Sponzorováno

Gynekologické obtíže diabetiček – jaké jsou nejčastější a jak jim předcházet? 4.79/5 (14)

Gynekologické obtíže diabetiček - jaké jsou nejčastější a jak jim předcházet?Statistické údaje hovoří jasně – diabetes je rizikovým faktorem pro vznik gynekologických potíží, ať už se jedná o mykózy, záněty nebo závažnější problémy. Některé z nich vám přiblížíme a prozradíme vám, jak se jich vyvarovat.

Kvasinková infekce pochvy

Kvasinková infekce je nejčastější infekční plísňové onemocnění pochvy. Původcem je kvasinka Candida Albicans, která si ve sliznicích lidského těla vysloveně libuje. Zdravý organismus si s ní poradí. Špatně fungující imunitní systém ji však zapudit nedokáže, a proto jsou kvasinkové infekce (nejen pochvy) u lidí s diabetem tak obvyklé. Velmi často se také kvasinky objevují jako reakce na užívání antibiotik. Ta totiž ničí bakterie, jež proti kvasinkám v těle bojují, a tak vzniká vhodná půda pro jejich rozvoj.

Infekce se projevuje pálením, svěděním a výtokem, který je obvykle bílý a tvarohovitý. Sliznice pochvy bývá zarudlá nebo je na ní bělavý plísňový povlak. Léčba kvasinkových infekcí pomocí antimykotik ve formě mastí či vaginálních globulí je poměrně úspěšná. Kvasinkové infekce však mají tendenci se vracet.

Syndrom polycystických ovarií

Jde o poměrně častou hormonální poruchu, která sice pacientku neohrožuje na životě, ale významně snižuje její schopnost otěhotnět. Původ nemoci není zcela jednoznačný. Svou roli v něm určitě hrají genetické dispozice a spojována je i s obezitou a diabetem. Dodnes však odborníkům není zcela jasné, zda jde o následky nebo příčiny tohoto postižení.

Syndrom polycystických ovarií se projevuje tak, že na vaječnících vznikají mnohočetné cysty. K tomu ještě dochází k hormonálním a metabolickým změnám se zvýšenou produkcí mužských pohlavních hormonů, což má za následek vypadávaní vlasů, nadměrný růst ochlupení, vznik akné a poruchy menstruace nebo dokonce její ztrátu. Navíc je u žen s tímto syndromem pozorován vyšší výskyt rakoviny děložního čípku.

Onemocnění není možné vyléčit. Díky správné kompenzaci diabetu, zdravému životnímu stylu bez stresu, se zdravou stravou a s dostatkem pohybu, se však dá zabránit jejímu dalšímu rozvoji a její průběh mírnit.

Gestační diabetes

Samostatnou kapitolou je gestační diabetes. Jde o poruchu metabolismu cukrů, která se rozvíjí v těhotenství. Postihuje asi 4 % těhotných, a když není dostatečně kompenzován, může ovlivnit vývoj plodu. Mezi rizikové faktory propuknutí gestačního diabetu patří věk rodičky vyšší než 25 let, výskyt diabetu v rodině, opakované potraty nebo vysoký krevní tlak.

Sponzorováno

Těhotenská cukrovka se léčí dietou, jejíž podstatou je omezení příjmu sacharidů na 250 – 300 g denně. Samozřejmostí je dodržování zásad zdravého životního stylu – tedy zdravá strava a dostatek pohybu, samozřejmě s přihlédnutím k pokročilosti těhotenství. Dietní opatření je třeba dodržovat po celý zbytek těhotenství. Ve většině případů gestační diabetes s porodem zmizí. Je však považován za rizikový faktor pro budoucí rozvoj jiného typu diabetu. Pacientkám je proto doporučováno dále dodržovat zdravý životní styl a také podstupovat každoroční kontrolu krevního cukru.

Pozor na tampony!

Vzhledem k tomu, že ženy s diabetem jsou mnohem náchylnější ke vzniku vaginálních infekcí, mykóz a výtoků, měly by se vyvarovat příliš častého používání menstruačních tamponů.

Ptáte se proč? Důvodem je fakt, že tampony jsou navrženy tak, aby maximálně sály. Krom menstruace však odvádějí z pochvy i její přirozenou vlhkost, čímž dojde k vysušení jejích stěn. To má za následek jednak zvýšenou sekreci vaginálního výtoku a tedy i sníženou obranyschopnost vůči nájezdům bakterií. Pochva se tak stává mnohem náchylnější k infekcím. Samozřejmě to neznamená, že není možné tampony používat vůbec. Je ale lepší jej používat jen krátkodobě – například na plavání, sport apod. a hned, jak je to možné jej vyjmout.

Podobný efekt má na pochvu i příliš časté mytí nebo dokonce její výplachy. Zjednodušeně řečeno: častá hygiena nabourává působení tzv. hodných bakterií, které se v pochvě vyskytují přirozeně a podílí se na její rezistenci vůči infekcím.

Prevence poševních výtoků

Výtoky a infekce rozhodně není radno brát na lehkou váhu. Ačkoli může jít o poměrně snadno řešitelné problémy, v případě, že by došlo k zanedbání jejich léčby, mohly by propuknout v mnohem závažnější onemocnění. Vaginální potíže ovšem mají tendenci se často vracet. Máme pro vás proto několik rad, jak se jim vyhnout:

  • na intimní partie používejte hypoalergenní mýdla bez parfemace
  • nepoužívejte parfemovaný toaletní papír, vložky či menstruační tampony
  • noste spodní prádlo z přírodních materiálů, například z bavlny
  • vyhýbejte se častému nošení těsných kalhot z neprodyšných materiálů
  • menstruační tampony používejte jen ve výjimečných situacích
  • vyhněte se vymývání pochvy mýdlem a jejím výplachům
  • po koupání nezůstávejte v mokrých plavkách
  • dlouhé horké koupele si dopřávejte jen výjimečně
  • po pohlavním styku opláchněte pochvu čistou vodou

Sponzorováno

Za obsahovou správnost článku ručí MUDr. Tomáš Edelsberger, lékař odborného pracoviště pro dospělé diabetiky v Krnově.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva