Sponzorováno

Hallux rigidus – ztuhlý palec na noze – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (33)

  • Hallux rigidus je stav, který se vyznačuje tuhostí a bolestí v kloubu palce na noze (metatarzofalangeální kloub). Tento stav je formou osteoartrózy, což je degenerativní onemocnění kloubů, které způsobuje opotřebení chrupavky a následné kostní změny.
  • Někteří lidé mohou být náchylnější k rozvoji tohoto stavu kvůli genetickým predispozicím. Zranění palce nebo opakované trauma (např. z některých sportů nebo aktivit) mohou přispět k rozvoji osteoartrózy v tomto kloubu.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky slouží k úlevě od bolesti a zánětu. Také se používají speciální vložky do bot nebo ortopedické boty, které snižují tlak na palec.

Hallux rigidus - ztuhlý palec - příznaky, příčiny a léčba

Hallux rigidus – ztuhlý palec – příznaky, příčiny a léčba

Co je to hallux rigidus?

Hallux rigidus je latinské označení pro ztuhlý palec nohy. Je to onemocnění základního kloubu palce nohy, kdy dochází k omezení jeho pohybu. Je to typ degenerativní artritidy, která postihuje kloub, kde se váš palec (hallux) připojuje k noze.

Artróza kloubu palce na noze vede k zúžení kloubní štěrbiny a úbytku chrupavky na kloubních plochách. Na okrajích kloubních ploch potom vnikají výrůstky (osteofyty), které následně brání v pohybu kloubu. Základním příznakem je omezení hybnosti a ztuhlost tohoto kloubu.

U každého člověka se může vyvinout hallux rigidius, ale má tendenci se objevovat u lidi ve věku od 30 do 60 let.

Čtěte tento článek dále a dozvíte se, co způsobuje hallux rigidus a jak tento problém řešit.

Jaké jsou příznaky hallux rigidus?

Příznaky často začínají jako velmi mírné a pomalu se časem zhoršují. První příznaky hallux rigidus mohou být tyto:

  • bolest a ztuhlost palce na noze během chůze
  • otoky a záněty kolem kloubu
  • bolest a ztuhlost, které se zhoršují při chladném a vlhkém počasí

Jak stav postupuje, můžete si všimnout dalších příznaků, například těchto:

  • bolest kloubu palce, a to i během odpočinku
  • neschopnost ohnout palec
  • kulhání – hybnost kloubu je omezená zejména směrem nahoru
  • později jsou v oblasti kloubu patrné výrůstky v podkoží, které jsou bolestivé na pohmat a v botě způsobují otlaky na kůži

Můžete také pociťovat bolest v koleni, kyčlích nebo dolní části zad, pokud vám příznaky způsobují kulhání nebo to, že chodíte jinak, než obvykle.

Příčiny – co způsobuje hallux rigidus?

Příčina hallux rigidus není tak úplně známá, ale bylo identifikováno několik rizikových faktorů. Mezi rizikové faktory patří:

  • To, že jste žena. Hallux rigidus je častější u žen. Ze 110 účastníků zahrnutých do jedné studie o demografii hallux rigidus z roku 2009, bylo celých 66 procent žen.
  • Rodinná historie. Zdá se, že když máte člena rodiny s tímto onemocněním, zvyšuje se riziko rozvoje i u vás. To může pocházet ze zdědění určitého typu nohy nebo způsobu chůze, který může vést k tomuto stavu.
  • Abnormální anatomie nohy. Abnormality ve struktuře nohy, například dlouhá nebo vyvýšená metatarzální kost, mohou zvýšit vaše riziko.
  • Nějaké zranění. Zranění, jako je třeba vymknutí kloubu u palce na noze, mohou přispět k hallux rigidus.
  • Nadužívání kloubu. Pravidelné ohýbání a další pohyby může způsobit nadužívání kloubu v palci na noze. Lidé v určitých zaměstnáních nebo ti, kteří se věnují sportu, jež klade velký důraz na kloub, mají zvýšené riziko rozvoje tohoto stavu.
  • Určité problémové zdravotní stavy. Osteoartróza a zánětlivé stavy, jako je revmatoidní artritida a dna, mohou způsobit hallux rigidus.

Jak je diagnostikován hallux rigidus?

Pokud máte příznaky hallux rigidus, lékař nejprve vyšetří vaši nohu. Lékař si kloub pořádně prohlédne, bude ním hýbat, aby vyloučil jakékoli další potenciální příčiny vašich příznaků.

Na základě toho, co vidí během vyšetření, vám lékař může doporučit vyšetření rentgenem vašeho chodidla nebo kloubu. To lékaři umožní vidět jakékoli poškození kloubu v palci na noze.

Mohu doma nějak léčit hallux rigidus?

Neexistuje způsob, jak sami zpomalit postup hallux rigidus. Existuje však několik věcí, které můžete udělat pro snížení bolesti a zánětu palce na noze. Zkuste doma následující:

  • Aplikujte na kloub studené a teplé zábaly několikrát denně.
  • Namočte si nohy střídavě do studené a teplé vody.
  • Užívejte nesteroidní protizánětlivé léky, jako je klasický ibuprofen.
  • Vyhněte se činnostem s velkým dopadem, jako je běh.
  • Noste dobré a pevné boty s uzavřenou špičkou se ztuhlou podrážkou, abyste zabránili tomu, aby se váš palec příliš ohýbal.
Někdy se při hallux rigidus používají i injekce kortikosteroidů

Někdy se při hallux rigidus používají i injekce kortikosteroidů

&nsbp;

Sponzorováno

Pokud zjistíte, že stále máte velké bolesti a záněty, zeptejte se svého lékaře na injekce kortikosteroidů. Ty mohou nabídnout další úlevu. Injekční terapie je velmi důležitá ve všech stadiích. Nejčastěji se používají steroidní injekce, plasmaterapie (PRP, platelet-rich plasma) a viskosuplementační injekce s kyselinou hyaluronovou.

V rámci konzervativní terapie je doporučováno použití ortopedických vložek do bot nebo individuální úprava bot. Je nutné říct, že konzervativní postupy většinou nejsou účinné a dochází k progresi onemocnění.

Existují další možnosti léčby hallux rigidus?

Ano, operace. Pokud jiná léčba nefunguje, může lékař doporučit operaci. Existují různé typy operací pro hallux rigidus, v závislosti na tom, jak závažný je váš případ.

Cheilektomie

Tento typ operace se používá k léčbě mírného až středně závažného poškození. Zahrnuje holení jakýchkoli kostních ostruh. Cheilektomii lze také provést v kombinaci s dalším postupem nazývaným osteotomie. Tím se odřízne kost, aby se změnila poloha vašeho palce a uvolnil se tlak na kloub. Cheilektomie je výkon, který odstraňuje kostní výrůstky v okolí kloubu v druhém a třetím stadiu.

Interpoziční artroplastika

Tento postup se používá k léčbě středně závažného až závažného hallux rigidus. Postup spočívá v odstranění části poškozené kosti a umístění mezikusu mezi kosti, aby se minimalizoval kontakt. Distanční vložka může být vyrobena z tkáně z chodidla nebo z dárcovské tkáně nebo ze syntetické chrupavky.

Artrodéza

Artrodéza se používá k léčbě pokročilého hallux rigidus zahrnujícího vážné poškození kloubů. Během procedury je odstraněna poškozená chrupavka. Obě kosti jsou k sobě připevněny šrouby. V průběhu času se kosti spojí dohromady. Tento typ operace snižuje bolest, ale také trvale omezuje pohyb vašeho palce.

Artroplastika

Toto je náhrada kloubu. Znamená to nahradit jednu nebo obě strany kloubu umělými klouby z plastu nebo kovu. Cílem této operace je zmírnit příznaky při zachování pohybu kloubu. Chirurgové často váhají s doporučením artroplastiky, protože s sebou přináší určitá rizika, jako:

  • infekce
  • selhání implantátu
  • nestabilita měkkých tkání

Obecně je po operaci je nutno počítat se zhruba 3-6 týdnů trvající nemožností plné zátěže operované končetiny a nutností chůze o berlích s omezeným nášlapem na operovanou končetinu.

Hallux rigidus a cvičení

Doporučujme tato cvičení při hallux rigidus.

1. Sbírání kuliček

  1. Posaďte se na židli s nohama bez ponožek. Dejte si 20 kuliček na podlahu před nohama. Dávejte pozor, abyste kuličky neumisťovali příliš daleko před nebo na stranu nohou.
  2. Pomocí prstů sbírejte kuličky jednu po druhé a vložte je do misky.
  3. Opakujte, dokud nejsou všechny kuličky v misce.

2. Procvičení prstů

  1. Posaďte se na židli a položte pravý kotník na levé koleno.
  2. Rukou pomalu ohýbejte prsty nohy dozadu směrem ke kotníku. Držte po dobu 30 až 60 sekund.
  3. Opakujte pětkrát.

3. Procvičení s ručníkem

  1. Sedněte si na židli s oběma nohama položenými na zemi. Položte si ručník na podlahu před nohy.
  2. Prsty uchopte za střed ručníku a stočte ho.
  3. Obnovte ručník do původní polohy, uvolněte nohy a opakujte celkem pět opakování.

Jaký je výhled pacientů s hallux rigidus?

Hallux rigidus je progresivní stav, který se časem zhoršuje. Možná budete schopni zvládnout příznaky pomocí domácí léčby . Vyhýbejte se určitým druhům obuvi a aktivitám.

Lékař vám může případně doporučit chirurgický zákrok, pokud domácí léčba již neposkytuje úlevu.

Co si dále přečíst o halluxch?

VIDEO: Cvik při hallux rigidus

VIDEO: Jak na správnou rehabilitaci po náhradě základního kloubu palce

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o hallux rigidus

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva