Sponzorováno

Hydrokéla (vodní kýla) – vše, co potřebujete vědět – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (12)

  • Hydrokéla je stav, který se vyskytuje, když se v šourku, kde jsou umístěna varlata, hromadí nadměrné množství tekutiny. Tato tekutina může vytvářet otok nebo vaky, které jsou obvykle bolestivé. Hydrokéla může postihnout jedno nebo obě varlata.
  • Příznaky hydrokély mohou být: zvětšené varle a nepříjemný tlak nebo pocit plnosti v šourku. Hydrokéla může být náhodně objevena při fyzickém vyšetření nebo při vyšetření jiného problému v oblasti varlat.
  • Léčba hydrokély může být konzervativní nebo chirurgická - to závisí zejména na závažnosti příznaků a příčině hydrokély. V některých případech může být hydrokéla asymptomatická a nemusí vyžadovat žádnou léčbu. V jiných případech může být doporučena chirurgická odstranění tekutiny nebo chirurgický zákrok k odstranění příčiny hydrokély.

Hydrokéla je nebolestivý otok v šourku, ke kterému dochází, když se tekutina shromažďuje v tenké vrstvě kůže obklopující varle. Je běžná u novorozených chlapců a obvykle vymizí bez léčby během prvního roku života. U starších mužů může mít hydrokéla jednu z několika různých příčin, často jde o zranění nebo infekci.

Diagnóza je obvykle jednoduchá a často není potřeba léčba. V tomto článku se dozvíte více o hydrokéle, včetně jejich příznaků a kdy s ní navštívit lékaře.

Hydrokéla - ilustrace

Hydrokéla – ilustrace

 

Hydrokéla neboli tzv. vodní kýla je tedy nahromadění tekutiny kolem varlete v jeho obalech. Ženy mohou také zažít hydrokélu podél Nuckova kanálu, ale je to velmi vzácné.

Asi 10 % novorozených chlapců má hydrokélu, která obvykle vymizí před dosažením 1 roku věku.

Otok se může objevit na jedné nebo obou stranách šourku. Nezpůsobuje bolest, ale může být nepříjemný, zvláště když je otok výrazný.

Příznaky hydrokély

Hydrokéla obvykle nezpůsobuje žádnou bolest a jediným příznakem je oteklý šourek. U dospělých však může být hydrokéla nepříjemná. Čím větší je množství tekutiny při hydrokéle, tím těžší je šourek. Někdy je otok ráno nepříjemnější než večer.

Pokud se objeví náhlá bolest nebo otok šourku, zejména po poranění šourku, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Tyto příznaky mohou pramenit z omezeného průtoku krve ve zkrouceném varleti (neboli torze varlete), což vyžaduje okamžitou léčbu.

Typy hydrokély

Existují dva typy hydrokély: komunikující a nekomunikující.

Nekomunikující

Tyto hydrokély se tvoří u kojenců, když se tříselný prstenec uzavře, ale tekutina zůstává v membráně varlat. Tělo tekutinu obvykle vstřebá do jednoho roku.

Komunikující

Vzácně zůstává tříselný prstenec otevřený, což umožňuje tekutině procházet tam a zpět mezi břichem a membránou varlat. Lékaři tomu říkají komunikující hydrokéla. Komunikující hydrokély se vyvíjejí jako důsledek neuzavření processus vaginalis po sestupu varlat do šourku. Otok šourku může měnit velikost v závislosti na úrovni aktivity člověka a množství přítomné tekutiny. Komunikující hydrokély jsou často spojeny s tříselnou kýlou.

Příčiny hydrokély

Příčina hydrokély závisí zejména na věku člověka.

U miminek

Když plod mužského pohlaví během těhotenství roste, varlata se vyvíjejí v blízkosti ledvin v břiše. Na konci těhotenství se přesunou do své obvyklé polohy v šourku. Aby mohla varlata sestoupit, otevře se svalová výstelka v šourku (inguinální prstenec) a vytvoří kanál nebo vak.

Sponzorováno

Jakmile se varlata přesunou do své obvyklé polohy, tříselný prstenec se uzavře. Pokud ale prstenec zůstane otevřený nebo se znovu otevře, tekutina může procházet z břicha do šourku tímto kanálem a to způsobí hydrokélu. Někdy se děti narodí dříve, než varlata sestoupí, což zvyšuje šance na vývoj hydrokély.

U dospělých

U mužů, pokud se tříselný prstenec neuzavřel nebo se znovu otevře, se může vytvořit komunikující hydrokéla.

Hydrokély u dospělých mužů mají několik dalších možných příčin, jako:

  • zranění
  • zánět
  • infekce

Je celkem nepravděpodobné, že by hydrokéla byla nějak hodně bolestivá, ale spíše může způsobit nepříjemný pocit tíhy v šourku. Hydrokéla není obvykle nebezpečná a neovlivní plodnost. Ve vzácných případech může souviset s nějakým problémovým stavem varlete, jako je infekce, nádor nebo tříselná kýla.

Diagnóza

Když muž s otokem v šourku hledá léčbu, lékař nejprve položí otázky, které pomohou určit pravděpodobnou příčinu. Lékař samozřejmě provede fyzickou prohlídku, která bude zahrnovat prohmatání šourku, aby potvrdil umístění a rozsah otoku.

Hydrokéla leží před nebo pod varletem. Lékař bude chtít vědět, zda je šourek během vyšetření citlivý. Může také zkontrolovat, zda světlo prochází otokem v šourku. Tento test se nazývá transiluminace. Pokud je otok naplněn tekutinou, jako hydrokéla, světlo jím projde. Pevná hmota, jako je nádor, by světlu nepropouštěla. Transiluminace může být velmi užitečná, protože umožňuje lékařům zjistit příčinu otoku šourku, ale některé další kroky jim mohou pomoci určit definitivní diagnózu.

Například lékař může doporučit i další vyšetření, jako je ultrazvukové vyšetření, pokud má nějaké pochybnosti o základní příčině otoku.

Ve vzácných případech může být průzkumná operace jediným způsobem, jak zjistit, jaký problém je za tento příznak zodpovědný.

Léčba hydrokély

Většina miminek a kojenců s hydrokélou nebude vyžadovat žádnou léčbu, protože stav se časem upraví sám od sebe. Rodiče by měli občas zkontrolovat šourek miminka a kontaktovat svého lékaře, pokud se otok velmi zvětší nebo pokud má dítě bolesti.

U mužů s velmi velkými a hodně nepohodlnými hydrokélami může být nejlepší volbou operace k jejich odstranění.

Další možností léčby je vypustit hydrokélu pomocí aspirace jehlou. Při tomto postupu lékař vloží dlouhou jehlu do šourku, aby vytáhl tekutinu. Poté může do hydrokély vstřikovat chemikálie, aby zastavili její doplňování tekutinou (skleroterapie). Tato léčba je nejlepší pro dospělé s rizikem komplikací během operace.

Souhrn

Hydrokély jsou velmi časté u novorozených chlapců a obvykle do jednoho roku vymizí.

Nejčastější příčinou je tekutina putující z břicha a shromažďování v tkáni obklopující jedno nebo obě varlata.

U dospělých mužů má otok v šourku mnoho možných příčin, včetně zánětu způsobeného infekcí nebo zraněním.

Většina hydrokél, u kojenců i dospělých, zmizí bez nutnosti lékařského zásahu. Ve vzácných případech mohou lékaři potřebovat provést operaci nebo aspiraci k vypuštění tekutiny.

Sponzorováno

Máte s hydrokélou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře dole pod článkem.

Dále si o varlatech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva