Obsah článku
Ale pěkně popořadě.
Co je to xantofobie?
Xanthofobie je jednou ze souborů fobií souvisejících s barvami, které jsou souhrnně seskupeny pod termínem chromofobie nebo chromatofobie.
Slovo „Xanthos“ pochází z řečtiny, což znamená žlutý. Xantofobie je strach ze žluté barvy nebo ze samotného slova žlutá. Jedinci, kteří mají xantofobii, považují barvu za nepříjemnou a stresující.
Jedinci s xantofobií pociťují pocit paniky nebo úzkosti, když jsou záměrně nebo neúmyslně vystaveni žluté barvě. To může zahrnovat jakýkoli objekt nebo jakoukoli entitu, která má žlutou barvu, jako jsou žluté zdi, žlutý dekor, žlutý nábytek.
Lidé s xantofobií se také vyhýbají konzumaci potravin této konkrétní barvy, jako je citron, hořčice, banán, vaječný žloutek, sýr a samozřejmě se vyhýbají nošení žlutého oblečení.
Navzdory velkému množství výzkumu o xantofobii nebyli výzkumníci schopni najít hlavní důvod strachu.
Jaké jsou příznaky xantofobie?
Symptomy, které lidé zažívají, když mají fobii, mohou být zcela kognitivní nebo dokonce kombinací kognitivních a fyzických symptomů.
I když je xantofobie jednou ze vzácných fobií, o kterých člověk možná neslyšel nebo je nezažil, symptomy, které jsou s ní spojeny, jsou víceméně podobné těm, které se vyskytují u jiných běžných fobií.
Fyzické příznaky xantofobie jsou:
- Obtížné dýchání
- Třes nebo chvění
- Bolest na hrudi nebo nepohodlí
- Pocit nevolnosti
- Zvracení nebo průjem
- Pocení nebo návaly horka
- Pocit mravenčení nebo necitlivosti
- Závratě nebo točení hlavy
- Zrychlená srdeční frekvence
Kognitivní příznaky spojené s xantofobií jsou:
- Disociace
- Pocity odpoutání
- Strach ze smrti
- Potřeba uniknout
- Strach ze ztráty kontroly nad sebou a okolím
- Vyhýbání se spouštěcímu objektu
- Emoce úzkosti a paniky
Jaké jsou příčiny xantofobie?
Stejně jako u každé jiné vzácné fobie ani v případě xantofobie není známa žádná konkrétní příčina strachu. Existuje však značný počet obecných příčin, které jsou považovány za zodpovědné za většinu fobií, což platí i pro xantofobii.
Mnoho běžných fobií je často zcela psychologických, ale v případě fobie související s barvou, jako je xantofobie, může být způsobena také fyziologickými změnami. Jedinec může například vykazovat averzi vůči určité barvě kvůli abnormální úrovni citlivosti na některé krátké vlnové délky po extrakci šedého zákalu.
Předpokládá se, že většina fobií, ať už běžných nebo vzácných, je způsobena negativní nebo traumatickou událostí v minulosti. Může to být také důsledkem některých podmínek prostředí nebo genetiky. V některých případech může být za vznik fobie odpovědný více než jeden faktor.
Sponzorováno
Fobie související s traumatem
Většina fobií je způsobena v důsledku negativní zkušenosti související s objektem nebo situací v minulosti. Například, člověk si může vyvinout fobii ze žluté barvy, pokud byl napaden nebo obtěžován někým, kdo nosí jasně žlutou košili. Podobně, pokud má někdo nežádoucí reakci po konzumaci jídla, které mělo obzvláště žlutou barvu, může se u něj vyvinout averze vůči této barvě.
Život a geneticky související fobie
Většina fobií, které se objevují v pozdějších fázích života, je výsledkem zkušeností, které člověk měl jako dítě. Například, pokud byla žena neustále týrána v místnosti se žlutými odstíny, mohla by si z této barvy vyvinout fobii.
Mnoho fobií je také výsledkem naučeného chování, to znamená, že se učí reakci strachu od někoho, koho pozorovali po určitou dobu, jako jsou rodiče nebo jiné vlivné osoby.
Dá se s jistotou říci, že pokud má příbuzný určitou fobii, je mnohem pravděpodobnější, že se i u daného člověka vyvine stejná fobie. Nelze ignorovat, že mnohé z fobií mohou být také předány geny ve formě neznámých faktorů.
Léčba – jak lze xantofobii léčit?
Léčba xanthofobie je podobná jako u jakékoli jiné fobie v závislosti do značné míry na závažnosti strachu, který člověk zažívá.
Některé běžné a účinné techniky a metody léčby, které se používají v případech xantofobie, jsou:
Expoziční terapie
Expoziční terapie je založena na principu, že aby se snížil strach jedince z určitého předmětu, musí mu být vystaven. Expoziční terapie se řídí systematickým a gradientním systémem, kde je jedinec vystaven podnětům nebo předmětům, které jsou méně vyvolávající úzkost až po ty nejvíce vyvolávající úzkost.
Jakmile je jedinec schopen vyrovnat se s podněty, které jen mírně vyvolávajícími úzkost, terapeut přejde k náročnějšímu podnětu.
Kognitivně-behaviorální terapie
Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje na pomoc jedinci změnit své maladaptivní myšlenky a nahradit je adaptabilnějšími a příznivějšími. Hlavním cílem kognitivně behaviorální terapie je odstranit úzkostnou reakci ze spouštěče strachu.
Meditace nebo všímavost
Dalším účinným způsobem, jak se vypořádat s xanthofobií, může být praktikování meditace nebo všímavosti, které jedinci pomáhá uklidnit se a soustředit se na přítomnost spíše než přebývat v negativní myšlence nebo pocitu.
I léky mohou být cestou
Často je vidět, že léky v kombinaci s jinými možnostmi terapie jsou pro jednotlivce nejlepší. Praktik může také předepsat léky proti úzkosti nebo antidepresivum ke zmírnění příznaků.
Dá se vlastně xantofobie vyléčit?
Pokud existuje značný počet možností léčby mnoha fobií včetně xanthofobie, mnohé z těchto fobií lze úspěšně léčit a vyléčit.
Absolutní vymýcení jakékoli fobie však nemusí být možné nebo předvídatelné, protože mnohé z těchto fobií jsou závislé na prostředí.
Základem je vždy, když pacient touží po vyléčení a postupuje s vytrvalostí a trpělivostí, vždy byla prognóza poměrně pozitivní.
Sponzorováno
A co vy? Máte tuto nebo jinou fobii? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- The Colors of Anger, Envy, Fear, and Jealousy: A Cross-Cultural Study Autor: Ralph B. Hupka
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fobie, Vzácná onemocnění
Přečtěte si také naše další články