Sponzorováno

Fibrom – co je to a jak se léčí? 4.41/5 (17)

  • Fibromy jsou nerakovinné nádory tvořené vazivovou tkání. Mohou se vyskytovat téměř kdekoli ve vašem těle a i na něm (tedy na pokožce těla).
  • Většina fibromů nezpůsobuje příznaky. Možná ani nevíte, že nějaký máte.
  • Fibromy se objevují z různých důvodů, ale některé mají neznámé příčiny.
  • Léčba není obvykle nutná, pokud fibrom nezasahuje do vašeho života nebo nezpůsobuje příznaky.

Takto vypadá fibrom na pokožce

Takto vypadá fibrom na pokožce

Co je fibrom?

Definice fibromu je nerakovinný (benigní) nádor nebo růst sestávající z vazivové pojivové tkáně. Vzhledem k tomu, že máte tkáň po celém těle, mohou se fibromy objevit téměř kdekoli. Pokud se u vás objeví fibrom, nemusíte mít vlastně ani žádné příznaky. Většina z nich nevyžaduje žádnou léčbu, protože obvykle nejsou rakovinné (maligní). Fibrosarkomy jsou maligní nádory.

Jaké jsou různé typy fibromů?

Fibromy se mohou objevit na kůži, orgánech a dalších tkáních. Mezi nejběžnější typy patří:

Plantární fibrom

Plantární fibrom je uzel nebo hrudka ve tkáni plantární fascie v klenbě vaší nohy. Vaše plantární fascie je pás tkáně, který podporuje vaše svaly a vede od paty k prstům u nohou. Plantární fibrom je tedy nerakovinný neboli nezhoubný růst v klenbě vaší nohy. Vyvíjí se v plantární fascii.

Neosifikující fibrom

Neosifikující fibrom je benigní kostní nádor z tkáně, jako je jizva. Neosifikující znamená, že se nevápenatí do vaší kostní tkáně. Nádor roste na vaší kosti, ale není vyroben z kosti. Tyto typy výrůstků postihují až 20 % až 40 % zdravých dětí.

Angiofibrom

Angiofibrom je výrůstek tvořený krevními cévami a vazivovou tkání. Vypadají jako malé, tělové, růžové nebo červené pupínky na tvářích nebo v nose.

Dermatofibrom

Dermatofibrom je výrůstek, který se může objevit kdekoli na kůži. Nejčastěji se objevují na pažích, dolních končetinách a horní části zad. Tyto kožní výrůstky jsou pod vaší kůží jako tvrdé hrudky. Mají různé barvy od tělové až po tmavě fialovou.

Orální fibrom

Orální fibrom je výrůstek na vnitřní straně úst. Nejčastěji se objevují na vnitřní straně tváře, kde se setkávají horní a dolní zuby. Tyto typy výrůstků se nazývají podráždění nebo traumatické fibromy, protože k nim dochází v důsledku podráždění nebo po traumatu v oblasti.

Děložní fibroid

Děložní fibroid (myom) je výrůstek na stěně uvnitř nebo vně dělohy. Může vzniknut jeden nebo více fibroidů, které se liší velikostí.

Kdo může mít fibrom?

Fibrom se může vyvinout u každého, ale kromě neosifikujícího typu se vyskytuje většinou jen u dospělých. Plantární fibromy častěji postihují lidi evropského původu než jiná etnika. Dermatofibromy postihují lidi všech věkových kategorií, ale jsou častější u lidí ve věku 20, 30 a 40 let. Vyvíjejí se také častěji u žen, než u mužů.

Až u 70 % žen se během života vyvine děložní myom. Tento typ fibromu typicky postihuje ženy ve věku 30 a 40 let.

Příznaky – jaké jsou příznaky fibromů?

Příznaky fibromu závisí na jeho typu. Některé fibromy nezpůsobují žádné příznaky, ale jiné ano.

  • Plantární fibromy mohou způsobit bouli v klenbě nohy, která je pevná na dotek. Můžete také pociťovat výraznou bolest při chůzi nebo stání.
  • Neosifikující fibromy mohou způsobit otoky a citlivost, pokud rostou příliš velké, ale obvykle nezpůsobují žádnou bolest.
  • Dermatofibromy nemusí způsobovat žádné příznaky. Někdy však svědí, mění barvu, jsou citlivé na dotek.
  • Orální fibromy se objevují jako hladké hrbolky, které mohou mít stejnou barvu jako zbytek vašich úst, ale obvykle nezpůsobují žádné další příznaky.
  • Děložní fibroidy mohou způsobit řadu příznaků. Některé ženy nepociťují žádné příznaky, ale jiné mají vážné problémy. Jejich příznaky mohou být: Pánevní bolest, bolest v kříži, problémy s močovým měchýřem a střevy, bolestivý styk (dyspareunie), nepravidelná menstruace, silná nebo prodloužená menstruace, abnormální krvácení mezi menstruacemi, neplodnost.

Příčiny – co způsobuje fibromy?

Fibromy se vyvíjejí z různých důvodů. Některé se vyvinou z neznámých důvodů, jako jsou plantární fibromy a neosifikující fibromy. Jiné se vyvinou, když vaše buňky rostou nekontrolovatelně kvůli genetice, jako jsou angiofibromy.

Sponzorováno

Jiné fibromy se vyvíjejí v důsledku poranění nebo jiného traumatu v oblasti, jako jsou dermatofibromy a ústní fibromy. Některé léky mohou také způsobit tyto výrůstky.

Děložní fibroidy se vyvíjejí v důsledku hormonů. V buňkách děložních fibroidů je více estrogenových a progesteronových receptorů než v normálních buňkách nalezených ve vaší děložní tkáni. Kromě toho se děložní myomy často zmenšují, když se hladina hormonů po menopauze sníží.

Jak se diagnostikují fibromy?

Váš lékař provede fyzické vyšetření k diagnostice fibromu. Prostě se na fibrom podívá. Bude se také ptát na vaše příznaky a vaši anamnézu. V závislosti na typu si může lékař vyžádat testování k potvrzení diagnózy. Třeba vyšetření pomocí zobrazovacích metod, jako jsou:

Lékař také může diagnostikovat další fibromy provedením biopsie. Jednoduše odebere vzorek tkáně a odborníci ho prozkoumají pod mikroskopem.

Léčba – jak se léčí fibromy?

I když fibromy samy nezmizí, obvykle je nemusíte odstraňovat. Pokud vás neobtěžují nebo vám nezpůsobují žádné příznaky, lékař je nemusí léčit. Jsou to prostě jen výrůstky. Ale pokud jejich růst způsobuje problémy ve vašem každodenním životě, možná budete chtít nějakou léčbu. Léčba závisí na typu fibromu.

U plantárních fibromů může váš lékař doporučit neinvazivní léčbu, jako jsou vložky do bot (ortotika), protahovací cvičení nebo injekce kortikosteroidů. Lékař jen zřídka navrhne operaci k jejich odstranění.

Neosifikující fibromy obvykle nepotřebují léčbu. Lékař vašeho dítěte je může pouze sledovat. Pokud se příliš zvětší, může doporučit jejich odstranění, aby se zabránilo strukturálnímu oslabení kosti vašeho dítěte.

Pokud angiofibromy způsobují bolest nebo je chcete odstranit z kosmetických důvodů, může váš lékař navrhnout kryoterapii, laserové ošetření nebo dermabrazi. Jedná se o bezbolestné odstranění.

Lékař může odstranit dermatofibromy, ale měli byste si uvědomit, že případné jizvy také změní váš vzhled. Chirurgické odstranění je obvykle snadný ambulantní postup. Dá se také použít kryoterapie k odstranění.

Pokud potřebujete léčbu ústního fibromu, váš doktor jej bude muset chirurgicky odstranit. Ale tyto výrůstky mají tendenci se opakovat, takže je důležité řídit zdroj podráždění.

Mezi neinvazivní možnosti léčby děložních myomů patří medikace a embolizace děložní tepny. Embolizace děložních tepen je zákrok, při kterém intervenční radiolog zavede úzkou trubičku (tzv. katetr) do cév zásobujících dělohu (děložní tepny) a aplikuje velmi malé částice (embolizační materiál) s cílem ucpat malé tepny zásobující dělohu, a tím zbavit myomy cévního zásobení. To ve finále vede k jejich značnému zmenšení.

Pokud děložní fibroidy ovlivňují vaši plodnost nebo způsobují závažné příznaky, možná budete potřebovat operaci. Chirurg může provést chirurgický zákrok k odstranění děložních fibroidů nazývaných myomektomie. Existuje mnoho dalších možností léčby děložních myomů.

A co prevence? Jak mohu zabránit fibromům?

Nemůžete samozřejmě zabránit fibromům způsobeným genetikou nebo neznámými důvody. U nádorů způsobených traumatem nebo podrážděním můžete přijmout opatření ke snížení rizika úrazu nebo podráždění. Například kousnutí hmyzem a podráždění pokožky (tříska třeba) mohou způsobit dermatofibromy, takže můžete použít sprej proti hmyzu a buďte opatrní při práci se dřevem. Orálním (ústním) fibromům zase můžete předejít tím, že se nebudete kousat do tváří a rtů a budete pravidelně navštěvovat svého zubaře.

Výhled / prognóza – co mohu očekávat, když mám fibrom?

Fibromy jsou nerakovinné (benigní), což znamená, že obvykle nejsou vážné nebo život ohrožující. Pokud máte fibrom, zejména ten, který způsobuje nějaké příznaky, obraťte se na svého lékaře. Může odborně vyhodnotit fibrom a v případě potřeby jej léčit.

Fibromy jsou neškodné výrůstky, které se mohou objevit kdekoli v těle a na těle. Většinou nevyvolávají žádné příznaky a není se čeho bát. Možná ani nevíte, že nějaký máte, dokud se neobjeví v nesouvisejícím zobrazovacím testu. Pokud však máte příznaky fibromu, které narušují vaše každodenní aktivity, navštivte svého lékaře. Ten vám pomůže.

Sponzorováno

Máte s fibromy nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva