Obsah článku
K přenosu nemoci stačí, pokud si nakažený člověk po toaletě neumyje ruce, a pak jakkoli manipuluje s jídlem. Riziko výskytu dětské obrny netřeba podle odborníků podceňovat, může se objevit i na územích, kde byl virus způsobující toto onemocnění vyhuben. Mezi ně patří Česko i Slovensko.
Můžete se nakazit i slinami nemocného
Nakažení lidé mohou nemoc šířit již několik týdnů předtím, než se u nich vyskytnou první příznaky, a ještě 3 měsíce po překonání nemoci je virus přítomen ve stolici. Inkubační doba – tedy čas, odkdy se člověk nakazí, než se u něj objeví první příznaky – je obvykle 5 až 20 dní. Přibližně 90% nemocných však nemá žádné příznaky, a nemoc překonají bez následků, bez povšimnutí, což výrazně podporuje její šíření.
Ostatní nemocní mají tyto mírné příznaky:
- horečka
- bolesti hlavy
- zvracení
- průjmy
- svalová ztuhlost
- bolesti zad, rukou a nohou
Z této formy dětské obrny se člověk obvykle úplně uzdraví do 1 až 2 týdnů. Přibližně 0,5 – 1% případů však pokračuje do tzv. paralytické formy, když se virus dostává do centrálního nervového systému, a způsobuje svalovou slabost, ztrátu ovládání svalstva, až paralýzu (neschopnost hýbat svaly). Jak a proč se tento virus dostává do centrální nervové soustavy, se neví, ví se jen, že se tak stává častěji v dospělosti, než v dětském věku.
Zatímco u dětí většinou zůstává postižena jedna končetina, u dospělých je častější postižení větší části těla. Nezřídka se stává i to, že pacient s touto formou obrny zemře, zejména tehdy, když paralýza postihne svaly, které jsou zodpovědné za ovládání dýchání.
Dá se dětské obrně předejít?
Nejúčinnějším způsobem, jak dětské obrně předejít, je nechat se naočkovat. Dnešní vakcína obsahuje – na rozdíl od kdysi používané, neinjekčních vakcíny – usmrcený virus, který se v organismu nemůže rozmnožovat. Oproti neinjekční vakcíně, se touto vakcínou nemůžete nakazit, skýtá 99% imunitu vůči všem třem typům viru.
Vakcína může obsahovat stopy antibiotik, konkrétně neomycinu, polymyxinu B a streptomycinu. Proto nelze očkovat lidi, kteří jsou alergičtí na tato antibiotika.
Příznaky alergické reakce:
- vyrážka
- dušnost
- otok obličeje, rtů a hrdla
Vakcíně byste se měli vyhnout i tehdy, pokud užíváte steroidy (silné protizánětlivé léčiva), či léčiva na lupénku, revmatoidní artritidu, nebo po transplantaci orgánu.
Sponzorováno
Opatrní by měli být i pacienti s jakýmkoliv autoimunitním onemocněním, jako je:
- roztroušená skleróza
- cukrovka I. typu
- Crohnova choroba.
Nejsou známé vedlejší účinky při podání vakcíny těhotným ženám. Přesto – v těhotenství se doporučuje očkovat pouze v nezbytných případech, například při epidemii onemocnění v blízkém okolí.
Je dětská (infekční) obrna a dětská mozková obrna, totéž?
Ne, není. Navzdory podobnému názvu, jde o dvě rozdílná onemocnění, s rozdílnými příčinami a následky.
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že dětská mozková obrna nemá infekční původ (není způsobena virem). Jde o poškození mozkové tkáně, které vzniká v důsledku nedostatku kyslíku. Poškození může probíhat již během vývoje v děloze, nebo po narození dítěte. Nejčastěji však vzniká při porodu, když se miminko zasekne v porodních cestách, a jeho mozek určitou dobu nemá dostatek kyslíku.
Rizikovým faktorem je vícečetné těhotenství, dvojčata, nízká porodní hmotnost a nezralost plodu, nedonošenost. Riziko může představovat hmotnost pod 2500g. Ohrožením dítěte pro nezralost je krvácení do mozku, protože to dítěti způsobuje další onemocnění: jako je např. mentální retardace, růstová retardace (nižší růst, oslabení postižených končetin), poruchy zraku a sluchu, poruchy vnímání doteku a bolesti, epilepsie, hydrocefalus atd. Rizikovým faktorem dětské mozkové obrny je i přenosnost plodu po 40 týdnu těhotenství.
Dětská mozková obrna získaná nebo vrozená
Získaná DMO je způsobena poškozením mozku v prvních měsících nebo letech života. Příčinou může být i infekce mozku (zánět mozkových blan) nebo mechanické poranění mozku (při porodu, po pádu, při týráni apod.). Vrozená DMO vzniká již před narozením dítěte, nemusí být v prvních měsících života rozeznána, ale ve většině případů se projeví do tří let života. Příčina vzniku je stále nejasná.
Dětská mozková obrna se léčit nedá, ale správná léčba může ovlivnit kvalitu života nemocného. Při zjištění epileptických záchvatů je třeba dítě dlouhodobě neurologicky sledovat, nechybí ani kontrola krevních testů.
A kam dál? Kde se o dětské infekční obrně dozvědět víc?
Kam dál? Podívejte se na stránky asiciace Polio. Asociace polio je spolek s působností v České republice. Základním programem AP je hájení a prosazování zájmů skupiny osob postižených následky po poliomyelitidě.
Více se také dozvíte o této nemoci na wikipedii. Nebo se podívejte na informace o očkování proti této nemoci.
VIDEO: Dětská infekční obrna
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Dětské nemoci, Infekce
Přečtěte si také naše další články