Sponzorováno

Dýmějový mor (bubonický mor) – bakteriální infekce – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (4)

  • Dýmějový mor, známý také jako bubonický mor, je bakteriální infekce způsobená bakterií Yersinia pestis. Tato nemoc je jednou z forem moru, dalších dvou jsou septický mor a plicní mor.
  • Bakterie Yersinia pestis se obvykle přenáší na člověka prostřednictvím kousnutí infikovaným blechami, které jsou parazity na hlodavcích, jako jsou krysy.
  • Dýmějový mor je dnes léčitelný antibiotiky, pokud je diagnostikován a léčen včas. Mezi nejčastěji používaná antibiotika patří streptomycin, tetracyklin a chloramfenikol.
  • Prevence znamená kontrolu populací hlodavců a blech, používání ochranných oděvů a vybavení při práci s potenciálně infikovanými zvířaty, a rychlé léčení lidí s příznaky moru.

Dýmějový mor je bakteriální infekce šířená většinou na člověka infikovanými blechami, které žijí na hlodavcích. Dýmějový mor ve středověku zabil miliony Evropanů. Prevence není vakcína, ale znamená hlavně snížení vaší expozice myší, krys, veverek a dalších zvířat, která mohou být infikována.

Co je dýmějový mor?
Mor je infekční onemocnění způsobené specifickým typem bakterie zvané Yersinia pestis. Y. pestis může postihnout lidi i zvířata a šíří se hlavně blechami. Dýmějový mor je jedním z typů moru. Svůj název získal podle zduření lymfatických uzlin (buboes) způsobených touto nemocí. Uzliny v podpaží, tříslech a krku mohou být velké až jako vejce a může z nich vytékat hnis.

Další druhy moru jsou:

  • Septický mor nastává, když infekce prochází celým tělem.
  • Plicní mor, ke kterému dochází, když jsou infikovány plíce.
Bakterie Yersinia pestis pod elektronovým mikroskopem.

Bakterie Yersinia pestis pod elektronovým mikroskopem.

 

Je to stejný dýmějový mor, který zabil tolik lidí ve středověku?

Ano. Dýmějový mor během čtrnáctého století zabil přes 25 milionů lidí. To byly asi dvě třetiny tehdejší evropské populace. Krysy cestovaly na lodích a přinášely s sebou blechy a mor. Protože většina lidí, kteří dostali mor, zemřela a mnozí měli často zčernalou tkáň v důsledku gangrény, dýmějovému moru se říkalo černá smrt. Lék na dýmějový mor nebyl tehdy samozřejmě k dispozici.

Existuje dnes ještě dýmějový mor?

Kromě období černé smrti (1346-1353) byly ve světových dějinách další epizody dýmějového moru. Dýmějový mor se stále vyskytuje po celém světě i v USA, jsou případy v Africe, Asii, Jižní Americe a západních oblastech Severní Ameriky. Každý rok se v USA objeví v průměru asi 7-10 případů moru. Polovina případů v USA se týká lidí ve věku 12 až 45 let.

V USA se většina případů moru u lidí vyskytuje ve dvou oblastech: severní Nové Mexiko, severní Arizona a jižní Colorado a další oblast zahrnující Kalifornii, jižní Oregon a západní Nevadu.

Jaké jsou příznaky dýmějového moru?

Příznaky dýmějového moru jsou:

  • Náhlá vysoká horečka a zimnice.
  • Bolesti v oblasti břicha, paží a nohou.
  • Silné bolesti hlavy.
  • Velké a oteklé hrudky v lymfatických uzlinách, ze kterých vytéká hnis.

Příznaky septického moru mohou být zčernalá tkáň z gangrény, často zasahující prsty na rukou nebo nohou, nebo neobvyklé krvácení. Lidé s plicním morem mohou mít další potíže s dýcháním a mohou vykašlávat krev. Někdy se objevují příznaky jako nevolnost nebo zvracení.

Sponzorováno

Příčiny – co způsobuje dýmějový mor?

Dýmějový mor je typ infekce způsobené bakterií Yersinia pestis (Y. pestis), kterou šíří především blechy na hlodavcích a jiných zvířatech. Lidé, kteří jsou kousnuti blechami, pak mohou onemocnět dýmějovým morem. Je to příklad nemoci, která se může šířit mezi zvířaty a lidmi (tzv. zoonotické onemocnění).

Je třeba poznamenat, že zejména kočky jsou náchylné k moru a mohou se nakazit i konzumací nemocných hlodavců. Tyto kočky pak mohou přenášet kapénky infikované morem na své majitele nebo veterináře, kteří je ošetřují.

Šíření z člověka na člověka je nepravděpodobné, s výjimkou vzácných případů někoho, kdo má plicní mor (infikované plíce), který šíří mor prostřednictvím kapiček rozstřikovaných do vzduchu. V jiných vzácných případech se lidé nakazili plicním morem od svých psů nebo koček.

Jak se diagnostikuje dýmějový mor?

Chcete-li diagnostikovat dýmějový mor, váš lékař udělá vyšetření krve nebo tkáně. Vzorky pak budou odeslány do laboratoře k testování, aby se zjistilo, zda je v nich přítomna bakterie Y. pestis.

Léčba – jak se léčí bubonický mor?

Dýmějový mor lze v dnešní době léčit a vyléčit antibiotiky. Pokud vám bude diagnostikován dýmějový mor, budete hospitalizováni a dostanete antibiotika. V některých případech můžete být umístěni do izolační jednotky.

Antibiotika, která léčí bubonický mor, bývají některé z těchto:

  • Ciprofloxacin, levofloxacin a moxifloxacin.
  • Gentamicin.
  • Doxycyklin.

Co se stane, když se dýmějový mor neléčí?

Tak tomu bylo v minulosti, protože ho nebylo jak léčit. No a jak to dopadlo? Desítky milionů mrtvých. Dýmějový mor může být smrtelný, pokud není léčen. Může způsobit infekci v celém těle (septikemický mor) a/nebo infikovat vaše plíce (plicní mor). Bez léčby jsou septikemický mor a plicní mor smrtelné.

Prevence – jak lze zabránit dýmějovému moru?

K prevenci dýmějového moru můžete podniknout následující kroky:

  • Udělejte svůj domov a okolí (dvůr) nehostinným pro hlodavce (myši, krysy, veverky) a další divoká zvířata. Nenechávejte jim místa, kde se mohou schovat, ani jim nenechávejte jídlo. To znamená uklízet nepořádek, kartáče a další předměty a dávat pozor při krmení zvířat.
  • Používejte přípravky proti blechám pro vaše domácí mazlíčky, zejména pro ty, kteří se mohou volně pohybovat. Nemocná zvířata okamžitě vezměte k veterináři.
  • Nenechte domácí mazlíčky, kteří se volně potulují, spát ve vaší posteli.
  • Při manipulaci s mrtvými zvířaty používejte ochranný oděv – zejména rukavice.
  • Pokud jdete do zalesněných oblastí nebo na jiná místa, která vás mohou vystavit blechám, použijte repelent proti hmyzu. Používejte repelenty, které používají DEET nebo permethrin.

Existuje vakcína proti dýmějovému moru?

V Evropě v současné době neexistuje žádná vakcína proti dýmějovému moru. V jiných lokalitách je vakcína dostupná pouze pro lidi, kteří jsou kvůli své práci vystaveni moru.

Jaký je výhled pro pacienta s dýmějovým morem?

Sponzorováno

Pokud jste prodělali dýmějový mor a léčili jste se s ním, váš výhled je velmi dobrý. Příznaky se obvykle rozvíjejí dva až šest dní po expozici. Nejlepšího výsledku léčby dosáhnete, pokud budete léčeni do 24 hodin od vzniku příznaků. Pravděpodobně se po jednom až dvou týdnech budete cítit lépe. Neléčený dýmějový mor však může být smrtelný.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva