Sponzorováno

Dětský (kojenecký) botulismus – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

  • Dětský (kojenecký) botulismus je důsledkem požití spór bakterií Clostridium botulinum, jejich kolonizací tlustého střeva a produkcí toxinů in vivo.
  • Příznaky jsou počáteční zácpa následovaná neuromuskulární paralýzou. Diagnóza je klinická a laboratorní identifikací toxinu nebo organismů ve stolici.
  • Kojenci jsou hospitalizováni a podle potřeby je jim poskytnuta podpůrná péče (např. ventilační podpora). Vzhledem k tomu, že organismus a toxin jsou vylučovány stolicí týdny až měsíce po nástupu příznaků, je třeba dodržovat příslušná kontaktní opatření.

Botulismus je onemocnění, které způsobuje svalovou slabost. Kojenecký botulismus je specifický typ, který postihuje pouze děti do věku přibližně 1 roku.

Existuje několik různých typů botulismu, jsou to tyto:

  • potravinový botulismus
  • inhalační botulismus (vzniká po vdechnutí toxinu)
  • ránový botulismus (bakterie do těla dostanou poraněním kůže)
  • kojenecký botulismus

Každá forma pochází z kmene bakterií nazývaných Clostridium botulinum. Botulismus je vzácný stav, ale je potenciálně smrtelný a vyžaduje okamžitou léčbu.

Pokračujte ve čtení pro více informací o dětském botulismu, včetně příčin, příznaků a metod léčby.

Co je kojenecký botulismus?

Kojenecký botulismus je vzácná bakteriální infekce, která se vyskytuje v tlustém střevě miminek. Vyvíjí se, když dítě nějak požije spory C. botulinum, které jsou přítomny v medu či půdě.

Kojenecký botulismus způsobuje svalovou slabost, která může vést k potížím s jídlem a dýcháním.

Pokud lékaři zachytí dětský botulismus včas, mohou jej úspěšně léčit bez dlouhodobých nepříznivých účinků na dítě.

Příčiny dětského botulismu

Kojenecký botulismus nastává, když dítě požije spory C. botulinum. Ačkoli jsou tyto spóry přítomny v půdě a příležitostně na nemytém produktu, nejběžnějším způsobem, jak se dítě dostane do kontaktu s bakterií, je požití medu.

Děti jsou ohroženy kojeneckým botulismem, dokud nedosáhnou přibližně 1 roku věku. Před jejich prvními narozeninami není jejich trávicí systém dostatečně vyvinutý, aby zvládl bakterie.

U starších dětí a dospělých trávicí systém obvykle odstraňuje bakterie dříve, než má šanci vylučovat dostatek toxinu, aby způsobil onemocnění.

Příznaky a symptomy dětského botulismu

Jedním z prvních příznaků botulismu je zácpa. To však často není dobrým indikátorem botulismu, protože mnoho faktorů může způsobit zácpu u dětí. Dítě s tímto příznakem samo o sobě pravděpodobně nebude vyžadovat naléhavou léčbu.

Jak se však botulismus vyvíjí, rodiče si mohou všimnout dalších příznaků, které obecně jsou:

  • potíže s krmením
  • oslabený svalový tonus
  • potíže s dýcháním
  • nedostatek mimiky
  • obecně méně pohybu
  • potíže s polykáním
  • nadměrné slintání
  • pomalé nebo žádné reflexy
  • nezaostřené oči
  • poddajnost

Pokud si rodič všimne některého z těchto příznaků a příznaků, měl by požádat lékaře nebo pediatra, aby jejich dítě co nejdříve prohlédl nebo je odvezl na pohotovost.

Sponzorováno

Příznaky mohou trvat několik dní až měsíc, než se objeví, v závislosti na tom, jak rychle bakterie rostou a vylučují toxiny v žaludku.

Diagnostika dětského botulismu

Při diagnostice dětského botulismu začne lékař rozhovorem s rodičem o tom, jaké příznaky onemocnění si všimli. Lékař se zeptá na zácpu, svalovou slabost a na to, zda dítě požilo med nebo ne. Provede také fyzickou prohlídku.

Pokud má lékař podezření na botulismus, může odebrat vzorky stolice, zvratků nebo krve, které mohou laboratorní technici zkontrolovat na toxin.

Tyto testy však mohou trvat několik dní, takže prvotní vyšetření je primárním prostředkem diagnózy. Vzhledem k tomu, že okamžitá léčba je nezbytná, mohou zahájit léčbu dříve, než se vrátí výsledky testů.

Léčba dětského botulismu

Lékaři léčí botulismus na jednotce intenzivní péče v nemocnici (JIP). V případě potřeby použijí ventilátor, který dítěti pomůže s dýcháním. Mohou také poskytnout intravenózní (IV) tekutiny, pokud má dítě problémy s krmením.

Kromě toho lékař často ošetří dítě intravenózním imunoglobulinem botulismu (BIGIV). BIGIV může pomoci dítěti se rychleji zotavit, což mu umožní trávit méně času v nemocnici.

Při včasné léčbě se dítě může plně zotavit z dětského botulismu.

Prevence

Nejlepší způsob, jak se pokusit zabránit dětskému botulismu, je vyhnout se podávání medu dítěti mladšímu 1 roku. Rodiče by se také měli vyvarovat krmení kojenců jakýmikoli zpracovanými produkty, které mohou obsahovat med.

Je možné, že se dítě může nakazit botulismem z prachu nebo nečistot, buď z jejich požití nebo vdechováním prachových částic, takže ne všem případům dětského botulismu lze předejít. Riziko je nejvyšší v blízkosti výrobních nebo zemědělských míst.

Při přípravě domácí kojenecké stravy by ji měli rodiče a pečovatelé zeleninu dostatečně vařit. Vaření může pomoci zabít bakterie a snížit riziko náhodného požití.

Zotavení z dětského botulismu

Dítě s botulismem bude potřebovat ošetření v nemocnici. Nemocniční personál může pomoci zajistit, že dostanou adekvátní živiny a pomoc s dýcháním podle potřeby.

Většina kojenců se po léčbě uzdraví a rodiče by měli začít vidět, jak se jejich normální chování vrací. Svaly dítěte by měly znovu získat svou sílu a neměly by vykazovat žádné problémy s dýcháním nebo krmením.

Výhled

Kojenecký botulismus je závažné onemocnění, které může ohrozit život dítěte. Způsobuje potíže s dýcháním a krmením. Bez adekvátní léčby mohou být komplikace smrtelné.

Lékaři léčí dětský botulismus v nemocnici, kde mohou podávat IV tekutiny a podle potřeby poskytovat pomoc s dýcháním.

Sponzorováno

Díky rychlé léčbě se dítě může plně zotavit z nemoci bez jakýchkoli dlouhodobých zdravotních následků.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva