Sponzorováno

Ewingův sarkom – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (39)

  • Ewingův sarkom je vzácný typ rakoviny, který se obvykle vyvíjí v kostech nebo měkkých tkáních. Nejčastěji postihuje děti a mladistvé ve věku 10-20 let, ale může se vyskytnout i u dospělých. Tento druh nádoru se často objevuje v dlouhých kostech, jako jsou stehenní kosti, pánevní kosti nebo kosti hrudníku, ale může se také objevit v měkkých tkáních.
  • Příznaky Ewingova sarkomu mohou být: bolest v postižené oblasti, otoky, citlivost na dotek a obecné známky nemoci, jako je horečka a únava.
  • Diagnóza se často provádí pomocí různých obrazových vyšetření, jako jsou rentgenové snímky, CT nebo MRI, a potvrzuje se biopsií postižené tkáně.
  • Léčba Ewingova sarkomu obvykle zahrnuje kombinaci chirurgického odstranění nádoru, chemoterapie a radioterapie. Prognóza závisí na stadiu nemoci, umístění nádoru a celkovém zdravotním stavu pacienta, ale díky pokroku v léčbě jsou mnohé případy léčitelné.

Jedním z příznaků Ewingova sarkomu mohou být viditelné "boule" na povrchu kůže.

Jedním z příznaků Ewingova sarkomu mohou být viditelné „boule“ na povrchu kůže.

Ewingův sarkom je vzácný rakovinový nádor kostí nebo měkkých tkání. Vyskytuje se většinou u mladých lidí. Statisticky postihuje asi 1 člověka z 1 milionu. Ale u dospívajících ve věku od 10 do 19 let statistika „skočí“ na asi 10 případů na 1 milion.

Sarkom se jmenuje podle amerického doktora Jamese Ewinga, který poprvé popsal nádor v roce 1921. Zatím není úplně jasné, co způsobuje Ewingův sarkom, takže neexistují žádné známé metody prevence. Ewingův sarkom je léčitelný a je-li diagnostikován včas, je možné úplné uzdravení.

Jaké jsou příznaky (symptomy) Ewingova sarkomu?

Nejčastějším příznakem Ewingova sarkomu je bolest nebo otok v oblasti nádoru. Některým lidem se mohou na povrchu kůže vytvořit viditelné „boule“. Dotčená oblast může být na dotyk teplá.

Mezi další příznaky patří:

  • ztráta chuti k jídlu
  • horečka
  • nechtěná ztráta váhy
  • únava
  • obecný pocit nevolnosti (malátnost)
  • kost, která se rozpadá bez známého důvodu
  • anémie

Nádory se typicky tvoří v pažích, nohách, pánvi nebo hrudníku. Mohou existovat i příznaky, které jsou specifické pro umístění nádoru. Může se například objevit dušnost, pokud se nádor nachází v hrudníku a podobně.

Co způsobuje Ewingův sarkom?

Přesná příčina Ewingova sarkomu není jasná. Není děděn, ale může to souviset se změnami v určitých genech, které se vyskytují během života člověka. Když si chromozómy 11 a 12 vyměňují genetický materiál, aktivují přeměnu buněk. To může vést k rozvoji Ewingova sarkomu.

Výzkum zaměřený na určení konkrétního typu buňky, ze kterého pochází Ewingův sarkom, pokračuje.

Kdo je nejvíce ohrožen Ewingovým sarkomem?

Ačkoli se Ewingův sarkom může vyvinout v jakémkoli věku, více než 50 procent pacientů s tímto stavem je diagnostikováno v dospívání. Střední věk postižených osob je potom cca 15 let.

U mužů se častěji vyvíjí tento stav. Ve studii na 426 osobách postižených „Ewingem“, bylo 59% mužů a 41% žen.

Jak je diagnostikován Ewingův sarkom?

Pokud máte vy nebo vaše dítě zmíněné příznaky, navštivte svého lékaře. V přibližně 25% případů se choroba již rozšířila nebo metastázovala v době diagnózy. Čím dříve se provede diagnóza, tím účinnější léčba může být. Váš lékař použije kombinaci následujících diagnostických testů.

Zobrazovací testy

Může se jednat o jednu nebo více z následujících metod:

  • Rentgenové snímky pro zobrazení kostí a identifikaci přítomnosti nádoru
  • MRI sken (Magnetická rezonance) zobrazuje měkké tkáně, orgány, svaly a další struktury a ukazuje detaily nádoru nebo jiných abnormalit
  • CT snímání (počítačová tomografie) do obrazu průřezů kostí a tkání
  • Skenování kostí celého těla, abyste zjistili, zda nádor metastázuje
  • Pozitronová emisní tomografie – PET scan, aby se zjistilo, zda abnormální oblasti pozorované u jiných skenů jsou nádory

Biopsie

Jakmile je nádor zobrazen, může lékař nařídit biopsii, aby se podíval na kousek nádoru pod mikroskopem pro specifickou identifikaci.

Sponzorováno

Pokud je nádor malý, může ho chirurg odstranit celý jako součást biopsie. Toto se nazývá excizní biopsie a dělá se pod celkovou anestezií.

Pokud je nádor větší, může váš chirurg odříznout jeho kousek. To může být provedeno řezem kůží k odstranění části nádoru. Nebo váš lékař může do kůže vložit velkou dutou jehlu, aby odstranil část nádoru. Chirurg může také vložit jehlu do kosti, aby odebral vzorek tekutin a buněk, aby zjistil, zda se rakovina rozšířila do kostní dřeně.

Jakmile je odstraněna tkáň, existuje několik testů, které pomáhají identifikovat Ewingův sarkom. Krevní testy mohou také přispět k získání informací o další léčbě.

Druhy (typy) Ewingova sarkomu

Ewingův sarkom se rozděluje podle toho, zda se rakovina rozšířila z kosti nebo měkké tkáně, ve které začala. Existují tři typy:

  • Lokální Ewingův sarkom: Rakovina se nerozšířila do jiných oblastí těla.
  • Metastatický Ewingův sarkom: Rakovina se rozšířila do plic nebo jiných míst v těle.
  • Rekurentní Ewingův sarkom: Rakovina nereaguje na léčbu nebo se vrací po úspěšném průběhu léčby. Nejčastěji se objevuje v plicích.

Jak se léčí Ewingův sarkom?

Léčba Ewingova sarkomu závisí na tom, odkud pochází nádor, na jeho velikosti a na tom, zda a jak moc se rakovina rozšířila. Typicky zahrnuje léčba jeden nebo více přístupů, například:

Možnosti léčby lokalizovaného Ewingova sarkomu

Společný přístup k rakovině, která se nerozšířila, je kombinací těchto postupů:

  • operace k odstranění nádoru
  • záření do oblasti nádoru k usmrcení všech zbývajících rakovinných buněk
  • chemoterapie k zabíjení možných rakovinných buněk, které se rozšířily, nebo mikrometastáz

Výzkumníci v jedné studii z roku 2004 zjistili, že „kombinační terapie“, jako byla tato, byla úspěšná. Objevili, že léčba vedla k pětiletému přežití přibližně 89% a osmiletému přežití přibližně 82% pacientů (odkaz zde).

V závislosti na místě nádoru může být nutná další léčba i po operaci k nahrazení nebo obnovení funkcí končetiny.

Možnosti léčby metastázovaného a rekurentního Ewingova sarkomu

Léčba Ewingova sarkomu, který byl metastázován z původního místa, je podobná léčbě lokálně působící nemoci, avšak s mnohem nižší úspěšností. Výzkumníci v jedné studii z roku 2010 uváděli, že 5letá míra přežití po léčbě metastázovaného Ewingova sarkomu byla asi 70 procent.

Neexistuje standardní léčba opakovaného Ewingova sarkomu. Možnosti léčby se liší v závislosti na tom, kam se rakovina vrátila a jaká byla předchozí léčba.

Mnoho klinických studií a výzkumných studií pokračuje směrem ke zlepšení léčby metastázovaného a rekurentního Ewingova sarkomu. Tyto možná budoucí metody léčby tohoto sarkomu mohou být:

Jaký je výhled pro lidi s Ewingovým sarkomem?

Jak se vyvíjí nová léčba, vyhlídky lidí pacientů s Ewingovým sarkomem se nadále zlepšují. Váš lékař bude určitě vaším nejlepším zdrojem informací o vašem individuálním výhledu a délce života.

Web cancer.org uvádí, že 5letá míra přežití pro osoby s lokalizovanými nádory je asi 70 procent. U osob s metastázovanými tumory je 5letá míra přežití 15 až 30 procent. Váš výhled může být příznivější, pokud se rakovina nerozšíří na jiné orgány než plíce.

Pětiletá míra přežití u lidí s rekurentním Ewingovým sarkomem je 10 až 15 procent.

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit váš individuální výhled, včetně:

  • věku, kdy je nádor diagnostikován
  • velikosti nádoru
  • umístění tumoru
  • jak dobře váš tumor reaguje na chemoterapii
  • hladiny cholesterolu v krvi
  • předchozí léčbě s jinou rakovinou
  • rodinné anamnéze

Můžete očekávat, že budete sledováni během léčby, a i po léčbě. Lékař bude opakovaně kontrolovat, zda se rakovina rozšířila.

Sponzorováno

Lidé, kteří mají Ewingův sarkom, mohou mít vyšší riziko vzniku dalšího druhu rakoviny. A nakonec ještě musíme zmínit, že jak více mladých lidí s Ewingovým sarkomem přežívá do dospělosti, mohou se projevit dlouhodobé účinky jejich léčby rakoviny. Výzkum v této oblasti pokračuje.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva