Obsah článku
- Deprese postihuje podle Světové zdravotnické organizace více než 300 milionů lidí na celém světě a je hlavní celosvětovou příčinou invalidity.
- Skvělá zpráva: Nedávná studie na více než 13 000 dospělých v USA zjistila, že lidé, kteří jedli hořkou čokoládu v předchozích 24 hodinách, měli o 70 procent nižší pravděpodobnost, že budou hlásit depresi.
- Vědci však nenašli žádnou významnou souvislost mezi konzumací nehořké čokolády (mléčné) a klinicky relevantními příznaky deprese.
- Pokud by se prokázala příčinná souvislost prokazující ochranný účinek konzumace čokolády na příznaky deprese, je třeba porozumět biologickému mechanismu, aby bylo možné určit typ a množství konzumované čokolády pro optimální prevenci a zvládání deprese.
V průběhu let byla čokoláda středem zájmu velkého množství výzkumu. Třeba je zde i výzkum o tom, jak konzumace čokolády ovlivňuje kardiometabolické poruchy.
Díky své chuti a textuře je čokoláda oblíbenou potravinou. V důsledku toho má velký počet lidí tendenci číst a sdílet jakékoli studie o čokoládě, které zkoumají její potenciální zdravotní přínosy.
Celkově je čokoláda díky vysokému obsahu cukru a tuku svačinou, kterou by si lidé měli vychutnávat s mírou, ale spotřebitelé a odborníci by rádi našli skryté hloubky tohoto slaďoučkého zázraku.
Nejnovější přírůstek do výzkumu v oblasti čokolády pochází z University College London (UCL) ve Spojeném království. Tým UCL spolupracoval s vědci z University of Calgary a Alberta Health Services Canada. Název tiskové zprávy UCL zní: „Lidé, kteří jedí hořkou čokoládu, méně pravděpodobně trpí depresí“, což je skutečně sladký nadpis. Než budeme pokračovat dále, stojí za to vás ujistit, že pokud můžeme říci, tato studie nezískala finanční prostředky od žádného výrobce čokolády. Své výsledky vědci zveřejnili v magazínu Depression & Anxiety.
Proč studovat čokoládu a její vliv deprese?
Deprese je celosvětově velký problém. V současné době jsou nejběžnějšími léčebnými postupy terapie mluvením a léky. Jak autoři vysvětlují, terapie mluvením jsou často drahé a časově náročné, takže lékaři většině lidí předepisují antidepresiva.
Tyto léky však nefungují u každého. Také podle autorů aktuální studie asi polovina lidí, kteří dostanou předpis na tyto léky, je přestane brát do 6 týdnů od zahájení léčby.
Prioritou je tedy nalezení zásahů do životního stylu, které mohou zlepšit příznaky deprese. Zdá se, že fyzická aktivita prospívá některým lidem s depresí, ale nepomáhá každému a ne každý je fyzicky schopen cvičit.
V průběhu let se i jiní vědci s určitým úspěchem obrátili na dietní zásahy ke snížení příznaků deprese. V tomto smyslu autoři nejnovější studie vysvětlují, že „běžně konzumovanou potravinou, o níž se předpokládá, že má vlastnosti zlepšující náladu, je čokoláda“.
V průběhu let však bylo provedeno pouze několik studií, které se zabývaly tím, zda čokoláda skutečně dokáže pozvednout náladu klinicky relevantním způsobem, a tyto experimenty přinesly smíšené výsledky.
Důkladnější přístup
Podle autorů dřívější studie nezohledňovaly dostatečně širokou škálu proměnných a žádná se nezabývala tím, jak by mohl typ čokolády ovlivnit zjištění. Takže ve své nové studii vědci kontrolovali velké množství proměnných, včetně hmotnosti, výšky, rodinného stavu, vzdělání, etnického původu, příjmu, úrovně vzdělání, kouření a dalších zdravotních podmínek.
Rovněž analyzovali odděleně hořkou čokoládu a nehořkou čokoládu. Vědci převzali data z amerického Národního průzkumu zdraví a výživy. Po vyloučení jedinců, kteří měli podváhu nebo měli cukrovku, dostali 13 626 účastníků ve věku 20 let nebo starších.
Sponzorováno
Hodnotili příznaky deprese pomocí dotazníku Patient Health Questionnaire, který je standardním diagnostickým nástrojem pro poruchy duševního zdraví. Informace týkající se konzumace čokolády pocházejí ze dvou dotazníků. Tým provedl první z nich v osobním rozhovoru a druhý prostřednictvím telefonického rozhovoru o 3–10 dní později.
Důležitá otázka
Celkově 1 332 (11,1 %) účastníků uvedlo konzumaci čokolády a z nich 148 uvedlo, že jí čokoládu. Jedinci, kteří jedli čokoládu, byli častěji nehispánští běloši a měli vyšší příjem v domácnosti. Bylo také méně pravděpodobné, že kouří nebo trpí obezitou.
Po zohlednění relevantních proměnných vědci dospěli k závěru, že celkově neexistuje žádná souvislost mezi konzumací čokolády a snížením symptomů deprese. Příběh se však změnil, když se podívali konkrétně na hořkou čokoládu. Autoři hlásí:
„Jedinci, kteří uvedli jakoukoli konzumaci hořké čokolády, měli o 70 % nižší pravděpodobnost hlášení klinicky relevantních symptomů deprese než ti, kteří žádnou konzumaci čokolády neuvedli.“
Zjistili také, že jedinci, kteří jedli nejvíce čokolády, bez ohledu na její typ, měli menší pravděpodobnost, že budou hlásit klinicky relevantní depresivní příznaky než ti, kteří čokoládu nekonzumovali.
Jaké jsou mechanismy, které mohou vysvětlit antidepresivní účinky hořké čokolády?
Odborníci spoléhají hned na několik mechanizmů:
- Flavanoly. Živiny chránící mozek, které se nacházejí také v červeném víně, bobulích, jablkách, citrusech a zeleném a černém čaji, což jsou všechny potraviny spojené se zlepšením nálady a kognice.
- Kofein a theobromin. Ty mají rychlé účinky na energii a kognici. Kakao je hlavním zdrojem theobrominu, zatímco kofein se nachází v mnoha jiných potravinách než v kávě.
- N-acylethanolaminy. Tato mastná kyselina má euforické účinky a je slibná při léčbě bakteriálních, plísňových a virových infekcí. Vykazuje také protizánětlivé, antibakteriální a antivirové vlastnosti.
- Fenylethylamin. Zvyšuje uvolňování dopaminu, který říká mozku, že cokoli, co právě prožil, stojí za to prožívat dál.
- Hořká čokoláda pomáhá při (mírném) průjmu? Ano, potvrzují to studie
- Smrtelná dávka čokolády – kolik čokolády vás může teoreticky zabít?
- Co je to unipolární deprese a jak se dá léčit?
- Typy deprese a jak je rozpoznat
- Is there a relationship between chocolate consumption and symptoms of depression? Autoři: Sarah E Jackson, Lee Smith
Čokoláda je jedním ze životních potěšení a příjemné pocity pomáhají dláždit cestu z deprese.
Je to dobrá zpráva?
Média mohou tato zjištění ohlašovat jako vynikající zprávu pro milovníky čokolády, ale autoři vyzývají k opatrnosti. Studie je pozorovací, takže tým nemůže dojít rovnou k závěru, že čokoláda zmírňuje deprese. Jak uvádí hlavní autorka Dr. Sarah Jacksonová z UCL:
„Je zapotřebí další výzkum, aby se objasnil směr příčinné souvislosti – může to být případ, že deprese způsobuje, že lidé ztrácejí zájem o čokoládu, nebo mohou existovat další faktory, které snižují pravděpodobnost, že lidé budou jíst hořkou čokoládu, a že budou v depresi.“
Dr. Jacksonová také vysvětluje, že i když budoucí výzkum prokáže kauzální vztah, vědci budou muset vykonat více práce, aby pochopili biologický mechanismus a určili „typ a množství konzumované čokolády pro optimální prevenci a zvládání deprese“.
Kromě ožehavého problému kauzality stojí za zmínku, že ačkoli studie zahrnovala více než 13 000 lidí, pouze 148 – relativně malá skupina lidí – konzumovalo přímo hořkou čokoládu.
Sponzorováno
Výsledek? Konzumace hořké čokolády může nebo nemusí zmírnit příznaky deprese. Zatímco čekáme na další výzkum, trpělivost je pravděpodobně nejmoudřejší cestou, kterou se vydat. My, milovníci hořké čokolády, však víme své :)
A dále si o čokoládě i depresi přečtěte
Studie a zdroje článku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Čokoláda, Duševní poruchy a psychologické problémy
Přečtěte si také naše další články