Obsah článku
- Fanconiho anemie je vzácná genetická porucha, která postihuje kostní dřeň, kde jsou produkované krvinky, a také další tkáně a orgány těla. Tato porucha je pojmenována po švýcarském pediatrovi Guido Fanconim, který ji popsal.
- Fanconiho anemie je dědičná porucha, která se přenáší autosomálně recesivním způsobem, což znamená, že jedinec musí zdědit mutovaný gen od obou rodičů, aby se onemocnění projevilo.
- Léčba může zahrnovat transfuze krve, léky stimulující tvorbu krvinek, transplantaci kostní dřeně a sledování na možné vývojové abnormality a rakovinu.
Fanconiho anémie je vzácná genetická porucha z kategorie dědičných syndromů selhání kostní dřeně. Polovina pacientů je diagnostikována ještě před dosažením věku 10 let, zatímco asi 10% je diagnostikováno jako dospělých. Porucha je často spojena s progresivním nedostatkem produkce krve, červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček.
Fanconiho anémie je tedy vzácné dědičné onemocnění, které postihuje hlavně kostní dřeň. Výsledkem této nemoci je snížená produkce všech typů krvinek. Je to nejběžnější zděděná forma aplastické anémie. Pamatujte, že Fanconiho anémie se liší od Fanconiho syndromu, což je vzácná porucha ledvin.
Příčiny Fanconiho anemie
Fanconiho anemie je způsobena abnormálním genem. Většina případů Fanconiho anemie se dědí autozomálně recesivně. To znamená, že aby člověk zdědil Fanconiho anémii, musí od každého rodiče získat jednu kopii abnormálního genu. Tento stav je nejčastěji diagnostikován u dětí ve věku 3 až 14 let.
80 až 90 procent případů Fanconiho anemie je způsobeno mutacemi v jednom ze tří genů: FANCA, FANCC a FANCG.
A příčina? Chromozomy v buňkách jedinců s Fanconiho anemií nejsou schopny opravit poškození deoxyribonukleové kyseliny (DNA), a tak snadno dochází k nestabilitě chromozomů. DNA je nositelem genetického kódu a poškození DNA je vlastně normální každodenní výskyt. U většiny zdravých lidí je poškození DNA opraveno. U jedinců s Fanconiho anemií však dochází k tomu, že jejich těla jsou pomalá nebo toto poškození DNA neopravují. A to je problém.
Příznaky Fanconiho anemie
Příznaky Fanconiho anemie se liší od člověka k člověku – příznaky jsou tedy hodně individuální. Mezi identifikované příznaky patří řada fyzických abnormalit, selhání kostní dřeně a zvýšené riziko malignity. Fyzické abnormality se obvykle projevují již v raném dětství, ale ve vzácných případech jsou diagnózy až v dospělosti. Problémy s produkcí krve se často vyvíjejí ve věku 6 až 8 let. Selhání kostní dřeně se nakonec vyskytuje u většiny postižených jedinců, ačkoli progree a věk nástupu se liší. U pacientů, kteří žijí do dospělosti, se pravděpodobně vyvine rakovina hlavy a krku, gynekologická a / nebo gastrointestinální rakovina v mnohem dřívějším věku než u běžné populace – ať už měli nebo neměli dříve krevní problémy.
Fyzické abnormality
Udává se, že nejméně 60% jedinců postižených Fanconiho anemií se narodí s alespoň jednou fyzickou anomálií. Například:
- nápadně malá postava
- anomálie palce a paže: zvláštně nebo nesprávně tvarované nebo chybějící palce a prsty nebo neúplně vyvinutá nebo chybějící jedna z kostí předloktí
- skeletální anomálie boků, páteře nebo žeber
- pigmentace kůže (tzv. kávové fleky na kůži)
- malá hlava
- nízká porodní váha a s ní související problémy
- trávicí potíže
- malé reprodukční orgány u mužů
- defekty v tkáních oddělujících srdeční komory
U jedinců s anémií se může vyskytnout únava, zvýšená potřeba spánku, slabost, závratě, podrážděnost, bolesti hlavy, bledá barva kůže, potíže s dýcháním a různé srdeční příznaky.
Sponzorováno
Poruchy kostní dřeně
Kostní dřeň se nachází ve středu dlouhých kostí těla. Kostní dřeň produkuje specializované buňky (hematopoetické kmenové buňky), které rostou a nakonec se vyvíjejí na červené krvinky (erytrocyty), bílé krvinky (leukocyty) a destičky. Buňky jsou pak uvolňovány do krevního řečiště, aby cestovaly po celém těle a prováděly své specifické funkce. Červené krvinky dodávají kyslík do těla, bílé krvinky pomáhají v boji proti infekcím a krevní destičky umožňují tělu vytvářet sraženiny, které zastaví krvácení.
Progresivní selhání kostní dřeně se obvykle projevuje ve věku 10 let a je obvykle doprovázeno nízkými hladinami krevních destiček nebo nízkými hodnotami bílých krvinek.
Postižení jedinci mají nízkou hladinu všech buněčných prvků kostní dřeně – červených i bílých krvinek a krevních destiček – což může vést k následujícímu:
- nízká hladina cirkulujících červených krvinek – anémie
- nízká hladina bílých krvinek – leukopenie
- nízká hladina neutrofilů (druh bílých krvinek) – tzv. neutropenie
- nízká hladina krevních destiček – trombocytopenie
Zvýšené riziko malignity
Jedinci s Fanconiho anémií mají vyšší riziko rozvoje určitých forem rakoviny, než je tomu u běžné populace. Postižení jedinci mohou být vystaveni vysokému riziku rozvoje rakoviny postihující oblast hlavy a krku, gastrointestinální trakt, jícen nebo gynekologické oblasti. Většina z nich je specifická forma rakoviny, známá jako spinocelulární karcinom. Pacienti s Fanconiho anémií, jejichž selhání kostní dřeně je léčeno mužskými hormony (nazývanými „androgeny“), mají zvýšené riziko nádorů jater.
V přibližně 30 procentech případů spojených s rakovinou předchází maligní onemocnění diagnóze Fanconiho anémie.
Míra výskytu nemoci
Míra výskytu Fanconiho anémie se odhaduje na přibližně 1 ze 136 000 narozených.
Diagnóza
Diagnóza Fanconiho anémie je prováděna na základě důkladného klinického hodnocení, podrobné anamnézy pacienta, identifikace charakteristických nálezů a řady specializovaných testů.
Terapie a léčba Fanconiho anémie
Léčba Fanconiho anémie je zaměřena na specifické symptomy, které jsou zjevné u každého jednotlivce. Léčba může vyžadovat koordinované úsilí týmu specialistů. Pediatři, chirurgové, kardiologové, nefrologové, urologové, gastroenterologové, specialisté, kteří hodnotí a léčí sluchové problémy (audiolog a otolaryngolog), oční specialisté a další zdravotničtí pracovníci – ti všichni mohou systematicky a komplexně naplánovat léčbu postiženého jedince.
Doporučení pro léčbu byla schválena na konsensuální konferenci v roce 2014. Jsou to:
Podávání androgenů (mužských hormonů)
Androgeny zlepšují krevní obraz u přibližně 50% jedinců s Fanconiho anémií. Nejčasnější odpověď je pozorována u červených krvinek, ke zvýšení hladiny hemoglobinu obvykle dochází během prvního nebo dvou měsíců léčby. Reakce v počtu bílých krvinek a počtu destiček jsou variabilní. Zlepšení je obecně největší u počtu červených krvinek. V průběhu času se může vyvinout rezistence na tuto terapii.
Hematopoetické růstové faktory
Granulocyt-kolonie stimulující faktor může u některých jedinců zlepšit počet neutrofilů. Obvykle se používá pouze pro podporu při interkurentních nemocech.
Transplantace hematopoetických kmenových buněk (HSCT)
Toto je asi jediná léčebná terapie pro hematologické projevy Fanconiho anémie. Kmenové buňky dárce mohou být získány z kostní dřeně nebo pupečníkové krve.
Léčba malignit
Léčba malignit je náročná v důsledku zvýšené toxicity spojené s chemoterapií a ozářením.
Chirurgické řešení
Chirurgické řešení může být nutné k nápravě kostních malformací, jako jsou ty, které ovlivňují palce a kosti předloktí, srdeční vady a gastrointestinální abnormality, jako je tracheoezofageální fistula.
Sponzorováno
Doporučuje se také genetické poradenství pro postižené jedince a jejich rodiny.
Studie a zdroje článku
- Fanconi Anemia Autoři: Jenish Bhandari; Pawan K. Thada; Yana Puckett.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Genetická onemocnění
Přečtěte si také naše další články