Sponzorováno

Děložní polypy – jejich příznaky, příčiny, diagnostika a léčba 4.86/5 (43)

Děložní polypy - jejich příznaky, příčiny, diagnostika a léčbaDěložní polypy jsou výrůstky spojené s vnitřní stěnou dělohy, které zasahují do děložní dutiny. Tyto polypy jsou obvykle nekarcinogenní (benigní), i když některé mohou být rakovinové nebo se mohou nakonec proměnit v rakovinu (prekancerózní polypy).

Děložní polypy mají velikost od několika milimetrů – ne větší než sezamové semeno – až po několik centimetrů – nebo i větší. Jsou připevněny k výstelce dělohy silnou či tenkou „stopkou“.

Můžete mít jeden nebo i více polypů v děloze. Zůstanou obvykle v děloze, ale občas proklouzou skrz otvor dělohy (děložní čípek) do pochvy. Děložní polypy se nejčastěji vyskytují u žen, které procházejí menopauzou, nebo mají po menopauze – i když je mohou mít i mladší ženy.

Děložní polypy jsou měkké červené výrůstky z dělohy (endometria), obvykle menší než 1 cm v průměru.

Příznaky (symptomy) děložních polypů

Příznaky polypů v děloze nejčastěji jsou:

  • Nepravidelné menstruační krvácení – například s častými, nepředvídatelnými menstruačními obdobími s proměnlivou délkou jejich trvání a proměnlivou těžkostí průběhů
  • Krvácení mezi menstruačními obdobími
  • Nadměrně těžké menstruace
  • Vaginální krvácení po menopauze
  • Neplodnost

Některé ženy mají jen krvácení nebo špinění; ostatní jsou bez příznaků.

Příčiny

Zdá se, že významnou roli hrají hormonální faktory. Děložní polypy jsou citlivé na estrogen, což znamená, že rostou v reakci na cirkulující hladinu estrogenu v těle.

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro vývoj polypů v děloze jsou například:

  • Jste v perimenopauzálním nebo postmenopauzálním období
  • Máte vysoký krevní tlak (hypertenzi)
  • Jste obézní
  • Užívání tamoxifenu, např. pro léčbu rakoviny prsu

Komplikace spojené s děložními polypy

Děložní polypy mohou být spojeny s neplodností. Pokud máte polypy v děloze a nemůžete aktuálně mít děti, odstranění polypů by vám mohlo pomoci otěhotnět (ale je to samozřejmě hodně individuální).

Diagnostika polypů v děloze

Pokud má váš lékař podezření, že máte děložní polypy, může pro diagnostiku zvolit jednu z následujících možností:

  • Transvaginální ultrazvuk. Štíhlé, hůlkové zařízení umístěné ve vaší pochvě vydává zvukové vlny a vytváří obraz vaší dělohy, včetně jejího vnitřku. Lékař tak může vidět polyp, který je zřetelně přítomen, nebo může identifikovat děložní polyp jako oblast tlusté endometriální tkáně.
  • Dá se dále použít související postup, nazývaný hysterosonografie či sonohysterografie. Sonohysterografie je ultrazvuková zobrazovací metoda dutiny děložní a vejcovodů, při které je pomocí velmi tenkého katetru do dělohy zavedeno menší množství (cca 10-15 ml) fyziologického roztoku. Slaný roztok rozšiřuje děložní dutinu, což dává lékaři jasnější pohled na vnitřní část dělohy během ultrazvuku.
  • Hysteroskopie. Lékař vloží do dělohy tenký, flexibilní, osvětlený hysteroskop (přes pochvu a děložní čípek). Hysteroskopie umožňuje lékaři vyšetřit vnitřní část dělohy.
  • Endometriální biopsie. Lékař může použít sací katétr uvnitř dělohy, aby získal vzorek pro laboratorní vyšetření. Děložní polypy mohou být potvrzeny endometriální biopsií.

Většina polypů dělohy jsou nekarcinogenní (benigní). Některé prekancerózní změny dělohy (endometriální hyperplazie) nebo rakoviny dělohy (endometriální karcinomy) se ale objevují jako polypy dělohy. Váš lékař pravděpodobně doporučí odebrání kousku polypu a odešle vzorek tkáně na laboratorní analýzu, abyste si byl jist, že nemáte rakovinu dělohy.

Sponzorováno

Příležitostně mohou detekovat polypy u dělohy jiné diagnostické techniky, jako je např. hysterosalpingografie (radiologická diagnostická metoda pro vyšetření ženských vnitřních pohlavních orgánů) a fyziologická sonografie (ultrazvukové vyšetření je prováděno po naplnění děložní dutiny normálním fyziologickým roztokem). Je důležité, aby byl vzorek tkáně z polypu poslán na biopsii, aby se vyloučila rakovina.

Léčba děložních polypů

U děložních polypů může lékař doporučit různé metody léčby:

Bdělé čekání

Malé polypy bez příznaků se mohou vyřešit samy. Léčba malých polypů je zbytečná, pokud nejste vystaveni riziku rakoviny dělohy.

Léky

Některé hormonální léky, včetně progestinů a agonistů hormonu uvolňujícího gonadotropin, mohou snižovat příznaky polypu. Avšak užívání takových léků je v nejlepším případě krátkodobým řešením – příznaky se obvykle opět objevují po ukončení užívání tohoto léku.

Chirurgické odstranění polypů

Během hysteroskopie mohou nástroje nasazené pomocí hysteroskopu – zařízení, které lékař používá k prohlídce uvnitř dělohy – umožnit odstranění polypů. Odstraněný polyp bude pravděpodobně poslán do laboratoře pro mikroskopické vyšetření. Pokud polyp dělohy obsahuje rakovinné buňky, lékař si s vámi pohovoří o dalších krocích v léčbě.

Zřídka se polypy dělohy mohou i po vyléčení opakovat. Pokud ano, možná budete potřebovat další léčbu. Je možné, že budete muset podstoupit léčbu vícekrát, pokud se u Vás objeví opakující se polypy dělohy.

Pokud se zjistí, že polypy obsahují rakovinné buňky, může být nutná hysterektomie (odstranění dělohy).

Děložní polypy a neplodnost

Neplodnost je definována jako neschopnost počít po jednom roce snažení. Když žena je neplodná a nemá žádné příznaky polypů dělohy, pravděpodobnost, že má asymptomatické polypy, je mezi třemi procenty a pěti procenty. Pokud žena trpí abnormálním krvácením, je pravděpodobné, že má polypy.

Sponzorováno

Děložní polypy mohou působit jako nitroděložní tělísko, které zabraňuje implantaci oplodněného vajíčka v děložní stěně. Mohou rovněž zablokovat oblast, ve které se vajíčka spojují s děložní dutinou, čímž se zabrání tomu, aby spermie oplodnila vajíčko. Podobně mohou zablokovat kanálek děložního hrdla, což by zabránilo vniknutí spermií do dělohy. Polypy mohou také u některých žen hrát roli při potratu.

A co si dále přečíst o problémech v děloze?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Děložní polypy – jejich příznaky, příčiny, diagnostika a léčba”

    1. Viera Mrázková napsal:

      Dobrý den, přečetla jsem si článek o gyn. polypech. Lékař mi zjistil, že mám polypy, dostala jsem clotrimazol ATB tablety na noc a mast. A dost. Ptám se vás, či tato léčba stačí, když výsledky stěrů vyšli negativní. Na kontrolu mám jít až za 2-3 měsíce. Mně se to nějak nezdá, že by 12 tablet mi vyléčilo polypy? Vždyť ony rostou dál, nebo ne? Bojím se, aby se mi nezvrhly a pak už bude pozdě. Je mi 78 let.Prosím laskavě o odpověď. Děkuju.Mrázková

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva