Obsah článku
Výtah ze článku o dermatomyozitidě
- Dermatomyozitida je méně časté zánětlivé onemocnění, které je charakteristické svalovou slabostí a výraznou kožní vyrážkou. Dermatomyozitida je vzácné autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje svaly a kůži. Toto onemocnění patří do skupiny myositid, což jsou poruchy, které zahrnují zánět svalů. Dermatomyozitida je charakterizována zánětem svalů, který způsobuje svalovou slabost a bolest, a současným výskytem charakteristických kožních příznaků.
- Tento stav může postihnout dospělé i děti. U dospělých se dermatomyozitida obvykle vyskytuje od konce 40. let do počátku 60. let. U dětí se nejčastěji objevuje mezi 5 a 15 roky života. Dermatomyozitida postihuje více žen, než mužů.
- Symptomy a nálezy se mohou v jednotlivých případech lišit.
- Svalové abnormality mohou začínat bolestmi svalů trupu, paží, kyčlí a stehen (proximální svaly). Svaly mohou být ztuhlé, bolestivé a případně vykazují známky degenerace (atrofie).
- U pacientů s dermatomyozitidou může být nástup symptomů postupný nebo náhlý (akutní). Příznaky často vyskytují a mizí bez zjevného důvodu.
Dermatomyozitida je vzácné zánětlivé onemocnění. Běžné symptomy dermatomyozitidy zahrnují výraznou kožní vyrážku, svalovou slabost a zánětlivou myopatii neboli záněty ve svalech. Je to jedna ze tří známých zánětlivých myopatií. Dermatomyozitida může postihnout dospělé i děti. Neexistuje žádný lék na tento stav, ale symptomy lze zvládnout.
Příčiny dermatomyozitidy
Přesná příčina dermatomyozitidy není známa. Má však mnoho podobností s autoimunitními onemocněními. K autoimunitnímu onemocnění dochází, když buňky bojující s onemocněním vašeho těla, zvané protilátky, napadají vaše zdravé buňky. Například pokud máte oslabený imunitní systém, může to také přispět k propuknutí tohoto onemocnění. Například, pokud máte virovou infekci nebo rakovinu, může to ohrozit váš imunitní systém, a to může vést k rozvoji dermatomyozitidy.
Rizikové faktory dermatomyozitidy
Dermatomyozitida se může vyvíjet u kohokoliv. Bývá však nejběžnější u dospělých ve věku 40 až 60 let a dětí ve věku 5 až 15 let. Onemocnění postihuje ženy častěji než muži.
Příznaky
Ve většině případů je prvním příznakem výrazná kožní vyrážka na obličeji, očních víčkách, hrudníku, oblastech nehtové kůžičky, kloubech, kolenech nebo loktech. Vyrážka je nerovnoměrná a obvykle mírně modravě fialová.
U pacientů se také může objevit svalová slabost, která se během týdnů nebo měsíců zhoršuje. Tato svalová slabost obvykle začíná na krku, pažích nebo bocích a může být cítit na obou stranách těla.
Další příznaky, které se mohou objevit, jsou:
- bolest svalů
- svalová citlivost
- problémy s polykáním
- různé plicní problémy
- tvrdé vápenaté usazeniny pod kůží (ty jsou většinou pozorovány u dětí)
- únava
- neúmyslná ztráta váhy
- horečka
Existuje podtyp dermatomyozitidy, který zahrnuje vyrážku, ale ne svalovou slabost. Toto je známé jako amyopatická dermatomyozitida.
Diagnostika dermatomyozitidy
Lékař se vás zeptá na vaše příznaky a anamnézu a provede fyzické vyšetření. Dermatomyozitida je dobře diagnostikovatelné zánětlivé svalové onemocnění, z důvodu vyrážky spojené s tímto onemocnění.
Lékař vás také může poslat na tyto testy:
Sponzorováno
- MRI – pro vyšetření abnormalit ve svalech
- Elektromyografie (EMG) pro záznam elektrických impulsů, které ovládají svaly
- krevní analýza pro kontrolu hladiny svalových enzymů a autoprotilátek, což jsou protilátky, které napadají normální buňky
- biopsie svalů pro zjištění zánětu a jiných problémů spojených s onemocněním ve vzorku svalové tkáně
- biopsie kůže, aby se zjistily změny způsobené onemocněním ve vzorku kůže
Léčba dermatomyozitidy
Pro většinu lidí neexistuje lék na dermatomyozitidu. Léčba příznaků ale může zlepšit stav kůže a svalové slabosti. Dostupné metody léčby jsou:
- léky,
- fyzikální terapie,
- operaci.
Léky
Kortikosteroidy, jako je prednison, jsou ve většině případů preferovanou metodou léčby. Pacient je může brát ústně nebo je aplikovat na kůži. Kortikosteroidy snižují reakci imunitního systému, což snižuje počet protilátek způsobujících zánět.
U některých lidí, zvláště u dětí, se příznaky mohou zcela vyléčit po léčbě kortikosteroidy. Toto se nazývá remise. Remise může být dlouhotrvající a někdy i trvalá.
Kortikosteroidy, zvláště ve vysokých dávkách, by neměly být používány po delší dobu kvůli jejich možným vedlejším účinkům. Váš lékař s největší pravděpodobností začne s vyšší dávkou a pak ji postupně snižuje. Někteří lidé mohou nakonec přestat užívat kortikosteroidy úplně, pokud jejich příznaky zmizí a zůstanou po ukončení léčby. Pokud samotné kortikosteroidy nezlepší vaše příznaky, lékař může předepsat jiné léky na potlačení imunitního systému.
Pokud máte dermatomyozitidu, vaše tělo produkuje protilátky, které cílí na kůži a svaly. Intravenózní imunoglobulin (IVIG) používá k blokování těchto protilátek zdravé protilátky. IVIG se skládá ze směsi protilátek, které byly shromážděny od tisíců zdravých lidí, kteří darovali krev. Tyto protilátky jsou podávány intravenózně.
Dále se užívají léky na pomoc s bolestí.
Fyzikální terapie
Fyzikální terapie, která zlepšuje a udržuje svalovou sílu, spolu s prevencí ztráty svalové tkáně je také dobrou cestou.
Operace
Je možná také operace k odstranění usazenin vápníku.
Opalovací krémy
Ochrana pokožky před slunečním zářením použitím opalovacího krému a nošení ochranných oděvů a klobouků je důležitá pro zvládnutí vyrážky dermatomyozitidy.
Možné komplikace při dermatomyozitidě
Svalová slabost a kožní problémy spojené s dermatomyozitidou mohou způsobit řadu problémů. Některé běžné komplikace jsou:
- kožní vředy
- žaludeční vředy
- potíže s dýcháním
- plicní infekce
- problémy s polykáním
- podvýživa
- ztráta váhy
Dermatomyozitida může být také spojena s dalšími zdravotními problémy, jako jsou:
- Raynaudův syndrom
- myokarditida
- intersticiální plicní onemocnění
- jiná onemocnění pojivové tkáně
- zvýšené riziko vzniku rakoviny
Sponzorováno
Máte s dermatomyozitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Dermatomyositis Autoři: Zainab Qudsiya; Muhammad Waseem.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Autoimunitní onemocnění, Vzácná onemocnění
Přečtěte si také naše další články