Sponzorováno

Hemangiom – shluk abnormálně nahromaděných krevních cév – příznaky, příčiny a léčba 4.3/5 (10)

  • Hemangiom je nezhoubný (benigní) nádor tvořený cévami, tedy shluk abnormálně nahromaděných krevních cév.
  • Vzniká nejčastěji na kůži, ale může se objevit i vnitřně – třeba v játrech, mozku nebo páteři.
  • Příznaky hemangiomu záleží na umístění. Na kůži je viditelný jako vystouplý červený flek nebo bulka.
  • Většina dětských hemangiomů nepotřebuje žádnou léčbu a samy zmizí.

Co je hemangiom?

Hemangiomy jsou typem nádoru, který se může objevit jako červené nebo fialové hrudky na světlejší kůži nebo hnědé na tmavší kůži. Hemangiom nastává, když shluky krevních cév abnormálně rostou a nesprávně se shlukují. Hemangiom můžete mít, když se narodíte, rozvíjí se často během dětství nebo se mohou objevit i později v životě.

Hemangiomy se nejčastěji vyskytují u kojenců a dětí, při narození je má asi 1 z 10 dětí. Ale mohou je rozvinout i v dospělosti. Ve skutečnosti asi 3 ze 4 lidí ve věku 75 let a více mají hemangiom.

Je hemangiom nádor?

Hemangiomy jsou typem benigního nádoru. Nešíří se do jiných částí vašeho těla a nejsou rakovinnými nádory. Je extrémně vzácné, že se hemangiomy změní na maligní (rakovinové). Nestává se to.

Typy hemangiomů

  • Dětský (infantilní) hemangiom

    Tento typ se vyskytuje velmi často u novorozenců a kojenců. Obvykle se objeví během prvních týdnů života, rychle roste a poté se postupně zmenšuje. Ve většině případů zcela vymizí do 5–10 let věku dítěte.

  • Kapilární hemangiom

    Je tvořený drobnými cévkami a na kůži se projevuje jako červená až fialová skvrna. Jde o nejběžnější typ hemangiomu.

  • Kavernózní hemangiom

    Tento typ je tvořen většími cévními dutinami. Může se nacházet pod kůží, ale také uvnitř těla – například v játrech, slezině nebo mozku. Někdy je zjištěn náhodně při vyšetřeních, jindy způsobuje potíže jako bolest nebo krvácení.

Dětský (infantilní) hemangiom - fotografie

Dětský (infantilní) hemangiom – fotografie

 

Jsou hemangiomy nebezpečné?

Hemangiomy obvykle nejsou nebezpečné. Pokud však rostou v kritické oblasti, mohou tlačit na okolní tkáně a nakonec je poškodit, což je může učinit nebezpečnými. Jak nebezpečné závisí hlavně na tom, kde přesně se nacházejí.

Projevy a příznaky hemangiomu

Hemangiomy mohou růst téměř kdekoli na těle, ale obvykle rostou na hlavě nebo krku. Jsou nejviditelnější, když jsou na kůži. Ale hemangiomy se mohou vyskytnout také na sliznicích, například uvnitř úst nebo na jazyku. Mohou také růst v těle, aniž byste o tom věděli nebo měli příznaky. Nejčastějším místem, kde rostou v těle, jsou játra.

Obvykle se vyskytují samostatně, ale mohou se vyskytovat ve shlucích nebo dokonce větších, souvislých lézích.

Hemangiomy obvykle nebolí. Ale mohou, v závislosti na několika faktorech. Jedním z nich je umístění. Hemangiomy mohou bolet, pokud jsou velké nebo rostou na místech, kde není dostatek místa. Hemangiomy na kůži mohou také bolet, pokud je zraníte, například poškrábáním. Většina hemangiomů také nekrvácí (bez zranění).

Příznaky závisí na umístění hemangiomu:

  • Na kůži se projevuje jako vystouplý, měkký červený až fialový útvar.
  • Vnitřní hemangiomy mohou být dlouho bezpříznakové, nebo mohou způsobovat tlak, bolest, poruchu funkce orgánů nebo krvácení.

Fáze hemangiomu

Infantilní hemangiomy, které se vyvinou po narození, mají dvoufázový životní cyklus.

Sponzorováno

  1. Proliferace (první fáze). Během této fáze hemangiom rychle roste. U kojenců k této fázi obvykle dochází během prvních 12 měsíců života.
  2. Involuce (druhá fáze). Během involuce se hemangiomy zmenšují. Obvykle začíná, když je dítěti mezi 12 a 18 měsíci. Dokončení této fáze může trvat roky. Přibližně polovina dětí ji dokončí ve věku 5 let. Asi 9 z 10 dětí ji dokončí ve věku 9 let.
    V době, kdy involuce skončí, je hemangiom pryč. Někdy zmizí beze stopy. V jiných případech však hemangiomy zanechají jizvy nebo změnu barvy kůže.

Vrozené hemangiomy (které jsou přítomny při narození) mohou zmizet v závislosti na tom, jaký vzorec následují. Vzory jsou:

  • Rychle se objevují (rychle mizí)
  • Nemění se (tedy nemizí)
  • Částečně se objevující (pak i mizí jen částečně)

Příčiny hemangiomu

Hemangiomy vznikají, když se tvoří shluky krevních cév a z nějakého důvodu nesprávně rostou. Odborníci si nejsou jisti, proč přesně k tomuto nesprávnému růstu dochází nebo jak se tvoří.

Diagnostika – jak lékaři diagnostikují hemangiomy?

Hemangiomy, zvláště ty na kůži, často na těle hodně vyčnívají. Lékaři si jich mohou všimnout během rutinních fyzických vyšetření dítěte.

Lékaři mohou vyhodnotit hemangiomy pomocí jednoduchých zařízení, jako je ultrazvuk. Tato zobrazovací metoda je právě zvláště užitečná u hemangiomů, protože jimi protéká krev. Jiné testy, jako je biopsie k testování tkáně a určení, co to je, jsou možné, ale ne vždy nutné.

V některých případech může lékař doporučit další zobrazovací metodu pro diagnostiku, jako je MRI. Vyšetření, jako je toto, může lékaři pomoci zkontrolovat potenciální rizika, která nejsou viditelná zvenčí. A další testy, jako jsou krevní testy nebo dokonce genetické testy, mohou lékaři pomoci diagnostikovat hemangiom nebo vyloučit jiné stavy. Lékař vám může říci více o testech, které doporučuje konkrétně pro vaši situaci. Většinou stačí ultrazvuk.

Léčba hemangiomu

Většina hemangiomů, zejména u dětí, nevyžaduje žádnou léčbu a sama regreduje (vymizí).

V některých případech je ale léčba nutná:

  • Farmakologická léčba – nejčastěji se používá lék propranolol, který pomáhá zmenšit cévní útvar.
  • Laserová terapie – využívá se hlavně u povrchových hemangiomů.
  • Chirurgické odstranění – pokud hemangiom překáží (např. v oblasti očí, nosu, dýchacích cest) nebo pokud krvácí.
  • Kontrolní sledování – vnitřní hemangiomy (např. v játrech) se často jen pravidelně sledují, pokud nezpůsobují potíže.

Kdy navštívit lékaře?

K lékaři je vhodné se objednat, pokud:

  • hemangiom rychle roste, mění barvu nebo krvácí,
  • se vyskytuje v oblasti očí, úst, nosu či genitálií,
  • se jedná o hluboký nebo vnitřní hemangiom,
  • způsobuje bolest nebo tlak na okolní struktury.

Poznámka: Hemangiomy nejsou rakovinné a obvykle nejsou nebezpečné. Přesto je důležité sledovat jejich vývoj a případně konzultovat s lékařem, pokud dochází k problémům.

Prognóza

Co můžete od hemangiomu očekávat, to závisí hodně na typu, kde se nachází a kdy ho v průběhu života máte. Obecně platí, že hemangiomy nejsou nebezpečné, pokud nerostou na určitých místech. A většina hemangiomů se nakonec sama zmenší a vybledne. Pokud však vaše dítě má hemangiom, který potřebuje léčbu, je k dispozici několik léčebných přístupů, které dítěti mohou pomoci.

Sponzorováno

Pokud má vaše dítě hemangiom a máte otázky, jak by ho to mohlo ovlivnit, je tu někdo, kdo vám může pomoci. Pediatr vašeho dítěte vám může nabídnout informace a rady ohledně toho, co můžete a měli udělat, abyste svému dítěti pomohli.

Studie a zdroje článku

  • Hemangioma Autoři: Amal Chamli; Payal Aggarwal; Radia T. Jamil; Noureddine Litaiem.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva