Obsah článku
- Demence s Lewyho tělísky je druhým nejčastějším typem progresivní demence, po Alzheimerově chorobě.
- Demence s Lewyho tělísky je tedy mozková porucha, která způsobuje progresivní pokles mentálních schopností.
- Demence s Lewyho tělísky může být diagnostikována nesprávně, bývá často zaměněna s Alzheimerovou chorobou.
- Lewyho tělíska jsou pojmenována podle německého lékaře, který je poprvé identifikoval. Jsou to malá ložiska proteinu (alfa-synuklein), které se objevují v nervových buňkách v mozku. Vědci úplně přesně nevědí, proč se Lewyho tělíska objevují.
- Na toto onemocnění aktuálně neexistuje lék. Lékaři léčí individuální příznaky.
Lewyho tělíska jsou shluky bílkovin, které se mohou tvořit v mozku. Když se takto hromadí, mohou způsobit problémy, jakým váš mozek pracuje. Může kvůli tomu dojít k negativnímu ovlivnění paměti, pohybu, myšlení, nálady i chování. Tyto problémy vám tak mohou zabránit v provádění každodenních úkolů nebo v péči o sebe sama.
Demence s Lewyho tělísky je po Alzheimerově chorobě jedním z nejčastějších typů demence. Obvykle se tento typ demence vyskytuje u lidí, kteří mají 50 a více let.
Existují dva typy této demence (oba typy způsobují stejné změny v mozku – a postupem času mohou způsobit podobné příznaky – hlavní rozdíl je v tom, kdy začínají kognitivní a pohybové symptomy.):
- Demence s Lewyho tělísky – ta často začíná, když pacient pociťuje těžkosti při pohyb těla. Za rok pak pacient začne mít problémy s myslením a pamětí, které jsou podobné Alzheimerově chorobě, spolu se změnami v chování. Také by pacient mohl vidět různé věci, které neexistují (halucinace).
- Demence kvůli Parkinsonově chorobě – ta nejprve způsobuje pohybové problémy. Problémy s pamětí nastávají mnohem později v nemoci.
V tuto chvíli neexistuje žádný lék na demenci s Lewyho tělísky. Ale existují způsoby, jak zmírnit příznaky.
Jak se demence s Lewyho tělísky liší od Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby?
Tyto nemoci jsou v mnoha ohledech podobné. Existují však některé klíčové rozdíly v příznacích, které jsou u pacientů s demencí s Lewyho tělísky a kdy k těmto příznakům dochází.
Demence s Lewyho tělísky nemusí způsobit krátkodobou ztrátu paměti, jako je to u Alzheimerovy choroby. Lidé s oběma těmito nemocemi mají problémy s přemýšlením, bdělostí a pozorností. Ale u demence s Lewyho tělísky tyto problémy jakoby přicházejí a zase odcházejí. Nemoc může také způsobit halucinace – často v prvních několika letech. Lidé s Alzheimerovou chorobou obvykle nemají halucinace až do pozdějších stádií.
Lidé s demencí s Lewyho tělísky také často hodně prožívají své sny a dělají násilné pohyby, když spí. Říká se tomu porucha REM spánku. Někdy je to první známka toho, že někdo má demenci s Lewyho tělísky.
Demence s Lewyho tělísky a Parkinsonova nemoc způsobují problémy s pohybem, jako jsou ztuhlé svaly a třes. Většina lidí s Parkinsonovou chorobou však nemá problémy s myšlením a pamětí až do velmi pozdějších stadií nemoci. Někdy tyto problémy dokonce vůbec nemají.
Pamatujte ✅: Lidé s demencí s Lewyho tělísky také potřebují pro svůj stav jiné léky než ty, které léčí Parkinsonovu nebo Alzheimerovu chorobu.
Příčiny demence s Lewyho tělísky
Demence s Lewyho tělísky je nemoc pojmenovaná po vědci, který je objevil. Zmíněná tělíska jsou z bílkoviny zvané alfa-synuklein (protein nacházející se v centrálním nervového systému). Když se tento protein hromadí, brání vašemu mozku vytvářet správné množství dvou důležitých chemikálií. Jedna z nich je nazývaná acetylcholin, ovlivňuje vaši paměť a učení. Druhý, nazývaný dopamin, který ovlivňuje to, jak se pohybujete, ovlivňuje vaši náladu a váš spánek.
Vědci si nejsou úplně jisti, co způsobuje, že se Lewyho tělíska začnou hromadit v mozku. Také si nejsou jisti, proč někteří lidé dostanou demenci s Lewyho tělísky a jiní ne.
Některé zdravotní podmínky zvyšují vaše šance na získání této demence. Lidé s Parkinsonovou chorobou nebo poruchou chování REM při spánku mají vyšší riziko této demence.
Příznaky demence s Lewyho tělísky
Ne každý pacient bude mít stejné varovné signály a příznaky. Často příznaky závisí na typu demence, kterou pacient má. Mohou být mírné a občas horší. Stejně jako jiné typy demence, i demence s Lewyho tělísky způsobuje změny ve vašem myšlení, náladě, chování, pohybu a spánku. Mezi příznaky patří:
Sponzorováno
Ovlivnění myšlení
- Problémy při rozhodování, posuzování vzdáleností, dělání více věcí najednou (multitasking), plánování, organizování nebo zapamatování si něčeho
- Ztráta koncentrace
- Halucinace
Ovlivnění pohybu
- Pomalá chůze
- Problémy s vyvážením těla
- Tuhé svaly
- Chvění nebo třesení rukou
- Špatné držení těla
Ovlivnění spánku
- poruchy chování při REM fázi spánku (jednání mimo sny, včetně násilných pohybů během spánku nebo i vypadnutí z postele)
- pacient hodně spí i během dne (až 2-3 hodiny denně)
- problémy s usnutím
- nutkání pohybovat nohama, i když je člověk v klidu, někdy se toto nazývá jako syndrom neklidných nohou
Ovlivnění nálady
- Zjevná deprese nebo nezájem
- Úzkost
- Klam a zjevné nepravdy v hlavě pacienta
Jak probíhá diagnostika?
Neexistuje žádný test, který by diagnostikoval demenci s Lewyho tělísky. Vzhledem k tomu, že je tento problém podobný jiným typům demence, je pro lékaře obtížné jej identifikovat, zejména v raných fázích. Často se proto lékaři snaží vyloučit další zdravotní problémy, které by mohly způsobit stejné příznaky.
Váš lékař může provést několik testů, třeba tyto:
- Bude se vás ptát se na vaši zdravotní anamnézu a udělá i fyzickou prohlídku
- Lékař může udělat krevní testy, které kontrolují hladinu hormonů nebo vitamínů v těle. Nesprávné hodnoty mohou ukázat na jiné typy demence.
- CT nebo MRI mozku – hledají se změny způsobené jinými demencemi.
- Testy, které nějakým způsobem měří vaši paměť, jazykové schopnosti nebo schopnosti myšlení
Demence s Lewyho tělísky (DLB) je neurodegenerativní onemocnění na pomezí Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci. Má společné příznaky obou poruch a svoje vlastní specifické příznaky – především zrakové halucinace lidských postav a zvířat a fluktuující úroveň kognice + senzitivitu k neuroleptikům.
Léčba demence s Lewyho tělísky
V současné době neexistují žádné léky, které by mohly zastavit nebo zvrátit demenci s Lewyho tělísky. Léky však mohou pomoci zmírnit vaše příznaky (i na několik měsíců). Mezi tyto léky patří:
- Léky, které léčí kognitivní problémy (problémy s myslí) – Donepezil a Rivastigminu (Exelon). Lidé s Alzheimerovou chorobou často také berou tyto léky.
- Levodopa – tento lék může zlepšit pohybové potíže.
- Melatonin nebo Klonazepam (Klonopin) mohou zmírnit problémy se spánkem.
Některá léčiva, nazývaná neuroleptika nebo antipsychotika, mohou u lidí s Alzheimerovou chorobou léčit závažné halucinace nebo problémy s chováním, ale často nejsou dobré pro lidi s demencí s Lewyho tělísky.
Mohou způsobit některé příznaky, jako jsou halucinace, potíže s pohybem nebo problémy s myšlením, mnohem horší. Pokud tyto léky potřebujete, musí vás lékař pečlivě sledovat, zda nevykazují nějaké vedlejší účinky.
A kromě léků můžete zvážit další metody ke zmírnění příznaků, třeba tyto:
- Fyzikální terapie vás může vést cvičeními, které mohou zlepšit vaše pohyby a rovnováhu.
- Pokud máte depresi, úzkost nebo máte jiné problémy s náladou, zvažte psychoterapii. Ta vám může pomoci najít způsoby, jak zacházet s vašimi emocemi.
- Pracovní terapie vám může pomoci naučit se jednodušší způsoby, jak zvládat úkoly, které jsou s touto demencí obtížné.
Sponzorováno
Včasná a správná diagnóza je tedy hodně důležitá, protože pacienti s tímto onemocnění mohou reagovat na určité léky odlišně než pacienti s Alzheimerem nebo Parkinsonem. Příznaky demence s Lewyho tělísky mohou zhoršovat různé léky, včetně některých anticholinergik a některých antiparkinsonik.
A dále si můžete přečíst
Studie a zdroje článku
- Lewy Body Dementia Autoři: Ali Haider; Benjamin C. Spurling; Juan Carlos Sánchez-Manso.
- Zdroj obrázku: forfour / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články