Sponzorováno

Hornerův syndrom – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

  • Hornerův syndrom je soubor příznaků způsobených poruchou sympatického nervového systému, která ovlivňuje určité svaly a žlázy v obličejové oblasti. Syndrom je pojmenován po svém objeviteli, lékaři Johannu Friedrichu Hornerovi.
  • Hlavními příznaky Hornerova syndromu jsou: Ptóza (pokles víček): Postižené oko může mít snížené horní víčko, což dává dojem "poklesnutí" očního víčka. Mióza (zúžená zornice): Zornice postiženého oka je menší než zornice druhého oka. Anhidróza (nedostatek potu): V oblasti postiženého oka se může snížit potní vylučování. Enoftalmus (stažení oční bulvy dozadu): Někdy může postižené oko být méně vystouplé než zdravé oko.
  • Hornerův syndrom může být způsoben různými problémy, jako jsou poranění sympatických nervů, nádory v oblasti krku nebo hrudníku, ischemie (nedostatečný průtok krve) nebo jinými neurologickými poruchami.
  • Léčba Hornerova syndromu závisí na jeho příčině. Může zahrnovat léčbu základního onemocnění, chirurgický zákrok k odstranění nádoru nebo léčbu zaměřenou na obnovu sympatických nervů. V některých případech může být léčba zaměřená jen na symptomy, jako je například užívání umělých slz nebo léků ke snížení ptózy. Každý pacient má individuální přístup k léčbě podle své konkrétní situace a diagnózy.

Příznaky Hornerova syndromu obvykle postihují pouze jednu stranu vašeho obličeje

Příznaky Hornerova syndromu obvykle postihují pouze jednu stranu vašeho obličeje

Co je Hornerův syndrom?

Hornerův syndrom, také známý jako Hornerova trias nebo Bernard-Hornerův syndrom, je poměrně vzácný neurologický syndrom, který postihuje vaše oko a okolní tkáně na jedné straně vašeho obličeje.

Dochází k němu v důsledku narušení dráhy sympatických nervů, které spojují váš mozkový kmen s očima a obličejem. Tyto nervy řídí mimovolní funkce, jako je pocení a rozšíření a zúžení zorniček vašich očí.

Je Hornerův syndrom život ohrožující?

Příznaky spojené s Hornerovým syndromem obecně nezpůsobují významné problémy s vaším zdravím nebo zrakem. Mohou však naznačovat přítomnost nějakého základního zdravotního problému, který může být velmi vážný. Je důležité vyhledat lékařskou péči, pokud se u vás rozvinou příznaky Hornerova syndromu, aby lékař určil základní příčinu.

Hornerův syndrom může postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Asi 5 % lidí s tímto onemocněním má vrozenou formu (přítomnou od narození).

Jak častý je Hornerův syndrom?

Hornerův syndrom je vzácný. Postihuje přibližně 1 z 6 000 lidí

Jaké jsou příznaky Hornerova syndromu?

Příznaky Hornerova syndromu obvykle postihují pouze jednu stranu vašeho obličeje. Obecně bývají příznaky následující:

  • Pokles horního víčka (tzv. ptóza).
  • Stažená zornice (mióza), což má za následek neodpovídající velikosti vašich zorniček.
  • Snížení pocení nebo nedostatek pocení na obličeji (anhidróza).

Kvůli těmto třem příznakům se Hornerově syndromu někdy říká Hornerova trias.

Příčiny – Co způsobuje Hornerův syndrom?

Nejčastěji se Hornerův syndrom vyskytuje v důsledku zablokování nebo poškození sympatických nervů, které vedou k vašim očím. Základní příčiny poškození nervů se mohou značně lišit, od infekce středního ucha až po disekci krční tepny nebo apikální nádor hrudníku.

Ve vzácných případech je Hornerův syndrom vrozeným stavem, což znamená, že je přítomen při narození. Obvykle se vrozená forma vyskytuje v důsledku nějakého typu porodního traumatu nebo poranění nervů nebo krční tepny během porodu. V ještě vzácnějších případech může být syndrom zděděn, i když s ním zatím nebyly spojeny žádné specifické geny.

Na Hornerově syndromu se mohou podílet tři různé nervové dráhy. Nervy z vašeho mozku necestují přímou cestou k vašim očím a obličeji. Pohybují se po třech cestách a na kterékoli z těchto cest může dojít k narušení. Z tohoto důvodu existují tři typy Hornerova syndromu s různými možnými příčinami.

Někteří lidé se syndromem nemají známý základní zdravotní stav, který by k němu vedl. Tyto případy se pak označují jako idiopatický Hornerův syndrom.

Hornerův syndrom prvního řádu (centrální)

Hornerův syndrom prvního řádu (centrální) je výsledkem poškození nervů, které vycházejí z hypotalamu a vedou dolů mozkovým kmenem a míchou. Poškození nebo obstrukce této nervové dráhy může nastat v důsledku těchto faktorů:

  • Náhlé přerušení průtoku krve do vašeho mozkového kmene
  • Nádor ve vašem hypotalamu
  • Poranění míchy
  • Roztroušená skleróz
  • Chiariho malformace
  • Encefalitida
  • Meningitida
  • Laterální medulární syndrom (tj. Wallenbergův syndrom)
  • Syringomyelie

Hornerův syndrom druhého řádu (pregangliový)

Hornerův syndrom druhého řádu je výsledkem poškození nervové dráhy, která vede z hrudníku do horní části plic a podél krční tepny na krku. Stavy, které mohou poškodit nebo zablokovat tuto nervovou dráhu, jsou:

Sponzorováno

  • Nádory v horní části plic nebo hrudní dutiny
  • Trauma krční nebo hrudní dutiny v důsledku chirurgického zákroku nebo nehody
  • Poranění brachiálního plexu
  • Zubní absces v čelisti

Hornerův syndrom třetího řádu (postgangliový)

Hornerův syndrom třetího řádu je důsledkem poškození nervové cesty, která putuje z krku do středního ucha a oka. Problémy mohou vyplývat z těchto problémů:

Jak se diagnostikuje Hornerův syndrom?

Lékaři obvykle diagnostikují Hornerův syndrom fyzickou prohlídkou pacienta. Určení základní příčiny může být složité, protože k ní může dojít v důsledku mnoha zdravotních stavů. Kromě toho mohou jiné zdravotní stavy způsobit podobné příznaky.

Lékař pacientovi položí podrobné otázky o jeho příznacích a anamnéze. Bude se ptát na minulá zranění, nemoci a operace. Provede také fyzickou prohlídku pacienta, jeho obličeje a očí.

Na základě anamnézy a jakýchkoli dalších příznaků, které má pacient, může lékař objednat další testy k určení příčiny Hornerova syndromu, včetně těchto:

  • Zobrazovací testy, jako je rentgen hrudníku, magnetická rezonance (MRI), počítačová tomografie (CT) nebo ultrazvuk.
  • Krevní testy, jako je kompletní krevní obraz a rychlost sedimentace erytrocytů (ESR).

LÉČBA – Jak se Hornerův syndrom léčí?

Léčba Hornerova syndromu znamená léčbu základní příčiny. Protože existuje mnoho možných příčin, druhy a metody léčby se mohou značně lišit.

Někdy není nutná žádná léčba, pokud necítíte bolest nebo jiné nepohodlí.

Léčba Hornerova syndromu tedy vždy závisí na jeho příčině. Hornerův syndrom není samostatným onemocněním, ale spíše souborem příznaků způsobených poruchou sympatického nervového systému. Zde jsou některé z možných příčin Hornerova syndromu a způsoby léčby:

Nádory: Pokud je Hornerův syndrom způsoben nádorem, léčba závisí na typu a umístění nádoru. To může zahrnovat chirurgické odstranění nádoru, radioterapii nebo chemoterapii.

Poranění či úraz: V případě úrazu, který způsobil Hornerův syndrom, může být léčba zaměřena na zlepšení uzdravení a minimalizaci zranění.

Ischemie (nedostatečný průtok krve): Pokud je Hornerův syndrom způsoben nedostatečným průtokem krve, může být léčba zaměřena na zlepšení prokrvení postižené oblasti. To může znamenat nějaké léky na zlepšení průtoku krve nebo chirurgický zákrok.

Neurologické poruchy: V případě neurologických poruch, které způsobují Hornerův syndrom, může být léčba zaměřena na ovlivnění základní příčiny. To může zahrnovat léčbu léky nebo fyzioterapii.

Je důležité zjistit přesnou příčinu Hornerova syndromu a navázat spolupráci s lékařem, který může určit nejvhodnější léčebný plán. Každý případ je individuální a léčba bude záviset na konkrétní diagnóze a stavu pacienta.

PREVENCE – Můžete zabránit Hornerově syndromu?

Protože tolik základních stavů může potenciálně způsobit Hornerův syndrom, neexistuje způsob, jak zabránit jeho rozvoji.

V případech Hornerova syndromu souvisejícího s traumatem (jako je disekce krční tepny) vám však může pomoci zabránit rozvoji syndromu přijetím bezpečnostních opatření, aby nedošlo k poranění krku, a dodržováním preventivních opatření týkajících se disekce.

VÝHLED / PROGNÓZA – Jaká je prognóza Hornerova syndromu?

Prognóza (výhled) Hornerova syndromu velmi závisí na základní příčině. Charakteristické příznaky Hornerova syndromu obecně nemají významný dopad na kvalitu vašeho života nebo vidění.

Pokud je základní příčinou chronický (dlouhotrvající) stav, jako je roztroušená skleróza, Hornerův syndrom může být také chronický. Pokud je důsledkem něčeho dočasného a léčitelného, jako je infekce ucha, pravděpodobně zmizí, jakmile se infekce vyléčí.

Sponzorováno

Máte s Hornerovým syndromem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva