Obsah článku
- Hyperaldosteronismus je zdravotní stav, při kterém nadledvinky (žlázy umístěné nad ledvinami) produkují nadměrné množství hormonu aldosteronu.
- Aldosteron je hormon, který reguluje rovnováhu soli a vody v těle tím, že ovlivňuje funkci ledvin.
- Při zvýšené produkci aldosteronu dochází k nadměrnému zadržování sodíku a vody, což vede k vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi) a nerovnováze minerálů, zejména k poklesu hladiny draslíku v krvi (hypokalémie).
- Léčba znamená chirurgický zákrok, léky na blokování aldosteronu a dietní úpravy.
Co je hyperaldosteronismus?
Hyperaldosteronismus je stav, kdy jedna nebo obě vaše nadledvinky produkují příliš mnoho aldosteronu. Aldosteron je hormon, který pomáhá regulovat váš krevní tlak řízením hladin draslíku a sodíku v krvi.
Vaše nadledvinky jsou součástí vašeho endokrinního systému. Vytvářejí hormony, které vaše tělo potřebuje k provádění každodenních funkcí. Máte dvě nadledvinky – jednu na vrcholu každé ledviny.
Typy hyperaldosteronismu
Existují 2 hlavní typy hyperaldosteronismu:
- Primární hyperaldosteronismus (neboli Connův syndrom): Problém ve vašich nadledvinách způsobuje, že uvolňují příliš mnoho aldosteronu.
- Sekundární hyperaldosteronismus: Problém někde jinde ve vašem těle způsobuje, že vaše nadledviny produkují příliš mnoho aldosteronu.
Hyperaldosteronismus způsobuje vysoký krevní tlak (hypertenzi) a nízké hladiny draslíku v krvi.
Hyperaldosteronismus většinou postihuje lidi ve věku 30 až 50 let. Častěji postihuje ženy. Pro výzkumníky je obtížné odhadnout, jak častý je hyperaldosteronismus. Některé studie naznačují, že 5 % až 10 % lidí s vysokým krevním tlakem má primární hyperaldosteronismus. Odborníci obecně odhadují, že až 25 % lidí, kteří mají vysoký krevní tlak rezistentní na léky, může mít hyperaldosteronismus.
Jaké jsou příznaky hyperaldosteronismu?
Příznaky hyperaldosteronismu se mohou lišit v závislosti na závažnosti stavu. Někteří lidé s mírnými případy hyperaldosteronismu nemají žádné příznaky (jsou asymptomatičtí).
Nejčastějším příznakem hyperaldosteronismu je vysoký krevní tlak (hypertenze), zejména hypertenze rezistentní na léky. Pokud zaznamenáte další příznaky, budou pravděpodobně způsobeny středně závažným až závažným vysokým krevním tlakem a/nebo nízkou hladinou draslíku (tj. hypokalémií).
Mezi příznaky vysokého krevního tlaku patří:
- Bolesti hlavy
- Závrať
- Změny ve vidění
- Obtížné dýchání
Mezi příznaky nízké hladiny draslíku patří:
- Svalová slabost (která může v těžkých případech vést k dočasné paralýze)
- Svalové křeče
- Brnění a necitlivost
- Únava
- Extrémní žízeň (tj. polydipsie)
- Časté močení
Příčiny – co způsobuje hyperaldosteronismus?
Hyperaldosteronismus má různé příčiny v závislosti na typu: primární nebo sekundární.
Příčiny primárního hyperaldosteronismu
Primární hyperaldosteronismus nastává, když se ve vašich nadledvinách vyskytne problém, který způsobuje, že produkují příliš mnoho aldosteronu. Adrenální adenomy (nerakovinné nádory) jsou nejčastější příčinou primárního hyperaldosteronismu.
Mezi vzácnější příčiny primárního hyperaldosteronismu patří:
Sponzorováno
- Jednostranná adrenální hyperplazie (jedna zvětšená nadledvina)
- Adrenokortikální karcinomy produkující aldosteron (rakovinové nádory)
- Familiární hyperaldosteronismus typu 1 (stav, který zdědíte po svých biologických rodičích)
Příčiny sekundárního hyperaldosteronismu
Snížený průtok krve do ledvin způsobuje sekundární aldosteronismus. Abyste pochopili, proč se to děje, je důležité vědět, že aldosteron je součástí komplexního řetězce hormonálních reakcí, které regulují váš krevní tlak.
Toto je známé jako renin-angiotensin-aldosteronový systém a zahrnuje následující kroky:
- Vaše ledviny uvolňují renin (enzym), když vaše tělo zjistí nízký krevní tlak nebo nízkou hladinu sodíku v krvi. Renin přeměňuje angiotenzinogen (prekurzor angiotenzinu, který je produkován vašimi játry) na angiotenzin I (angiotenzin je hormon, který zužuje vaše krevní cévy).
- Angiotenzin I se přeměňuje na angiotenzin II.
- Angiotensin II zužuje vaše krevní cévy a stimuluje uvolňování aldosteronu.
Snížený průtok krve do ledvin „omylem“ spouští systém renin-angiotenzin-aldosteron, což má za následek přebytek aldosteronu ve vašem těle.
Mezi příčiny sníženého průtoku krve ledvinami a sekundárního hyperaldosteronismu patří:
- Obstrukční onemocnění ledvinových tepen
- Renální hypertenze
- Nemoci a problémy, které způsobují zadržování tekutin (edém), jako je srdeční selhání, cirhóza jater a nefrotický syndrom.
Jak se diagnostikuje hyperaldosteronismus?
Lékař diagnostikuje hyperaldosteronismus krevními testy. Mnoho lidí však nikdy nemá diagnostikovaný hyperaldosteronismus, protože vysoký krevní tlak může způsobit několik stavů a rizikových faktorů.
Mezi obecné příznaky hyperaldosteronismu patří vysoký krevní tlak rezistentní na léky a následující výsledky elektrolytového krevního panelu:
- Mírně vysoká hladina sodíku (hypernatrémie).
- Mírně nízká hladina hořčíku (hypomagnezémie).
Pokud se váš lékař domnívá, že byste mohli mít hyperaldosteronismus na základě těchto příznaků a vašich příznaků, pravděpodobně vám nařídí jeden ze dvou krevních testů: koncentraci reninu v plazmě (PRC – Plazmatická koncentrace reninu) nebo aktivitu reninu v plazmě (PRA).
Pokud máte primární hyperaldosteronismus, vaše hladiny PRC a PRA budou nižší než normálně. Při sekundárním hyperaldosteronismu budou hladiny vyšší než normálně.
Možná budete také potřebovat vyšetření na potlačení aldosteronu. Toto vyšetření znamená konzumaci určitého množství sodíku (soli) orálně nebo prostřednictvím IV po určitou dobu. Poté budete během 24 hodin poskytovat vzorky moči, aby laboratoř mohla změřit množství aldosteronu ve vaší moči.
Pokud tyto testy potvrdí, že máte hyperaldosteronismus, lékař asi objedná další testy k určení příčiny. Může například doporučit zobrazovací vyšetření, jako je CT (počítačová tomografie), aby se zkontroloval nádor, který by mohl způsobovat hyperaldosteronismus.
Léčba – jak se hyperaldosteronismus léčí?
Léčba hyperaldosteronismu závisí na tom, co ho způsobuje. Ale hlavním cílem je kontrolovat váš krevní tlak.
Lékaři obvykle doporučují léčit primární hyperaldosteronismus způsobený nádorem nadledvinek chirurgickým odstraněním nádoru. V některých případech lze tyto nádory léčit pouze léky. I po operaci můžete mít stále vysoký krevní tlak a budete muset užívat léky na jeho zvládnutí.
Lékaři léčí sekundární hyperaldosteronismus kontrolou krevního tlaku pomocí léků a léčbou základní příčiny (jako je třeba srdeční selhání).
Mezi léky, které mohou pomoci při léčbě hyperaldosteronismu, patří:
- Spironolakton
- Eplerenon
- Amilorid
Muži také mohou trpět erektilní dysfunkcí a gynekomastií (zvětšená mužská prsní tkáň) při dlouhodobém užívání léků, které blokují účinky aldosteronu, jako je spironolakton.
Shrnu to
Sponzorováno
Hyperaldosteronismus je stav, při kterém je v těle nadměrně produkován hormon aldosteron, což je steroidní hormon, který reguluje metabolismus sodíku a draslíku v těle a má zásadní vliv na udržování krevního tlaku. Tento stav může mít primární nebo sekundární příčiny a tomu pak odpovídá jeho léčba.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: CLIPAREA / depositphotos.com
- Hyperaldosteronism Autoři: Alejandro Dominguez; Vijayadershan Muppidi; Stephen W. Leslie; Sonu Gupta.
- Zdroj obrázku ve článku: katerynakon / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hormony, Ledviny
Přečtěte si také naše další články