Sponzorováno

Hemopneumotorax – krev a vzduch mezi hrudní stěnou a plícemi – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (14)

  • Hemopneumotorax je medicínský termín používaný k popisu stavu, při kterém se vzduch a krev hromadí v prostoru mezi plícemi a hrudní dutinou, což může vést k poruše plic a dechových funkcí. Jedná se o vážný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
  • Hemopneumotorax může být způsoben traumatickým zraněním hrudníku, jako je například proražení hrudníku nebo zranění plicní tkáně. Krevní cévy v plicích mohou být poškozeny, což vede k úniku krve a vzduchu do pohrudniční dutiny. To může způsobit kolaps plic a tlak na srdce a ostatní orgány v hrudníku.
  • Léčba hemopneumotoraxu znamená obvykle odsávání nahromaděné krve a vzduchu z pohrudniční dutiny a následnou stabilizaci pacienta. To může být provedeno pomocí procedury nazývané hrudní drenáž, při níž se do hrudníku zavede trubice (dren), která umožňuje odsátí vzduchu a krve a obnovení normálních podmínek v pohrudniční dutině. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k opravě poškozených struktur v hrudníku.

Hemopneumotorax je kombinací dvou zdravotních stavů: pneumotorax a hemotorax. Pneumotorax, který je také známý jako zhroucené plíce, nastává, když je vzduch mimo plíce, v prostoru mezi plícemi a hrudní dutinou. Hemotorax nastává, když je ve stejném prostoru krev. Pouze asi 5 procent pacientů s pneumotoraxem prožívá současně hemotorax.

Hemopneumotorax se nejčastěji vyskytuje v důsledku poranění hrudníku, například po výstřelu, bodnutí nebo zlomení žebra. Toto se nazývá traumatický hemopneumotorax. Ve velmi vzácných případech je tento stav způsoben jinými zdravotními stavy, jako je rakovina plic, poruchy krvácení nebo revmatoidní artritida. Hemopneumotorax může vzniknout i spontánně bez zjevné příčiny (tomu se pak říká spontánní hemopneumotorax).

K léčbě hemopneumotoraxu je nutné odvést krev a vzduch z hrudníku pomocí hadičky. Operace bude zřejmě také nutná k léčbě jakýchkoli ran nebo zranění.

Hemopneumotorax - ilustrace

Hemopneumotorax – ilustrace

 

Jaké jsou příznaky hemopneumotoraxu?

Hemopneumotorax je vážný stav, takže je důležité okamžitě rozpoznat jeho příznaky.

Příznaky hemopneumotoraxu jsou:

  • náhlá bolest na hrudi, která se zhoršuje po kašli nebo hlubokém nádechu
  • obtížné nebo namáhavé dýchání
  • dušnost
  • tlak na hrudi
  • tachykardie (rychlá srdeční frekvence)
  • bledá nebo modrá kůže způsobená nedostatkem kyslíku

Bolest se může objevit na obou stranách nebo pouze na jedné straně – tam, kde došlo k traumatu nebo zranění.

Příčiny – co způsobuje hemopneumotorax?

Hemopneumotorax je nejčastěji způsoben traumatem nebo tupým nebo penetrujícím poraněním hrudníku.

Když je hrudní stěna poškozena, může krev, vzduch nebo obojí vstoupit do tenkého prostoru naplněného tekutinou obklopujícího plíce, který se nazývá pleurální prostor. V důsledku toho je narušena funkce plic. Plíce nejsou schopny expandovat, aby vpustily vzduch. Plíce se pak scvrknou a zkolabují.

Příklady traumatu nebo zranění, které by mohly způsobit hemopneumotorax, jsou:

Pokud je příčinou trauma nebo zranění, stav se nazývá traumatický hemopneumotorax.

Sponzorováno

Ve vzácných případech může být hemopneumotorax způsoben netraumatickými situacemi, jako třeba:

Hemopneumotorax se může objevit i spontánně bez zjevné příčiny. To je však velmi neobvyklé.

Jak se diagnostikuje hemopneumotorax?

Pokud jste utrpěli zranění hrudníku, může vám lékař nařídit rentgen hrudníku, aby zjistil, zda se v hrudní dutině hromadí tekutina nebo vzduch.

K dalšímu hodnocení tekutiny v okolí plic mohou být také provedeny další diagnostické testy, například CT hrudníku nebo ultrazvuk. Ultrazvuk hrudníku ukáže množství tekutiny a její přesnou polohu.

Léčba hemopneumotoraxu – jak se léčí?

Léčba hemopneumotoraxu je zaměřena na odvod vzduchu a krve v hrudníku, návrat plic k normální funkci, prevenci komplikací a hojení případných ran.

Torakotomie (zavedení hrudní trubice)

Hlavní léčba hemopneumotoraxu se nazývá hrudní torakotomie. Tento postup zahrnuje umístění duté plastové trubice mezi žebra do oblasti kolem plic, aby se pomocí ní odvedl vzduch a krev. Trubice může být připojena ke stroji, který pomáhá s odvodněním. Poté, co se váš lékař ujistí, že není třeba vypouštět žádnou další tekutinu nebo vzduch, bude tato trubička odstraněna.

Chirurgické řešení – operace

Lidé s velkou ranou nebo zraněním budou s největší pravděpodobností potřebovat operaci, aby se poškozená tkáň opravila. Mohou také potřebovat jednu nebo více krevních transfuzí, pokud ztratili hodně krve.

Léky

Před zákrokem torakotomie, v závislosti na příčině vašeho stavu, vám lékař může také podat profylaktická antibiotika, která pomohou předcházet bakteriálním infekcím. Lékař může také předepsat léky proti bolesti, které vám pomohou s jakoukoli bolestí před a po operaci.

Komplikace hemopneumotoraxu

Mezi komplikace hemopneumotoraxu patří:

  • závažné infekce, jako je zápal plic
  • hemoragický šok
  • srdeční zástava
  • empyém, stav, kdy se hnis shromažďuje v pleurálním prostoru; empyém je obvykle způsoben zápalem plic
  • respirační selhání

Kromě toho jsou lidé, kteří měli hemopneumotorax, vystaveni riziku další epizody, pokud se otvor v plicích zcela neuzavře.

Výhled pacientů

Hemopneumotorax je potenciálně život ohrožující stav a pro nejlepší výhled je třeba jej okamžitě léčit.

Pokud byl stav způsoben traumatem nebo poraněním hrudníku, bude výhled záviset na závažnosti poranění. Spontánní případy hemopneumotoraxu mají vynikající prognózu po odstranění tekutiny a vzduchu z hrudníku. V jedné malé studii se všichni čtyři pacienti se spontánním hemopneumotoraxem úplně uzdravili a jejich plíce se po epizodě plně roztáhly.

Obecně platí, že hemopneumotorax po léčbě nezpůsobí žádné budoucí zdravotní komplikace. Existuje však malá šance na opakování. Použití minimálně invazivních technik, jako je torakotomie a videoasistovaná chirurgie, vedlo ke snížení mortality a míry recidivy.

Sponzorováno

Máte s hemopneumotoraxem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva