Obsah článku
- Hierofobie je termín, který se používá k popisu iracionálního strachu nebo úzkosti z náboženských nebo posvátných věcí, symbolů, míst nebo rituálů. Tento termín vychází z řeckých slov "hieros," což znamená "posvátný" a "phobos," což znamená "strach."
- Osoba trpící hierofobií může mít silné nepříjemné pocity nebo úzkost při setkání s náboženskými symboly, obřady, kostely, chrámy nebo jinými místy spojenými s náboženstvím. Tento strach může být způsoben různými faktory, včetně traumatických zážitků spojených s náboženstvím, náboženské intolerance nebo prostě iracionálním strachem, který nemá zjevnou příčinu.
- Hierofobie může ovlivnit kvalitu života jedince, zejména pokud náboženské symboly a rituály jsou součástí jejich každodenního prostředí nebo kultury. Pro ty, kteří trpí hierofobií a chtějí se s ní vypořádat, může být užitečné vyhledat psychoterapii nebo kognitivně-behaviorální terapii, která jim pomůže zvládnout svůj strach a úzkost.
- Náboženství a náboženské symboly mohou pro různé lidi mít různý význam a emocionální reakce. Hierofobie je jedním z mnoha druhů fobií a úzkostných poruch, které mohou ovlivnit jedince, a existují metody a postupy, které jim mohou pomoci překonat svůj strach a dosáhnout lepšího zvládání této úzkosti.
Někdo, kdo v důsledku své hierofobie zažívá plný záchvat paniky, může kromě několika dalších příznaků očekávat zvýšenou srdeční frekvenci, zrychlené dýchání, vyšší krevní tlak, svalové napětí, třes a nadměrné pocení. Ačkoli záchvaty paniky nemusí být vždy případem každého, kdo má příznaky hierofobie, stále se může objevit, zvláště pokud jsou jeho příznaky velmi závažné.
Člověk trpící hierofobií se pravděpodobně bude vyhýbat tomu, čeho se bojí. Mohou to dohnat do extrému tím, že dokonale zajistí, aby nemohli být žádným způsobem vystaveni kněžím nebo posvátným věcem. Někdo s tímto stavem může například odmítnout jít na místa, kde mohou vidět kněze nebo posvátné věci, jako jsou kostely. Nebo kolem kostela jen projít. I to pro ně bude těžké.
Příznaky hierofobie
Stejně jako v případě prakticky každé jiné fobie, která existuje, může člověk s hierofobií očekávat, že úzkost bude nejvýraznějším příznakem jejich stavu. Také, jak již bylo zmíněno, jejich úzkost může být tak extrémní, že v důsledku toho mohou dokonce mít záchvaty paniky. V závislosti na závažnosti jejich záchvatu paniky může být dokonce nutné je hospitalizovat. To se však bude lišit od osoby k osobě a bude to záviset na mnoha faktorech.
Kromě toho může někdo s hierofobií vyvinout pečlivé úsilí, aby zajistil, že se žádným způsobem nedostane do kontaktu se svým strachem. To může znamenat, že se nejen bude vyhýbat oblastem, kde mohou přijít do kontaktu se svým strachem (kostely a jejich okolí), ale také že se mohou aktivně snažit zabránit tomu, aby k němu došlo, tím, že se budou více vyhýbat čemukoliv, co s jejich fobií souvisí.
Níže uvidíte některé běžnější příznaky této fobie:
- Úzkost při pomyšlení na kněze, náboženství nebo posvátné věci
- Neustále se budou vyhýbat kněžím, náboženským nebo posvátným věcem
- Nedokáží se vyrovnat se svou úzkostí
- Svalové napětí, třes a pocení – už třeba jen při pomyšlení na něco svatého či náboženského
- Mohou zažít záchvaty paniky
Příčiny hierofobie
Neexistují žádné definitivní příčiny hierofobie. Nicméně genetika a zejména okolní prostředí člověka mohou hrát velmi významnou roli ve vývoji tohoto stavu. Například, pokud má někdo v rodinné anamnéze duševní onemocnění, zejména úzkostné poruchy nebo specifické fobie, pak může mít vyšší šanci, že se u něj rozvine hierofobie. To může být způsobeno tím, že mají genetickou predispozici k rozvoji duševních onemocnění obecně.
Pokud by někdo měl takovou genetickou predispozici, pak to může vyžadovat jen to, aby zažil nějakou traumatickou událost, aby se u něj vyvinula plnohodnotná hierofobie. V podstatě jakýkoli druh emocionálně bolestivé události, která nějakým způsobem zahrnovala různé obavy spojené s hierofobií, může u někoho stačit k rozvoji tohoto stavu, pokud má „správné“ genetické předpoklady.
Ačkoli neznáme přesné příčiny hierofobie, většina odborníků na duševní zdraví se shoduje v tom, že jak genetika, tak faktory prostředí hrají velmi významnou roli ve vývoji jakékoli dané duševní poruchy. Takže bližší pohled na tyto dva různé parametry může vrhnout určité světlo na to, zda můžete být ohroženi rozvojem hierofobie.
Léčba hierofobie
Stejně jako neexistují žádné definitivní příčiny hierofobie, neexistují ani žádné léčby, které by byly speciálně navrženy pro tento stav. Přesto stále existuje mnoho různých forem léčby, které mohou pomoci výrazně zlepšit mnohé symptomy hierofobie. Některé z těchto léčeb zahrnují mimo jiné expoziční terapii, kognitivně behaviorální terapii a některé psychiatrické léky.
Expoziční terapie je jednou z nejčastějších forem léčby lidí trpících fobiemi. Expoziční terapie funguje tak, že terapeut postupně vystavuje pacienta jeho strachu v průběhu daného časového období. Pokud jde o hierofobii, terapeut může začít tím, že pacienta vystaví fotografiím posvátné věci a nakonec je vystaví videím posvátné věci či kostela. To vše by bylo ve snaze pomoci znecitlivět pacienta k jeho strachu tím, že by je mu opakovaně vystavoval. Teoreticky, čím více je někdo vystaven něčemu, čeho se bojí, tím méně ho to bude časem obtěžovat.
Kognitivně behaviorální terapie je další velmi běžná forma léčby, která se často používá k pomoci lidem trpícím mimo jiné generalizovanou úzkostnou poruchou a obsedantně kompulzivní poruchou. Kromě toho může být také účinný při léčbě lidí trpících fóbiemi, jako je hierofobie. Kognitivně behaviorální terapie funguje tak, že terapeut pomáhá pacientovi odhalit, proč myslí, cítí a chová se tak, jak se chová, pokud jde o konkrétní strach nebo obavy, které mají.
Sponzorováno
Někdo s hierofobií účastnící se kognitivně behaviorální terapie může očekávat, že se mimo jiné dozví, proč přemýšlí o svém strachu tak, jak přemýšlí. Pochopení takových věcí může člověku s hierofobií pomoci zaujmout pragmatičtější přístup, když přemýšlí o svém strachu z kněží nebo posvátných věcí.
Jógové pozice při hierofobii
Existuje mnoho různých jógových pozic, které mohou výrazně prospět někomu, kdo trpí hierofobií. Částečně je to způsobeno meditativním stavem mysli, který má jóga tendenci vyvolávat u těch, kteří ji praktikují důsledně. Jógu si lze představit jako meditaci v pohybu. Může pomoci zmírnit některé úzkosti spojené s hierofobií díky pouhému faktu, že zapojením se do jógy bude vaše pozornost přesměrována na něco produktivnějšího.
Existuje mnoho různých typů jógy, ze kterých může mít prospěch někdo s hierofobií, jako je hatha jóga nebo hot jóga a mnoho dalších. Nicméně, bez ohledu na mnoho různých forem jógy, které existují, prakticky všechny mohou pomoci zmírnit část stresu a úzkosti, které jsou spojeny s hierofobií.
Pokud jste nikdy předtím jógu necvičili, pak může být ve vašem nejlepším zájmu absolvovat lekci nebo se podívat na videa s průvodcem, která vám pomohou projít každou pózu. Stejně jako u meditace platí, že čím více budete cvičit jógu, tím zběhlejší v ní budete. Kromě toho, že vám pomůže snížit příznaky hierofobie, můžete také očekávat, že kromě jiných výhod získáte zvýšenou sílu a flexibilitu.
Meditace při hierofobii
Existuje mnoho různých forem meditace, které mohou být velmi výhodné pro někoho, kdo trpí hierofobií. Konkrétně se ukázalo, že meditace všímavosti je docela prospěšná pro pomoc lidem vstoupit do vyrovnanějšího stavu. Existuje mnoho různých způsobů, jakými můžete implementovat meditaci všímavosti, a existuje také mnoho různých meditačních aplikací, které jsou navrženy tak, aby vám věci co nejvíce usnadnily.
Expoziční terapie při hierofobii
Jak již bylo zmíněno, expoziční terapie je jedním z nejběžnějších způsobů léčby úzkostných poruch, jako je hierofobie. Může to být účinný způsob, jak pomoci znecitlivit pacienta vůči jeho specifickým obavám. Ať je to jakkoli, je nutné, aby terapeut, který to u svého pacienta implementuje, v tom byl velmi zběhlý. Pokud by například terapeut mírně vystavil svému strachu někoho s hierofobií, pak to nemusí být příliš účinné, protože může potřebovat větší množství expozice, aby u pacienta skutečně vyvolal jakoukoli hodnotnou změnu.
Totéž lze říci o protikladu tohoto scénáře. Pokud by terapeut nadměrně vystavoval někoho s hierofobií jejich strachu, pak by to mohlo být vysoce kontraproduktivní do té míry, že by se jejich hierofobie mohla nesmírně zhoršit díky samotné terapii. Je tedy prvořadé, aby terapeut provádějící expoziční terapii pro někoho s hierofobií měl velmi silný smysl pro to, jak závažné jsou jejich symptomy, aby mohl znát úroveň expozice, kterou bude pacient pravděpodobně schopen zvládnout.
Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) při hierofobii
CBT je psychosociální intervence, jejímž cílem je zlepšit duševní zdraví člověka. Je to modalita, která se často používá k léčbě lidí trpících úzkostnými poruchami, jako je generalizovaná úzkostná porucha a OCD.
CBT může být nesmírně užitečná pro někoho s hierofobií vzhledem k naprosté automatice jejich symptomů. Například, když je někdo s hierofobií vystaven jejich strachu, téměř vždy bude mít okamžitou podvědomou reakci na svůj strach. Takový nedostatek introspekce je pravděpodobně velkou součástí toho, proč někdo s tímto stavem bude trpět do té míry, do jaké bude. CBT vám může pomoci udělat krok zpět a analyzovat vaše obavy hlouběji, než byste obvykle dělali.
Psychiatrické léky na hierofobii
Léky proti úzkosti
Tyto typy léků jsou velmi užitečné při prevenci záchvatů paniky. Takové léky mohou být velmi užitečné pro lidi trpící těžkou hierofobií, protože lidé s fobiemi často také zažívají záchvaty paniky. Některé běžné léky proti úzkosti zahrnují mezi mnoha dalšími Xanax, Valium a Klonopin.
Tyto typy léků se obvykle neberou denně, ale mohou, pokud je hierofobie pacienta dostatečně závažná. Je to však něco, co byste měli nejprve probrat se svým lékařem, než se tak rozhodnete, abyste zajistili, že je to bezpečné a účinné.
Cvičení při hierofobii
Ukázalo se, že cvičení je mimořádně prospěšné pro lidi trpící úzkostnými poruchami, včetně hierofobie. Konkrétně kardiovaskulární cvičení může významně pomoci zbavit se stresu. To neznamená, že by posilovací trénink neprospěl někomu s úzkostí, ale spíše se ukázalo, že aerobní (kardio) cvičení je účinnější při uvolňování chemických látek, které dělají dobře v mozku, jako jsou endorfiny.
Cvičení může pomoci zlepšit stav mysli, aby lépe zvládala stresové situace. To dává smysl, když vezmeme v úvahu velké množství stresu, kterému je tělo vystaveno při namáhavém cvičení. Pokud tedy vy sami máte sedavý způsob života, pak zapojení do nějaké formy aerobního cvičení může výrazně pomoci snížit vaše příznaky hierofobie tím, že vám mnohem snáze umožní vyrovnat se s úzkostí a stresem, které jsou s tímto stavem spojeny.
Existuje mnoho různých aerobních modalit, kterých se můžete zúčastnit, abyste pomohli snížit příznaky hierofobie, jako je plavání, jízda na kole, lyžování, chůze a jogging. Mnoho výhod cvičení můžete získat také hraním sportů, jako je tenis, fotbal, basketbal a mnoho dalších sportů. Důsledné zapojování se do nějaké formy cvičení může časem pomoci zmírnit některé bolesti spojené s hierofobií.
A pár slov nakonec
Lidé trpící hierofobií mohou vyhýbat náboženským akcím, místům nebo lidem, aby se vyhnuli nepříjemným emocionálním reakcím. Pokud se tento strach stává zásadním problémem v jejich životě nebo značně omezuje jejich schopnost normálně fungovat, může být vhodné vyhledat pomoc od lékaře nebo psychoterapeuta. Terapie, jako je kognitivně-behaviorální terapie, může být účinným způsobem, jak zvládnout hierofobii a snížit její vliv na každodenní život.
Sponzorováno
A co vy? Potkali jste se někdy s hierofobií? Napište nám o tom do komentářů.
A dále si o fobiích přečtěte
- Ichtyofobie – strach z ryb – příznaky, příčiny a léčba
- Pagofobie – strach ze sněhu a mrazu – jak se léčí?
- Ornitofobie – strach z ptáků – příznaky, příčiny a léčba
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: VitalikRadko / depositphotos.com
- The Fear and the Sacred: The Ontology and the Phenomenology of Theophobia Autor: Vasile Chira
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fobie
Přečtěte si také naše další články