Sponzorováno

Faraonova kletba či Montezumova pomsta – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

Faraonova kletba či Montezumova pomstaKaždý, kdo někdy cestoval do Egypta, ví, co je faraonova pomsta (či faraonova kletba). Turisté by o tomto problému měli určitě vědět, zejména ti, kteří tam cestují poprvé. Ale co je faraonova pomsta? Jaké jsou příznaky? Jak se ji vyhnout? Co dělat, když máte faraonovu pomstu? To si vše povíme v dnešním článku.

Co je tedy ta faraonova kletba (pomsta)?

Faraonova pomsta je jedním z názvů cestovatelského průjmu, žaludeční infekce, která se stává lidem, kteří cestují mimo své bydliště, obvykle do zemí s horším hygienickým standardem milenců. Název „faraonova pomsta“ je běžný a u nás celkem zaběhlý, protože se často stává turistům, kteří cestují do Egypta. V Turecku tomuto problému říkají „sultánova pomsta“. V Mexiku vás pak nejčastěji postihne Montezumova pomsta.

Obecně se odhaduje, že cestovatelský průjem postihne 20 až 50 procent cestovatelů.

Co je příčinou faraonovy kletby?

Existují tři různé příčiny cestovatelského průjmu – bakterie, viry a paraziti. Bakterie jsou nejčastější příčinou, protože se nacházejí doslova všude. Proti těm nejběžnějším druhům se však naštěstí dá očkovat. Viry jsou méně časté, ale cestovatelé by si měli udělat průzkum, aby zjistili, zda se v oblasti vyskytují viry jako Norwalk nebo rotavirus. Paraziti jsou nejméně častou infekcí, pouze turisté, kteří pijí z potoků, a ti, kteří pijí neupravenou nebo nečištěnou vodu, se stávají obětí parazitů, jako je Giardia lamblia nebo cryptosporidia.

Většinu případů, kolem 80 %, způsobují bakterie, jiné viry nebo smíšená infekce. Nakazit se cestovatelským průjmem není těžké. Cestujete na úplně jiné místo a vaše bakteriální flóra se setkává s novými bakteriemi. A co víc, je tu vysoká teplota, na kterou nejste zvyklí, zkoušíte nové jídlo, pijete jinou vodu. K tomu, abyste si zničili dovolenou kvůli průjmu nebo jiným příznakům faraonovy pomsty, nepotřebujete mnoho.

Příznaky faraonovy pomsty

Jak můžeme vědět, zda to, co máme, je faraonova pomsta? Nejčastější příznaky cestovatelského průjmu (tedy faraonovy pomsty) jsou:

  • nevolnost
  • průjem
  • zvracení
  • horečka
  • nedostatek energie
  • bolení břicha

Tyto problémy trvají několik dní a vlastně nám velmi snadno zkazí dovolenou. Proto je nejlepší faraonově pomstě se úplně vyhnout.

Jak předejít cestovatelskému průjmu?

Je snadné dostat průjem a neexistuje žádné pravidlo o tom, kdo ano a kdo ne. Zasáhnout může každého z nás. Někteří lidé jsou více a někteří méně imunní vůči těmto problémům.

Existuje však několik jednoduchých pravidel, která byste měli dodržovat, abyste se vyhnuli faraonově pomstě nebo alespoň minimalizovali šance.

Nepijte vodu z kohoutku

Za prvé, nepijte vodu z kohoutku. Voda z kohoutku není v Egyptě pitná, takže se ujistěte, že pijte zásadně jen balenou vodu. Nezkoušejte nápoje, pokud nevíte, odkud pocházejí, např. šťávy, které jsou vyrobeny z vody, pokud si nejste jisti, že je to balená voda. Vyhněte se i pití nápojů s ledem, protože mohl být vyroben z vody z vodovodu. To je častá chyba turistů.

Sledujte bedlivě, co jíte

Ovoce by se mělo oloupat nebo omýt v balené vodě (nevíte, co na něm je, nebo jakou vodou bylo myto). Pokud jde o jídlo, nemíchejte pokrmy. Když někteří lidé cestují na nové místo, chtějí vyzkoušet všechno a protože je v hotelu tolik jídla, nekladou si žádné limity (známe to dobře z all inclusive pobytů). Takže jedí příliš mnoho, pak se jdou opalovat, začnou se cítit špatně a objeví se další příznaky. Nezapomeňte tedy jíst spíše něco lehkého a k obědu nemíchejte těstoviny, ryby, kuře, polévku, koláč a rýži. I ten nejimunnější organismus může být touto směsí jídla dost zranitelný. Když jste na novém místě, mnoho jídel pro vás bude nových, takže začněte jíst věci, které znáte, a pomalu přidávejte do svého menu nová, místní jídla. Co takhle suché těstoviny s olivovým olejem jako první jídlo?

Sponzorováno

Pamatujte na základní hygienická pravidla

Je také důležité dodržovat základní hygienická pravidla, jako je mytí rukou před jídlem a nejíst, pokud jste si neumyli ruce.

Pamatujte, že neexistuje jeden jistý způsob, jak se vyhnout cestovatelskému průjmu (faraonově pomstě). Můžete si dávat pozor na to, co jíte, nikdy nebudete pít vodu z kohoutku a nakonec i tak můžete mít všechny příznaky. Na druhou stranu, někteří lidé mohou pít vodu z kohoutku a nic se jim nestane. Na to neexistuje žádné pravidlo. Někteří lidé mají v tomto směru silnější imunitní systém, jiní ne, někteří se adaptují na nové místo rychleji a někteří pomaleji. Měli byste však omezit možnost faraonovy pomsty a postarat se o sebe, abyste kvůli nevolnosti nestrávili celou dovolenou v hotelovém pokoji.

Co dělat, když už se potýkáte s faraonovou pomstou?

Co byste měli dělat, pokud máte cestovatelský průjem? Zaprvé pijte hodně vody (jen balená voda) a čaje. Za druhé, změňte jídelníček, nejezte syrovou stravu, jídla s velkým množstvím koření, mléčné výrobky nebo sladkosti. Zkuste místo toho jíst vařené jídlo, např. rýži, maso, vařené brambory a pak pomalu přidávejte další produkty.

Můžete si vzít i nějaké léky. V lékárnách v Egyptě si můžete koupit léky se stejnými složkami jako kdekoli jinde. Jakmile jsem dostal cestovatelský průjem, vzal jsem Antinal a hodně to pomohlo. Tento lék se používá při bolestech žaludku nebo průjmu. Dobrý je i Enterol.

Příznaky by měly odeznít po několika dnech, ale pokud trvají týden a jsou závažné, zvažte návštěvu lékaře. Pamatujte, že zdraví je na prvním místě a pokud máte pocit, že něco není v pořádku, začnete se cítit špatně, máte bolesti břicha, průjem, reagujte. Čím rychleji změníte jídelníček, tím rychleji se problému zbavíte. A pokud jsou příznaky stále vážnější, stačí jít k lékaři.

Nezáleží moc na tom, kam jedete

Někteří cestovatelé si myslí, že se mohou vyhnout teroru, kterým je cestovatelský průjem, pokud se budou držet bezpečných zemí takzvaného „prvního světa“. To vede lidi k tomu, aby věřili, že jsou před ním v bezpečí, a činí je trochu uvolněnějšími v jejich stravovacích standardech. I když může být jídlo při výrobě o něco bezpečnější, v Paříži a Londýně jsou špinavé restaurace stejně jako v Marakeshi a Zhengzhou.

Souhrn – faraonova kletba není příjemná

Bohužel neexistuje 100% způsob, jak se vyhnout faraonově kletbě. Pamatujte na výše uvedená pravidla, abyste minimalizovali možnost onemocnět a dávejte na sebe pozor, když cestujete. Samozřejmě se tím příliš netrapte a nepropadejte panice. Ne každý, kdo cestuje do Egypta, musí projít faraonovou pomstou. Přeji vám, abyste nikdy nemuseli onemocnět a mohli si užívat sluníčka a volna na dovolené!

Sponzorováno

Ne vždy je ale problém v jídle či pití. Pamatujte, že patogeny, které způsobují tyto problémy, mohou žít celé dny na předmětech, jako jsou madla, kliky nebo dětské hračky. Jakmile se jich dotknete a poté se dotknete svých úst, mohou se přenést do těla.

A dále si přečtěte o průjmu a problémech při cestování

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva