Sponzorováno

Disekce aorty – narušení vrstev aorty – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (17)

  • Disekce aorty je vážné a potenciálně smrtelné onemocnění, při němž dochází k narušení vrstev cévní stěny hlavní tepny těla, aorty. Aorta je největší tepnou v lidském těle, která odvádí kyslík bohatou krev z srdce do všech částí těla. Když dochází k disekci aorty, dochází k trhlinám nebo roztržením v aortální stěně, což vede k oddělení jedné nebo více vrstev cévní stěny.
  • Důsledkem disekce aorty může být narušení průtoku krve a způsobení krvácení do aortální stěny.
  • Hlavními příčinami disekce aorty jsou hypertenze (vysoký krevní tlak), zvětšení aorty (aortální aneuryzma), poruchy spojené s cévními stěnami a genetické faktory. Nejčastěji postihuje muže ve středním věku.
  • Disekce aorty je závažným stavem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost a často chirurgický zákrok. Léčba zahrnuje stabilizaci pacienta, snížení krevního tlaku a chirurgický zákrok k odstranění poškozené části aorty a její opravu. Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro zlepšení přežití a minimalizaci komplikací u pacientů s disekcí aorty.

Co je disekce aorty?

Vaše aorta je hlavní tepnou, která odvádí krev bohatou na kyslík ze srdce do zbytku těla. Stěna vaší aorty se skládá ze tří tkáňových vrstev – vnitřní vrstva (intima), střední vrstva (media) a vnější vrstva (adventitia).

Disekce aorty začíná náhle, když dojde k trhlině ve vnitřní vrstvě oslabené oblasti vaší aorty. Krev protéká slzou, což způsobuje oddělení vnitřní a střední vrstvy (to je „disekce“). Jak odkloněná krev proudí mezi tkáňovými vrstvami, normální průtok krve do částí vašeho těla může být zpomalen nebo zastaven nebo může aorta zcela prasknout.

Disekce aorty je život ohrožující stav, který může způsobit náhlou smrt, pokud není rozpoznán a rychle léčen.

Disekce aorty je oddělení mezi vnitřní a střední vrstvou stěny aorty. Krev protéká trhlinou ve vnitřní vrstvě, což způsobuje vyboulení a slabost v této oblasti aortální tepny.

Disekce aorty - ilustrace

Disekce aorty – ilustrace

 

Kde v těle je aorta?

Aorta prochází celým vaším trupem. Začíná v komoře vašeho srdce (levá komora), táhne se nahoru přes přední střed vašeho hrudníku, klene se zepředu dozadu pod kořenem vašeho krku a poté se směřuje dolů dolů podél přední části vaší páteře – přes váš hrudník (hrudní aorta) a břicho (abdominální aorta) — před rozvětvením těsně pod pupkem na dvě další tepny zvané pravá a levá společná kyčelní tepna.

Existují různé typy disekce aorty?

Existují dva hlavní typy:

Stanfordská disekce aorty typu A: Tento typ disekce se vyskytuje v první části aorty, blíže k srdci, a může být bezprostředně život ohrožující. Obvykle vyžaduje nouzovou operaci hrudníku k opravě nebo výměně prvního segmentu aorty, kde začala trhlina (ascendentní aorta +/- oblouk a/nebo aortální chlopeň). Jedná se o častější typ disekce než typ B a disekce aorty se obvykle rozkládá po celé délce aorty.

Stanfordská disekce aorty typu B: Tento typ trhliny začíná dále v aortě (sestupná aorta za obloukem) a dále od srdce. Stejně jako disekce typu A se tato obvykle rozšiřuje od sestupné aorty do abdominálního segmentu (abdominální aorty), ale nezahrnuje první část aorty v přední části hrudníku. Chirurgický zákrok může nebo nemusí být nutný okamžitě, v závislosti na tom, kde se přesně nachází disekce a zda přerušuje průtok krve do vašich orgánů. Tyto operace lze obvykle provádět pomocí stentgraftu zavedeného do aorty.

Jiný klasifikační systém (DeBakey Classification) definuje disekci třemi typy. Typ 1 pochází z ascendentní aorty a rozšiřuje se aortou po proudu. Typ 2 pochází a je omezen na vzestupnou aortu (oba by byly považovány za Stanfordský typ A). Typ 3 vzniká v sestupné aortě a rozšiřuje se směrem dolů (podobně jako typ B).

Jaký je rozdíl mezi aneuryzmatem aorty, rupturou aorty a disekcí aorty?

Aneuryzma aorty je vyboulenina – jako bublina nebo balónek – v oslabené oblasti stěny aorty nebo přes celý segment aorty. Aneuryzma aorty může vést k ruptuře aorty a disekci aorty.

Ruptura aorty je úplné protržení všech tří vrstev aorty – jako trhlina nebo díra – ve stěně aorty. Krev proniká otvorem do okolní tělesné dutiny.

Disekce aorty je trhlina ve vnitřní vrstvě aorty, která umožňuje krvi vstoupit a dále oddělovat vnitřní a střední vrstvu stěny aorty a typicky se rozprostírá po dlouhé délce aorty v obou směrech.

Příznaky – jaké jsou příznaky disekce aorty?

Nejčastější charakteristikou disekce aorty je její náhlý začátek. Může se to stát kdykoli, když děláte cokoli, v klidu nebo když spíte.

Mezi běžné příznaky disekce aorty patří:

  • Náhlá silná, ostrá bolest na hrudi nebo v horní části zad; také popisován jako bodavý pocit.
  • Dušnost.
  • Mdloby nebo závratě.
  • Nízký krevní tlak; vysoké podezření, když je mezi pažemi rozdíl tlaku 20 mmHg.
  • Diastolický srdeční šelest, tlumené srdeční ozvy.
  • Rychlý slabý puls.
  • Silné pocení.
  • Zmatek.
  • Ztráta zraku.
  • Příznaky mrtvice, včetně slabosti nebo paralýzy na jedné straně vašeho těla, potíže s mluvením.

Disekce aorty je život ohrožující. Asi 40 % pacientů umírá okamžitě na úplné prasknutí a krvácení z aorty. Riziko úmrtí může být stoupající až 1% až 3% za hodinu, dokud pacient nedostane léčbu. Pokud máte příznaky disekce aorty, silnou bolest na hrudi nebo příznaky mrtvice, zavolejte 112 nebo vyhledejte pohotovostní péči.

Příčiny – Co způsobuje disekci aorty?

K disekci aorty dochází, protože dochází k pomalému rozpadu buněk, které tvoří stěny vaší aorty. Porucha pravděpodobně probíhá tiše po mnoho let, než oslabená oblast stěny aorty konečně povolí, což má za následek trhlinu, která vede k disekci aorty.

Proč u některých lidí slábne stěna aorty a u jiných ne? Předpokládá se, že většina disekcí aorty je způsobena základní zranitelností, která může být zděděna. U jiných může stres na stěnu aorty z neustálého vysokého krevního tlaku oslabit stěnu aorty u citlivých lidí, což vede k natržení a disekci.

Disekce aorty ve vzestupné aortě (část nejblíže srdci, kde je nejvyšší tlak) je téměř dvakrát častější než disekce, která se vyskytuje v sestupné aortě. Slzy v aortě se typicky vyskytují v oblastech, kde je napětí na stěně aorty nejvyšší.

Jaké faktory mohou zvýšit riziko rozvoje disekce aorty?

Mezi faktory, které mohou zvýšit vaše riziko rozvoje disekce aorty, patří:

  • Přetrvávající vysoký krevní tlak (hypertenze). To je nejdůležitější rizikový faktor. Vysoký krevní tlak způsobuje přímé poškození vrstev aortální tkáně, způsobuje ztrátu elastických vláken, rozpad struktury stěny a zvýšenou tuhost stěny.
  • Ateroskleróza (neboli hromadění plaku v tepnách)/vysoká hladina cholesterolu a kouření.
  • Aneuryzma aorty. Jedná se o abnormální zvětšení nebo vyboulení stěny aorty.
  • Onemocnění aortální chlopně.
  • Vrozené srdeční stavy, jako je bikuspidální aortální chlopeň (má dva cípy místo normálních tří) nebo Turnerův syndrom.
  • Poruchy pojivové tkáně, jako je Marfanův syndrom a Ehlers-Danlosův syndrom. Jedná se o geneticky spojené problémy, které mohou být přeneseny na členy rodiny.
  • Jiné dědičné stavy hrudní aorty, které primárně ovlivňují aortu, které jsou také geneticky způsobeny.
  • Rodinná anamnéza disekce aorty.
  • Vaskulitida, konkrétně aortitida. Toto zánětlivé onemocnění postihuje krevní cévy v těle.
  • Traumatické poranění hrudníku (např. po autonehodě ve vysoké rychlosti nebo vážném pádu z výšky > 20 stop).
  • Věk mezi 50 a 65 lety. Stěna aorty s věkem ztrácí svou elasticitu.
  • Být těhotná a mít vysoký krevní tlak během porodu.
  • Činnosti, které prodlužují období vysokého krevního tlaku, jako je užívání kokainu nebo amfetaminu.
  • Namáhavý powerlifting může u citlivých osob zvýšit rychlost rozvoje aneuryzmat nebo disekce.

Jaké komplikace může způsobit disekce aorty?

Disekce aorty může vést k těmto problémům:

Sponzorováno

  • Mrtvice.
  • Poškození aortální chlopně.
  • Poškození vnitřních orgánů.
  • Hromadění tekutiny mezi samotným srdečním svalem a vakem pokrývajícím srdce. Tento stav, nazývaný srdeční tamponáda, vyvíjí tlak na srdce a brání mu ve správné činnosti.
  • Smrt.

Diagnostika – jak se diagnostikuje disekce aorty?

Disekce aorty musí být diagnostikována rychle, v případě, že je nutná okamžitá operace. Lékař musí určit, zda máte disekci aorty nebo jiné zdravotní stavy, jako je srdeční infarkt a mrtvice, které způsobují podobné příznaky. Mezi testy, které lze u disekce aorty udělat, patří:

  • Rentgen hrudníku: Tento test využívá malé množství záření k vytvoření obrazu struktur v hrudníku, včetně srdce, plic, krevních cév (včetně aorty) a kostí. Tento test není příliš specifický, ale je rychlý a může nasměrovat diagnózu správným směrem.
  • Počítačová tomografie (CT): Tento test poskytuje nejlepší pohled na aortu během nouzového stavu a lze jej provést poměrně rychle, aby se zjistilo aneuryzma nebo disekce. Pro zobrazení aorty může být zapotřebí intravenózní (IV) kontrast.
  • Transtorakální echokardiogram: Tento test využívá ultrazvuk k poskytnutí pohyblivých snímků vašich srdečních chlopní a komor a první části aorty (kořen aorty).
  • Transezofageální echokardiogram (TEE): Tento test ukazuje podrobnější snímky vašich srdečních chlopní a komor než transtorakální echokardiogram a lepší pohledy na vaši hrudní aortu. Ultrazvuková sonda se zavede ústy do jícnu, který probíhá přímo za srdcem a ze sestupnou aortou.
  • Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI): Tento test využívá velký magnet a rádiové vlny k vytvoření detailních snímků vašich orgánů a struktur uvnitř vašeho těla, včetně vaší aorty. Poskytuje pohyblivé obrázky vašich srdečních chlopní a komor a průtok krve vaší aortou. Tento test může trvat déle než typické CT vyšetření, a proto se v nouzových případech používá méně často.

Léčba – Jak se léčí disekce aorty?

Léčba disekce aorty závisí na umístění trhliny a disekce. Pro disekci aorty typu A (tj. když je postižena první část aorty blízko srdce) je nutná okamžitá operace. Disekce aorty typu B vyžaduje nouzovou operaci, pokud disekce přeruší průtok krve do vašich životně důležitých orgánů, včetně ledvin, střev, nohou nebo dokonce míchy. Naléhavá operace je nutná, pokud jsou na CT zobrazení zaznamenány určité vysoce rizikové rysy. Méně závažné případy mohou být zpočátku léčeny léky, což oddálí operaci, dokud se nevyvinou komplikace.

Chirurgie a endovaskulární léčba

Chirurgické možnosti zahrnují:

  • Náhrada štěpem: Při tomto přístupu se odstraní část poškozeného úseku aorty a přímo na jeho místo se přišije trubička ze syntetické tkaniny (štěp).
  • Endovaskulární léčba: Při tomto přístupu se k opravě aorty zevnitř používá stentgraft – hadička ze syntetické tkaniny podepřená kovovými drátěnými stenty (jako lešení). Endovaskulární chirurgie zahrnuje provedení opravy uvnitř vaší aorty. Ve vašem třísle je proveden malý řez a katétr s připojeným stentem potaženým látkou je zaveden a zaveden do aorty pod rentgenovým vedením. V místě opravy se stentgraft uvolní a – jako pružina nebo deštník – se otevře, podloží a poskytne zesílení slabé oblasti v aortě.
  • Hybridní přístup: Při tomto přístupu se k opravě aorty používá kombinace konvenční otevřené operace a techniky endovaskulárního stentgraftu. To se používá, když se oprava musí rozšířit do aortálního oblouku, kde vznikají větvené cévy do mozku a paží.

Léky

Léky, jako jsou betablokátory, mohou být předepsány ke snížení srdeční frekvence a krevního tlaku. V některých případech disekce aorty typu B může být zpočátku k léčbě disekce použita jen samotná medikace. Operace může být odložena o měsíce až roky v závislosti na závažnosti trhliny a rozsahu disekce.

Prevence – Lze disekci aorty předejít?

Mnoho faktorů, které zvyšují riziko rozvoje disekce aorty, nelze nijak ovlivnit ani změnit, jako je narození s určitými srdečními onemocněními, poruchami pojivové tkáně nebo genetickými spouštěči spojenými s rodinnou anamnézou disekce aorty. Nicméně, stejně jako mnoho jiných zdravotních onemocnění a stavů, můžete snížit některá svá rizika změnou rizikových faktorů, které lze upravit. Mezi tato rizika patří:

  • Snížení vysokého krevního tlaku na cíl 120/80 mm/Hg pomocí léků, dietních změn a dalších opatření doporučených vaším lékařem.
  • Přestat kouřit/užívat tabákové výrobky a udržovat si zdravou váhu.
  • Používejte bezpečnostní pás, abyste předešli zranění hrudníku v případě nehody. Ano, i takové maličkosti rozhodují.
  • Navštěvujte svého lékaře na pravidelné plánované prohlídky a kdykoli jindy zaznamenáte změnu svého zdravotního stavu.

Je důležité, aby příbuzní prvního stupně osoby, která prodělala disekci aorty, byli vyšetřeni na riziko onemocnění aorty. Mohou být pečlivě sledováni a léčeni dříve, než dojde k nějakému problému.

Výhled & Prognóza

Disekce aorty může být život ohrožující událost. Lidé, kteří mají akutní disekci aorty (náhlý nástup, typ A), mají vysokou úmrtnost. V průměru 15 % až 30 % lidí umírá po příjezdu na pohotovost i po operaci. Lidé, kteří přežijí akutní fázi, mohou mít chronickou disekci zbývající v neošetřených částech jejich aorty, která může vyžadovat pozdější léčbu. S moderními pokroky v péči se prognóza v chronické fázi zlepšuje, ale očekávaná délka života lidí s disekcí aorty se ve srovnání s běžnou populací zkracuje.

Sponzorováno

Máte s disekcí aorty nějaké zkušenosti? Napište nám je do komentářů. Naši čtenáři to velmi ocení.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva