Sponzorováno

HPV virus neboli lidský papillomavirus – základní informace 4.83/5 (12)

  • Lidský papilomavirus (HPV) je skupina virů, která zahrnuje mnoho různých typů virů. Některé typy HPV mohou způsobit bradavice na kůži nebo genitální bradavice, zatímco další typy jsou spojeny s rakovinou, zejména děložního čípku, ale i dalších orgánů, jako jsou genitálie, hltan nebo řitní otvor.
  • V tomto článku najdete několik důležitých aspektů týkajících se HPV.
  • Přenos: HPV se přenáší především sexuálním kontaktem, ale také orálním sexem nebo nepřímo, například při porodu z matky na novorozence.
  • Příznaky: Mnoho infekcí HPV neprojevuje žádné příznaky a často jsou asymptomatické. Genitální bradavice jsou výsledkem některých typů HPV, zatímco onkogenní typy mohou způsobit rakovinu.
  • Prevence: Existuje vakcína proti určitým typům HPV, která může chránit proti některým druhům rakoviny spojených s tímto virem. Vakcína je doporučována pro mladé lidi před sexuální aktivitou.
  • Léčba: Neexistuje specifická léčba pro vyléčení HPV, ale mnoho infekcí zmizí samo o sobě během několika měsíců. Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků a může zahrnovat odstranění bradavic nebo chirurgický zákrok v případě nádorových změn spojených s HPV.
  • Pravidelné screeningy: Především u žen je důležité podstupovat pravidelné screeningy, jako je Pap test neboli test na HPV, aby bylo možné odhalit případné nádorové změny v rané fázi.
  • Je ideální vše konzultovat s lékařem, pokud máte podezření na infekci HPV, a dodržovat doporučení týkající se screeningu a očkování, aby bylo možné předcházet vážným komplikacím spojeným s tímto virem.

HPV virus neboli lidský papillomavirusHPV virus neboli lidský papillomavirus se vyskytuje ve více než 100 typech a většina z nich se přenáší pohlavním stykem. HPV viry jsou převážně neškodné, ale některé druhy jsou vysoce nebezpečné pro svou schopnost způsobit rakovinné bujení. HPV virus se přenáší pohlavním stykem, ale také kontaktem s pokožkou v oblasti genitálií.
Virus HPV způsobuje genitální bradavice i rakovinu. Nic vás před ním neochrání, pouze vy sama.

Mladý organismus se s HPV ochotně vyrovná, horší je, pokud nákaza přetrvává u žen nad pětatřicet let. Nejvyšší úmrtnost je kolem padesátky – mezi ženami, které ignorují preventivní prohlídky.

Základní informace o HPV

  • intimní život s partnerem s HPV vám zaručí nákazu do tří měsíců – můžete mít nízkorizikový virus, který způsobuje genitální bradavice, nebo vysoce rizikový, tedy zárodek rakoviny, ale můžete být jen tichý přenašeč
  • genitální bradavice může zmizet i samy, ale pomáhají léky, krémy a hlavně lékař, před nímž se nemusíte stydět, neboť takové už viděl
  • předrakovinné změny nemusí mít následky, tělo může virus zničit – před první sexuální zkušeností se doporučuje očkování zatím jen dívkám, ale i sexuálně aktivní dospělé ženy se mohou očkovat proti virům HPV
  • pokud má žena HPV, musí se léčit i partner, až po zmizení příznaků můžete spolu intimně žít
  • virus HPV nezastaví kondom, zárukou, že se nenakazíte, je pouze striktní, celoživotní monogamie a pomůže i silná imunita
HPV virus neboli lidský papillomavirus - ilustrace

HPV virus neboli lidský papillomavirus – ilustrace

 

Názor odborníka na HPV

MUDr. Vladimír Talán, imunolog
Nejdůležitější je strava bohatá na ovoce a zeleninu, ale pomoc můžete najít také v mnoha doplňcích z lékárny – jsou víc než jen reklama. Na podporu imunity jsou účinné výtažky z hlívy ústřičné nebo Imunoglukan, v poslední době se velmi osvědčily kombinované přípravky z vitamínů, minerálů, probiotik a Imunoglukanu. A samozřejmě nesmíme zapomenout na pravidelný pohyb. Doporučuji zejména sporty zaměřené na rozvoj svalové hmoty.

Sponzorováno

U většiny žen a dívek virus spontánně vymizí

Pokud ne, může vést infekce virem ke vzniku rakoviny děložního čípku, prekancerózním lézím nebo genitálním bradavicím – záleží na tom, o který typ HPV se jedná. HPV infekce jsou ve většině případů přechodné a časem se jich žena samovolně zbaví pomocí vlastní imunity. Skutečnost, že se někdo nakazí HPV, ještě neznamená, že nutně musí onemocnět rakovinou děložního čípku. Jen v malém procentu případů, pokud infekce přetrvává a je tvořena vysoce rizikovými typy HPV, může dojít ke vzniku přednádorových změn. Ty mohou vyústit až v rakovinu děložního čípku.

Existují 4 typy, na které by si ženy a dívky měly dávat obzvláště pozor

  • HPV typu 16 a 18 způsobují přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku.
  • HPV typu 6 a 11 způsobují přibližně 90 % případů genitálních bradavic.

Lidský papilomavirus (HPV) zahrnuje mnoho různých typů, z nichž některé jsou považovány za nízkorizikové, jiné za vysoce rizikové. Typy HPV jsou rozděleny podle schopnosti způsobit různé druhy onemocnění, včetně bradavic, genitálních bradavic a několika typů rakoviny. Zde jsou některé z hlavních typů HPV:

Nízkorizikové typy

Typy 6 a 11: Způsobují většinu genitálních bradavic a jsou považovány za nízkorizikové. Tito typy také mohou způsobit respirační papilomatózu, což je vzácná onemocnění spojená s výskytem bradavic v dýchacích cestách.

Vysoce rizikové typy

Typy 16 a 18: Jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku rakoviny děložního čípku. Tyto typy HPV jsou považovány za hlavní původce rakoviny děložního čípku a jsou také spojeny s rakovinou genitálií, hltanu, hltanového vaku a řitního otvoru.

Typy 31, 33, 45, 52, a 58: Patří také mezi vysoce rizikové typy a jsou spojeny s vyšším rizikem vzniku rakoviny.

Existuje celkem více než 100 typů lidského papilomaviru, z nichž několik ještě není zcela prozkoumáno.

Vakcíny proti HPV, jako Gardasil a Cervarix, jsou zaměřeny na několik nejvíce vysoce rizikových typů, včetně 16 a 18. Očkování může chránit před některými typy HPV, což snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny a genitálních bradavic. Je však důležité si být vědom toho, že žádná vakcína není schopná chránit před všemi typy HPV, a proto pravidelný screening zůstává klíčový pro prevenci a detekci onemocnění spojených s tímto virem.

HPV se může nakazit každý, jak muži, tak ženy

Vzhledem k tomu, že se infekce neprojevuje žádnými příznaky či symptomy, mnoho lidí netuší, že HPV virus mají nebo ho přenášejí dál. HPV viry jsou malé DNA onkogenní viry (čeleď Papillomaviridae), které po proniknutí a infikování lidského organizmu: Pronikají do buňky, kde dochází k pomnožení virů a následně viry opouštějí buňku a infikují okolní buňky. HPV viry se zabudují do DNA hostitelské buňky a následuje dělení infikované buňky a vznik virem změněných buněk, které produkují atypické bílkoviny – onkoproteiny E6, E7, a ty způsobují nekontrolované dělení buněk.

HPV vede i ke změně konfigurace estrogenu.

Papilomaviry

Papilomaviry bývají detekovány pomocí DNA analýz u více než 90% bioptických vzorků z cervikálního karcinomu (karcinom děložního čípku). HPV je asociován také s rakovinou pochvy (64-91 % případů), vaginální intraepiteliální neoplazií (82-100 % případů) a rakovinou konečníku (88-94 %). U mladých lidí jsou HPV viry příčinou rakoviny vulvy a penisu v 60-90 % případů. U starších osob je rakovina vulvy a penisu spojena s HPV jen v 10 % případů.

Sponzorováno

A co vy? Máte s Papilomaviry nějaké svoje zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A co si dále o HPV přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva