Sponzorováno

Hemotorax – krev mezi hrudní stěnou a plícemi – příznaky, příčiny a léčba 4.38/5 (13)

  • Hemotorax je medicínský termín používaný k popisu stavu, kdy se krev hromadí v hrudníku v dutině kolem plic. Tento stav může být způsoben traumatickým poraněním hrudníku, jako jsou například zlomeniny žeber, nebo může být důsledkem dalších zdravotních problémů, jako je rakovina nebo poruchy srdečního svalu.
  • Příznaky hemotoraxu mohou zahrnovat bolest na hrudi, dušnost, rychlé dýchání, únavu, neklid a krev ve vykašlávané hlenové tekutině.
  • Léčba hemotoraxu se obvykle provádí v nemocničním prostředí. Léčba hemotoraxu je obvykle účinná, zejména pokud je diagnóza provedena včas a zahájena odpovídající léčba.
  • Nicméně, pokud je hemotorax závažný nebo nezpracován, může způsobit vážné komplikace, jako je například srdeční selhání nebo poruchy dýchání, a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Když se krev hromadí ve vaší pleurální dutině, tedy v prostoru mezi hrudní stěnou a plícemi, nazývá se to hemotorax. Toto nahromadění krve může způsobit kolaps vašich plic.

Hemotorax je stav, kdy se krev shromažďuje mezi vaší hrudní stěnou a vašimi plícemi. Tato oblast, kde se může hromadit krev, se nazývá pleurální dutina. Nahromadění objemu krve v tomto prostoru může nakonec způsobit kolaps vašich plic, protože krev tlačí na vnější stranu plic.

Hromadění krve v hrudníku může mít mnoho příčin. Nejčastěji se vyskytuje po velkých poraněních hrudníku nebo operacích, při kterých došlo k otevření hrudní stěny, zejména po operaci srdce nebo plic. Některé stavy, které způsobují, že se vaše krev nesráží správně, mohou také způsobit hemotorax.

Hemotorax - ilustrace

Hemotorax – ilustrace

 

Pneumotorax - ilustrace

Pneumotorax – ilustrace

 

Hemopneumotorax - ilustrace

Hemopneumotorax – ilustrace

 

Hemotorax může být způsoben mnoha stejnými věcmi, které způsobují pneumotorax. Pneumotorax nastane, když se mezi hrudní stěnu a plíce dostane příliš mnoho vzduchu. To vytváří příliš velký tlak na vaše plíce a způsobuje kolaps plíce nebo části plic.

Příznaků hemotoraxu si nemusíte okamžitě všimnout. Okamžitě ale navštivte lékaře, pokud si myslíte, že byste mohli mít tento stav.

Jaké jsou příznaky hemotoraxu?

Mezi nejčastější příznaky hemotoraxu patří:

  • bolest nebo pocit tíhy na hrudi
  • pocit úzkosti nebo nervozity
  • dušnost nebo potíže s dýcháním
  • rychle dýchání
  • abnormálně rychlý srdeční tep
  • polití studeným potem
  • kůže bledne
  • vysoká horečka nad 38 °C

Pokud vaše srdce buší a máte potíže s dýcháním, okamžitě jděte na pohotovost, abyste byli zkontrolováni na hemotorax nebo jiné stavy, které mohou tyto příznaky způsobovat.

Příčiny – co způsobuje hemotorax?

Nejčastější příčinou hemotoraxu je vážné poranění hrudníku. Zejména je to poranění tupou silou. Hemotorax může nastat, když váš hrudník zažije náhlý a intenzivní náraz. Příkladem jsou tvrdý pád na přední část těla, třeba při dopravní nehodě na část vozidla – jako je třeba volant nebo aktivovaný airbag – extrémně tvrdě zasáhne hrudník.

Tato zranění mohou poškodit vaši hrudní stěnu, plíce a hlavní krevní cévy kolem hrudníku. To umožňuje, aby krev prosakovala do vaší hrudní dutiny a vyvíjela tlak na vaše plíce. Pořezání nebo bodnutí do hrudníku může také způsobit únik krve do hrudní dutiny a způsobit hemotorax.

Sponzorováno

Hemotorax se také běžně vyskytuje jako komplikace velké operace srdce nebo plic, která vyžaduje, aby chirurg otevřel hrudní stěnu. Krev může unikat do hrudní dutiny, pokud se krev nesráží správně poté, co chirurg uzavře řezy, nebo pokud je orgán nebo céva rozříznuta a prosakuje krev.

Další možné příčiny hemotoraxu jsou pak tyto:

  • krev se nesráží správně a prosakuje do hrudní dutiny
  • rakovina v plicích
  • tekutina a rakovina kolem plic, nazývaná maligní pleurální výpotek
  • rakovinné nádory ve vaší hrudní stěně
  • roztržená velká žíla, když je v nemocnici zaveden katetr
  • odumírání tkáně kolem plic, nazývané plicní infarkt
  • Ehlers-Danlosův syndrom typu 4, stav, který postihuje vaše pojivové tkáně

Ve vzácných případech, spíše mimo Evropu a další rozvinuté země, může být hemotorax způsoben tuberkulózou.

Hemotorax se také může objevit bez varování během těhotenství nebo po porodu. Tento stav je známý jako spontánní hemotorax. Ne vždy má nějakou identifikovatelnou příčinu.

Léčba – jak se hemotorax léčí?

Pokud jdete na pohotovost kvůli hemotoraxu, lékař použije nouzové nástroje, jako je ventilátor s hadičkou zavedenou nosem do průdušnice, aby podpořil vaše dýchání a zajistil, že máte dostatek kyslíku.

Nejdůležitější léčbou hemotoraxu je vypouštění krve z hrudní dutiny. Váš lékař pravděpodobně zavede hadičku skrz vaše hrudní svaly a tkáně, skrz vaše žebra a do vaší hrudní dutiny, aby takto vypustil veškerou nahromaděnou krev, tekutinu nebo vzduch. Toto se nazývá torakocentéza nebo torakostomie.

Trubice může zůstat v hrudníku několik dní, pokud se vaše plíce zhroutily, aby se mohly znovu roztáhnout.

Pokud krvácení pokračuje, i když hadička odvádí krev, možná budete potřebovat operaci hrudníku k léčbě příčiny krvácení. Operace hrudníku je také známá jako torakotomie.

Typ potřebné torakotomie závisí na tom, kterou část hrudníku nebo orgánů musí chirurg operovat. Poté, co chirurg dokončí operaci, zůstane ve vašem hrudníku zavedena hadička, která odvede zbývající krev nebo tekutinu.

Jak se diagnostikuje hemotorax?

Váš lékař může provést několik typů zobrazovacích testů vašeho hrudníku a plic, aby zjistil, co způsobuje krvácení, zejména pokud jste měli velké poranění hrudníku.

CT vyšetření může ukázat vašemu lékaři struktury kolem hrudníku a plic, aby mohli vidět jakékoli abnormality. Váš lékař může také provést rentgen, pokud jste si zlomili kosti nebo jste byli zraněni kdekoli jinde v oblasti hrudníku nebo břicha v případě, že je třeba poskytnout jinou léčbu.

Pokud má váš lékař podezření, že váš hemotorax způsobuje základní onemocnění – jako je rakovina, tuberkulóza nebo EDS – může vám doporučit další krevní nebo zobrazovací testy, aby tento stav správně diagnostikoval a léčil.

Existují nějaké možné komplikace hemotoraxu?

Ztráta velkého množství krve kvůli hemotoraxu může způsobit, že se vaše tělo dostane do šoku, protože je pumpován skrz vaše tělo nedostatek krve a kyslíku do vašich orgánů.

Šok způsobený ztrátou krve se nazývá hypovolemický šok. Dostat se do hypovolemického šoku může způsobit dlouhodobé nebo trvalé poškození vašich orgánů, včetně srdce, plic a mozku.

Krev, která se dostane do vaší hrudní dutiny, může infikovat tekutinu v oblasti kolem vašich plic. Tento typ infekce je známý jako empyém. Neléčená infekce empyému může vést k sepsi, ke které dochází, když se v těle objeví zánět. Sepse může být smrtelná, pokud není rychle léčena.

Zhroucené plíce, pokud se neléčí, mohou způsobit zástavu dechu. Toto je známé jako respirační selhání. Může to být smrtelné, pokud nejste schopni získat nouzovou lékařskou pomoc.

Jaký je výhled pacientů s hemotoraxem?

Po vážném poranění hrudníku a pokud máte potíže s dýcháním, navštivte lékaře co nejdříve. Zavolejte lékaře, pokud se u Vás objeví některý z výše uvedených příznaků.

Sponzorováno

Hemotorax je vážný stav. Hemotorax však nezpůsobí žádné dlouhodobé problémy, pokud je diagnostikován a léčen včas.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: scio21.ukr.net / depositphotos.com
  • Hemothorax Autoři: Laura Pumarejo Gomez; Vu H. Tran

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva