Obsah článku
Co je hemifaciální spasmus?
K hemifaciálnímu spasmu dochází, když svaly na jedné straně vašeho obličeje bez varování cukají – je v nich křeč. Tyto typy spasmů (křečí) jsou způsobeny poškozením nebo podrážděním lícního nervu, který je také známý jako sedmý lebeční nerv. Křeče na obličeji jsou to, když se svaly nedobrovolně stahují kvůli tomuto podráždění nervů.
Nejprve se mohou objevit jen jako malé, sotva znatelné tiky kolem víčka, tváře nebo úst. V průběhu času se tiky mohou rozšířit do dalších částí vašeho obličeje.
Hemifaciální spasmus se může vyskytnout u mužů nebo žen, ale jsou nejčastější u žen starších 40 let. Mívají také častější výskyt na levé straně obličeje.
Hemifaciální křeče nejsou samy o sobě nebezpečné. Ale neustálé záškuby ve tváři mohou být frustrující, otravné nebo nepohodlné. V závažných případech mohou tyto křeče omezit funkci v důsledku nedobrovolného zavření oka nebo vlivu, který mají na mluvení.
V některých případech mohou tyto křeče naznačovat, že máte poruchu struktury obličeje. Jakákoliv z těchto příčin může stlačit nebo poškodit vaše nervy a způsobit, že vaše obličejové svaly budou mít tyto křeče (spasmy).
Jaké jsou příznaky hemifaciálního spasmu?
Prvním příznakem hemifaciálního spasmu je nedobrovolné škubání pouze na jedné straně obličeje. Svalové kontrakce často začínají ve víčku jako mírné záškuby, které nemusí být příliš rušivé. Toto je známé jako blefarospazmus. Můžete si pak všimnout, že záškuby se stávají výraznějšími, když jste úzkostní nebo unavení. Někdy mohou tyto křeče očních víček způsobit úplné zavření oka.
V průběhu času mohou být záškuby viditelnější v některých částech tváře. Škubání se může šířit i do dalších částí stejné strany vašeho obličeje a těla, včetně:
- obočí
- tvář
- oblast kolem úst, například rty
- brada
- čelist
- horní část krku
V některých případech se hemifaciální křeče mohou rozšířit do každého svalu na jedné straně obličeje. Křeče vás mohou trápit i v čase, i když spíte. Jak se křeče šíří, můžete si také všimnout dalších příznaků, například:
- změny vaší schopnosti slyšet
- zvonění v uších (tinnitus)
- bolest ucha, zejména za uchem
- křeče, které jsou na celé tváři
Příčiny – co způsobuje hemifaciální spasmy?
Lékař nemusí být vždy schopen zjistit přesnou příčinu vašich hemifaciálních spasmů. Jsou také známé jako idiopatické křeče.
Hemifaciální spasmy jsou často způsobeny podrážděním nebo poškozením lícního nervu. Obvykle jsou způsobeny tím, že céva tlačí na lícní nerv poblíž místa, kde se nerv připojuje k mozkovému kmeni. Když k tomu dojde, lícní nerv může působit sám o sobě a vysílat nervové signály, které způsobují záškuby vašich svalů. Toto se nazývá efaptický přenos a je to jedna z hlavních příčin těchto křečí.
Efaptický přenos je přenos akčních potenciálů z poškozených axonů na nepoškozené, které budou aktivovat i ty míšní neurony, které by byly za normálních okolností v klidu.
Sponzorováno
Poranění hlavy nebo obličeje může také způsobit hemifaciální spasmy z důvodu poškození nebo stlačení lícního nervu. Méně časté příčiny hemifaciálních spasmů mohou zahrnovat:
- jeden nebo více nádorů tlačících na lícní nerv
- vedlejší účinky epizody Bellovy obrny, stavu, který může způsobit dočasnou paralýzu části tváře
Léčba – jak se dá léčit hemifaciální spasmus?
Možná budete schopni zlepšit příznaky i doma jednoduše tím, že budete mít dostatek odpočinku a omezíte, kolik kofeinu vypijete, což vám může uklidnit nervy. Příjem určitých živin může také pomoci snížit vaše spasmy. Mohou to být tyto živiny:
- vitamin D, který můžete získat z vajec, mléka a slunečního záření
- hořčík, který získáte z mandlí a banánů
- heřmánek, který je k dispozici jako čaj nebo jako tablety
- borůvky, které obsahují antioxidanty uvolňující svaly
Nejběžnější léčbou těchto křečí je orální svalová relaxace, která chrání vaše svaly před záškuby. Lékař vám může doporučit jeden nebo více z následujících léků k uvolnění svalů na obličeji:
- baklofen (Lioresal)
- klonazepam (Klonopin)
- karbamazepin (Tegretol)
Injekce botulotoxinu typu A (Botox) se také běžně používají k léčbě hemifaciálních křečí. Při této léčbě lékař pomocí jehly vstříkne malé množství botoxových chemikálií do obličeje v blízkosti svalů, které škubou. Botox oslabuje svaly a může snížit vaše křeče po dobu tří až šesti měsíců, než budete potřebovat další injekci.
Před užitím jakéhokoli z těchto léků se poraďte se svým lékařem o všech možných nežádoucích účincích nebo interakcích s jinými léky, které již užíváte.
Pokud léky a botox nejsou úspěšné, může lékař také doporučit operaci ke zmírnění jakéhokoli tlaku na lícní nerv, který může být způsoben nádorem nebo cévami.
Běžná operace používaná k léčbě hemifaciálních křečí se nazývá mikrovaskulární dekomprese (MVD). Při tomto postupu vám lékař vytvoří malý otvor v lebce za uchem a mezi nerv a cévy, které na něj tlačí, vloží kousek výplně. Tato operace trvá maximálně několik hodin a po několika dnech zotavení budete pravděpodobně moci jít domů.
Výhled pacientů s hemifaciálním spasmem
Hemifaciální spasmy lze zvládat domácí léčbou, léky nebo chirurgickým zákrokem. Postupujte podle pokynů svého lékaře a pravděpodobně budete schopni udržet svalové záškuby na minimu. Chirurgický postup je často úspěšný při snižování nebo eliminaci těchto křečí.
Sponzorováno
Neošetřené hemifaciální křeče mohou být frustrující, protože jsou časem viditelnější a rušivější, zvláště pokud se šíří po celé straně obličeje.
Zdroje článku a studie
- Studie o hemifaciálním spasmu Autor: Tripti R. Chopade
- Hemifacial spasm in Rochester and Olmsted County, Minnesota, 1960 to 1984. Arch Neurol. 1990 Nov;47(11):1233-4. Autor: Auger RG, Whisnant JP.
- Historie hemifaciálního spasmu Autor: Lee J.-A.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásný obličej, Lidské svaly
Přečtěte si také naše další články