Obsah článku
Může se objevit u lidí jinak zcela zdravých, tak u lidí trpících některými chorobami, a to u dětí i dospělých. Granuloma annulare považován za vcelku neškodný stav. I menší poškození kůže, či některé léky mohou tento stav způsobit.
Léze obvykle samy vymizí během dvou let bez léčby. Ale pokud vás trápí vzhled nebo nepříjemný pocit na vaší pokožce, lékař vám může předepsat léky, které mohou urychlit léčbu stavu.
Granuloma annulare a příznaky
Příznaky tohoto problému jsou poměrně charakteristické. Jde o vznik několika zarudlých a vystouplých lézí na kůži, které jsou vůči sobě uspořádány jakoby do kruhu.
Žádné další příznaky se nemusí objevit, ale někdy může granuloma annulare docela nepříjemně svědit a pálit.
Příznaky granuloma annulare se mohou lišit v závislosti na typu:
- Lokalizovaná forma. Toto je nejběžnější typ granuloma annulare. Hranice hrbolku (léze) jsou kruhové nebo půlkruhové, s průměrem do cca 5 centimetrů. Červenavé léze se vyskytují nejčastěji na rukou, nohou, zápěstích a kotnících mladých dospělých.
- Generalizovaná forma. Méně často dospělí mají i tento typ, který způsobuje svědění, načervenalé nebo kožní rány na většině těla, včetně trupu, paží a nohou.
- Pod kůží. Typ, který obvykle postihuje malé děti, se nazývá subkutánní granuloma annulare. Vytváří malé, pevné hrudky pod kůží, místo vyrážky. Hrudky se tvoří na rukou, holeních a pokožce hlavy.
Granuloma annulare a příčiny
Není úplně jasné, co granuloma annulare způsobuje. Někdy je tento problém spouštěn těmito faktory:
- Kousnutí od zvířat nebo hmyzu
- Infekce, jako je hepatitida
- Očkování
- Slunce
- Menší poranění kůže
- Drogy
Granuloma annulare není nakažlivé.
Sponzorováno
Rizikové faktory
Granuloma annulare je občas spojen s cukrovkou nebo onemocněním štítné žlázy, nejčastěji při četných nebo rozšířených lézích. Zřídka může souviset s rakovinou, zejména u starších lidí – pak bývá granulomatický prsten závažný, nereaguje na léčbu nebo se vrací po léčbě rakoviny.
Bylo také zjištěno, že vyšší výskyt granuloma annulare je u pacientů trpících některými autoimunitními chorobami.
Diagnostika
Váš lékař může diagnostikovat granuloma annulare vyšetřením postižené kůže. Lékař může odebrat malý vzorek kůže (biopsie) k vyšetření pod mikroskopem.
Granuloma annulare je ale většinou dobře vidět hned na první pohled na kůži, diagnózu stanovuje kožní lékař. Při diagnóze je vhodné provést alespoň základní vyšetření k vyloučení cukrovky a zmíněných autoimunitních nemocí.
Granuloma annulare a léčba
Léčba granuloma annulare obvykle není nutná. Většina hrbolků a lézí zmizí za několik měsíců a zřídka trvá déle než dva roky. Ale pokud vás trápí vzhled, zeptejte se svého lékaře na léčbu, která může pomoci.
Možnosti léčby jsou obecně tyto:
- Kortikosteroidní krémy nebo masti. Léky na předpis mohou pomoci zlepšit vzhled hrbolků a mohou jim pomoci zmizet rychleji. Lékař vám může také doporučit přikrýt krém obvazy nebo náplastí, aby se zvýšila účinnost tohoto ošetření. Určitý efekt mohou mít kortikoidy podávané v podobě mastí nebo tablet, ale výsledek je značně individuální.
- Kortikosteroidní injekce. Pokud kožní léze nezmizí lokální léčbou, může vám lékař navrhnout injekci kortikosteroidů. Opakované injekce mohou být nutné každých šest až osm týdnů, dokud se stav nezlepší.
- Zmrazení. Použití tekutého dusíku na postiženou oblast může pomoci odstranit léze.
- Světelná terapie. Někdy je užitečné vystavit léze určitým typům světla.
- Perorální léky. V závažných případech, zejména pokud jsou léze rozšířené, může lékař předepsat léky užívané ústy, jako jsou antibiotika, antimalarika nebo léky používané k prevenci reakcí imunitního systému.
Sponzorováno
Kožní léze může být přítomna měsíce i roky, ale většinou spontánně a úplně zmizí, v 50% během 2 let.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články