Obsah článku
Kdy se začít bát?
Pokud má děťátko teplotu do 38,5-39 ° C nemusíte se velmi obávat. Takovou teplotu lékaři ani nedoporučují srážet, protože obranné mechanismy organismu se v tomto stavu mobilizují a bojují s původcem onemocnění. V tomto stádiu stačí, když děťátku podáváte dostatečné množství tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Pokud jde o kojené miminko, snažte se ho co nejvíce přikládat k prsu a můžete zkusit i podávání dalších tekutin, pokud se vám zdá, že je to nutné. Není vhodné přílišné oblékání a přikrývání dekou či hrubými peřinami. Naopak, dítě by mělo mít oblečené jen lehké vzdušné věci a mělo by být přikryté tenčí přikrývkou. V místnosti udržujte teplotu kolem 19-20 ° C.
Co kromě léků pomůže?
Pokud teplota vystoupí vyšší než zmíněných 38,5-39 ° C, přichází na řadu snaha o její snížení. Přestože snad nejčastěji rodiče sahají po sirupech nebo čípcích, případně u starších dětí i tabletách, proti teplotě, je dobré nechat si tuto možnost až jako poslední řešení. I tyto léky totiž mají své nežádoucí účinky a navíc, ne vždy zaberou. Osvědčeným způsobem jsou vlažné sprchy a zábaly, případně krátká koupel ve vlažné vodě. Po takové proceduře obvykle teplota opravdu klesne. Toto řešení však není vhodné, pokud má dítě kromě horečky i zimnici nebo studené končetiny. Boj s infekcí pomůže podpořit i podávání vitaminu C.
Sponzorováno
Nejlépe čerstvý vitamín C
Nejlepší je získávat ho přímo z čerstvého ovoce a zeleniny nebo čerstvých přírodních šťáv. Pokud dítě nemá chuť jíst, zkuste mu podávat ovocné a zeleninové šťávy. V období nemoci se však lze přiklonit i k podávání vitaminu C v podobě kapek či tablet, případně v práškové formě. Samozřejmě, dávky i vhodný přípravek třeba vždy vybírat s ohledem na věk dítěte a u kojených miminek může pomoci i to, pokud zvýší příjem tohoto vitamínu maminka a „posílá“ ho tak pak přes mateřské mléko svému děťátku. Mnozí rodiče používají při teplotě u svých dětí homeopatika. Jde sice také o léky, ale na zcela jiném základě než běžné léčiva, takže jsou šetrnější alternativou. I z řad bylinek je mnoho vhodných druhů k užívání během horečky, ale i když jsou to přírodní léčiva, přece jen byste jejich používání u malých dětí měli vždy konzultovat s lékařem nebo alespoň lékárníkem. Některé bylinky jsou pro malé děti nevhodné a mohly by jim uškodit!
Udržte dítě v klidu
Dalším důležitým a přitom zcela přirozeným způsobem, jak pomoci snížit horečku, je udržet dítě v klidu. I když to možná někdy bývá obtížné, protože mnohé děti jsou i při vyšších teplotách velmi aktivní a nedají se jen tak snadno uklidnit, je to pro ně důležité. Zkuste svého „teplotujícího“ drobečka nějak zaujmout – můžete mu číst knížku, zahrát loutkové divadélko a podobně. Přestože horečka u malého dítěte není ničím příjemným, netřeba hned panikařit.
Nevystrašte ho
Rodiče udělají lépe, pokud zachovají klid, protože jejich nervozitu a napětí by dítě snadno vycítilo. Snažte se, pokud možno, přistupovat k horečce střízlivě a zkusit nejdříve její snížení pomocí přirozených prostředků. Léky jsou sice účinné, ale přece jen představují pro organismus určitou zátěž a proto je dobré je užívání co nejvíce omezit.
Samozřejmě, pokud má dítě za sebou historii febrilních křečí, je většinou potřeba předcházet zvýšení teploty a podávat potřebné léky mnohem dříve, než se teplota vyšplhá na 38,5 ° C – v tomto případě je třeba se řídit pokyny a doporučeními lékaře!
Co si dále o horečce přečíst?
- TIP: Podívejte se jak na horečku
- Jak rychle srazit horečku?
VIDEO: Jak snížit horečku u dětí bez léků?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota
Přečtěte si také naše další články