Sponzorováno

Divertikulóza (divertikulitida) neboli střevní výchlipky – prevence, léčba, příčiny 4.81/5 (79)

  • Divertikulóza je stav, při kterém se v tlustém střevě tvoří malé výběžky z vnitřní stěny střeva, nazývané divertikuly.
  • Divertikulóza často nevyvolává žádn0 příznaky a může být zjištěna náhodně při vyšetření z jiného důvodu.
  • Divertikuly mohou být způsobeny vysokým tlakem uvnitř střeva, který vede k vyboulení stěny střeva. Mezi rizikové faktory patří věk nad 40 let, nedostatek vlákniny v stravě, fyzická neaktivita, obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a některá léčiva, jako jsou například nesteroidní protizánětlivé léky.
  • V některých případech může divertikulóza způsobovat příznaky, jako jsou bolesti břicha, nepravidelnost stolice, průjem nebo zácpa, nadýmání a krvácení z řitního otvoru. Pokud se objeví tyto příznaky, je důležité konzultovat s lékařem, který může provést další vyšetření a doporučit léčbu.
  • Prevencí divertikulózy je zdravý životní styl, který zahrnuje dostatečnou konzumaci vlákniny, pravidelnou fyzickou aktivitu, omezení konzumace alkoholu a kouření.
  • Pokud již divertikulóza vznikla, léčba zahrnuje především změny v životním stylu a stravě. V některých případech může být nutná chirurgická léčba.

Divertikulóza (divertikulitida) neboli střevní výchlipkyJde o civilizační chorobu, jejíž výskyt úzce souvisí se životním stylem a způsobem stravování. Divertikly (divertikuly) jsou malé výchlipky sliznice na tlustém střevě. Pokud jich je hodně mluvíme o divertikuloze. Vrozené (pravé) divertikly mají stěnu tvořenou všemi vrstvami normální stěny střeva. Získané (nepravé) divertikuly se vyskytují podstatně častěji než vrozené (pravé) a jejich stěnu tvoří jen sliznice, která roztlačuje svalovinu střeva.

Proč divertikulóza vzniká?

Podobně jako další problémy zažívacího traktu vyskytují se hlavně v těch průmyslově vyspělých zemích, ve kterých obyvatelstvo konzumuje převážně rafinovanou, nízkovlákninovou stravu, jejímž následkem je chronická zácpa. Divertikly mohou postihnout celé tlusté střevo. Avšak typickým místem výskytu je hlavně levá část tlustého střeva. Při vytlačování tuhé stolice (defekaci) se nadměrně zvyšuje tlak ve střevě a na oslabeném úseku tlustého střeva se sliznice vyboulí ven. Proto se mnohočetné divertikly vytvářejí v místě největšího tlaku při vyprazdňování střevního obsahu, a to obvykle v oblasti esovité kličky a levé, sestupné části tlustého střeva. Do 40. roku života se výdutě vyskytují vzácně. Procento výskytu však stoupá s věkem.

Divertikulóza je stav, při kterém se v tlustém střevě tvoří malé výběžky z vnitřní stěny střeva, nazývané divertikuly

Divertikulóza je stav, při kterém se v tlustém střevě tvoří malé výběžky z vnitřní stěny střeva, nazývané divertikuly

 

Divertikuly se tvoří asi u třetiny osob nad 50 let, více než u poloviny v 70-ce a po 80. roce života je má téměř každý člověk. Velikost výdutí se pohybuje od 3 mm do více než 3 cm. Obrovské divertikly jsou na tlustém střevě vzácné, bývají ojedinělé, velikosti od 3 do 15 cm.

Příznaky a komplikace divertikulózy

Většina lidí si divertikulózou nemá žádné potíže. Pokud se objeví, v tom případě jde o neurčité bolesti břicha a podbřišku, pocity plnosti, nadýmání, poruchy vyprazdňování.

Možné komplikace

Velmi dramaticky se však mohou projevovat komplikace. Začínají, když se v některé z výdutí zachytí zbytek nestráveného jídla. U některých jedinců může nastat infekce divertikulu a dochází k jeho zánětu – divertikulitidě. Jelikož divertikly se vyskytují u velkého procenta populace, měli byste vědět, jak se dají jednotlivé komplikace mezi sebou rozlišit. Příznakem divertikulitidy je zvýšená teplota spojena s výraznou bolestí v levé části břišní dutiny. Zánět může narušit cévy a často nastane silné krvácení z konečníku. Zánět divertikly – divertikulitida a jejího okolí – peridivertikulitída svými projevy připomíná „levostranný zánět slepého střeva“ a urychleně třeba vyhledat lékaře!

Zanícená výduť se může totiž i proděravět, infikovaný obsah střev se dostane do břišní dutiny, kde vyvolá životu nebezpečný zánět pobřišnice (peritonitidu). Příznakem peritonitidy je velká bolest v oblasti břicha, které je tvrdé, napnuté, doprovázené teplotou, zvracením a zaraženými větry.

Zánět může probíhat i pomalu, při kterém postupně vznikají odvodní kanálky z hnisavého ložiska mezi střevem a močovým měchýřem nebo u žen také pochvou. Šíření infekce se projeví hnisavým výtokem z pochvy nebo přítomností bakterií a bílých krvinek v moči, bolením a pálením při močení.

Prevence divertikulózy

Nejlepší prevencí je strava bohatá na vlákninu. Vláknina umožňuje formování objemnější stolice a tlusté střevo tak při vyprazdňování není nuceno k extrémním stahům. Jejich eliminace je velmi důležitá, protože právě tyto extrémní stahy patří mezi jedny z faktor způsobujících divertikulózu.

Sponzorováno

Divertikulóza je nevratný proces. Jakmile se objeví zůstává natrvalo. Vláknina však stále hraje významnou roli při prevenci vzniku komplikací, jakými jsou záněty a následné hrozící se proděravění střeva.

Úprava jídelníčku

Pokud je potvrzena diagnóza divertikulóza, tak vám lékař určitě v první řadě doporučuje změnu jídelníčku, abyste se vyhnuli chirurgickému zásahu, který je při vzniku komplikací většinou nezbytný. Mnohem lepší je tedy jíst dostatek vlákniny a vyhnout se rafinovaným, zácpu způsobujícím potravinám.

Rady a doporučení ohledně divertikulózy

Co jíst?

Stravu s vysokým obsahem vlákniny (podívejte se na zdroje vlákniny v potravě). Vynikajícími zdroji jsou celozrnný chléb a výrobky z neloupaných obilovin – jídlo můžete posypat i surovými otrubami. Dále luštěniny, syrová nebo jen mírně tepelně upravená nebo kvašená zelenina (např. kysané zelí). Ovoce neloupat a podobně jako zeleninu je třeba konzumovat hlavně v původním stavu, protože šťávy jsou zcela zbaveny vlákniny. Výborným zdrojem je sušené ovoce: rozinky, švestky, meruňky, datle.

Spotřebu vlákniny zvyšujte pomalu a změnu ve stravování uskutečňujte postupně. Rozplánujte si ji na období šesti až osmi týdnů, aby se trávicí ústrojí mohlo přizpůsobit změně. Totiž u těch, kteří dosud konzumovali nízkovlákninovou stravu během prvních týdnů způsobuje strava bohatá na vlákniny obyčejně nadýmání a nadměrné hromadění plynů ve střevech.

Pokud každodenní strava neobsahuje dostatečné množství vlákniny, musíte si ji doplnit: přirozenými zdroji vlákniny jsou například semínka jitrocele indického (Psyllium) nebo lněné semeno.

Co nejíst?

Omezte spotřebu upravovaných produktů. Obecně platí, že jsou nezdravé a v případě divertikulózy jsou doslova škodlivé. Patří k nim maso, sladkosti, tučná jídla, pekařské výrobky z bílé mouky. Nejezte škodlivé potraviny – některé pokrmy mohou narušit činnost střev nebo způsobit průjem. Pokuste se je identifikovat a následně je vylučte ze stravy.

Nejezte ani ovoce a zeleninu s velkým množstvím zrníček (maliny, jahody, ostružiny, fíky, rajčata). Zrnka pečlivě rozkousejte – ořechy nebo pražená rýže obsahují tvrdé části, které se mohou zachytit ve výdutích a způsobit zánět. POZOR! Po překonání těžké divertikulitidy byste již tento typ potravy neměli vůbec konzumovat.

Vyhýbejte s kofeinu

Nápoje obsahující kofein ale i sycené oxidem uhličitým dráždí střevo. Alkohol jen v omezeném množství – přiměřené množství alkoholu (jeden alkoholický nápoj denně) přispívá k relaxaci tlustého střeva, což následně může příznivě ovlivňovat výdutě.

Více tekutin

Denně vypijte 3 – 4 dl / 10 g hmotnosti, tj. šest až osm sklenic vody, ale i bylinkové čaje a nesycené minerálky. Tekutiny účinkují proti zácpě, která provází divertikulózu. Pokud se tlusté střevo vyprazdňuje pod velkým tlakem, svaly břišní stěny se příliš napínají, což následně vede ke zvětšení do té doby malých výdutí.

Nezadržujte stolici

Nikdy nepotlačujte nutkání na stolici – tento zlozvyk může zapříčinit zvětšování výdutí.

Pravidelné cvičení

K prevenci a léčbě výdutí patří i pravidelný pohyb. Zlepšení svalového napětí, které vyvolává fyzická aktivita, se neomezuje jen na nohy a boky, ale zasahuje i břišní svalstvo ba dokonce i hladkou svalovou vrstvu tlustého střeva. Výsledkem toho bývá často zlepšení vyprazdňování.

Nepoužívejte projímadla, čípky

Ačkoli zpočátku pomáhají při zácpě, po delším užívání přestávají působit.

Užijte přírodní projímadlo

Pokud trpíte na zácpu, sáhněte raději po přírodním prostředku, které pomohou odstranit zácpu. Mezi ně patří sušené švestky, švestková šťáva, kyselé zelí a šťáva ze zelí, olivový olej nebo lněný olej (tři polévkové lžíce denně před jídlem), lněná semena, speciální bylinné čaje. Přečtěte si článek o dalších přírodních projímadlech.

Nekuřte

Nezapomínejte, že kouření může zhoršit divertikulózu.

VIDEO: Divertikulární nemoc souvisí s nedostatkem pohybu a přemírou alkoholu – primářka Viera Křížová

VIDEO: Nepodceňujte preventivní vyšetření tlustého střeva

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Divertikulóza (divertikulitida) neboli střevní výchlipky – prevence, léčba, příčiny”

  1. Daniela Klečková napsal:

    Dobrý den.
    V dubnu letošního roku jsem prodělala zánět tenkého a tlustého střeva a v nemocnici na chirur.ambulanci jsem dostala ATB, léky od bolesti a doporučení na kolonoskopii, kterou jsem podstoupila 22.5. v pátek. Zjistili mi v tenkém střevě lipom a divertikulitidu. Bylo mi lékařkou sděleno, že nemám jíst mák, kokos, oříšky apod., ovoce a zeleninu pouze bez slupky. To je mi jasné,ale chci se zeptat co jáhly, kuskus, pohanka, ovesné vločky? To už mi nikdo neřekl.A prý ne celozrnné pečivo.To mně dost překvapilo,nevím, jestli jsem paní doktorce přes tu roušku dost dobře rozuměla.
    Napište mi, prosím, zda pohanku, jáhly a kuskus můžu jíst jako hlavní jídlo i v polévce. Byla jsem zvyklá léta takto vařit, mám změnit úplně jídelníček a vařit jak ve školní jídelně nebo ne? :)
    Děkuji za odpověď. Klečková D.P.S. a co to celozrnné pečivo?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva