Sponzorováno

Diabetická mastopatie – co je to a proč vzniká? 4.67/5 (3)

  • Diabetická mastopatie je vzácný typ benigní (nezhoubné) mastopatie, která se vyskytuje u žen s diabetem mellitus. Projevuje se zánětem a fibrotickými změnami v prsní tkáni.
  • Mezi příznaky diabetické mastopatie patří tvrdé uzliny nebo hrudky v prsou, které mohou být bolestivé nebo bezbolestné.
  • Přesný mechanismus, který způsobuje diabetickou mastopatii, není zcela znám, ale předpokládá se, že souvisí se změnami v krevních cévách a pojivové tkáni spojených s diabetem.
  • Diabetická mastopatie může být diagnostikována pomocí klinického vyšetření, ultrazvukového vyšetření nebo biopsie tkáně prsu.
  • Léčba diabetické mastopatie obvykle zahrnuje léčbu diabetu a symptomatickou léčbu bolesti. V některých případech může být zapotřebí chirurgický zákrok, zejména pokud jsou přítomny velké hrudky nebo komplikace. Důležité je pravidelné sledování a řízení diabetu ve spolupráci s lékařem.

Diabetická mastopatie je jedním z méně častých účinků diabetu (cukrovky) a jen zřídka je zahrnuta do varovných seznamů potenciálních komplikací diabetu. Ale je to skutečné a občas se objevuje.

Za prvé, „googlení“ termínu „diabetická mastopatie“ vám v obrázcích ukáže některé docela děsivé obrázky (ano, to je varování!). Ale statistiky pomáhají trochu uklidnit nervy.

Dabetická mastopatie, která se vyskytuje u asi 13 % premenopauzálních žen s diabetem 1. typu, je benigní (nerakovinná) problém vazivové tkáně prsu. Většinou se vyskytuje u žen (a někdy i mužů), které již mají preexistující komplikace diabetu, jako je onemocnění ledvin nebo neuropatie.

Několik webových stránek uvádí jako kritéria také „dlouholetý diabetes“, ale to je poměrně vágní termín. Webové stránky, které uvádějí časový rámec, obvykle uvádějí, že nejvyšší riziko mají ženy, které měly cukrovku 15–20 let nebo déle. Tato asociace však může existovat pouze proto, že starší ženy jsou ty, které se vyzývají, aby samy sledovaly svá prsa, a je pravděpodobnější, že objeví problém.

Mastopatie - ilustrace

Mastopatie – ilustrace

 

Diabetická mastopatie je také poměrně nedávným objevem, přičemž první zpráva o ní se objevila až někdy v roce 1984. Takže o tomto stavu není tolik známo. Fóra jsou plná žen, které kladou otázky a sdílejí příběhy, ale nezdá se, že by diabetická mastopatie přitahovala velkou pozornost výzkumníků, takže tyto ženy často zůstávají bez odpovědi (nebo s velmi vágními odpověďmi).

Proč prsa?

Existuje jen málo informací na podporu jakékoli konkrétní příčiny diabetické mastopatie. Ale hlavní teorie je v duchu tkáně vyvíjející se v prsní tkáni kvůli vysoké hladině cukru v krvi. Jak již bylo zmíněno, pacienti s diabetickou mastopatií mají často i jiné diabetické komplikace.

Jednou z teorií je, že k určitému druhu imunitní reakce dochází v reakci na injekce inzulínu. Jedna zpráva naznačuje, že protože pacienti, kteří jsou na inzulínu, mohou také dostat diabetickou mastopatii, musí to souviset s injekčním inzulínem. Tato teorie je samozřejmě nepodložená a vzhledem k tomu, že pacienti s cukrovkou 2. typu mohou mít také vysokou hladinu cukru v krvi, může být nepřesné si myslet, že za to může inzulín. Možná je to jen samotná vysoká hladina cukru v krvi, která vytváří tu hmotu v prsní tkáni.

Sponzorováno

Stručně řečeno, výzkum nám v tuto chvíli nic moc neříká.

Příznaky diabetické mastopatie

Stejně jako rakovina prsu se tento stav projevuje jako malá, tvrdá bulka v prsní tkáni, která není citlivá na dotek. Z velké části není diabetická mastopatie bolestivá. Může se vyskytovat v různých vzorcích, od mnohočetných bulek až po osamocenou bulku v prsu, a může se vyskytovat v obou prsech nebo jen v jednom.

„Svou bulku jsem našla v červenci a v listopadu jsem si uvědomila, že se výrazně zvětšila, a tak jsem si domluvila schůzku se svým gynekologem,“ říká Jana H. (39 let), blogerka, které byla diagnostikována diabetická mastopatie, když jí bylo 27 let. „Nebyla přítomná žádná bolest ani jiné příznaky. Byla to hmatatelná hrouda, která během několika měsíců vyrostla z velikosti hrášku na velikost meruňky.“

Jana poukazuje na to, že věk není faktorem diabetické mastopatie, ale pouze trvání diabetu. Chce, aby mladí dospělí s cukrovou typu 1, zejména ti, kteří ji měli mnoho let, věděli, že mohou být také ohroženi.

Pokud zjistíte, že máte bulku, rychle se dostaňte k onkologovi! Diabetická mastopatie je dotykem k nerozeznání od rakoviny prsu a většina zobrazovacích technologií také nedokáže detekovat rozdíl. Ve skutečnosti je často zaměňována s rakovinou prsu a může vést ke zbytečným operacím.

Biopsie prsu může obvykle určit, zda se jedná nebo nejedná o maligní nádor masu. Tento druh biopsie umožňuje lékaři odstranit tkáň z prsu bez chirurgického zákroku, což z něj činí méně invazivní možnost (ačkoli je vyžadována lokální anestezie).

Ačkoli je diabetická mastopatie benigní, rakovina prsu to není. Pokud si tedy najdete bulku a máte cukrovku několik desetiletí, ještě pořád to nemusí být diabetická mastopatii. Rakovina prsu je mnohem častější! Uvědomění si, že diabetická mastopatie je riziko, však může pacientům pomoci vyhnout se zbytečným procedurám, proto se ujistěte, že je váš lékař edukován.

Léčba diabetické mastopatie – co lze udělat?

Podle vědecké literatury neexistuje žádná léčba diabetické mastopatie. Sám o sobě ale problém nezmizí a hrudka nebo hrudky mohou v průběhu let dále růst, jak žena s diabetem stárne.

Ve skutečnosti je chirurgické odstranění hrudek možností, ale zprávy naznačují, že existuje 32% šance, že do pěti let od operace znovu narostou. Operace také zvětšují tkáň jizvy v prsou, což pak může ztížit pozdější odhalení mastopatie a rakoviny prsu.

Pokud již máte diabetickou mastopatii a najdete nové bulky, musíte se nechat znovu zkontrolovat. Ačkoli se nezdá, že by vás diabetická mastopatie vystavila zvýšenému riziku rakoviny prsu, je lepší být zkontrolována a v bezpečí, než litovat. To, že již jednu vazivovou bouli máte, nezaručuje, že každá boule bude vždy stejná, ačkoli mastopatické boule nejsou rakovinné a nikdy se nezmění v rakovinu.

Sponzorováno

Máte s diabetickou mastopatií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva