žloutenka z mateřského mléka: asi u 2 procent kojených dětí se objeví žloutenka po prvním týdnu. Žloutenka z mateřského mléka (BMJ) se nejčastěji objevuje ve druhém nebo pozdějším týdnu života a může trvat několik týdnů. I když přesný mechanismus vedoucí ke žloutence z mateřského mléka není znám, má se za to, že látky v mateřském mléce inhibují schopnost jater dítěte zpracovávat bilirubin.
- žloutenka z hemolýzy: stav, který je důsledkem rozpadu červených krvinek v důsledku hemolytického onemocnění novorozence (Rh onemocnění), polycytémie nebo krvácení
- nedostatečná funkce jater: v důsledku infekce nebo jiných faktorů
Kdo je často postižen hyperbilirubinémií?
Asi u 60 procent donošených novorozenců a 80 procent předčasně narozených dětí se rozvine žloutenka. U kojenců matek diabetiček a matek s Rh onemocněním je vyšší pravděpodobnost vzniku hyperbilirubinémie a žloutenky.
Proč může být hyperbilirubinémie znepokojivá?
Ačkoli nízké či střední hladiny bilirubinu v krvi nejsou obvykle důvodem ke znepokojení, velké množství může cirkulovat do tkání v mozku a může způsobit záchvaty a poškození mozku. Toto je stav nazývaný kernikterus.
Jaké jsou příznaky hyperbilirubinémie?
Příznaky hyperbilirubinémie mohou být následující:
Sponzorováno
- žluté zbarvení pokožky vašeho dítěte (obvykle začíná na obličeji a pohybuje se dolů po těle)
- špatné krmení (kojení) nebo letargie
Jak se diagnostikuje hyperbilirubinémie?
S diagnózou pomáhá načasování výskytu žloutenky. Žloutenka objevující se v prvních 24 hodinách je poměrně závažná a obvykle vyžaduje okamžitou léčbu. Když se žloutenka objeví druhý nebo třetí den, je to obvykle „fyziologická“. Může se však jednat o vážnější typ žloutenky.
Když se žloutenka objeví třetí den až první týden, může to být způsobeno infekcí. Pozdější výskyt žloutenky ve druhém týdnu často souvisí s problémy s krmením mateřským mlékem, ale může mít i jiné příčiny.
Diagnostické postupy pro hyperbilirubinemii mohou být obecně tyto (vyšetřuje se krev):
- hladiny přímého a nepřímého bilirubinu v krvi: odrážejí, zda je bilirubin vázán játry s jinými látkami, aby mohl být vylučován (přímý), nebo cirkuluje v krevním oběhu (nepřímý)
- počet červených krvinek v krvi
- krevní skupina a testování Rh inkompatibility (Coombsův test)
Jak se léčí hyperbilirubinémie
Léčba závisí na mnoha faktorech, včetně příčiny hyperbilirubinémie a dle hladiny bilirubinu. Cílem je, aby se hladina bilirubinu nezvyšovala na nebezpečnou úroveň. Léčba může zahrnovat tyto metody léčby:
Fototerapie
Protože bilirubin absorbuje světlo, žloutenka a zvýšené hladiny bilirubinu obvykle klesají, když je vaše dítě vystaveno speciálnímu modrému spektru světla. Fototerapie může trvat několik hodin a používá se po celý den i noc. Poloha vašeho dítěte se mění, aby byla celá pokožka vystavena světlu.
Během fototerapie je třeba chránit oči vašeho dítěte a sledovat teplotu. Lékaři pak kontrolují krevní hladiny vašeho dítěte, aby mohli sledovat, zda fototerapie funguje.
Přikrývka z optických vláken
Další formou fototerapie je přikrývka z optických vláken umístěná pod vaše dítě. Lze jej použít samostatně nebo v kombinaci s běžnou fototerapií.
Výměnná transfuze
K nahrazení poškozené krve vašeho dítěte čerstvou krví se používá výměnná transfúze. Výměnná transfuze je krevní transfuze, při které dochází k výměně krve dítěte nebo jejích složek za jinou krev nebo krevní produkty. Výměnná transfuze pomáhá zvýšit počet červených krvinek a snížit hladiny bilirubinu. Výměnná transfuze se provádí střídavým podáváním a odběrem krve v malých množstvích žilou nebo tepnou. Tuto léčbu může být nutné opakovat, pokud hladiny bilirubinu zůstávají vysoké.
Přerušení kojení na jeden nebo dva dny
Léčba žloutenky z mateřského mléka často vyžaduje přerušení kojení na jeden až dva dny a podávání kojenecké výživy často pomáhá snížit hladiny bilirubinu.
Léčí se i jakákoli základní příčina hyperbilirubinémie, jako je infekce.
Prevence hyperbilirubinémie
I když hyperbilirubinémii nelze zcela zabránit, včasné rozpoznání a léčba jsou důležité pro prevenci zvýšení hladin bilirubinu na nebezpečnou úroveň.
Sponzorováno
Máte s hyperbilirubinémií nějakou zkušenost? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Hyperbilirubinemia in Neonates: Types, Causes, Clinical Examinations, Preventive Measures and Treatments Autor: Sana ULLAH
- Zdroj obrázku: seregalsv / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidská krev
Přečtěte si také naše další články