Sponzorováno

Hemoptýza (vykašlávání krve) – kdy a proč nastává? Příčiny a léčba 4.43/5 (14)

  • Hemoptýza znamená vykašlávání krve nebo krví zabarveného hlenu z dolních dýchacích cest. Může se jednat o malé množství krve smíchané s hlenem nebo o větší množství čisté krve.
  • Příčiny hemoptýzy jsou obvykle infekce, jako je bronchitida nebo tuberkulóza, plicní embolie, rakovina plic, plicní edém, trauma nebo cizí těleso v dýchacích cestách.
  • Diagnostika a léčba závisí na základní příčině a může zahrnovat rentgen plic, CT sken, bronchoskopii nebo laboratorní testy.

Vykašlávání krve (hemoptýza) znamená vykašlávání nebo plivání krve smíchané s hlenem nebo slinami. Může mít mnoho příčin, z nichž většina není vážná. Přesto vždy okamžitě navštivte lékaře, pokud vykašláváte hodně krve, máte kašel, který se zhoršuje nebo máte další příznaky, jako je bolest na hrudi, krev v moči nebo ve stolici nebo horečku.

Vykašlávání krve je běžné a může mít mnoho příčin. Většina příčin není vážná. Pokud však vykašláváte velké množství krve, je určitě vhodné okamžitě navštívit pohotovost.

Krev, kterou vykašláváte, často vypadá jako bublinatá nebo pěnivá a je smíchaná s hlenem nebo sliny. Může mít růžovou, červenou nebo rezavou barvu a je obvykle v malém množství.

Jaký je rozdíl mezi vykašláváním krve a zvracením krve?

Vykašlávání krve (hemoptýza) není totéž jako zvracení krve (hemateméza). Krev, která je vykašlaná, obvykle vypadá jako krví potřísněné sliny smíchané s hlenem. Krev pochází z vašeho krku nebo úst. Zvracení krve znamená chrlení a zvracení velkého množství krve. Obvykle to může znamenat vnitřní krvácení v horní části gastrointestinálního traktu. Okamžitě navštivte lékaře, pokud zvracíte krev.

Je vykašlávání krve vážné?

Určitě může být. Vše závisí na tom, co způsobuje ono vykašlávání krve a záleží i na rozsahu vaší ztráty krve (tedy kolik krve vykašláváte). Většina příčin vykašlávání není vážná a je léčitelná. Vykašlávání krve však může být příznakem vážných stavů, jako je těžká infekce nebo dokonce i rakovina plic. Ztráta příliš velkého množství krve najednou může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pouze lékař může určit, jak vážný je váš stav. Pokud vykašláváte velké množství krve nebo se váš stav nezlepšuje, navštivte co nejdříve lékaře.

Příčiny – co způsobuje vykašlávání krve?

Příčiny se pohybují od mírných (ty jsou nejčastější) až po závažné a potenciálně i život ohrožující. Vykašlávání krve obvykle souvisí s infekcí. Mezi nejčastější příčiny patří:

Mezi další příčiny vykašlávání krve patří:

Jak lékaři diagnostikují, co způsobuje vykašlávání krve?

Lékař zkontroluje vaši anamnézu, provede fyzickou prohlídku a položí otázky, aby zjistil, co způsobuje vykašlávání krve. Může se vás zeptat:

Sponzorováno

  • Kolik krve jste vykašlal/a
  • Jak často vykašláváte krev
  • Jak dlouho vykašláváte krev
  • Jak vykašlaná krev vypadá?
  • Kolik krve je smícháno s hlenem nebo sliny

Váš lékař se může také zeptat na chování, které vás vystavuje riziku, jako je užívání drog nebo kouření. Může se pokusit identifikovat potenciální příčiny tím, že se zeptá i na další příznaky, které jste zažili.

Může provést některý z následujících testů k diagnostice základní příčiny:

  • Rentgen hrudníku k vyhledání nádorů nebo tekutiny v plicích.
  • Počítačová tomografie (CT) vašeho hrudníku pro vyšetření nálezů z rentgenového snímku nebo doprovázející další postup, jako je bronchoskopie.
  • Provede bronchoskopii, aby zkontroloval, zda jsou vaše dýchací cesty čisté, a vyhledá místo, kde dochází ke krvácení.
  • Kompletní krevní obraz (CBC) k posouzení, kolik krve jste ztratili, a k hledání známek infekce.
  • Kultivace sputa vašich plicních exkrementů k hledání infekčních příčin, které mohou způsobit vykašlávání krve, jako jsou bakterie nebo viry.
  • Test srážlivosti krve (koagulační test), abyste zjistili, zda porucha krvácivosti souvisí s vašimi příznaky.
  • Plicní arteriografie, aby lékaři viděli, jak krev proudí vašimi plícemi.
  • Analýza moči a/nebo test funkce ledvin k vyloučení autoimunitních stavů, které postihují vaše plíce a ledviny.

Lékař může provést i další procedury nebo objednat jiné testy v závislosti na tom, co má podezření, že způsobuje vykašlávání krve.

Léčba – jak se léčí vykašlávání krve?

Léčba závisí na tom, jak závažná je vaše ztráta krve a co způsobuje vykašlávání krve.

Pokud zaznamenáte závažnou ztrátu krve, budete dost možná přesunuti na jednotku intenzivní péče (JIP). Tamní ošetřující tým bude pracovat na tom, aby vás stabilizoval a zastavil krvácení, než přistoupí k diagnostice toho, co je příčinou vaší ztráty krve.

Léčba těžké ztráty krve související s vykašláváním krve může znamenat následující:

  • Bronchoskopie k odstranění sraženin ve vašich dýchacích cestách, které mohou způsobit krvácení.
  • Angiografie a embolizace bronchiální tepny k zastavení průtoku krve v krevních cévách, které způsobují vaše krvácení.
  • Lék, který se používá k zastavení krvácení souvisejícího s těžkou ztrátou krve (kyselina tranexamová).

Jakmile lékař zjistí, co způsobuje vykašlávání krve, tak s vámi prodiskutuje nejlepší léčebný plán k řešení příznaků a problémového zdravotního stavu.

Léčba stavů, které mohou způsobit vykašlávání krve, jsou:

  • Antibiotika: Pokud váš stav způsobuje zápal plic nebo tuberkulóza.
  • Steroidy: Pokud váš stav způsobuje zánět.
  • Chirurgické řešení a léčba rakoviny: Pokud váš stav způsobuje maligní (rakovinný) nádor.

Co mám dělat, když kašlu krev?

Vykašlávání krve může být příznakem dost vážného zdravotního stavu. Pokud vykašláváte velké množství krve, vyhledejte pohotovostní péči.

Pokud vykašláváte malé množství krve déle než týden, domluvte si schůzku s vaším lékařem. Není to normální. Zjistí, co způsobuje vaši hemoptýzu a poskytne vám potřebnou léčbu.

Sponzorováno

Máte s vykašláváním krve nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva