Sponzorováno

Herpangína – příznaky, příčiny a léčba – jak na ni? 4.9/5 (30)

Výtah ze článku o herpangíně

  • Herpangína je charakterizována malými puchýři nebo vředy na zadní straně hrdla a v ústech a typicky postihuje děti během letních a podzimních měsíců.
  • Infekce úst a krku, herpangína je způsobena skupinou virů zvaných enteroviry. Infekce způsobené enteroviry jsou vysoce nakažlivé a snadno se šíří z jednoho dítěte na druhé.
  • Příznaky herpanginy se mezi jednotlivci liší. Mezi nejčastější příznaky však patří vysoká horečka, bolest krku, puchýře nebo vředy v krku a ústech, které jsou šedé s červeným obrysem, odmítání jídla, obtížnosti při polykání.
  • Skupiny virů, které způsobují herpanginu, jsou velmi nakažlivé.
  • Ve většině případů je herpangína snadno léčitelná a symptomy rychle vymizí.

Vředy v ústech mohou znamenat herpangínu.

Vředy v ústech mohou znamenat herpangínu.

Herpangína je relativně běžná dětská nemoc způsobená virem. Typickým příznakem herpangíny jsou malé vředy, které jsou podobné puchýřům, v horní části úst a v zadní části hrdla. Infekce může také způsobit náhlou horečku, bolest v krku a bolest hlavy.

Herpangina je podobná onemocnění typu ruka-noha-ústa, což je další typ virové infekce, která běžně postihuje děti. Oba stavy jsou způsobeny enteroviry.

Enteroviry jsou skupinou virů, které typicky ovlivňují gastrointestinální trakt, ale někdy se šíří i do jiných částí těla. Za normálních okolností imunitní systém těla produkuje protilátky proti infekci. Protilátky jsou proteiny, které rozpoznávají a ničí škodlivé látky, jako jsou viry a bakterie. Je však méně pravděpodobné, že kojenci a malé děti budou mít příslušné protilátky, protože se u nich dosud nevyvinuly. A to je právě činí náchylnější k enterovirům.

Takto může vypadat herpangína - fotografie

Takto může vypadat herpangína – fotografie

 

Skupiny virů, které způsobují herpanginu, jsou velmi nakažlivé. Příznaky jsou naštěstí snadno léčitelné a obvykle se vša vyřeší do sedmi až deseti dnů.

Jaké jsou příznaky herpangíny?

Příznaky herpangíny se liší od člověka k člověku, ale mohou být následující:

  • náhlý nástup horečky
  • bolest krku
  • bolest hlavy
  • oteklé lymfatické žlázy
  • obtíže při polykání
  • ztráta chuti k jídlu
  • slintání (u kojenců)
  • zvracení (u kojenců)

Malé vředy v zadní části úst a krku se začínají objevovat asi dva dny po počáteční infekci. Mají sklon být jakoby mírně, světle šedé a často mají červený okraj. Vředy se obvykle hojí do sedmi dnů.

K lékaři zajděte, pokud:

Sponzorováno

  • máte horečku, která je vyšší než 40 °C, nebo horečka nezmizí
  • máte vředy v ústech nebo bolest v krku, která trvá déle než pět dní
  • má dítě symptomy dehydratace, jako je např. suchá ústa, nedostatek slz, únava, snížená produkce moči, tmavá moč

Co způsobuje herpangínu?

Herpangína je obvykle způsobena Coxsackie viry. Může však být také způsobena skupinou B coxsackieviruses, enterovirus 71 a echovirus. Tyto viry jsou vysoce nakažlivé a mohou se snadno šířit z člověka na člověka, zejména ve školách a centrech, kde se hodně pohybují děti ve skupině.

Lidé, kteří jsou nakaženi herpangínou, jsou nejvíce nakažliví během prvního týdne infekce.

Herpangína se typicky přenáší kontaktem s výkalem. Infekce může být také rozšířena kontaktem s kapkami z kýchání nebo kašle infikované osoby. To tedy znamená, že herpangínu můžete dostat, pokud se dotknete úst po dotyku něčeho, co je kontaminováno fekálními částicemi nebo kapičkami infikované osoby. Virus může žít na površích a objektech, jako jsou stoly a hračky, klidně i několik dní.

I dospělí mohou mít herpangínu, ale je to méně pravděpodobné, protože si již vybudovali protilátky proti viru.

Kdo je obecně ohrožen herpangínou?

Herpangína může postihnout každého, ale nejčastěji se vyskytuje u dětí mladších než 5 let. Je běžná zejména u dětí, které navštěvují školu, školku nebo tábory. Obecně je riziko vývoje herpangíny vyšší v létě a na podzim.

Jak je diagnostikována herpangina?

Vzhledem k tomu, že vředy způsobené herpanginou jsou jedinečné, lékař může obvykle diagnostikovat tento stav provedením fyzického vyšetření krku. Budou také kontrolovat vaše příznaky a anamnézu. Obvykle nejsou nutné speciální diagnostické testy.

Herpangína a její léčba

Primárním cílem léčby je snížit a zvládnout symptomy, zejména bolest hlavy a bolesti v krku. Váš konkrétní léčebný plán bude záviset na různých faktorech, včetně věku dítěte, na jeho symptomech a toleranci/intoleranci některých léků.

Jelikož je herpangína virovou infekcí, antibiotika nejsou účinnou formou léčby.

Váš lékař vám může také doporučit:

  • Ibuprofen nebo podobný lék: Tyto léky mohou zmírnit jakékoli nepohodlí a snížit horečku. POZOR! Nepoužívejte aspirin k léčbě symptomů virové infekce u dětí nebo dospívajících. To je spojeno s Reyovým syndromem, život ohrožujícím onemocněním, které má za následek náhlý otok a zánět v játrech a mozku.
  • Anestetika: Některá anestetika, jako lidokain, mohou poskytnout úlevu od bolesti v krku a jakoukoli jinou bolest v ústech spojenou s herpangínou.
  • Zvýšený příjem tekutin: Při regeneraci je důležité pít dostatek tekutin, zejména studeného mléka a vody. Jíst nanuky a zmrzlinu může také pomoci uklidnit bolest v krku. Vyhněte se citrusovým nápojům a horké nápoje, protože mohou zhoršit příznaky.

Při takto vhodné léčbě by symptomy měly zmizet do 7 dnů.

Jak lze zabránit herpangíně? Existuje prevence?

Správná hygiena je nejlepším způsobem, jak zabránit herpangíně. Vždy si důkladně umyjte ruce, zvláště před jídlem a po použití toalety. Nabádejte k tomuto i děti.

Je také důležité přikrývat si ústa a nos při kýchání nebo kašlání, aby se zabránilo šíření bakterií. Naučte své děti dělat totéž.

Při péči o dítě s herpangínou byste si měli často umýt ruce, zejména po kontaktu se znečištěnými plenami nebo hlenem. Vyčistěte všechny povrchy, hračky a jiné předměty dezinfekčním prostředkem, abyste zabili bakterie.

Sponzorováno

Měli byste také nechat své dítě doma, aby nechodilo do školy, školky nebo heren po několik dní, aby se zabránilo šíření infekce na ostatní.

Studie a zdroje článku

  • Herpangina Autoři: Carlin B. Corsino; Rimsha Ali; Derek R. Linklater.
  • Zdroj obrázku: Aiscream / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva