Sponzorováno

Hyperaktivita u dětí – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (12)

  • Hyperaktivita u dětí je stav, kdy dítě vykazuje nadměrnou aktivitu, impulsivitu a obtížnou koncentraci. Tato porucha se může projevovat v mnoha různých situacích, jako je škola, domov a sociální interakce. Hyperaktivita může být součástí poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), ale může se vyskytovat i bez jiných diagnostikovaných poruch.
  • ADHD se obvykle projevuje třemi hlavními symptomy: Nedostatek pozornosti: Projevuje se nesoustředěností, obtížemi udržet pozornost, zapomínáním úkolů a náchylností k snížené pozornosti. Hyperaktivita: Zahrnuje nadměrnou motorickou aktivitu, nemocné nebo neklidné chování a obtížnosti s klidem nebo seděním na místě. Impulzivita: Projevuje se neschopností čekat, zvládání impulsů a mluvením bez přemýšlení.
  • Léčba hyperaktivity u dětí, zejména v případě ADHD, může zahrnovat několik přístupů: Farmakoterapie: Některé léky mohou pomoci řídit symptomy ADHD. Mezi nejčastěji předepisované patří stimulanty, jako jsou metylfenidát a amfetaminy, a nesteroidní léky, jako je atomoxetin. Behaviorální terapie: Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) a další behaviorální intervence mohou pomoci dětem s ADHD lépe porozumět a zvládat své chování. Rodičovská výchova a podpora ve škole mohou být klíčovými součástmi těchto terapeutických přístupů. Úpravy životního stylu: Změny v životním stylu, jako jsou pravidelný spánek, vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita a strukturovaný režim dne, mohou být pro děti s hyperaktivitou užitečné. Individuální vzdělávací plán (IEP): Pro děti s ADHD může být užitečné mít individuální vzdělávací plán ve škole, který poskytuje dodatečnou podporu a přizpůsobení.
  • Každé dítě je jedinečné, a tak léčba hyperaktivity by měla být přizpůsobena individuálním potřebám a situaci. Rodiče, školy a odborníci by měli spolupracovat na poskytování optimální péče a podpory pro děti s hyperaktivitou.

Každé dítě je jedinečné, a tak léčba hyperaktivity by měla být přizpůsobena individuálním potřebám a situaci.

Každé dítě je jedinečné, a tak léčba hyperaktivity by měla být přizpůsobena individuálním potřebám a situaci.

Co je hyperaktivita u dětí?

Hyperaktivita u dětí je nadměrná aktivita a pohyb. Hračky a aktivity nemusí udržet zájem vašeho dítěte příliš dlouho. Hyperaktivní děti mohou být pro rodiče nadmíru vyčerpávající. Jako rodič si možná pomyslíte: „Už jsme byli plavat na bazéně, pak v parku a moje dítě chce pořád hrát fotbal? Mám dost, končím!“

Rodiče se mohou začít zajímat o to, zda je chování jejich dítěte „normální“ nebo zda je tato nadměrná aktivita problematická. Někteří přátelé a příbuzní, kteří to myslí dobře, vám mohou říct: „No tak, je to jen dítě, vyroste z toho.“ Bohužel tyto rady nejsou často moc užitečné. Jako rodič možná budete potřebovat pro hyperaktivní dítě nějakou podporu a léčbu.

Pokud je vaše dítě hyperaktivní, může vám připadat jako bzučící malá včelka s neustálým, téměř neomezeným přísunem energie nebo neustálým pohybem. Hyperaktivní děti nadměrně mluví, neustále se pohybují a nikdy neposedí.

Příznaky hyperaktivity u dětí

Toto jsou obecné příznaky hyperaktivity u dětí:

  • Vypadá to, že mají nekonečně energie: zdá se, že hyperaktivní děti mají bezmeznou energii.
  • Neustále se pohybuje: hyperaktivní děti jsou často mimo své místo ve škole, u jídelního stolu a při čtení knihy s rodiči, pořád někde „lítají“ a neudrží pozornost.
  • Ošívá se více než ostatní děti: hyperaktivní děti se téměř neustále pohybují, ťukají, s něčím si hrají, kreslí, žvýkají nebo poskakují
  • Dostává se do problémů ve škole: hyperaktivní děti často mluví, když mluví učitel, pohybují se po místnosti nebo ruší ostatní děti
  • Naráží do jiných dětí: hyperaktivní děti mohou mít problém zůstat ve svém vlastním prostoru ve třídě nebo na hřišti
  • Dělá nepořádek: zdá se, že hyperaktivní děti nechávají hračky, školní potřeby a další předměty všude okolo, na zemi apod.
  • Krátká doba pozornosti: hyperaktivní děti se mohou snadno rozptýlit a nebudou se moci dlouho soustředit na jednu činnost. Může se zdát, že poskakují po místnosti bez jasného směru nebo cíle.
  • Potíže s každodenními aktivitami: hyperaktivní děti mohou mít potíže s dokončením ranních rutin nebo každodenních úkolů. Může být těžké dostat se ze dveří do školy nebo na fotbalový trénink.
  • Příliš hlasité: hyperaktivní děti mohou používat obzvláště hlasitý hlas nebo mohou neustále zpívat, bzučet, mluvit, bouchat nebo vydávat zvuky
  • Chová se, jako by byl poháněn motorem: může se zdát, že hyperaktivní děti se nikdy nepřestanou hýbat. Cítí se nuceni přejít od jedné činnosti k druhé, aniž by dokončili úkoly

Příčiny hyperaktivity u dětí

Hyperaktivita může mít různé příčiny. Je důležité, aby rodiče měli soucit s hyperaktivními dětmi. Často je tento nadměrný pohyb přirozeným stavem těla dítěte. Sedět 5 minut ve třídě může vašemu dítěti připadat stejně tak, jako byste byli vy uvězněni na hodiny ve výtahu.

Tradiční psychologie, zejména behavioristický přístup, byla posilujícím modelem. Mysleli si, že téměř jakékoli chování lze vysvětlit reakcemi z okolí. V podstatě, pokud je chování posíleno, bude pokračovat, a pokud ne, chování zmizí.

Novější modely dětské psychologie vidí chování, jako je hyperaktivita, jinak. Výzkumníci a odborníci nyní vidí mnoho dětských chování jako výsledek neregulovaného nervového systému. Hyperaktivita by v tomto modelu byla vysvětlena skutečným neurologickým rozdílem. Dětské tělo má opravdový problém s usazením se.

Níže jsou uvedeny některé důvody, proč může být hyperaktivita pro vaše dítě problémem.

Neurologické rozdíly v energetických hladinách

Některé děti mají přirozeně vyšší energetickou hladinu než jiné. Potřebují více příležitostí k pohybu a uvolnění energie, aby byli šťastní a úspěšní. Jak bylo vysvětleno dříve, tato přebytečná energie může být způsobena skutečným rozdílem ve schopnosti regulovat nervový systém.

Kvůli této přebytečné energii může být extrémně těžké dostat vaše dítě přes každodenní rutinu. Vaše dítě může odejít z domu a chybí mu jedna bota, kabát, školní průkaz a všechny školní potřeby. Můžete mít pocit, že svému dítěti neustále připomínáte, co musí udělat, a připadá vám nemožné, aby to udělalo samo.

Omezené cvičení

Děti potřebují pravidelný pohyb. Některé děti budou mít extrémní potíže s klidným sezením, když neměly příležitost cvičit.

Pokud si všimnete, že vaše dítě je opravdu nesvé když je doma, je možné, že je pro něj cvičení důležité, aby zůstalo klidné a regulované.

Špatné stravovací návyky

Děti mohou být více hyperaktivní, když se pořádně nenajedly. Každé dítě je jiné, takže rodiče budou chtít sledovat vzory.

Pokud si všimnete, že vaše dítě je obzvláště nervózní, když vynechává snídani nebo jí hodně sacharidů, budete chtít upravit jeho jídelníček.

Ve stejném duchu je důležité udržovat konzistentní dobu jídla. Vaše dítě bude lépe regulováno, pokud bude jíst každý den přibližně ve stejnou dobu. U extrémně aktivních dětí je běžné, že se vyhýbají sezení u jídla a dlouhou dobu nejí. Tento vzorec zhorší hyperaktivitu a dysregulaci. Jako rodič budete chtít na tyto problémy dávat pozor a podle toho upravit časy jídla.

Rozdíly ve smyslovém zpracování

Děti, které více hledají „ukojení smyslů“, mohou být hyperaktivní. Někdy jsou tyto smyslové problémy a hyperaktivita spojeny s ADHD nebo poruchou autistického spektra. Tyto hyperaktivní děti si mohou užívat skákání z vysokých míst, narážení do sedacího pytle nebo létání z pohovky na podlahu.

Pokud k tomu dojde, rodiče budou chtít vzít na vědomí, že se jedná o příznak přirozeně dysregulovaného nervového systému. Spíše než trestat děti za toto chování se snažte najít bezpečné odbytiště pro tuto energii. Horolezecká tělocvična, skákací hrad nebo trampolína mohou být skvělými místy, kde získáte smyslovou stimulaci, kterou vaše dítě potřebuje.

Potíže s náladou

Děti, které mají poruchy nálady nebo úzkosti, mohou vykazovat hyperaktivitu nebo neklid. Mnoho dětí s bipolární poruchou bude vykazovat hyperaktivní nebo impulzivní chování. Ačkoli to může vypadat jako známka ADHD nebo jiné poruchy, často se děti s intenzivními pocity chovají hyperaktivně jako způsob vyjádření jejich emočního rozrušení.

Špatný spánek

Děti, které špatně spí, mohou být hyperaktivní. Problémy se spánkem jsou ve skutečnosti velmi častou příčinou hyperaktivity a dalších problémů s chováním. Z tohoto důvodu by měli rodiče chtít dbát na dodržování konzistentního rozvrhu a pravidelného spaní. Někdy může k omezení hyperaktivity stačit jen toto přesné dodržování harmonogramu.

Náhlé změny života

Děti se mohou chovat hyperaktivně, když prožívají významnou událost. Pokud se například „jen“ stěhujete přes město nebo dokonce přes celou zemi, očekávejte, že tato změna ovlivní chování vašeho dítěte.

Životní změnou může být úmrtí v rodině, rozvod nebo náhlé onemocnění rodiče, které do chodu rodiny zasáhne. Všechny tyto události mohou způsobit hyperaktivitu. Pokud je to případ vašeho dítěte, buďte se svým dítětem trpěliví a soucitní. V průběhu času, s důslednou podporou, se toto chování pravděpodobně zlepší.

Jiné lékařské příčiny hyperaktivity u dětí

Děti, které mají jiné zdravotní problémy, mohou být hyperaktivní. Ačkoli specifické zdravotní problémy, které způsobují hyperaktivitu, přesahují rámec tohoto článku, rodiče si musí být vědomi potenciálních fyzických a biologických rozdílů. Vždy je dobré poradit se s pediatrem svého dítěte, když si všimnete nového chování.

ADHD je potenciální příčinou hyperaktivity u dětí

Hyperaktivita je jedním ze tří příznaků spojených s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). ADHD je dnes běžná diagnóza pro děti, zejména chlapce, v Evropě i ve Spojených státech. Dalšími příznaky jsou nepozornost a impulzivita (jednat bez přemýšlení). Pro diagnózu ADHD musí mít děti všechny tři příznaky v několika nastaveních.

Je důležité rozpoznat hyperaktivitu. Někdy je hyperaktivita skutečným problémem, nikoli problémem chování. Pokud jsou příznaky vašeho dítěte všudypřítomné, což znamená, že se tento problém vyskytuje téměř celý den, každý den, je to pravděpodobně známka vývojové poruchy. Rozpoznání a léčba hyperaktivity může vašemu dítěti pomoci vyhnout se problémům kvůli věcem, kterým nemůže pomoci. Porozuměním ADHD a souvisejícím symptomům můžete pomoci své rodině lépe fungovat.

Na čem pracovat s hyperaktivitou a ADHD

Mnoho rodičů váhá s hledáním diagnózy ADHD ze strachu, že jejich dítěti budou předepsány stimulační léky. Samozřejmě to může být zastrašující proces. Existuje několik proměnných, které hrají roli v tom, zda pokračovat v léčbě nebo ne. Intenzita stavu vašeho dítěte, interference příznaků vašeho dítěte s každodenním životem a stravovací a spací návyky vašeho dítěte, to vše jsou faktory při rozhodování o lécích. Protože každé dítě má jedinečnou chemii těla a profil symptomů, může být tento proces složitý. Rodiče však musí vědět, že jakékoli rozhodnutí týkající se léků je v jejich vlastních rukou.

Existují další intervence, které mohou být užitečné, jak je uvedeno v níže uvedených zdrojích. Nejdůležitějším krokem, který může rodič udělat, je dozvědět se více o ADHD. Vzdělávání rodičů a aplikace léků je obecně nejúčinnější léčbou ADHD. Pokud jsou rodiče vzdělaní a angažovaní, děti se zlepšují.

Sponzorováno

Léčba – co dělat, abyste pomohli hyperaktivním dětem

Existuje vlastně celá řada strategií, kterými můžete svému hyperaktivnímu dítěti pomoci. Ve skutečnosti jsou právě rodiče primárními intervencemi, kteří mohou skutečně změnit své dítě. Vytvoření struktury, konzistence a rutiny může skutečně změnit některé z těchto chování a tyto změny mohou přijít rychle. Zde je několik nápadů co dělat, abyste pomohli hyperaktivním dětem.

  • Udělejte a dodržujte rozvrh / plán. Snad nejdůležitější strategií ze všech je poskytnout svému dítěti jasný a konzistentní rozvrh. Když je rozvrh dítěte předvídatelný, přechody mohou probíhat plynuleji. Rozvrhy mohou pomoci vašemu dítěti lépe spát, lépe jíst a v konečném důsledku regulovat nervový systém. Vyžaduje to trochu úsilí, ale pokud budete dodržovat svůj rozvrh, pravděpodobně zaznamenáte výrazné zlepšení v chování vašeho dítěte.
  • Umožněte pro energii vašeho dítěte mnoho odbytišť. Činnosti jako plavání, jízda na koni a gymnastika mohou být pro velmi aktivní dítě terapeutické.
  • Dobře si rozmyslete, než vezmete své dítě na klidné místo. Čajový dýchánek, kino, knihovna, přednáška v knihkupectví nebo klidnější narozeninová oslava pro dospělé nemusí být moc dobrý nápad. Vaše dítě nemusí být schopno udržet klid na tak tichých místech.
  • Přečtěte si s dítětem o hyperaktivitě. Existuje mnoho dětských knih, jako je „Jak to vidí Tomáš“. Čtení těchto knih s vaším dítětem může pomoci „pojmenovat“ jejich výzvy. Mohou se naučit, že mnoho dětí má stejné problémy. Vy, jako rodič, si přečtěte i knihy pro dospělé.

Hyperaktivní děti v různém věku

Hyperaktivní děti v batolecím věku

Vzhledem k nižšímu věku budou rodiče a lékaři hodně trpěliví a konzervativní při vyvozování jakýchkoli závěrů. Mnoho batolat z tohoto hyperaktivního chování vyroste. Nicméně, a to je důležité: některé děti mohou mít značné problémy s hyperaktivitou už ve věku 1 nebo 2 let. Zdá se, že tyto děti téměř nikdy neposedí. „Skáčou“ z jedné hračky na druhou, aniž by se kdy zastavili, aby si užili nějakou aktivitu. Zdá se, že jejich motor neustále běží na maximum.

I když se pokusíte zavést nějaký klidný čas nebo uklidňující aktivity, vaše dítě může zůstat neklidné a aktivní. Mohou náhodně ublížit sobě, svým mazlíčkům a členům své rodiny. Může se zdát nemožné udržet jejich pozornost déle než minutu nebo dvě.

Čím dříve zasáhnete, tím lépe. Začněte u svého pediatra. Pokud uslyšíte klasickou větu „je to jen kluk“, ale víte, že v chování vašeho dítěte je něco neobvyklého, hledejte dál. Můžete zvážit vyšetření v dětské nemocnici nebo na klinice s dětským psychologem.

Hyperaktivní děti v předškolním věku

V předškolním věku je obvykle zřejmé, zda je úroveň aktivity dítěte vzhledem k věku dítěte neobvykle vysoká. I v tomto nízkém věku se typicky vyvíjející se děti mohou soustředit na činnost, jako je hra s kostkami nebo panenkami, po dobu 10–15 minut bez větších potíží. Očekáváme, že předškoláci budou samostatně plnit drobné úkoly, jako je skládání kostek, nalévání vody do kelímku nebo úklid pomůcek z uměleckého projektu. Pokud v tomto věku není něco v pořádku, bude se zdát, že vaše dítě pokyny ignoruje.

Učitel vašeho dítěte může zmínit, že se zdá, že si nevšímá, když ostatní děti přecházejí z jedné aktivity na druhou. Vaše dítě může být poslední, kdo se každý den postaví do fronty na přestávku, nebo jako poslední přijde z hřiště. Mohou preferovat vysoce fyzické aktivity, jako je skákání z vybavení hřiště. Mohou mít problém sedět v klidu během kroužku nebo číst příběh s učitelem.

Hyperaktivní děti na základní škole

Na základní škole budete chtít vidět, jak vaše dítě projevuje „chování zaměřené na cíl“. Tento termín psychologové používají k popisu toho, jak dítě prochází úkoly v každodenním životě. Pokud se zdá, že se dítě snadno rozptyluje, skáče, aniž by cokoli dokončilo, řekli bychom, že neprojevuje „chování zaměřené na cíl“.

Učitel vašeho dítěte si může všimnout, že jakoby nepracuje a že místo toho má vaše dítě tendenci bloudit po třídě. Vaše dítě může během tichých činností ve škole pobíhat jako o přestávce.

Tyto tendence, i když jsou ze strany vašeho dítěte docela nevinné, budou pravděpodobně považovány za negativní chování ve třídě. Z tohoto důvodu budete chtít být v kontaktu se školou a vytvořit plán chování. Nejdůležitější technikou řízení chování je pozitivní posilování vhodného chování.

Vaše dítě možná bude muset velmi tvrdě pracovat, aby dokončilo úkoly a soustředilo se ve třídě. Pokud dospělí chtějí, aby toto chování pokračovalo, musí být okamžitě posíleno. Trest a další represivní metody budou při změně chování neúčinné a mohou situaci ještě zhoršit. Nezapomeňte se zapojit do školy vašeho dítěte, abyste tento proces podpořili.

Hyperaktivní děti v dospívání

V období dospívání mívají hyperaktivní děti potíže s plněním úkolů a organizací. Dospívající mohou mít problémy s organizací času. Mohou být zapomnětliví. Mohou se objevit u různých aktivit. Může pro ně být těžké odevzdat úkoly včas. Mohou také vykazovat určité impulzivní chování.

Tyto hyperaktivní děti mají tendenci během svého dospívání podstupovat velká rizika. Mohou si užívat horské dráhy, horolezectví, jízdu na horském kole, gymnastiku, skoky z útesu, snowboarding a další extrémnější sporty a aktivity.

Nejdůležitější podporou, kterou může rodič zavést, je konzistentní rozvrh. Zajistěte, aby váš teenager chodil spát každou noc ve stejnou dobu, vstával ráno přibližně ve stejnou dobu a jedl konzistentně. Čím důslednější rodiče budou udržovat tyto strukturované rutiny a plány, tím lépe to hyperaktivní teenager zvládne.

Kdy hledat pomoc při hyperaktivitě u dětí

Možná budete chtít vyhledat pomoc, když hyperaktivita brání vašemu dítěti v každodenním životě, úspěchu ve škole, ve společenských aktivitách, ve sportu nebo doma. Jak dítě roste, vývoj jeho mozku bude postupovat různou rychlostí. Pokud má dítě ADHD, výzkumy ukazují, že jeho vývoj mozku v oblasti exekutivního fungování zaostává za vrstevníky zhruba o dva roky.

Dítě s tímto zpožděním bude citově nevyrovnanější než vrstevníci. Výzkumníci tomu říkají „emocionální impulzivita“ a může to být značná výzva. Může pro ně být těžší sedět, věnovat pozornost po dlouhou dobu, plnit všední úkoly a organizovat materiály.

Termín, který psychologové používají k popisu výrazně hyperaktivních dětí, zní: „chová se, jako by byl poháněn motorem“. Děti s tímto typem chování mohou náhodně rozbít předměty kvůli příliš silnému nebo intenzivnímu hraní. Přátelé vašeho dítěte ze sousedství mohou říci, že rozbilo jednu z jejich hraček nebo že si „hrají příliš hrubě“. To vše by byly známky toho, že hyperaktivita vašeho dítěte je významná a zasahuje do každodenního života.

Hyperaktivita bývá problémem, když „brání“ štěstí vašeho dítěte. Rodiče mohou mít obavy, pokud mají jejich děti neustále potíže. Mohou se také vyskytnout problémy se sociálními dovednostmi, což vede k mnoha konfliktům mezi vrstevníky nebo negativním sociálním interakcím.

Mohou mít problémy s ovládáním svého těla, neustále se zraňovat nebo náhodně zraňovat jiné děti. Vaše dítě může být velmi neuspořádané, může ztrácet školní pomůcky nebo mít špinavý stůl nebo skříňku. Často, když dítě začne bojovat ve více oblastech, jeho sebevědomí bude zasaženo. Začnou mít pocit, že s nimi není něco v pořádku. To vše jsou známky toho, že hyperaktivita je pro vaše dítě závažným problémem a je čas vyhledat pomoc.

Pokud vás zajímá míra hyperaktivity vašeho dítěte, můžete požádat lékaře nebo psychologa o posouzení ADHD.

  • Behaviorální terapie může pomoci vašemu dítěti s hyperaktivními příznaky a příznaky nepozornosti. Tato terapie poskytuje smysluplné posílení chování při plnění úkolu a dokončení úkolu.
  • Školní podpora pomáhá dětem, které mají hyperaktivitu, problémy s pozorností a špatnou pracovní paměť.

Kdo dále vám může odborné pomoci při hyperaktivitě dětí

  • Psycholog nebo neuropsycholog: pomoci s hodnocením dítěte pro diagnostické objasnění
  • Vývojový pediatr: pomáhat vést behaviorální a lékařskou léčbu. Tito lékaři se specializují na děti s vývojovými problémy. Mohou být užitečným zdrojem pro diagnostiku nebo léčbu.
  • ABA terapeut (aplikovaná analýza chování): může pomoci zvýšit požadované chování, jako jsou vhodné motorické aktivity, a snížit nežádoucí chování, jako je nadměrné běhání ve špatný čas.
  • Učitel na doučování nebo kouč: pomůže vašemu dítěti soustředit se a organizovat školní práci a držet krok se studijními dovednostmi
  • Školní psycholog: pomůže vám plnit plán ve škole nebo ve spolupráci s vámi a učitelem vašeho dítěte vytvoří individuální plán.
  • Dětský psychiatr: pomůže vám dozvědět se více o lécích a metodách, které mohou pomoci s hyperaktivitou.

Léčba – zvládnutí hyperaktivity

Zde je 5 strategií chování, které vám pomohou zvládnout hyperaktivitu vašeho dítěte:

1. Při dodržování pravidel chvalte a odměňujte

Děti s hyperaktivitou často dostávají a i očekávají kritiku více než ostatní děti. To může skutečně ovlivnit sebevědomí. Některé dny možná budete muset opravdu hledat dobré chování, ale měli byste chválit dobré chování alespoň pětkrát častěji, než kritizovat špatné chování.

2. Dávejte jasné, účinné pokyny nebo příkazy

Navažte oční kontakt nebo se jemně dotkněte paže nebo ramene, abyste upoutali jeho pozornost. Uvádějte stručné, jednoduché kroky a krátké příkazy, které se dostanou k věci, spíše než vícenásobné pokyny nebo rozvláčná prohlášení a otázky.

3. Vytvořte si zdravé návyky

Pokud vaše dítě užívá léky, mělo by je užívat tak, jak je předepsáno. V případě problémů se obraťte na lékaře vašeho dítěte. Ujistěte se, že vaše dítě má dostatek spánku, jí dobře vyváženou stravu sestávající ze tří jídel, svačiny a dostatečného množství tekutin denně a má možnost každodenního cvičení. To je důležité. Tyto zdravé návyky pomohou vašemu dítěti cítit se co nejlépe a pomohou minimalizovat příznaky hyperaktivity.

4. Vytvořte si rutiny kolem domácích úkolů a domácích prací

Spolupracujte na sestavení kontrolního seznamu toho, co je třeba udělat v souvislosti s každodenními pracemi, přípravou do postele a do školy, aby se na ně vaše dítě mohlo odkázat, až splní úkol. Povzbuďte své dítě, aby používalo denní plánovač, aby vědělo o všech domácích úkolech. Mějte stanovený čas a místo pro domácí úkoly a pomocí časovače dítěti připomeňte, aby vám dvakrát až čtyřikrát za hodinu ukázalo, jak domácí úkol probíhá.

5. Pomozte svému dítěti budovat vztahy, silné sociální dovednosti a udržovat přátelství

Buďte dobrým vzorem chování, které chcete, aby vaše dítě mělo. Zaměřte se na speciální čas tři až pět dní v týdnu se svým dítětem, který je bez konfliktů, aby pomohl udržet silný vztah mezi rodičem a dítětem. Pomozte svému dítěti rozvinout alespoň jedno blízké přátelství. U mladších dětí se rodiče možná budou muset ujmout vedení, aby zajistili zapojení dítěte do aktivit, kde jsou děti stejného věku.

A co vy? Jak s hyperaktivitou u dítěte „bojujete“ vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále ke čtení na toto téma

VIDEO: Má vaše dítě poruchu pozornosti s hyperaktivitou?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva