Sponzorováno

Fluoróza – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

Takto může vypadat fluoróza

Takto může vypadat fluoróza

Fluoróza, také někdy nazývaná jako fluoróza zubní skloviny, je stav, který mění vzhled zubní skloviny u malých dětí v důsledku vystavení příliš velkému množství fluoru. Děti jsou ohroženy fluorózou pouze tehdy, když se jejich zuby stále formují – tedy během vývoje (růstu) zubu. Dospělí a děti starší než 8 let fluózou netrpí.

U dětí se může rozvinout fluoróza kdykoli během let, kdy se začínají tvořit zuby (od narození do cca jejich 8 let), pokud jsou vystaveny vysokým hladinám fluoru. S přebytečným množstvím fluoru může dítě přijít při kontaktu se zubní pastou, pitnou vodou a obohacenými potravinami. Přebytečný fluorid může změnit vzhled zubní skloviny u dětí.

Fluoróza je poškození buněk tvořících zubní sklovinu a je vyvolána příliš velkým přísunem fluoru v období mineralizace skloviny.

Příznaky fluorózy

Fluoróza nebolí, je to jen kosmetický problém. Pokud se u dítěte vyvinula fluóza, změní se vzhled jeho zubní skloviny a obvykle se zbarví bílými „skvrnami“ nebo „pruhy“.

Většina případů je mírná a zuby se trvale nepoškozují – těžké případy fluózy nejsou moc běžné. Mezi příznaky těžké fluorózy patří:

  • Hnědé skvrny na zubní sklovině
  • Dírky ve sklovině
  • Trvalé poškození zubní skloviny

Příčiny fluorózy

Fluoróza je způsobena vysokými hladinami fluoru. Fluor je přirozeně se vyskytující minerál, o kterém se ukázalo, že pomáhá předcházet zubnímu kazu. Fluor se obvykle nachází v zubní pastě a ústní vodě, přidává se i do veřejných zdrojů pitné vody na mnoha místech po celém světě. Tato praxe, zvaná fluoridace vody, je považována za bezpečnou a efektivní pro kontrolu a prevenci nemocí.

Sponzorováno

Děti mladší než 8 let, zejména batolata, mají tendenci přijímat více fluoridů než starší děti a dospělí, protože jsou při čištění kartáčky náchylné k polykání zubní pasty. Fluorid v zubní pastě a případně i v ústní vodě je velmi koncentrovaný. V průběhu času polykání zubní pasty nebo ústní vody přispívá k velkému příjmu fluoridu u dítěte a může způsobit rozvoj fluózy.

Diagnostika

Zbarvení zubů kvůli fluoróze je obvykle velmi mírné – rodiče i toho ani někdy nemusí všimnout, dokud to nezmíní dětský zubař, pediatr nebo jiný lékař.

Pravidelné zubní vyšetření, které by se mělo začít v době, kdy má dítě první narozeniny, může přispět k podpoře dobrého zubního zdraví a může včas identifikovat problémy, jako je fluóza nebo případný zubní kaz.

Léčba fluorózy a prevence

Většina případů fluózy je mírných a nevyžaduje žádnou léčbu. Ve vážnějších případech lze ke korekci trvalého zabarvení použít bělení zubů, dýhy nebo jiné kosmetické stomatologické techniky.

V mírných případech fluorózy není nutná žádná léčba. Ve vážnějších případech však existuje několik možností léčby fluózou, jejichž cílem je zlepšit vzhled postižených zubů.

Fluoróza se dá řešit i bělením

Fluoróza se dá řešit i bělením

Jakmile dítě dosáhne věku cca 8 let, již mu nehrozí rozvoj fluorózy. Předtím mohou rodiče a pečovatelé pomoci zabránit fluóze tím, že:

  • Používají pouze malé množství zubní pasty na dětský zubní kartáček
  • Dohlíží na děti, když si čistí zuby, aby se ujistili, že plivají, ne polykají, zubní pastu
  • Uchovávání zubní pasty a ústní vody mimo dosah dětí je také důležité

Sponzorováno

Pamatujte: Velké množství fluoridu může při požití dětem způsobit nevolnost, průjem a bolesti břicha, proto vždy uchovávejte fluoridové produkty, jako je zubní pasta a ústní voda, mimo dosah malých dětí.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva