Obsah článku
- Diabetes insipidus (DI) je endokrinní porucha charakterizovaná nadměrnou produkci moči a přetrvávající žízeň. Toto onemocnění je způsobeno nedostatkem hormonu nazývaného vazopresin, také známého jako antidiuretický hormon (ADH), nebo poruchou citlivosti těla na tento hormon. ADH je produkován hypotalamem a uvolňován z hypofýzy (části mozku), a je klíčový pro regulaci množství moči vylučované ledvinami a udržení správného množství tekutin v těle.
- Příznaky diabetes insipidus mohou zahrnovat nadměrnou produkci moči (tj. polyurii), intenzivní žízeň (tj. polydipsii), časté noční močení (nocturie) a dehydrataci, pokud není žízeň uspokojena dostatečným přísunem tekutin.
- Léčba diabetes insipidus zahrnuje náhradu vazopresinu pomocí syntetického analogu vazopresinu (desmopresin), který může být podáván jako nosní sprej, tablety nebo injekce. U nefrogenního DI se může použít léčba zaměřená na zlepšení citlivosti ledvin na vazopresin. Je důležité, aby pacienti s DI měli dostatečný příjem tekutin, aby předešli dehydrataci a dalším komplikacím.
Co je diabetes insipidus?
Diabetes insipidus (DI) je vzácný stav, ke kterému dochází, když vaše ledviny nejsou schopny zadržovat vodu. Výsledkem je extrémní žízeň a časté močení řídké nebo zředěné moči bez zápachu. Je to vlastně skupina onemocnění způsobující narušení hospodaření těla s vodou.
Zdravý dospělý člověk obvykle vymočí 1 až 3 litry (dle studií 946,4 mililitrů až 2,84 litrů) moči denně. Lidé s diabetes insipidus mohou vyloučit až 20 litrů (18,9 litrů) moči denně.
Existuje několik typů diabetes insipidus a často je lze úspěšně léčit. Pokračujte ve čtení, abyste se o tomto stavu dozvěděli více.
DIABETES INSIPIDUS VS. MELLITUS
Diabetes insipidus nesouvisí s diabetes mellitus (často označovaný jednoduše jako diabetes) a neovlivňuje hladinu cukru v krvi. To znamená, že můžete mít diabetes insipidus, aniž byste měli diabetes mellitus. Ve skutečnosti se diabetes insipidus může objevit u každého. Slovo „insipid“ znamená bez chuti – primárním příznakem diabetes insipidus je moč, která je čirá a bez zápachu. Na druhé straně slovo „mellitus“ znamená sladký. Diabetes mellitus dostal svůj název podle skutečnosti, že primárním příznakem cukrovky je sladce zapáchající moč.
Příznaky diabetes insipidus
Hlavní příznaky diabetes insipidus jsou:
- nadměrná žízeň (polydipsie), která může způsobit neovladatelnou touhu po vodě
- nadměrný objem moči, který může způsobit, že si pomočíte postel nebo budete v noci vstávat k častému močení
Mezi možné příznaky u kojenců a malých dětí patří:
- nadměrná žízeň
- neobvykle mokré plenky, noční pomočování nebo nadměrný výdej moči
- nervozita a podrážděnost
- dehydratace
- vysoká horečka
- suchá kůže
- opožděný růst
Dospělí mohou dále zaznamenat některé z výše uvedených příznaků a navíc:
- zmatek
- závrať
- zpomalenost
Diabetes insipidus může také způsobit těžkou dehydrataci, která může vést k záchvatům, poškození mozku a dokonce i smrti, pokud se neléčí.
Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud vy nebo vaše dítě pociťujete tyto příznaky.
Příčiny diabetes insipidus
Diabetes insipidus se může objevit, když se „porouchá“ jakákoliv část systému, která reguluje tekutinu ve vašem těle. Je úzce spojena s nízkými hladinami antidiuretického hormonu (ADH), také známého jako vazopresin. Hladiny ADH ovlivňují, jak dobře vaše ledviny šetří vodu.
Chcete-li porozumět diabetes insipidus, pomůže vám porozumět tomu, jak vaše tělo normálně používá a reguluje tekutiny.
Tekutiny tvoří přibližně 50 až 60 procent celkové tělesné hmotnosti dospělého a přibližně 75 procent hmotnosti kojence. Udržování správného množství tekutin v těle je klíčem k vašemu celkovému zdraví. Konzumace vody a jídla během dne pomáhá dodávat tělu tekutiny. Močení, dýchání a pocení pomáhají vylučovat tekutiny z těla.
Vaše tělo využívá systém orgánů a hormonálních signálů k regulaci tělesných tekutin. Jinými slovy, vytváří méně moči, když potřebujete nahradit tekutiny ztracené při pocení, a vytváří více moči, když je ve vašem těle příliš mnoho tekutin.
Kromě toho:
- Ledviny hrají důležitou roli v regulaci tekutin tím, že odstraňují přebytečnou tekutinu z vašeho krevního oběhu.
- Močový měchýř uchovává tekutý odpad, dokud jej nevymočíte.
- Mozek produkuje ADH, které se po produkci ukládá v hypofýze.
- Hypotalamus je specifická oblast mozku, kde se tvoří ADH. Hypotalamus reguluje žízeň.
- Když vaše tělo potřebuje zadržet vodu, hypofýza uvolní ADH do krevního řečiště.
- Když se potřebujete zbavit vody, ADH se uvolňuje buď v menším množství, nebo se neuvolňuje vůbec a budete častěji močit.
Typy diabetes insipidus
Existují 4 typy diabetes insipidus:
- centrální diabetes insipidus
- nefrogenní diabetes insipidus
- dipsogenní diabetes insipidus
- gestační diabetes insipidus
Centrální diabetes insipidus
Centrální diabetes insipidus je nejčastějším typem diabetes insipidus. Je to způsobeno poškozením hypofýzy nebo hypotalamu. Toto poškození znamená, že ADH nelze normálně produkovat, skladovat nebo uvolňovat. Bez ADH se do moči uvolňuje velké množství tekutiny.
Centrální diabetes insipidus je často výsledkem těchto problémů:
Sponzorováno
- úraz hlavy
- stavy, které způsobují otok mozku
- nádory mozku
- operace postihující hypofýzu nebo hypotalamus
- ztráta přívodu krve do hypofýzy
- vzácné genetické stavy
Nefrogenní diabetes insipidus
Nefrogenní diabetes insipidus může být genetický nebo získaný. Některé genetické mutace mohou poškodit ledviny a způsobit, že nebudou schopny reagovat na ADH.
Mezi další možné příčiny poškození ledvin – a nefrogenní diabetes insipidus – patří:
- léky, jako je lithium nebo tetracyklin (achromycin V)
- ucpání močových cest, které zahrnuje obstrukci močovodů (které vedou moč z ledvin do močového měchýře)
- nerovnováha elektrolytů, jako je příliš mnoho vápníku nebo nedostatek draslíku
- chronické onemocnění ledvin, ve vzácných případech
Dipsogenní diabetes insipidus
Dipsogenní diabetes insipidus je způsoben dysfunkcí mechanismu žízně v hypotalamu. Tato dysfunkce může způsobit, že budete mít nadměrnou žízeň a budete pít příliš mnoho tekutin.
Dipsogenní diabetes insipidus je také spojován s určitými léky a stavy, včetně problémových stavů duševního zdraví.
Gestační diabetes insipidus
Gestační diabetes insipidus se vyskytuje pouze během těhotenství. Může k němu dojít, když enzym vytvořený placentou zničí ADH člověka. Placenta hraje důležitou roli při výměně živin a odpadních látek mezi plodem a rodičem.
Gestační diabetes insipidus může také nastat, když zvýšené hladiny prostaglandinu, chemikálie podobné hormonu, činí ledviny méně citlivými na ADH. Stav by se měl vyřešit po těhotenství.
Diabetes insipidus a jeho diagnóza
Lékař s vámi bude mluvit o vašich příznacích a určí, která vyšetření jsou nezbytná. Pro diagnostiku mohou použít několik testů.
Vyšetření moči
Váš lékař vám odebere vzorek moči, aby otestoval koncentraci soli a jiného odpadu. Toto je známé jako specifická hmotnost (hustota) moči. Pokud máte diabetes insipidus, váš vzorek moči bude mít vysokou koncentraci vody a nízkou koncentraci jiného odpadu.
Test nedostatku vody
Před testem nedostatku vody budete požádáni, abyste na určitou dobu přestali pít vodu. Poté odeberete vzorky krve a moči a váš lékař změří změny v:
- hladiny sodíku v krvi
- hladiny osmolality krve, které ukazují, zda jsou přítomny rozpuštěné částice (jako jsou minerály a chemikálie).
- krevní hladiny ADH
- výdej moči
- složení moči
- tělesná hmotnost
Kromě měření hladin ADH vám může lékař během testu podat syntetický ADH, aby zjistil, zda vaše ledviny reagují na ADH podle očekávání.
Test nedostatku vody se provádí pod přísným dohledem a někteří lidé mohou vyžadovat hospitalizaci, aby bylo zajištěno, že bude proveden bezpečně.
MRI
Během MRI (magnetické rezonance) stroj pořídí snímek vaší mozkové tkáně pomocí magnetů a rádiových vln. Váš lékař se pak podívá na tyto obrázky, aby zjistil, zda nedošlo k poškození mozkové tkáně, které způsobuje vaše příznaky.
Váš lékař se také pečlivě podívá na snímky vašeho hypotalamu nebo hypofýzy, zda nedošlo k poškození nebo abnormalitám.
Genetický screening
Genetický screening může být proveden k vyhledání dědičné formy diabetes insipidus na základě vaší rodinné anamnézy.
Léčba diabetes insipidus
Léčba bude záviset na typu diabetes insipidus, který vám byl diagnostikován, a na závažnosti vašeho stavu.
V mírných případech může lékař jednoduše doporučit, abyste zvýšili příjem vody.
Léčba centrálního diabetes insipidus
Desmopresin (DDAVP, Nocturna) je umělý hormon, který se často používá k léčbě centrálního diabetes insipidus. Je to syntetická forma ADH. Je k dispozici jako pilulka, nosní sprej nebo injekce. Při užívání tohoto léku je důležité regulovat příjem vody a pít pouze tehdy, když máte žízeň.
Pokud je váš diabetes insipidus způsoben jiným stavem, jako je nádor nebo problém s hypofýzou, váš lékař nejprve vyléčí tento stav a poté určí, zda je stále třeba léčit diabetes insipidus.
Léčba nefrogenního diabetes insipidus
U nefrogenního diabetes insipidus může řešení základní příčiny problém vyléčit.
Mezi další léčby patří:
- vysoké dávky desmopresinu
- diuretika, která lze užívat spolu s aspirinem nebo ibuprofenem
- jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je indometacin
Při užívání těchto léků je důležité pít vodu pouze tehdy, když máte žízeň.
Pokud je váš diabetes insipidus výsledkem léků, které užíváte, váš lékař s vámi bude spolupracovat na nahrazení nebo ukončení užívání těchto léků. Nepřestávejte užívat žádné léky, aniž byste si nejprve promluvili se svým lékařem.
Léčba dipsogenní diabetes insipidus
Neexistuje žádná specifická léčba pro dipsogenní diabetes insipidus, ale léčba symptomů nebo primárních duševních poruch může přinést úlevu.
Léčba gestačního diabetes insipidus
Gestační diabetes insipidus obvykle nevyžaduje léčbu. Desmopresin může být předepsán pro těžký gestační diabetes insipidus.
Změny životního stylu při diabetes insipidus
Změny životního stylu jsou pro léčbu diabetes insipidus životně důležité.
Nejdůležitější akcí je vyhnout se dehydrataci. Můžete to udělat tak, že si s sebou vezmete vodu, kamkoli jdete, nebo nabídnete vodu každých pár hodin svému dítěti, pokud má diabetes insipidus. Váš lékař vám pomůže určit, kolik tekutin byste měli každý den vypít.
Noste v peněžence lékařskou výstražnou kartu nebo noste lékařský náramek, aby ostatní věděli o vašem diabetes insipidus v případě nouze. Dehydratace může nastat celkem hodně rychle, takže vaše okolí by mělo vědět o vašem stavu.
Výhled pacientů s diabetes insipidus
Váš výhled závisí zejména na základní příčině vašeho diabetes insipidus. Při správné léčbě diabetes insipidus tento stav obvykle nezpůsobuje žádné závažné nebo dlouhodobé komplikace.
Diabetes insipidus je vzácná porucha, která postihuje cca 1 z 25 000 osob.
Sponzorováno
Máte s diabetes insipidus nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Arginine Vasopressin Disorder (Diabetes Insipidus) Autoři: Channing Hui; Myra Khan; Mahammed Z. Khan Suheb
- Zdroj obrázku: Hriana / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ledviny, Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články