Sponzorováno

Dyspareunie (bolestivý pohlavní styk) – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (22)

Co dělat, když vás trápí bolest při sexu?

Co dělat, když vás trápí bolest při sexu?

Bolestivý pohlavní styk se může objevit z důvodů strukturálních problémů, nebo i z důvodů psychologických problémů. Mnoho žen má bolestivý styk v určitém okamžiku svého života.

Lékařským termínem pro bolestivý pohlavní styk je dyspareunie, jež je definován jako trvalá nebo opakující se genitální bolest, která se vyskytuje těsně před, během nebo po pohlavním styku. Poraďte se svým lékařem, pokud máte bolestivý pohlavní styk. Léčba se zaměřuje na příčinu problému, a vhodná léčba může pomoci odstranit nebo zmírnit tento intimní problém.

Příznaky (symptomy) dyspaurenie

Pokud máte bolestivý styk, můžete cítit:

  • Bolest pouze při sexuálním vstupu (pronikání)
  • Bolest s každým pronikáním, včetně v případě vkládání tamponu
  • Hluboká bolest v průběhu styku
  • Pálivé bolesti v průběhu styku
  • Bolest trvající i hodiny po pohlavním styku

Příčiny dyspaurenie

Fyzické příčiny bolestivého pohlavního styku se liší podle toho, zda se bolesti objevují při sexuálním vstupu při styku nebo v případě hlubokého styku. Emocionální faktory mohou být také spojeny s mnoha typy bolestivého pohlavního styku.

Bolest během penetrace (průniku)

Bolest během penetrace může být spojena s celou řadou faktorů, včetně těchto:

  • Nedostatečná lubrikace. Pokles hladin estrogenů po menopauze, porodu nebo během kojení může být příčinou tohoto problému.
  • Některé léky jsou známé tím, že ovlivňují sexuální touhu nebo vzrušení, mohou také snížit lubrikaci a dělat tak sex bolestivý. Mezi ně patří antidepresiva, léky na vysoký krevní tlak, sedativa, antihistaminika a i některé antikoncepční pilulky.
  • Zranění, trauma nebo podráždění. Patří sem zranění nebo podráždění z njaké nehody, pánevní chirurgie, obřízka nebo řez během porodu k zvětšení růstového kanálu (epiziotomie).
  • Zánět, infekce nebo poruchy kůže. Infekce v genitální oblasti nebo v močovém traktu mohou velmi snadno způsobit bolestivý styk. Ekzém nebo jiné kožní problémy v genitální oblasti mohou být také problémem.
  • Vaginismus. Tyto nedobrovolné křeče svalů vaginální stěny mohou způsobit bolesti při proniknutí.
  • Různé vrozené abnormality. Problém přítomný již při porodu, jako je absence úplně vytvořené vagíny (vaginální ageneze) nebo vznik membrány, která blokuje vaginální otvor (nepropustné hymeny), může způsobit dyspareunii.

Hluboké bolesti při sexu

Hluboká bolest se obvykle vyskytuje s hlubokým pronikáním. V určitých pozicích může být horší. Příčiny mohou být tyto:

  • Některé nemoci a zdravotní problémy. Seznam problémů zahrnuje endometriózu, zánětlivé onemocnění pánve, prolaps dělohy, retrovertovanou dělohu, děložní fibroidy, cystitidu, syndrom dráždivého tračníku, hemoroidy a cysty na vaječnících.
  • Chirurgie nebo léčebné procedury. Jizva z pánevní chirurgie, včetně hysterektomie, mohou způsobit bolestivý styk. A dále léčba rakoviny, jako je záření a chemoterapie, může způsobit změny, které způsobují, že sex je bolestivý.

Emocionální faktory

Emoce jsou hluboce propojeny se sexuální aktivitou, takže mohou hrát roli v sexuální bolesti. Emocionální faktory mohou zahrnovat:

  • Psychologické otázky. Úzkost, deprese, obavy z vašeho fyzického vzhledu, strach z intimity nebo problémy se vztahem mohou přispět k nízké úrovni vzrušení a výslednému nepohodlí nebo bolesti.
  • Stres. Svaly pánevního dna se zpravidla utahují v reakci na stres ve vašem životě. To může také přispět k bolesti během pohlavního styku.
  • Sexuálního zneužívání v životě. Samozřejmě ne každá žena s dyspareunií má v minulosti sexuální zneužívání, ale pokud jste byli zneužíváni, může to hrát roli.

Může být obtížné zjistit, zda jsou emoční faktory spojené s dyspareunií. Počáteční bolest může vést k obavě z opakované bolesti, takže je pak obtížné uvolnit, což může vést k větší bolesti. Můžete se začít vyhýbat sexuálnímu styku, pokud jej spojujete s bolestí. A to je pak samozřejmě problém.

Sponzorováno

Diagnóza dyspaurenie

Lékařské hodnocení dyspareunie se obvykle skládá z těchto druhů vyšetření:

  • Důkladná anamnéza. Váš lékař se může zeptat, kdy se vaše bolest začala, ať učíte místo, kde to bolí, jak to cítíte, a zda je bolest s každým sexuálním partnerem a každou sexuální polohou. Váš lékař se také může zeptat na vaši sexuální historii, chirurgickou historii a zda máte zkušenosti s porodem. Nenechte se rozpaky zastavit před kladnými odpověďmi. Tyto otázky poskytují informace o příčině bolesti a je důležité odpovědět pravdivě.
  • Pánevní kontrola. Během vyšetření v pánevní oblasti může lékař zkontrolovat příznaky podráždění, infekce nebo anatomické problémy. Lékař se také může pokusit se identifikovat umístění bolesti tím, že bude opatrně působit jemným tlakem na vaše genitálie a pánevní svaly. Může také provést vizuální vyšetření vaší vagíny pomocí nástroje nazvaného spekulum k oddělení vaginálních stěn. Pro některé ženy, které zažívají bolestivý pohlavní styk, je také nepříjemné při vyšetření pánevní dutiny, bez ohledu na to, jak jemný a opatrný lékař je. Můžete požádat o zastavení vyšetření kdykoli, pokud je příliš bolestivé. Na to pamatujte.
  • Další testy. Například pokud váš lékař má podezření na určité příčiny bolestivého pohlavního styku, může také doporučit ultrazvuk pánevní oblasti a podobně.

Léčba dyspaurenie

Možnosti léčby se liší v závislosti na příčině bolesti.

Léky

Pokud infekce nebo zdravotní stav přispívá k vaší bolesti, léčba této příčiny může samozřejmě vyřešit váš problém. Změna léků, o kterých je známo, že způsobují problémy s mazáním, může rovněž vyloučit vaše příznaky.

U mnoha postmenopauzálních žen je dyspareunie způsobena nedostatečnou lubrikací při sexu, která je způsobena nízkou hladinou estrogenu. Často se může řešit lokálním estrogenem aplikovaným přímo na vagínu.

Obecně se používá lék Ospemifene k léčbě středně těžké až těžké dyspareunie u žen, které mají problémy s vaginální lubrikací. Ospemifene působí jako estrogen na vaginální podšívce, ale zřejmě nemá potenciálně škodlivé účinky estrogenu na ňadra. Nevýhodou je, že by lék mohl způsobit návaly horka a nese riziko mozkové mrtvice, krevní sraženiny a rakoviny dělohy dělohy (endometria).

Další lék na zmírnění bolestivého styku je Prasteron (Intrarosa). Je to kapsle, kterou denně umísťujete do oblasti vagíny.

Další metody léčby

Některé nonmedikační terapie mohou také pomoci při dyspareunii:

  • Desenzibilizační terapie. Naučíte se vaginální relaxační cvičení, která může snížit bolest.
  • Poradenství nebo sexuální terapie. Pokud je sex po nějakou dobu bolestivý, můžete mít i po léčbě negativní emoční reakci na sexuální stimulaci. Pokud se vy a váš partner vyhýbáte intimitě kvůli bolestivému styku, možná budete potřebovat pomoc při zlepšování komunikace s vaším partnerem a obnovení sexuální intimity. Komunikace s poradcem nebo sexuálním terapeutem vám pomůže vyřešit tyto problémy.
  • Kognitivní behaviorální terapie může být také užitečná při změně negativních myšlenek a chování.

Životní styl a domácí metody léčby

Vy a váš partner můžete docela efektivně minimalizovat bolest pomocí několika změn v sexuální rutině:

  • Změňte polohy. Pokud během nějaké polohy máte ostré bolesti, vyzkoušejte různé pozice. Například žena nahoře. V této poloze může být žena schopna regulovat proniknutí do hloubky, která ji vyhovuje.
  • Více komunikujte. Mluvte o tom, co vám dělá dobře a co ne. Pokud potřebujete, aby váš partner zpomalil, řekněte mu to.
  • Nespěchejte. Dlouhá předehra vám může pomoci stimulovat přirozenou lubrikaci. Můžete snížit bolest tím, že odložíte proniknutí, dokud se nebudete cítit úplně vzrušení.
  • Používejte lubrikanty. Osobní maziva může sexu pohodlněji. Zkuste různé značky, dokud nenajdete ten, který se vám líbí. Fajn je třeba kokosový olej jako lubrikant.

Sponzorováno

Pokud není dyspareunie zvládnuta, může to mít za následek ztrátu sexuálního zájmu, změny nálady a další psychologické symptomy.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva