Sponzorováno

Flaviviry – co způsobují za onemocnění? 4.21/5 (14)

  • Flaviviry jsou rodina virů patřící do čeledi Flaviviridae. Čeleď Flaviviridae zahrnuje 4 rody: Flavivirus, Pegivirus, Pestivirus a Hepaciviru.
  • Jsou to RNA viry, které se vyznačují malým genomem a lipidovým obalem. Flaviviry jsou odpovědné za řadu významných lidských a zvířecích chorob. Patří mezi ně například virus žluté zimnice, dengue, západonilský virus, virus klíšťové encefalitidy a virus zika.

Flaviviry jsou skupina virů, které patří do čeledi Flaviviridae. Tyto viry jsou jednovláknové RNA viry s obaleným genomem. Jsou významné svým medicínským a veterinárním dopadem, protože způsobují řadu závažných onemocnění u lidí a zvířat.

Komár Aedes aegypti - přenašeč flavivirů

Komár Aedes aegypti – přenašeč flavivirů

 

Které nemoci způsobují flaviviry?

  • Virus žluté zimnice: Způsobuje žlutou zimnici, závažné virové onemocnění, které může vést k selhání jater a krvácení.
  • Virus dengue: Způsobuje horečku dengue, která může být velmi bolestivá a v některých případech život ohrožující, zejména ve formě dengue hemoragické horečky.
  • Západonilský virus: Může způsobit západonilskou horečku, která často probíhá bez příznaků, ale v závažných případech může vést k encefalitidě nebo meningitidě.
  • Virus klíšťové encefalitidy: Způsobuje klíšťovou encefalitidu, což je závažné onemocnění mozku a mozkových blan.
  • Virus zika: Způsobuje horečku zika, která je obvykle mírná, ale může způsobit závažné vrozené vady plodu, pokud je těhotná žena infikována.

Charakteristiky flavivirů

  • Genom: Flaviviry mají jednovláknovou RNA jako svůj genetický materiál. Jejich genom je relativně malý, obvykle kolem 10-11 tisíc nukleotidů.
  • Struktura: Viriony flavivirů jsou malé, s průměrem kolem 40-60 nanometrů, a mají lipidový obal, který obklopuje nukleokapsidu.
  • Přenos flavivirů: Většina flavivirů je přenášena hmyzem, jako jsou komáři a klíšťata. Například virus dengue a virus zika jsou přenášeny komáry rodu Aedes, zatímco virus klíšťové encefalitidy je přenášen klíšťaty.

Příznaky infekce flaviviry

Infekce těmito viry se obvykle projevuje jako samovolně odeznívající horečnaté onemocnění charakterizované bolestí hlavy, artralgií, myalgií a letargií a někdy doprovázené vyrážkou. Úplné zotavení však může trvat i několik měsíců.

Sponzorováno

Většina lidí se onemocní během 3 až 11 dnů po kousnutí infekčním komárem.

Léčba

Pro tyto infekce neexistuje žádná specifická léčba. Léčba znamená hlavně léčbu a zvládnutí symptomů, které se u pacienta vyvinou. Váš lékař vám poradí nejlepší postup léčby.

Léčba onemocnění způsobených flaviviry je většinou symptomatická, protože specifická antivirová léčba pro většinu těchto virů není k dispozici. Výjimkou jsou experimentální terapie a některé specifické přístupy k léčbě závažných případů.

Flaviviry představují významné zdravotní riziko v mnoha částech světa, a proto je důležité dodržovat preventivní opatření a vyhledat lékařskou péči při podezření na infekci.

Přenos

Tato skupina flavivirů se přenáší na člověka kousnutím infekčního komára a nelze ji přenést přímo z člověka na člověka. Obecně jsou hlavními typy komárů zapojenými do přenosu těchto virů Culex annulirostris a Aedes vigilax. Culex annulirostris se rozmnožuje ve stálých sladkovodních plochách, zatímco Aedes vigilax se množí ve slaných tůních v mangrovech a slaných močálech po záplavách jarními přílivy a silnými dešti.

Prevence

Proti těmto infekcím neexistuje žádná vakcína. Nejlepší prevencí je přijmout opatření proti kousnutí komáry:

  • před komáry chránit prostory kde žijete a kde spíte
  • venku používejte co nejlepší ochranu proti komárům – repelenty, oblečení, síťky
  • používejte repelenty proti hmyzu obsahující DEET nebo pikaridin (vždy dodržujte pokyny výrobce) a v případě výskytu komárů noste ochranný oděv světlé barvy
  • vyhněte se pobytu venku v době silného napadení komáry, např. v teplých měsících brzy večer a ráno
  • pokud kempujete, spěte vždy pod moskytiérou.

Sponzorováno

Pro některé flaviviry existují vakcíny, například proti žluté zimnici a klíšťové encefalitidě. Redukce populací komárů a klíšťat a ochrana před jejich kousnutím jsou klíčovými preventivními opatřeními.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva