Obsah článku
- Hydronefrózou se označuje narůstající rozšíření pánvičky a kalichů ledviny.
- Její příčinou je obtížný odtok moče, způsobený překážkou v místě, kde pánvička se spojuje s močovodem. Toto místo je obvykle zúžené, což nazýváme stenózou (pyeloureterální junkce).
- Tento otok nejčastěji postihuje pouze jednu ledvinu, ale může postihnout obě ledviny.
- Hydronefróza není primární onemocnění. Je to sekundární stav, který je výsledkem nějakého jiného základního onemocnění.
- Je výsledkem zablokování nebo obstrukce v močovém traktu. Hydronefróza údajně postihuje asi 1 ze 100 dětí.
Hydronefróza je stav močových cest, kdy jedna nebo obě ledviny otékají. K tomu dochází, protože moč se z těla úplně nevyprázdní. Příznaky mohou zahrnovat náhlou nebo intenzivní bolest v zádech nebo boku, zvracení, bolestivé močení, krev v moči, slabost a horečku v důsledku infekce močových cest. Existuje několik přístupů k léčbě hydronefrózy, v závislosti na základní příčině.
Co je hydronefróza?
Hydronefróza je stav, kdy jedna nebo obě ledviny otečou v důsledku neúplného vyprázdnění močových cest. Může být náhlá nebo chronická, částečná nebo úplná, jednostranná nebo oboustranná. Může se objevit kdekoli podél močového traktu od vývodu ledvin k močovodu (odvodnění ledvin do močového měchýře), močovému měchýři a močové trubici. Problémy s některou z těchto struktur mohou způsobit zhoršené vyprazdňování močového systému a zůstávání tekutin a tlaku.
Pokud je postižena pouze jedna z ledvin, stav se nazývá jednostranná hydronefróza. Pokud jsou postiženy obě ledviny, nazývá se to bilaterální (oboustranná) hydronefróza.
Hydronefróza může mít za následek sníženou funkci ledvin. Pokud se neléčí okamžitě, může dojít k trvalému poškození ledvin, což má za následek selhání ledvin.
Kdo obyčejně má hydronefrózu?
Hydronefróza se může objevit u lidí všech věkových kategorií. U dětí je to často způsobeno strukturálními změnami v těle (anatomické abnormality) přítomnými od narození nebo dříve. U mladých lidí je to často kvůli ledvinovým kamenům.
Příčiny – co způsobuje hydronefrózu?
U dospělých stavy, které nejčastěji způsobují hydronefrózu, jsou tyto:
- Ledvinové kameny: Kameny, které se mohou usadit v ledvinách nebo močových cestách.
- Rakovina: Nádory močového měchýře, prostaty, dělohy nebo jiných orgánů, které jsou součástí močového traktu nebo v jeho blízkosti, mohou způsobit blokády, které narušují tok moči.
- Benigní hyperplazie prostaty: Zvětšení prostaty u mužů může způsobit tlak na močovou trubici, trubici, kterou prochází moč, než opustí tělo.
- Krevní sraženiny: Krevní sraženiny se mohou vyvinout v ledvinách nebo močovodu.
- Zúžení močových cest: Toto zúžení může být způsobeno zraněním, infekcí, vrozenými vadami nebo chirurgickým zákrokem.
- Různé problémy s nervy nebo svaly: Tyto problémy mohou postihnout ledviny nebo močovody, například při cukrovce.
- Retence (zadržování) moči: Moč se může zadržovat uvnitř těla kvůli neschopnosti vyprázdnit močový měchýř.
- Vezikoureterální reflux: Jedná se o stav, kdy moč proudí zpět z močového měchýře do ledvin.
- Uterokéla: Toto je stav, kdy spodní část močovodu může vyčnívat do močového měchýře.
U žen se hydronefróza dále může objevit v důsledku:
- Těhotenství: Jak se vaše děloha roztahuje, může tlačit na močovody a blokovat tok moči.
- Prolaps dělohy: Stav, kdy se vaše děloha prohýbá nebo sklouzne ze své normální polohy.
- Cystokéla (spadlý močový měchýř): Stav, ke kterému dochází, když stěna mezi močovým měchýřem a vagínou slábne a umožňuje močovému měchýři propadnout do pochvy.
Jaké jsou příznaky hydronefrózy?
Příznaky hydronefrózy obvykle závisí na příčině. Často nejsou žádné příznaky. Když se objeví příznaky, mohou zahrnovat:
Sponzorováno
- Náhlá nebo intenzivní bolest v zádech nebo boku
- Nevolnost
- Zvracení
- Časté nebo bolestivé močení
- Krev v moči
- Slabost nebo malátnost
- Horečka v důsledku infekce močových cest
- Výdej moči může být snížen
Jak se diagnostikuje hydronefróza?
Diagnostikuje se takto:
Fyzické vyšetření
Váš lékař se vás zeptá na jakékoli příznaky, které máte, a prozkoumá oblast v blízkosti ledvin a močového měchýře na citlivost nebo otok. Lékař se může zeptat na vaši anamnézu a anamnézu vaší rodiny. Také lékař patrně bude hledat otok pánve. Muži možná budou muset podstoupit rektální vyšetření, aby zjistili, zda je prostata zvětšená. Ženy mohou vyžadovat vyšetření pánve, aby se zjistilo, zda existují nějaké problémy s dělohou nebo vaječníky.
Testy moči
Vzorek moči bude odebrán a analyzován, aby se zjistilo, zda je přítomna krev, kamenné krystaly nebo jakákoli infekce a bakterie.
Krevní testy
Může být proveden kompletní krevní obraz, aby se zjistilo, zda je přítomna infekce. Mohou být provedeny testy funkce ledvin včetně kreatininu, odhadované GFR (eGFR) a dusíku močoviny v krvi (BUN).
Zobrazovací postupy
I ty je možné použít. Hlavním testem je ultrazvuk. Může být nutné CT nebo MRI.
Léčba – jak se léčí hydronefróza?
Cílem léčby je obnovit odtok moči z ledviny a snížit otok a tlak způsobený zůstáváním moči. Léčba závisí na konkrétním problému, protože to je primární problém. Možnosti léčby byste měli probrat se svým lékařem.
Pokud je hydronefróza akutní nebo náhlá, může být přes kůži do ledviny zaveden stent nebo měkká trubice (nefrostomická trubice), aby se odvedla přebytečná moč. Měkkou plastovou trubici zvanou ureterální stent může urolog během cystoskopie umístit mezi ledvinu a močový měchýř, aby odváděl přebytečné tekutiny.
Pokud je hydronefróza způsobena kameny v ledvinách nebo močovodech, možnosti léčby mohou být tyto:
- Litotrypse rázovou vlnou: Jedná se o nejběžnější metodu léčby ledvinových kamenů. Vysokoenergetické rázové vlny vyzařuje stroj venku, aby rozbil kameny na prach nebo menší úlomky, aby mohly projít ven z těla.
- Ureteroskopie: Tenká trubička se speciálními nástroji může být umístěna do močové trubice, aby lékař mohl rozbít a odstranit kameny. Tato metoda se používá nejčastěji u kamenů v močovém měchýři nebo dolní polovině močovodů. Ureteroskopie může být použita v kombinaci s jinými technikami, jako je pulzní barevný laser nebo elektrohydraulická litotrypse, k rozbití ledvinových kamenů. Toto je metoda volby pro těhotné ženy, pacienty s poruchami srážlivosti krve a ty, kteří mají obezitu III. třídy.
- Chirurgie: Když jsou ledvinové kameny velmi velké nebo obtížně odstranitelné, může být nutné je odstranit chirurgicky. Také můžete potřebovat operaci v případě nádorů nebo jiných typů blokád.
Léky používané k léčbě hydronefrózy
Antibiotika mohou být podávána k prevenci nebo léčbě infekcí močových cest. Ke zmírnění bolesti lze použít analgetika.
Prevence – jak můžete zabránit hydronefróze?
Vzhledem k tomu, že hydronefróza je způsobena nějaký základním problémem (onemocněním), prevence závisí na vyhnutí se příčině nebo na její rychlé léčbě. Například možnost vzniku ledvinového kamene může být snížena tím, že navštívíte lékaře, u kterého zjistíte, co je příčinou kamenů, a zahájíte léčbu, aby se zabránilo opakování.
Sponzorováno
Okamžitě vyhledejte léčbu, pokud zaznamenáte silnou bolest v boku nebo břiše, zvracení nebo horečku nad 38 °C.
Zdroje článku a studie
- Zdroj obrázku ve článku: Lukaves / depositphotos.com
- The Diagnosis of Obstructive Hydronephrosis with Color Doppler Ultrasound Autoři: Petrit Nuraj a Nexhmi Hyseni
- Hydronephrosis Autor: Robert A. Mevorach MD
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ledviny, Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články