Obsah článku
Víte o tom, že tímto specifickým syndromem trpí až kolem dvaceti procent mužů při prvním těhotenství svých partnerek?
Stav, kdy jinak zdravý muž začne trpět podobnými těhotenskými potížemi jako jeho žena, se odborně jmenuje couvade syndrom. Jednoduše řečeno, organismus muže se „přizpůsobí“ problémům těhotné partnerky. Nejde o žert, skutečně jsou muži, kteří v raném stadiu těhotenství svých partnerek popisují stejné zdravotní potíže, například nevolnost, křeče v končetinách, bolesti břicha, změnu chutí, zvyšující se hmotnost, ospalost, ale i neklid, změny nálad a nechuť na sex.
U těchto mužů se jejich stav nedá potlačit vůlí, skutečně se tak cítí. Jejich příznaky, podobně jako u těhulek, není možné léčit a mizí těsně před porodem nebo po něm.
Odborníci couvade syndrom neberou na lehkou váhu a označují jej také jako „somatizovanou úzkost“. Tedy obavy o vývoj těhotenství, které se navenek projevují fyzickými obtížemi. Pokud si váš partner stěžuje na nevolnosti nebo na únavu, věřte mu. I když není těhotný, opravdu se tak může cítit.
Příznaky Couvadeho syndromu
Pravděpodobně jste už slyšeli o tom, jak ženy přibírají na váze nebo mají chuť na jídlo, pokud jsou v jiném stavu. Muži s Couvade syndromem trpí celou řadu příznaků. To, co může zažít s tímto syndrom jeden člověk, se může úplně lišit od toho, co může zažít jiný člověk – podobně jako skutečné příznaky těhotenství ženy.
Příznaky mohou být rozděleny podle toho, zda jsou psychologické nebo fyzické povahy.
Psychologické příznaky mohou být tyto:
- úzkost
- deprese
- problémové spaní
- neklid
- snížená touha po sexu / jiné změny libida
Fyzické příznaky mohou být tyto:
- nevolnost, zvracení a pálení žáhy
- bolest nebo nadýmání v břiše
- změny v chuti k jídlu
- křeče v nohou
- bolesti zad
- genitální nebo močové podráždění a problémy
- přírůstek nebo úbytek na váze
- žaludeční distenze
Bolest zubů je dalším běžným příznakem. Jeden nedávný článek na webu nature.com ve skutečnosti vysvětluje, že pokud si člověk stěžuje na bolesti zubů, a má jiné fyzické příznaky, jako jsou ty uvedené výše, a má těhotnou partnerku, Couvadeho syndrom je pravděpodobně jeho příčinou.
Sponzorováno
Nástup Couvade syndromu
Příznaky mají tendenci se vyvíjet už v prvním trimestru. Pokud o tom přemýšlíte, prvním trimestrem je obvykle ranní nevolnost, vyčerpání a jiné nepříjemné fyzické příznaky těhotenství. Zajímavé je, že příznaky Couvadeho syndromu mohou zmizet během druhého trimestru, k čemuž dochází také v těhotenství ženy.
U těhotných je druhý trimestr někdy anekdoticky označován jako „líbánky“, protože se ženy v tomto období obecně mohou cítit dobře. Partneři s Couvade syndromem se také obecně cítí v tomto období dobře.
Příznaky těhotenství se pak ve třetím trimestru a při narození opět ozývají. A opět se to projeví na partnerovi s tímto syndromem.
Příčiny Couvade syndromu
Proč tento syndrom nastává? Zdá se, že fyzické a psychologické příznaky se vyvíjejí hlavně v reakci na sociální situace (v tomto případě na těhotenství partnera) a na kulturu.
Vědci se vracejí k myšlence empatie související s partnerským těhotenstvím jako hlavní příčinou. Vedlejší poznámka: Není mnoho informací o tom, zda tento syndrom postihuje ženy v párech stejného pohlaví. Je spravedlivé předpokládat, že pokud má Couvade kořeny v empatii, může se vztahovat na kterékoli pohlaví.
Úzkost je dalším přispívajícím faktorem, kde vědci našli spojení. Vyšší úzkost je spojena se zvýšenými příznaky syndromu. Být otcem poprvé v životě je dalším možným důvodem – to totiž opět může přispět ke zvýšení úrovně stresu.
Výzkum Couvade syndromu
Studie ukazují, že šance na vývoj Couvade syndromu jsou pravděpodobně velmi spojeny s kulturou. Například případy syndromu se liší v závislosti na geografické poloze, s prevalencí v Austrálii (31 procent), Velké Británii (25 procent) a Polsku (72 procent), abychom vyjmenovali několik oblastí.
Studie také zjistily, že příznaky celkově měly tendenci být nejhorší v prvním trimestru, lepší ve druhém trimestru a pak opět horší ve třetím trimestru.
Léčba Couvade syndromu
Pro Couvade syndrom není nastíněna žádná specifická léčba. Místo toho vědci vysvětlují, že obvykle zmizí s narozením dítěte (nebo brzy poté).
Sponzorováno
To ale neznamená, že váš partner nemůže oslovit svého lékaře, aby pomohl léčit příznaky. Ale protože syndrom je spojen s těhotenstvím (a stále ještě není zcela pochopen), nemusí úplně zmizet, dokud samo těhotenství neskončí.
Zdroje článku a relevantní studie
- The Couvade Syndrome Biologický, psychologický a sociální dopad těhotenství na nastávajícího otce
- CURTIS JL. A psychiatric study of 55 expectant fathers. U S Armed Forces Med J. 1955 Jul;6(7):937–950.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vzácná onemocnění
Přečtěte si také naše další články