Sponzorováno

Hydrosalpinx (nahromadění tekutiny ve vejcovodu) – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (11)

  • Hydrosalpinx je odborný název pro stav, kdy je ženský vejcovod ucpán tekutinou.
  • Existují různé příčiny tohoto stavu a příznaky se mohou lišit v závislosti na jednotlivci. Některé ženy nemají žádné příznaky, ale hydrosalpinx může mít vážný dopad na plodnost.
  • Mezi příznaky hydrosalpinxu patří (pokude žena má): bolesti břicha a pánve, neobvyklý vaginální výtok
  • Vzhledem k tomu, že hydrosalpinx ovlivňuje významnou mírou plodnost, mnoho žen zjistí, že mají tento stav, pouze tehdy, až když se snaží otěhotnět.

Hydrosalpinx (nahromadění tekutiny ve vejcovodu)

Co je to hydrosalpinx?

Hydrosalpinx označuje vejcovod, který je ucpaný vodnatou tekutinou. Pojem „hydro“ znamená vodu a „salpinx“ znamená vejcovod.

Tento stav je obvykle způsoben předchozí pánevní nebo sexuálně přenosnou infekcí, stavem jako je endometrióza nebo předchozí operací. Ačkoli některé ženy nemají při tomto problému žádné příznaky, jiné mohou pociťovat neustálé nebo časté bolesti v podbřišku nebo neobvyklý vaginální výtok.

Ve všech případech ale může mít tento stav vliv na plodnost ženy.

Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli více o tomto stavu, různých léčebných postupech, které jsou k dispozici, a způsobech, jak s pomocí lékaře úspěšně dosáhnout těhotenství.

Hydrosalpinx (nahromadění tekutiny ve vejcovodu)

Hydrosalpinx (nahromadění tekutiny ve vejcovodu)

 

Jak nahromadění tekutiny ve vejcovodu ovlivní vaši plodnost?

Aby bylo možné otěhotnět, musí samozřejmě sperma od muže dosáhnout vajíčka. Kolem 14. dne ženského menstruačního cyklu se vajíčko uvolní z vaječníku a začne cestovat dolů vejcovodem do dělohy ke spermatu. Pokud jsou vejcovody neprůchodné, vajíčko nemůže cestu uskutečnit a nemůže dojít k těhotenství.

Co když je zablokovaný pouze jeden vejcovod?

Vaše vajíčko se neuvolňuje každý měsíc ze stejného vaječníku. Obvykle se strany střídají. V některých případech může u některých žen dojít k uvolnění vajíčka z obou stran ve stejném měsíci.

Pokud máte jeden vejcovod, který je ovlivněn hydrosalpinxem, a pak ten, který není, těhotenství je technicky možné. Není to však bez rizika komplikací.

Ovlivněný vejcovod například může během těhotenství propouštět tekutinu do dělohy – nedávný výzkum naznačuje, že hydrosalpinx může ovlivnit průtok krve v děloze a ovlivnit implantaci.

Můžete podstoupit IVF (umělé oplodnění) a neléčit hydrosalpinx?

In vitro fertilizace (IVF) je řešení neplodnosti, při níž je vajíčko oplodněno spermatem v laboratoři mimo tělo. Oplodněné vajíčko se poté implantuje do dělohy ženy, aby se dosáhlo těhotenství. IVF tak vlastně může pomoci obejít roli vejcovodu.

Ačkoli je tento postup v současné době považován za nejlepší volbu pro ženy, které trápí hydrosalpinx, může způsobit určité komplikace, pokud se provede před odstraněním blokády. Tekutina z postiženého vejcovodu totiž třeba může prosakovat do dělohy a ztěžovat implantaci nebo zvyšovat riziko potratu. Lékaři obvykle doporučují, aby byl postižený vejcovod odstraněn nebo oddělena od dělohy před pokusem o IVF.

Sponzorováno

Akademická studie zkoumala cca 5 592 žen podstupujících IVF. Z těchto žen mělo 1 004 neléčený hydrosalpinx a 4 588 mělo jiný typ neléčené blokády vejcovodů. V těchto skupinách lékaři provedli celkem 8 703 embryotransferů. Mezi oběma skupinami byly pozorovány následující míry úspěšnosti:

  • Ženy s neléčeným hydrosalpinxem měly míru těhotenství 19,67 procenta oproti 31,2 procenta u žen s jinými typy blokád (kontrolní skupina).
  • Míra implantace byla 8,53% u žen s neošetřeným hydrosalpinxem ve srovnání s 13,68% u kontrolní skupiny.
  • Míry porodu u žen s neléčeným hydrosalpinxem byly 13,4 procenta oproti 23,4 procenta u žen s jinými typy blokády.
  • Ženy s neléčeným hydrosalpinxem zaznamenaly vyšší míru předčasného ukončení těhotenství – 43,65 procenta – oproti 31,11 procenta v kontrolní skupině.

Léčba hydrosalpinxu – jaké možnosti léčby jsou k dispozici?

Existuje několik metod léčby, které můžete vyzkoušet, pokud máte jeden nebo více vejcovodů ovlivněné hydrosalpinxem. Váš lékař by měl být schopen vám pomoci určit, který typ léčby nejlépe pomůže s vaším jedinečným případem.

Chirurgické řešení k odstranění postiženého vejcovodu

Chirurgický zákrok k odstranění postiženého vejcovodu se nazývá laparoskopická salpingektomie.

Při salpingektomii je odstraněn vejcovod v celé délce. Někteří lékaři se této léčbě vyhýbají, protože může ovlivnit přívod krve do vaječníků. Bez dobrého zásobení krví může být funkce vaječníků narušena a způsobit problémy s IVF. Bez ohledu na to se to považuje za typický léčebný přístup.

Pokud se zjistí, že příčinou je endometrióza, mohou lékaři také odstranit endometriální výrůstky.

Skleroterapie

Pro méně invazivní přístup byste mohli zvážit skleroterapii. Tato léčba se provádí pomocí ultrazvuku a může být stejně efektivní jako chirurgický zákrok, alespoň podle nedávného výzkumu.

I když má tato metoda léčby rychlejší dobu zotavení než chirurgický zákrok, je zapotřebí dalšího výzkumu. Některé výzkumy naznačují, že existuje větší šance, že se hydrosalpinx bude opakovat při skleroterapii, než při chirurgickém řešení.

Oprava zablokovaných vejcovodů

U některých problémů s vejcovodu může pomoci opravit zablokování. Jeden postup se nazývá laparoskopická salpingostomie. Dotčený vejcovod se otevře, aby se tekutina vypustila malým řezem. I když tento přístup šetří vejcovod, není to nutně doporučeno pro hydrosalpinx, protože tekutina se často hromadí znovu.

IVF po léčbě

Po léčbě tohoto problému si určitě promluvte se svým lékařem o tom, jak pokračovat v IVF, abyste otěhotněla. IVF trvá přibližně dva týdny, než se dokončí každý cyklus. Prvním krokem je užívání injekčních hormonů a léků ke zrání vajíček, prevenci předčasné ovulace a přípravě výstelky dělohy.

Několik dní po poslední injekci vám lékař odebere vajíčka. Použije ultrazvukovou sondu k navedení velmi tenké jehly k odebrání vajíček. Po vyjmutí se vajíčka oplodní a pomocí spermatu vašeho partnera vytvoří embrya. To lze provést pomocí čerstvého nebo zmrazeného vzorku. V posledním kroku se oplodněná embrya přenesou do dělohy pomocí katétru.

Pokud je cyklus úspěšný, měli byste vidět pozitivní test 6-10 dní po převodu.

Sponzorováno

Míra úspěchu s IVF po léčbě hydrosalpinxem laparoskopickou salpingektomií nebo skleroterapií může být až 38–40 procent.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva