Obsah článku
- Encefalitida je zánět mozkové tkáně. Encefalitida může být způsobena různými faktory, nejčastěji je jsou příčinami virové, bakteriální nebo parazitární infekce, autoimunitní reakce nebo jiné zánětlivé procesy.
- Encefalitida může být vážné onemocnění vyžadující okamžitou lékařskou péči.
- Příznaky encefalitidy mohou být různorodé a závisí na závažnosti zánětu a na tom, která část mozku je postižena.
- Léčba závisí na příčině encefalitidy.
- Encefalitida je závažné onemocnění, které může mít dlouhodobé následky, a proto je důležité včasná a adekvátní lékařská péče.
Co je encefalitida?
Encefalitida je zánět mozkové tkáně. Nejčastější příčinou jsou virové infekce. Ve vzácných případech encefalitida může být způsobena i bakteriemi nebo dokonce houbami.
Existují dva hlavní typy encefalitidy: primární a sekundární. K primární encefalitidě dochází, když virus přímo infikuje mozek a míchu. Sekundární encefalitida nastane, když infekce začne jinde v těle a poté se dostane do vašeho mozku.
Encefalitida je vzácné, ale závažné onemocnění, které může být život ohrožující. Pokud máte příznaky encefalitidy, měli byste okamžitě jet k lékaři.
Jaké jsou příznaky encefalitidy?
Příznaky encefalitidy mohou být od mírných až po těžké.
Mezi mírné příznaky encefalitidy patří:
- horečka
- bolest hlavy
- zvracení
- ztuhlý krk
- letargie (vyčerpání)
Mezi závažné příznaky encefalitidy patří:
- horečka 39,4 °C nebo vyšší
- zmatek
- ospalost
- halucinace
- pomalejší pohyby
- kóma
- záchvaty
- podrážděnost
- citlivost na světlo
- bezvědomí
Kojenci a malé děti vykazují různé příznaky. Okamžitě zavolejte lékaře, pokud vaše dítě má některé z následujících příznaků:
- zvracení
- vypouklá fontanela (měkké místo na pokožce hlavy)
- neustálý pláč
- ztuhlost těla
- nechutenství
Příčiny – co způsobuje encefalitidu?
Opravdu mnoho různých virů může způsobit encefalitidu. Je tak celkem užitečné kategorizovat potenciální příčiny do tří skupin:
- běžné viry,
- dětské viry,
- arboviry.
1. Běžné viry
Nejčastějším virem způsobujícím encefalitidu ve vyspělých zemích je herpes simplex. Herpes virus typicky cestuje do kůže, kde způsobuje opar. Ve vzácných případech však virus putuje až do mozku.
Tato forma encefalitidy obvykle postihuje spánkový lalok, část mozku, která řídí paměť a řeč. Může také ovlivnit čelní lalok, část, která řídí emoce a chování. Encefalitida způsobená herpesem je nebezpečná a může vést k vážnému poškození mozku a smrti.
Mezi další běžné viry, které mohou způsobit encefalitidu, patří:
- příušnice
- virus Epstein-Barrové
- HIV
- cytomegalovirus
2. Dětské viry
Vakcíny mohou zabránit dětským virům, které dříve způsobovaly encefalitidu. Proto jsou dnes tyto typy encefalitidy celkem vzácné. Některé dětské viry, které mohou způsobit encefalitidu, jsou tyto:
- plané neštovice (velmi vzácné)
- spalničky
- zarděnky
3. Arboviry
Arboviry jsou viry přenášené hmyzem. Typ arboviru, který se přenáší, závisí na hmyzu. Níže uvádím různé typy arbovirů:
- Kalifornská encefalitida (také nazývaná La Crosse encefalitida) se přenáší kousnutím komárů a postihuje především děti. Způsobuje málo nebo žádné příznaky.
- St. Louis encefalitida se vyskytuje ve venkovských středozápadních a jižních státech USA. Je to obecně mírný virus a způsobuje málo příznaků.
- Virus západonilské horečky se nejčastěji vyskytuje v Africe a na Středním východě. Může se však vyskytnout ve Spojených státech. Obvykle je nemoc relativně mírná a způsobuje příznaky podobné chřipce. Může však být fatální u starších dospělých a lidí se slabým imunitním systémem.
- Coloradská encefalitida (také nazývaná coloradská klíšťová horečka) přenáší samice klíštěte. Je to obvykle mírné onemocnění a většina lidí se rychle uzdraví.
- Východní koňskou encefalitidu šíří komáři. Postihuje jak lidi, tak koně. Ačkoli je vzácná, má až 33 procentní úmrtnost.
- Nemoc kjasanurského lesa se přenáší kousnutím klíštěte. Lidé jej mohou dostat také pitím syrového mléka od koz, ovcí nebo krav. Lovci, táborníci a farmáři jsou asi nejvíce ohroženi touto nemocí.
Kdo je encefalitidou nejvíce ohrožen?
Skupiny nejvíce ohrožené encefalitidou jsou:
- starší lidé, senioři
- děti do 1 roku
- lidé se slabým imunitním systémem
Můžete mít také vyšší riziko onemocnění encefalitidou, pokud žijete v oblasti, kde se běžně vyskytují komáři nebo klíšťata. Komáři a klíšťata mohou přenášet viry způsobující encefalitidu. Je pravděpodobnější, že dostanete encefalitidu v létě nebo na podzim, kdy je tento hmyz nejaktivnější.
Přestože vakcína MMR (spalničky, příušnice, zarděnky) má dlouhou historii jako bezpečná a účinná, ve vzácných případech způsobila encefalitidu. Přibližně u 1 ze 3 milionů dětí, které dostanou vakcínu, se vyvine encefalitida. Statistiky jsou však mnohem horší u dětí, které vakcínu nepodstoupí. Výskyt encefalitidy před běžným očkováním dosáhl až 1 z 1 000. Jinými slovy, encefalitida byla zhruba 3000krát častější, než bylo dostupné očkování.
Jak se diagnostikuje encefalitida?
Váš lékař se vás nejprve zeptá na vaše příznaky. Při podezření na encefalitidu mohou provést následující vyšetření a testy.
Lumbální punkce
Při lumbální punkci vám lékař zavede jehlu do spodní části zad, aby odebral vzorek míšní tekutiny. Vzorek pak lékař nechá otestovat na známky infekce.
Sponzorováno
Vyšetření mozku pomocí CT nebo MRI
CT vyšetření a MRI odhalí změny ve struktuře mozku. Mohou vyloučit další možná vysvětlení symptomů, jako je nádor nebo mrtvice. Některé viry mají tendenci postihovat určité oblasti mozku. Zjištění, které části vašeho mozku jsou postiženy, může pomoci určit, jaký typ viru máte.
Elektroencefalograf (EEG)
EEG používá elektrody (malé kovové disky s dráty) připojené k pokožce hlavy k záznamu mozkové aktivity. EEG nezjistí virus, který způsobuje encefalitidu, ale určité vzory na EEG mohou upozornit vašeho neurologa na infekční zdroj vašich příznaků. Encefalitida může v pozdějších fázích vést k záchvatům a kómatu. Proto je EEG důležité při určování oblastí mozku, které jsou postiženy, a typů mozkových vln, které se vyskytují v každé oblasti.
Krevní testy
Krevní test může odhalit známky virové infekce. Krevní testy se jen zřídka provádějí samostatně. Obvykle pomáhají diagnostikovat encefalitidu spolu s dalšími testy.
Biopsie mozku
Při biopsii mozku váš lékař odebere malé vzorky mozkové tkáně, aby otestoval infekci. Toto vyšetření se provádí zřídka, protože zde existuje celkem vysoké riziko komplikací. Obvykle se provádí pouze tehdy, pokud lékaři nemohou určit příčinu otoku mozku nebo pokud léčba nefunguje.
Léčba – jak se encefalitida léčí?
Antivirové léky mohou pomoci léčit herpetickou encefalitidu. Nejsou však účinné při léčbě jiných forem encefalitidy. Místo toho se léčba často zaměřuje na zmírnění příznaků. Tyto metody léčby jsou pak následující:
- odpočinek
- léky proti bolesti
- kortikosteroidy (ke snížení zánětu mozku)
- umělá plicní ventilace (na pomoc s dýcháním)
- vlažné koupele
- antikonvulziva (k prevenci nebo případně i k zastavení záchvatů)
- sedativa (proti neklidu, agresivitě a podrážděnosti)
- podávání tekutin (někdy i prostřednictvím IV)
Možná budete muset být během léčby dokonce i hospitalizováni, zvláště při otoku mozku a záchvatech.
Jaké jsou možné komplikace spojené s encefalitidou?
Většina lidí, u kterých je diagnostikována závažná encefalitida, má nějaké komplikace. Komplikace vyplývající z encefalitidy mohou být následující:
- ztráty paměti
- změny chování/osobnosti
- epilepsie
- únava
- fyzická slabost
- mentální postižení
- nedostatek svalové koordinace
- problémy se zrakem
- problémy se sluchem
- problémy s mluvením
- kóma
- potíže s dýcháním
- smrt
Komplikace se pravděpodobněji vyvinou u určitých skupin, jako jsou:
- senioři
- lidé, kteří měli příznaky podobné kómatu
- lidé, kteří se okamžitě neléčili
Dlouhodobý výhled pacientů s encefalitidou
Výhled pacientů bude záviset na závažnosti zánětu. U mírných případů encefalitidy zánět pravděpodobně vymizí za několik dní. U lidí s vážnými případy to může trvat týdny nebo měsíce, než se vše zlepší. Někdy může způsobit trvalé poškození mozku nebo dokonce smrt.
Lidé s encefalitidou mohou také zažít tyto komplikace:
- ochrnutí
- ztrátu funkce mozku
- problémy s řečí, chováním, pamětí a rovnováhou
V závislosti na typu a závažnosti encefalitidy může být nutné podstoupit další léčbu, jako třeba:
- fyzikální terapie: ke zlepšení síly, koordinace, rovnováhy a flexibility
- pracovní terapie: pomáhá znovu rozvíjet každodenní dovednosti
- logopedie a řečová terapie: pomáhá znovu se naučit ovládat svaly potřebné pro mluvení
- psychoterapie: pomáhá se strategiemi zvládání, poruchami nálady nebo změnami osobnosti
Prevence – dá se encefalitidě předejít?
Encefalitidě nelze vždy předejít, ale můžete snížit riziko tím, že se necháte očkovat proti virům, které mohou způsobit encefalitidu.
Také se ujistěte, že vaše děti podstoupily očkování proti těmto virům. V oblastech, kde se běžně vyskytují komáři a klíšťata, používejte repelent a noste dlouhé rukávy a kalhoty.
Dopad encefalitidy může být tvrdý
Nervové buňky (neurony) mohou být poškozeny nebo zničeny a toto poškození se nazývá získané poranění mozku (ABI). Žádní dva postižení nebudou mít úplně stejné příznaky. Účinky encefalitidy mohou být dlouhodobé. U dětí se poranění těch částí mozku, které nejsou v době onemocnění vyvinuty, může projevit později v životě, dlouho po onemocnění encefalitidou. Únava, opakující se bolesti hlavy, potíže s pamětí, koncentrací, rovnováhou, změny nálad, agresivita, nemotornost, epilepsie, fyzické problémy (slabost na jedné straně těla, ztráta citlivosti a kontroly tělesných funkcí a pohybu), řečové a jazykové problémy jsou hlášeny snížené rychlosti myšlení a reakcí, změny osobnosti a schopnosti každodenního fungování, problémy se smysly a hormony. Potenciální dopad na sociální vztahy by se neměl podceňovat. Návrat do práce a školy může být těžký.
Mozku trvá mnohem déle, než se zotaví z problému a ze zranění, než jiným částem těla, jako jsou svaly, kosti a kůže. Zotavení může být dlouhý a pomalý proces a nemělo by se na něj spěchat. Hlavním cílem rehabilitace je pomoci osobě postižené encefalitidou získat nové dovednosti, návyky a strategie, jak se vyrovnat se zbývajícími obtížemi. V závislosti na povaze problémů dané osoby se rehabilitace může pohybovat od pobytových programů až po domácí klientské služby. Potřeby každého pacienta jsou jedinečné a rozmanité. Žádní dva pacienti nemají stejné příznaky. Nezbytný je vstup od různých odborníků přizpůsobených individuálním potřebám (neuropsycholog, pedagogický psycholog, ergoterapeut, logoped, fyzioterapeut, psychiatr, dietolog a/nebo zdravotní sestry specialistky).
Vyrovnat se s problémy, které encefalitida zanechala, může být obtížné a náročné pro všechny, kterých se to týká. Lidé předpokládají, že je vše zpět u normálu, i když ve skutečnosti se některé oblasti stále zotavují. Encefalitidu lze popsat jako neviditelné postižení, které postihuje nejen jednoho člověka, ale celou rodinu. Může být zapotřebí emocionální podpora pro celou rodinu.
Sponzorováno
Máte s encefalitidou nějaké zkušenosti? Napište mi do komentářů. Budu moc rád.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: katerynakon / depositphotos.com
- Viral Encephalitis Autoři: Saema Said; Michael Kang.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Lidský mozek, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články