Sponzorováno

Deprese a obezita – souvisí spolu obezita a deprese? 4.83/5 (12)

  • Obezita a deprese mají obousměrný vztah – to znamená, že obezita zřejmě způsobuje depresi a deprese způsobuje obezitu.
  • Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se celosvětová obezita od roku 1975 téměř ztrojnásobila.
  • Obezita i deprese jsou významnými globálními zdravotními problémy. Podle autorů nejnovějšího výzkumu stojí světovou ekonomiku každoročně biliony dolarů.

Ano, obezita a deprese spolu souvisí. A příčina jde pravděpodobně oběma směry.

Ano, obezita a deprese spolu souvisí. A příčina jde pravděpodobně oběma směry.

Pojďme se podívat na 10 otázek ohledně obezity a deprese. Jak spolu tyto stavy souvisí?

1. Pokud mám depresi, hrozí mi obezita?

Lidé s depresí nebo úzkostí mohou kvůli svému stavu nebo lékům, které je léčí, zaznamenat přibírání nebo i úbytek hmotnosti. Deprese a úzkost mohou být také spojeny s přejídáním, špatným výběrem potravin a sedavějším životním stylem. Postupem času může nárůst hmotnosti nakonec vést opravdu k obezitě.

Asi 43 procent dospělých s depresí trpí obezitou, podle různých výzkumů. A studie dále říkají, že u dospělých, kterým byla diagnostikována deprese, je pravděpodobnější, že budou mít nadváhu, než u těch, kteří depresi neměli.

Podobně děti, které jsou v depresi, mají často vyšší BMI než děti, které depresí netrpí. V jedné studii z roku 2002 zjistili, že děti, které byly v depresi, měly větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine obezita v době, kdy je vědci o rok později sledovali.

2. Pokud již byla diagnostikována obezita, hrozí mi deprese?

Obezita je často spojena s emocionálními problémy, jako je smutek, úzkost a deprese. Jedna studie z roku 2010 zjistila, že lidé, kteří měli obezitu, měli o 55 procent vyšší riziko rozvoje deprese v průběhu svého života než lidé, kteří obezitu neměli.

Obezita a další podobné stavy (problémy s vaší váhou) mohou také vést k problémovým fyzickým zdravotním problémům. Například k těmto:

  • bolest kloubů
  • cukrovka
  • hypertenze

No a tyto stavy jsou také rizikovými faktory deprese.

3. Má na depresi či obezitu vliv stres?

Stres je absolutně faktorem jak deprese, tak obezity.

Chronický stres a úzkost mohou například vést k depresi. Stejně tak stres může u někoho zvýšit pravděpodobnost, že se obrátíte na jídlo jako na mechanismus zvládání. To může vést k nárůstu hmotnosti a nakonec k obezitě.

Na druhou stranu může stres vést i k hubnutí nebo jiným narušeným stravovacím návykům.

U dospívajících byly stresující životní události – jako šikana a škádlení založené na jejich váze – spojeny s depresí. To platí zejména pro mladé lidi s nadváhou nebo obezitou.

Redukce stresu je jednou z prvních linií léčby deprese i obezity. Když dokážete zvládnout emoce související s vaším stresem a úzkostí, můžete se snáze vypořádat s dalšími problémy, které mohou vést jak k depresi, tak k obezitě.

4. Víme, co udržuje tento cyklus obezity a deprese?

Není jasné, jak se tento začarovaný kruh otáčí, ale je jasné, že obezita a deprese spolu souvisí.

Po celá léta výzkumníci váhali, zda je spojit, ale jak se výsledky studií staly jasnějšími, vše začalo být jasné. Dnes je dobře známo, že obezita může zvýšit vaše riziko deprese a naopak.

Ve skutečnosti mnoho lékařů přistupuje k léčbě těchto stavů s mnohostranným přístupem. Kromě léčby diagnostikovaného stavu zahrnuje mnoho plánů péče preventivní opatření ke snížení rizika souvisejících stavů.

Cílem je řešit fyzické a emocionální potřeby spojené s každým stavem.

5. Mohou za to léky, třeba antidepresiva?

Mnoho antidepresiv na předpis uvádí přírůstek hmotnosti jako běžný vedlejší účinek.

Stejně tak některé léky pro regulaci hmotnosti mohou vést k emočním vzestupům a pádům, které mohou způsobit nebo zhoršit depresi. „Diety“ zase dávají mnoho příležitostí k selhání nebo neúspěchu. To může být výzvou pro osobu, která se již potýká s problémy duševního zdraví.

S týmem odborníků, který vás povede, povzbudí, je však možné najít léčebný plán, který funguje pro oba stavy.

6. Co byste měli mít na paměti při léčbě souběžných onemocnění?

Deprese a obezita jsou chronické stavy, které vyžadují dlouhodobou péči a pozornost.

Je důležité udržovat otevřenou linii komunikace se svým lékařem o tom, kde se na své cestě nacházíte – bez ohledu na to, zda se držíte svého plánu léčby.

Být upřímný v tom, co děláte a co neděláte, je jediný způsob, jak může váš lékař pochopit a sledovat váš základní stav.

7. Jak poznáte, že léčba pomáhá nebo škodí?

Radikální změny mohou zkomplikovat velmi choulostivou situaci. Proto je důležité, abyste vyhledali kvalifikované zdravotníky, kteří vás na této cestě vedou.

Sponzorováno

Náhlé, dramatické změny mohou zhoršit problémy. Mohou vás také připravit na selhání, které může zhoršit vaše příznaky.

Pokud zaznamenáte tyto příznaky nebo nežádoucí účinky, domluvte si schůzku se svým lékařem a zhodnoťte svůj průběh léčby:

  • ztráta veškerého zájmu nebo potěšení z činností, které vás obvykle baví
  • neschopnost opustit váš dům nebo postel
  • nepravidelné změny spánkového režimu
  • pocit velké únavy a potíže s fungováním
  • přibývání na váze

8. Je něco, co můžete udělat, abyste snížili riziko rozvoje některého z těchto onemocnění?

Strategie prevence obezity a deprese jsou různé, ale některé se překrývají. Riziko obou stavů můžete snížit, pokud:

  • Zůstanete aktivní
  • Budete o problémech s někým mluvit
  • Dodržíte své léčebné plány

Pojďme si jednotlivé body rozebrat.

Co znamená zůstat aktivní?

Cvičení je skvělý způsob, jak zvýšit přirozeně endorfiny bojující proti depresi, zhubnout nebo si udržet váhu a celkově se cítit lépe. Některé výzkumy naznačují, že cvičení alespoň jednou týdně může mít významný dopad na příznaky deprese.

Jak již bylo řečeno, cvičení, když jste v depresi, může být problém kvůli motivaci. Udělejte nejprve malé kroky – třeba i 10 minut každodenního cvičení – to vám může pomoci zvyknout si na pravidelné cvičení.

Mluvte o tom s někým

Terapie mluvením může být skvělým přístupem k mnoha problémům. Od deprese po obezitu vám terapeut nebo psychiatr může pomoci zpracovat emocionální faktory, které oba stavy způsobují.

Může vám také pomoci přijmout změny, které zlepší kvalitu vašeho života.

Držte se svého léčebného plánu

Pokud váš lékař diagnostikoval některý z těchto stavů, pravděpodobně vám předepsal léky, navrhl dietní změny nebo učinil jiné návrhy pro kontrolu a zlepšení vašeho zdravotního stavu. Držet se těchto pokynů – a být upřímný, když narazíte na rychlostní překážku – je jediný způsob, jak minimalizovat vedlejší účinky a další komplikace. Na to pamatujte.

9. Mohou deprese a obezita zvýšit vaše riziko jiných onemocnění?

Obezita a deprese jsou oba rizikové faktory pro několik dalších stavů, včetně těchto:

Všem těmto stavům lze předejít dodržováním strategického léčebného plánu.

Například léčba deprese vám může pomoci obnovit energii a elán pro aktivity. To vás může povzbudit k tomu, abyste se více hýbali, vyhledávali cvičení a zůstali aktivní. To zase může vést k redukci hmotnosti.

Jak budete hubnout, možná zjistíte, že jste motivováni hledat další změny zdravého životního stylu, jako je jíst lepší jídla a mluvit s terapeutem o problémech duševního zdraví.

Váš individuální plán péče bude záviset na tom, kde se na své cestě zdraví nacházíte a kde byste chtěli být. Může to začít malými změnami a časem se to stane komplexnější, nebo se vy a váš lékař rozhodnete začlenit jednu velkou změnu najednou.

Nedávná studie publikovaná v magazínu v Human Molecular Genetics zjistila, že vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) zvyšuje pravděpodobnost deprese, a to i při absenci špatného metabolického zdraví a zvýšeného rizika onemocnění souvisejících s hmotností, včetně diabetu 2. nebo onemocnění srdce.

10. Co to všechno pro mě znamená?

Stanovení diagnózy a zahájení léčby může být obtížné. Ale nemusíte tím projít sami.

Váš lékař je vaším nejlepším zdrojem informací. Bude s vámi spolupracovat při hledání nejlepší léčby pro vaše individuální potřeby, pomohou vám vytvořit zdravější životní styl a poženou vás k odpovědnosti za změny, o které usilujete. Bude to chvíli trvat, ale změna a úleva jsou možné. Vyhledejte doktora co nejdříve.

Sponzorováno

Máte s obezitou a depresí problémy? Jak je řešíte? Napište nám do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

Zdroje článku a odkazy na odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva