Sponzorováno

Cowdenův (Cowdenové) syndrom – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

  • Cowdenův (Cowdenové) syndrom je genetická porucha charakterizovaná mnohočetnými nerakovinnými nádory podobnými výrůstky nazývanými hamartomy a zvýšeným rizikem vzniku některých druhů rakoviny.
  • Téměř u každého s Cowdenovým syndromem se vyvinou hamartomy. Tyto výrůstky se nejčastěji vyskytují na kůži a sliznicích (například na sliznici úst a nosu), ale mohou se objevit i ve střevě a jiných částech těla. Růst hamartomů na kůži a sliznicích se obvykle projeví kolem dvacátého roku života.

Co je Cowdenův syndrom?

Cowdenův syndrom je součástí „PTEN Hamartoma Tumor Syndrom (PHTS)“, což je skupina poruch způsobených změnou (mutací) genu PTEN. Hamartomy jsou benigní, což znamená nerakovinné, nádorové výrůstky. Další klinické syndromy, které jsou součástí PTEN hamartomového tumorového syndromu, jsou Bannayan-Riley-Ruvalcaba syndrom (BRR; diagnostikovaný u dětí) a Proteův syndrom.

Gen PTEN (Phosphatase and Tensin Homolog) je gen, který kóduje pro protein fosfatázu a tensin homolog. Tento protein funguje jako tumor supresor, což znamená, že pomáhá chránit tělo před vznikem nádorů tím, že reguluje růst buněk a zabraňuje nekontrolovanému dělení buněk. PTEN protein působí jako fosfatáza a odstraňuje fosfátové skupiny z některých buněčných proteinů, čímž ovlivňuje signální dráhy v buňkách. Mutace v genu PTEN mohou vést ke snížení nebo ztrátě funkčnosti proteinu PTEN, což může zvýšit riziko vzniku nádorů. Mutace v tomto genu jsou spojeny s řadou onemocnění, jako jsou právě Cowdenův syndrom, a dále Bannayan-Riley-Ruvalcabaův syndrom, Lhermittova–Duclosova nemoc a rakovina prsu, tlustého střeva a prostaty. PTEN gen byl objeven v roce 1997 a jeho výzkum je stále v průběhu. Výzkum PTEN genů a jeho vlivu na různá onemocnění může pomoci lépe porozumět mechanismům, které vedou k vzniku nádorů a možnostem léčby.

Cowdenův (Cowdenové) syndrom se vyznačuje vysokým rizikem jak benigních, tak rakovinných nádorů prsu, štítné žlázy, endometria (děloha), kolorektálního karcinomu, ledvin a kůže (melanom). Dalšími klíčovými rysy Cowdenova syndromu jsou kožní změny, jako jsou trichilemomy (charakteristické léze) a papilomatózní papuly a makrocefalie, což znamená větší než průměrnou velikost hlavy.

Cowdenův syndrom je spojen se zvýšeným rizikem vzniku několika typů rakoviny, zejména rakoviny prsu, žlázy v dolní části krku zvané štítná žláza a výstelky dělohy (endometria). Mezi další rakoviny, které byly identifikovány u lidí s Cowdenovým syndromem, patří rakovina ledvin, kolorektální rakovina a agresivní forma rakoviny kůže zvaná melanom.

Lidé s Cowdenovým syndromem mají také větší pravděpodobnost, že během svého života onemocní více než jednou rakovinou ve srovnání s běžnou populací.

Cowdenův syndrom je vzácný genetický stav, který má za následek růst benigních hamartomových nádorů a zvýšené riziko některých typů rakoviny.

Jak se diagnostikuje Cowdenův syndrom?

Diagnostická kritéria pro Cowdenův syndrom jsou složitá a často je přehodnocují genetici, což jsou zdravotníci se specializovaným školením v lékařské genetice. Někdy je Cowdenův syndrom obtížné diagnostikovat. To je důvod, proč týmy specialistů na dědičné riziko rakoviny, včetně onkologů (lékařů rakoviny), genetiků, genetických poradců a sester certifikovaných pro dědičnou rakovinu, spolupracovaly na vytvoření diagnostických kategorií, nazývaných hlavní a vedlejší kritéria, shrnuté v pokynech Národní komplexní sítě pro rakovinu (National Comprehensive Cancer Network (). NCCN; viz níže).

Níže jsou uvedena aktuální hlavní a vedlejší kritéria pro Cowdenův syndrom. Na Cowdenův syndrom existuje podezření v případě, pokud má osoba buď 3 hlavní kritéria bez makrocefalie, 1 hlavní a 3 vedlejší kritéria, 4 vedlejší kritéria, nebo existuje příbuzný s klinickou diagnózou Cowdenova syndromu nebo Bannayan-Riley-Ruvalcabaův syndrom.

Hlavní kritéria:

Sponzorováno

  • Rakovina prsu
  • Rakovina endometria
  • folikulární karcinom štítné žlázy
  • Mnohočetné gastrointestinální hamartomy nebo ganglioneuromy
  • Makrocefalie
  • Makulární pigmentace žaludu penisu, což znamená zbarvenou oblast na kůži
  • Mukokutánní léze
  • Jeden biopsií prokázaný trichilemom
  • Mnohočetná palmoplantární keratóza, což znamená abnormální ztluštění rukou a nohou
  • Multifokální nebo rozsáhlá papilomatóza ústní sliznice
  • Mnohočetné kožní papuly na obličeji, které jsou často verukózní, což znamená výběžky podobné bradavicím

Vedlejší kritéria:

  • Rakovina tlustého střeva
  • Glykogenová akantóza jícnu
  • Poruchy autistického spektra
  • Intelektuální postižení
  • Papilární nebo folikulární varianta karcinomu štítné žlázy
  • Strukturální léze štítné žlázy, jako je adenom nebo struma
  • Renální karcinom (rakovina ledvin)
  • Cévní anomálie, včetně mnohočetných intrakraniálních vývojových žilních anomálií
  • Lipomy, což znamená nezhoubný nádor měkkých tkání
  • Jediný gastrointestinální hamartom nebo ganglioneurom
  • Testikulární lipomatóza

Léčba

Po diagnóze se doporučená léčba Cowdenova (Cowdenové) syndromu výrazně soustředí na dodržování přísného rutinního plánu screeningu rakoviny. Důvodem je zvýšené riziko vzniku určitých typů rakoviny, které začíná v době diagnózy a rozšiřuje se, jak člověk stárne.

U žen předepsaný screening může vypadat nějak takto:

  • Samovyšetření prsou od 18 let
  • Klinická vyšetření prsu začínající ve věku 25 let
  • Roční mamograf začínající ve věku 30–35 let
  • Každoroční ultrazvukový screening karcinomu endometria nebo náhodná biopsie začínající ve věku 30–35 let

Pro ženy a muže předepsaný screening může vypadat nějak takto:

  • Každoroční fyzické vyšetření začínající ve věku 18 let
  • Každoroční ultrazvuk štítné žlázy začínající ve věku 18 let
  • Kolonoskopie začíná ve věku 35 let
  • Ultrazvuk ledvin začíná ve věku 40 let

Screening rakoviny u dětí – Dětem mladším 18 let s Cowdenovým syndromem se doporučuje podstoupit každoroční ultrazvuk štítné žlázy, každoroční kožní a fyzikální vyšetření a zhodnocení neurologického vývoje.

Mezi klíčové možnosti léčby Cowdenova syndromu patří:

Chirurgické postupy: Nádory mohou být odstraněny, pokud způsobují bolest nebo nepohodlí, nebo pokud existuje podezření, že jsou rakovinné. Ženy mohou být také kandidáty na preventivní odstranění prsou nebo dělohy, například předtím, než se rozvine rakovina.

Dermatologická léčba: Vzhledem k tomu, že kůže je postižena téměř ve všech případech Cowdenova syndromu, dermatolog (lékař se specializací na kůži, vlasy a nehty) může být nápomocný při identifikaci postižených kožních hrbolků a nádorů, jejich odstranění nebo léčbě pomocí laserového resurfacingu a poskytnutí nezbytný rutinní screening rakoviny kůže.

Prognóza

S přístupem k nezbytné lékařské péči mohou lidé s Cowdenovým syndromem vést absolutně zdravý a produktivní život.

Vzhledem k tomu, že Cowdenův syndrom je spojen se zvýšeným rizikem vzniku více typů rakoviny, je obzvláště důležité získat včasnou diagnózu a pečlivou následnou péči. Včasné rozpoznání vývoje rakoviny může být život zachraňující, protože je možné, že rakovina je léčitelná, pokud je odhalena dostatečně včas.

V životě s Cowdenovým syndromem je důležitou součástí také edukace pacienta. Odborníci doporučují, aby se pacienti zapojili do poznávání preventivních taktik. Patří mezi ně žít zdravě, vyhýbat se potenciálnímu chování způsobujícímu rakovinu a včasné odhalení rozpoznáním příznaků souvisejících s různými druhy rakoviny.

Sponzorováno

Tyto přístupy mohou být užitečné při řízení celkové péče a kvality života u Cowdenova syndromu.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva