Sponzorováno

Gefyrofobie – strach z mostů – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (13)

  • Gefyrofobie je strach z mostů nebo z tunelů. Každý, kdo má tento strach, ví, že fobie z mostu vám může znepříjemnit život.
  • Lidé trpící tímto konkrétním strachem nebo fobií zažívají obrovskou úzkost, když čelí vyhlídce, že budou muset řídit nebo jít přes most. Vysoké mosty jsou pro ně obzvláště děsivé, stejně jako mosty přes soutěsky nebo vodu.
  • Osoba trpící gefyrofobií se může velmi hodně bát, že ztratí kontrolu nebo omdlí. Strach plodí další strach a to může snadno vést k pocitům naprosté paniky.
  • Fobik si často uvědomuje, že jeho strach je neopodstatněný a iracionální; ale úplně to nedokáže překonat. Strach z mostů nebo tunelů tak může ovlivnit profesní i osobní život člověka; člověk může odmítnout řídit nebo cestovat nebo bude pravděpodobně činit kariérní rozhodnutí, která se točí kolem jeho strachu.
  • U některých může být strach z přecházení mostů spojen s jinými strachy, jako je strach z výšek – akrofobie.

Gefyrofobie je strach z mostů nebo z tunelů.

Gefyrofobie je strach z mostů nebo z tunelů.

Gefyrofobie je strach z mostů nebo obvykleji z „přecházení mostů“ a je vlastně celkem běžnou fobií.

Zajímavé je, že většina lidí, kteří mají tento problém, si vypěstuje fobii z přecházení „vysokých“ mostů, které vedou přes dálnice, spíše než z přecházení lávek, který spíše souvisí s akrofobií, tedy strachem z výšek.

Strach z mostů může znamenat buď strach z jednotlivých typů mostů, nebo strach v sobě může zahrnovat všechny mosty, jako jsou dálniční mosty, mosty přes řeky, mosty přes krajiny a podobně. Tento strach je téměř vždy spojen buď s akrofobií (strach z výšek) nebo se strachem z pádu.

Všechny fobie, bez ohledu na to, jaký je obávaný objekt nebo okolnosti, vyvolávají u postiženého pocity úzkosti a stresu a gefyrofobie není v tomto smyslu jiná.

Zatímco obávaný předmět nebo situace může ostatním lidem připadat jako „směšná“ nebo „hloupá“, osoba trpící Gefyrofobií až příliš dobře ví, že úzkost, kterou zažívají, je dostatečně skutečná. Většina lidí, kteří trpí gefyrofobií, si uvědomuje, že jejich strach je „iracionální“, ale bez ohledu na tuto znalost jej i nadále zažívají. To je důvod, proč jednoduše řečeno „vykašlat se na to“ málokdy přináší řešení! Takto to nefunguje, to by bylo až moc jednoduché.

Příznaky gefyrofobie

Příznaky Gefyrofobie jsou velmi podobné jiným specifickým fobiím – příznaky tedy jsou:

Sponzorováno

  • Generalizovaná úzkost
  • Sociální úzkost
  • Problémy s ovládáním
  • Pocity deprese
  • Nespavost a problémy se spánkem
  • Nízké sebevědomí
  • Panický záchvat
  • Stále přemýšlení nad fobií
  • Paranoia
  • Stres
  • Vyhýbání se situacím a příliš (nepřiměřeně) bezpečné chování

Symptomy gefyrofobie jsou obecně automatické a nekontrolovatelné a může se zdát, že přebírají myšlenky člověka, což často vede k přijetí extrémních opatření, aby se zabránilo obávanému předmětu nebo situaci, což je známé jako „bezpečnostní“ nebo „vyhýbací“ chování. Bohužel pro postiženého má toto bezpečnostní chování paradoxní účinek a ve skutečnosti fobii spíše posiluje, než že by ji řešilo!

Gefyrofobie může být výsledkem negativních emočních zážitků, které mohou být buď přímo nebo nepřímo spojeny s objektem nebo situačním strachem. Postupem času se symptomy často normalizují a přijímají jako omezující přesvědčení v životě dané osoby – častá řeč je: „prostě jsem se s tím naučil jsem žít“.

Ve stejném počtu případů se Gefyrofobie může časem zhoršit, protože si člověk dělal stále sofistikovanější bezpečnostní chování a rutiny.

Dobrou zprávou je, že drtivá většina lidí, kteří trpí Gefyrofobií, zjistí, že terapie nesmírně pomáhá.

Léčba & psychologická léčba gefyrofobie

Existuje široká škála psychologických terapií, které mohou být vhodné při Gefyrofobii, z nichž všechny používají mírně odlišné přístupy a filozofické základy.

Obecně se preferuje kognitivně behaviorální terapie, protože je založena na vědeckých poznatcích a je uznávaná a účinná v celé řadě problémů duševního zdraví.

Kognitivně behaviorální terapie vám může pomoci identifikovat a změnit jakékoli negativní nebo neužitečné myšlenkové vzorce, které mohou ve skutečnosti vytvářet úzkost a stres a také je zhoršovat. Je také velmi užitečná při řešení příliš bezpečnostního chování a strategií vyhýbání se, o kterých je známo, že situaci spíše zhoršují, než aby je zlepšovaly.

Hlavním cílem této psychologické terapie je pomoci vám překonat vaše problémy a umět čelit situacím, o kterých jste se dříve domnívali, že je nezvládnete.

Sponzorováno

I hypnoterapie pomáhá při strachu z přecházení mostů. Šikovným využitím moderní pokročilé transformační hypnózy se můžeme ponořit do podvědomí a převychovat ho. Můžeme se znovu sladit s realitou, takže člověk s fobií z mostů se může zbavit strachu a vrátit se do svého přirozeného stavu.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva