Sponzorováno

Fetální hydrops (Hydrops fetalis) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (12)

  • Fetální hydrops je vážný stav, který se vyskytuje u plodu a je charakterizován abnormální akumulací tekutiny v různých částech těla plodu. Tento stav může být způsoben různými příčinami a zahrnuje přítomnost nadměrného množství tekutiny v břišní dutině, plicích nebo pod kůží plodu.
  • Fetální hydrops může být diagnostikován pomocí ultrazvukového vyšetření, ačkoliv některé případy mohou být detekovány i během průběhu těhotenství nebo po porodu.
  • Léčba závisí na příčině a může zahrnovat léky, chirurgické zákroky nebo další terapeutické intervence. V některých případech může být fetální hydrops fatální. Lékaři se snaží identifikovat a léčit příčinu co nejdříve, pokud je to možné.

Fetální hydrops (či hydrops fetalis) je život ohrožující stav, při kterém se abnormální množství tekutiny hromadí ve dvou nebo více částech těla nenarozeného dítěte. Přestože se nahromadění tekutiny může objevit kdekoli v těle dítěte, nejčastěji se vyskytuje v břiše, kolem srdce nebo plic nebo pod kůží. Mezi další příznaky tohoto stavu patří vyšší než normální množství plodové vody (tj. polyhydramnion) a ztluštění placenty.

Fetální hydrops není nemoc, ale příznak zdravotního problému dítěte. Pokud se neléčí, přebytečná tekutina může stresovat srdce a další životně důležité orgány dítěte, což ohrožuje život dítěte.

Hydrops fetalis ve 20. týdnu těhotenství

Hydrops fetalis ve 20. týdnu těhotenství

 

Typy Fetálního hydropsu

Existují dva typy hydrops fetalis:

Neimunitní hydrops

Tento typ hydropsu fetalis představuje přibližně 80 až 90 procent všech případů tohoto stavu. Objevuje se, když základní onemocnění, genetická porucha nebo vrozená vada narušuje schopnost těla dítěte hospodařit s tekutinami.

Imunitní hydrops

Tento typ hydropsu fetalis se vyskytuje, když existuje neslučitelnost mezi červenými krvinkami matky a dítěte. Nejběžnějším příkladem je situace, kdy těhotná žena má Rh-negativní krev a její nenarozené dítě má Rh-pozitivní krev (známé to je jako Rh inkompatibilita). Imunitní systém matky zachází s Rh-pozitivními červenými krvinkami dítěte jako s „cizími vetřelci“ a vysílá protilátky, aby s nimi bojovaly. To vede ke zničení mnoha červených krvinek dítěte, což je výsledek, který způsobuje anémii. Těžká anémie u dítěte může vést k srdečnímu selhání a abnormálnímu hromadění tekutin. Většina případů nekompatibility červených krvinek vytváří pro dítě pouze mírné až středně závažné zdravotní problémy. Asi v jednom ze čtyř případů se však situace stává vážnější a vede k rozvoji hydropsu fetalis.

Od 60. let 20. století výskyt imunitního hydropsu výrazně klesl v důsledku zavedení léku zvaného RhoGAM. Lék, který se podává ženám, jejichž těhotenství je ohroženo Rh inkompatibilitou, zabraňuje tělu matky vytvářet protilátky proti červeným krvinkám jejího dítěte.

Příčiny – co způsobuje fetální hydrops (Hydrops fetalis)?

Neimunitní hydrops má mnoho možných příčin, včetně následujících:

  • Vrozené vady, které ovlivňují funkci srdce, jako je srdeční vady nebo arytmie (abnormální srdeční rytmus) nebo nádor, který stlačuje srdce nebo průtok krve do srdce
  • Abnormalita hemoglobinu nebo jiná genetická porucha, která způsobuje zničení krevních buněk dítěte
  • Chromozomální poruchy, jako je Downův syndrom (trizomie 21) nebo Turnerův syndrom
  • Vrozené infekce (přenesené z matky na dítě před narozením), včetně parvoviru B19 (pátá nemoc) a cytomegaloviru (CMV)
  • Nemoc jater
  • Nádory s velkým průtokem krve
  • Monochoriální těhotenství (ve kterém dvě nebo více geneticky identických dětí sdílí stejnou placentu)
  • Fetální anémie způsobená neimunitními příčinami, včetně několika výše uvedených stavů, stejně jako krvácení do břicha matky, někdy způsobené traumatem

V některých případech však neexistuje žádný identifikovatelný důvod pro výskyt neimunitního hydropsu.

Imunitní hydrops je způsoben nekompatibilitou červených krvinek mezi matkou a jejím nenarozeným dítětem. Tato nekompatibilita vede ke zničení velkého počtu červených krvinek dítěte (také známé jako hemolytické onemocnění). Když se tělo dítěte snaží vytvořit nové červené krvinky a srdce pracuje usilovněji, může se tvořit přebytečná tekutina a vyplnit prostory kolem srdce, plic a dalších orgánů dítěte.

Jak se diagnostikuje fetální hydrops (Hydrops fetalis)?

Fetální hydrops (Hydrops fetalis) je často diagnostikován během rutinního prenatálního ultrazvukového vyšetření. V některých případech však může lékař nařídit ultrazvuk, aby konkrétně zkontroloval tento stav (pokud má podezření). To se může stát, pokud se pohyby vašeho nenarozeného dítěte výrazně sníží, pokud je děloha velká vzhledem ke gestačnímu věku dítěte (počet týdnů, kdy bylo dítě v děloze) nebo pokud se u matky rozvine časná preeklampsie (vysoký krevní tlak během těhotenství). Pokud existuje známé riziko způsobené mateřskými protilátkami proti červeným krvinkám (nekompatibilita červených krvinek), doporučí se rutinní ultrazvuková vyšetření ke screeningu fetální anémie a hydropsu.

Diagnóza hydropsu fetalis bude provedena, pokud ultrazvuk odhalí abnormální množství tekutiny ve dvou nebo více oblastech těla vašeho dítěte. Ultrazvuk může také odhalit další příznaky spojené s fetálním hydropsem, včetně velkého množství plodové vody, ztluštělé placenty a zvětšeného srdce, jater nebo sleziny.

K rozlišení neimunního hydropsu od imunitního bude krev matky testována na přítomnost protilátek spojených s nekompatibilitou červených krvinek.

Jak se léčí fetální hydrops před porodem?

Prenatální léčba dětí s fetálním hydropsem začíná získáním co nejvíce informací o závažnosti stavu a základní příčině co nejdříve. Bude získána důkladná anamnéza zdravotního stavu matky za účelem screeningu infekcí nebo jiných možných faktorů souvisejících se zdravím matky, které mohou vést k fetální anémii a hydropsu plodu. Lékaři budou také shromažďovat informace pomocí několika různých technologií, včetně ultrasonografie plodu s vysokým rozlišením, fetální echokardiografie a amniocentézy.

Sponzorováno

Co je ultrasonografie plodu s vysokým rozlišením?

Ultrasonografie plodu s vysokým rozlišením je neinvazivní vyšetření prováděné specialistou na ultrazvuk. Test využívá odražené zvukové vlny k vytvoření obrazů vašeho dítěte v děloze. Ultrasonografii použijeme k identifikaci možných vrozených vad souvisejících s fetálním hydropsem a také ke sledování vývoje vnitřních orgánů vašeho miminka a celkového růstu během těhotenství. Test nám také umožní sledovat množství plodové vody obklopující vaše dítě a také to, jak dobře krev protéká pupeční šňůrou a dalšími krevními cévami vašeho dítěte. Průtok krve ve střední cerebrální tepně (MCA) v mozku lékaři pomůže určit, zda existují známky fetální anémie.

Co je fetální echokardiografie?

Fetální echokardiografii (zkráceně „echo“) provádí dětský kardiolog (lékař, který se specializuje na srdeční abnormality plodu). Tento neinvazivní ultrazvukový postup se zaměřuje konkrétně na to, jak je strukturováno srdce vašeho dítěte a jak dobře prospívá v děloze.

Co je to amniocentéza?

Amniocentéza se provádí pro odběr plodové vody kolem vašeho dítěte. Tato tekutina bude obsahovat některé buňky vašeho dítěte, které lékaři poskytnou úplnou sadu chromozomů vašeho dítěte k analýze. Poté může lékař posoudit, zda příčina hydropsu fetalis souvisí s genetickou nebo chromozomální abnormalitou.

Plodová voda může být také vyšetřena na infekci nebo jaterní/metabolické onemocnění – pokud existuje podezření, že toto jsou možné příčiny. Procedura amniocentézy je přímočará. Vyžaduje to zavedení malé jehly skrz břicho matky a do amniového vaku, aby se získal vzorek tekutiny. Získání konečných výsledků testu z laboratoře obvykle trvá několik dní. Tyto informace budou velmi důležité pro vytvoření vašeho plánu péče a pomoc neonatologovi v péči o vaše dítě po narození.

Co se stane potom?

Poté, co lékař shromáždí všechny anatomické a diagnostické informace z testů, se s vámi lékař sejde, aby prodiskutoval výsledky a případné možnosti léčby. Léčba bude záviset na několika faktorech, včetně příčiny hydropsu plodu vašeho dítěte, rozsahu onemocnění a gestačního věku vašeho dítěte.

Pokud je podezřelou příčinou stavu problém červených krvinek (fetální anémie), může vám lékař doporučit perkutánní odběr pupečníkové krve (PUBS), nazývaný také kordocentéza. Velmi tenká jehla se použije k odebrání vzorku červených krvinek vašeho dítěte z pupeční šňůry. Pokud je počet červených krvinek nízký, může být doporučena intrauterinní transfuze krve plodu. Tento postup, který je podobný amniocentéze, injikuje červené krvinky od kompatibilního dárce do pupeční šňůry dítěte.

Ve vzácných případech nádorem způsobeného hydrops fetalis může být diskutována možnost prenatální operace k odstranění nádoru. Prenatální chirurgie může být také diskutována v případech komplikovaných monochoriálních těhotenství dvojčat.

Pokud má vaše dítě srdeční arytmii, může vám lékař doporučit léky, které pomohou regulovat srdeční tep dítěte. Lék bude podán matce a poté přenesen přes placentu k dítěti.

Přebytečná tekutina z dítěte může být někdy odstraněna prenatálně během jednoho postupu jehlou nebo může se dá tekutina nepřetržitě odvádět. Pokud se například kolem plic dítěte shromažďuje tekutina, lze do hrudníku plodu zavést malou stočenou hadičku, která tekutinu odvede do plodového vaku. Tato léčba řeší tlak na srdce a plíce dítěte.

Fetální hydrops (Hydrops fetalis) však často nelze během těhotenství léčit. V takových případech bude lékař matku i dítě pečlivě sledovat po celou dobu těhotenství a hledat jakýkoli vývoj, který by mohl vyžadovat předčasný porod. V závislosti na gestačním věku může lékař doporučit biofyzikální profilové studie (BPP) pro hodnocení pohody dítěte. Během tohoto testu je na matčino břicho umístěn monitor srdečního tepu, který kromě ultrazvukového vyšetření hodnotícího pohyby dítěte sleduje vzor srdečního tepu dítěte. Váš lékař použije test, který může trvat až 30 minut, aby zjistil, zda vaše dítě dostává dostatek kyslíku z placenty. Test také pomáhá posoudit množství plodové vody obklopující dítě.

Cílem lékaře je dostat vaše dítě co nejblíže k termínu porodu, protože předčasný porod může být pro dítě život ohrožující. Při projednávání načasování porodu a intervence budou zohledněna přání rodičů. Bez ohledu na jakoukoli potenciální léčbu je fetální hydrops vážný stav a existuje šance, že dítě nepřežije těhotenství nebo porod.

Okamžitý porod dítěte s fetálním hydropsem je někdy zapotřebí k ochraně zdraví matky. Ženy, jejichž děti mají hydrops fetalis, jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku potenciálně život ohrožující formy vysokého krevního tlaku souvisejícího s těhotenstvím známého jako „zrcadlový syndrom“ (nazývá se tak, protože matčiny symptomy odrážejí hromadění tekutin v dítěti). Jedinou léčbou zrcadlového syndromu je porodit dítě.

Jak se léčí hydrops fetalis po porodu?

Cílem lékaře bude, aby narození vašeho dítěte proběhlo co nejblíže vašemu termínu, ale kojenci s hydropsem fetalis musí být často narozeni brzy. Porod je často volen porod císařským řezem, protože existuje zvýšené riziko, že dítě nebude dobře tolerovat porod.

Vaše dítě bude po narození potřebovat specializovanou lékařskou péči, a proto bude převezeno na JIP. Mechanický dýchací přístroj (ventilátor) může být použit, aby pomohl vašemu dítěti dýchat, a jehla může být použita k odstranění tekutiny z prostor kolem srdce, plic a břicha. Vaše dítě bude také umístěno na speciální intravenózní (IV) linky pro dodání potřebných živin a léků. Tyto léky budou pravděpodobně zahrnovat ty, které udržují činnost srdce a pomáhají ledvinám odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla dítěte. Pokud má vaše dítě imunitní hydrops, může dostat transfuzi červených krvinek.

Cílem lékařů bude co nejrychleji stanovit definitivní diagnózu základní příčiny hydropsu fetalis. Pro stanovení této diagnózy budou brzy po narození provedeny další testy.

Nejčastější otázky

Bude moje dítě s hydropsem fetalis potřebovat operaci?

Vaše dítě může teoreticky potřebovat operaci k léčbě základní příčiny hydropsu fetalis.

Jak dlouho bude moje dítě v nemocnici?

Vaše dítě bude propuštěno z nemocnice poté, co se základní onemocnění způsobující fetální hydrops stabilizuje, dítě se vyléčí ze všech chirurgických zákroků a bez potíží přijímá potravu ústy.

Jaká je prognóza pro dítě?

Prognóza pro děti s hydropsem fetalis závisí na základní příčině stavu. Celkově je míra přežití středně nízká. Více než polovina všech dětí s tímto onemocněním zemře před narozením nebo brzy po porodu. Riziko je nejvyšší u těch, u kterých je diagnostikován hydrops fetalis brzy (méně než 24 týdnů těhotenství) a u těch, kteří mají strukturální abnormalitu, jako je srdeční vada.

Bude moje dítě s hydropsem fetalis vyžadovat dlouhodobé sledování?

Sponzorováno

Kvůli potenciálním zdravotním problémům spojeným s hydropsem fetalis může vaše dítě vyžadovat dlouhodobou následnou péči.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva