Sponzorováno

Citrony jako prevence proti rakovině 4.93/5 (14)

Citrony jako prevence proti rakoviněCitron (lat. Citrus limon) je spolu s pomerančem, grapefruitem a mandarinkou typickým představitelem citrusového ovoce. Ze všech má nejkyselejší a nejtrpčí chuť. To, že obsahuje hodně vitamínu C (kyseliny askorbové), vědí už malé děti ve škole. V literatuře se udává, že obsah vitaminu C v syrovém oloupaném citrónu je 53 mg / 100 g citronu, přičemž denní potřeba vitaminu C pro dospělého člověka se zpravidla udává mezi 75 – 100 mg. Kyselina askorbová, je jednou z nejdůležitějších mikroživin a ovlivňuje množství tělesných funkcí v organismu. Známý je její příznivý vliv na imunitu a obranyschopnost. To však není vše. Vitamín C hraje důležitou roli při vychytávání a likvidaci volných kyslíkových radikálů, které přirozeně vznikají v organismu při běžných metabolických procesech.

Vitamín C – super antioxidant i proti virům

Při zánětech, infekcích, traumatech, dlouhodobých stresech nebo dalších závažných onemocněních vzniká v těle tak velké množství nestabilních radikálů, že organismus je nemusí být schopen vlastními silami eliminovat. Přebytek radikálů ohrožuje tělesné buňky, bílkoviny a DNA s rizikem jejich poškození a možnosti vzniku (i závažných) negativních důsledků pro zdraví. Tehdy se uplatní důležitá role konzumace vitamínu C, který díky své schopnosti darovat své elektrony působí jako antioxidant a zbavuje tak tělo škodlivých a nežádoucích látek. Známý je pozitivní účinek vitaminu při virových infekcích a v literatuře jsou i údaje o možném protivirové působení vitaminu C díky jeho přímé vazbě na struktury viru a následné likvidaci virů. Vitamin má i další příznivé účinky, například zlepšuje vstřebávání železa z tenkého střeva do krve a zpevňuje stěnu cév.

Fytochemikálie v citronech

Citrony však obsahují i ​​další látky rostlinné povahy, tzv. fytochemikálie. Jsou to velmi důležité látky, které se vyskytují v rostlinách a pro člověka – konzumenta hrají velmi významnou roli. I když nejsou pro organismus esenciální, čili jejich konzumace v potravě není naprosto nezbytná, jejich pozitivní úloha při prevenci nádorových, zánětlivých a srdečně – cévních chorob je taková významná, že jejich pravidelný a dostatečný příjem lze pouze doporučit. Někdy se jim říká také rostlinné mikroživiny nebo biologicky aktivní látky. Nejsou sice široké veřejnosti takové známé jako vitaminy nebo minerální látky, ale jejich význam pro organismus je značný a měli bychom je v rámci zdravé výživy pravidelně přijímat ve vybraných potravinách.

Sponzorováno

Citrony jsou důležitým zdrojem těchto látek. Patří mezi ně například látky zvané terpeny nebo polyfenoly či flavonoidy. Tyto mikroživiny mají také antioxidační, jakož i protizánětlivé účinky. Navíc se jim přisuzují i protirakovinné vlastnosti. Podle závěrů Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF, World Cancer Research Fund , 2007) je velmi pravděpodobné, že citrusové ovoce včetně citronů chrání ústní dutinu, hrtan, hltan i jícen před rakovinou.

Protirakovinný účinek citrusového ovoce

Protirakovinný účinek je závislý na dávce konzumovaného ovoce. Podobné pozitivní výsledky se sledovali při prevenci rakoviny žaludku nebo plic. V literatuře se uvádí, že pozitivní účinek citrusů, zvláště citronů bohatých na vitamin C a další antioxidanty při prevenci nádorových onemocnění různých orgánů je u některých orgánech pravděpodobný (například jícen, žaludek), u jiných jsou důkazy pozitivního vztahu hodnocené jako přesvědčivé. Mechanismus protinádorového účinku citronů i dalších citrusových plodů jsou někde objasněny, jinde zůstávají nejasné. Ví se však, že fytochemikálie z tohoto ovoce příznivě zasahují enzymatických procesů a metabolické regulace buněk.

Dobrou alternativou k citronům jsou další citrusové plody (pomeranče, mandarinky, grapefruity a limetky). Podobné příznivé účinky mají i citrusové šťávy.

Citron jak prevence nádorových onemocnění

Význam citronů bych viděl především při prevenci nádorových onemocnění. Léčba rakoviny (chemoterapie, radioterapie a operace) patří do rukou specialistů – onkologů a chirurgů. Úloha časté a vydatné konzumace ovoce a zeleniny při léčbě nádorových onemocnění, jmenovitě citronů, je spíše podpůrná a v žádném případě by neměla nahradit účinnou onkologickou léčbu.

Zastoupení živin v citronech

Energie 29 kcal
121 kJ
Voda 89g Vitamín C 53,0 mg
Bílkoviny 1,1g Vápnik 26 mg
Sacharidy 9,32g Draslík 138 mg
Tuky 0,3g Horčík 8 mg

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi citrony a pijete třeba vodu s citronem? Napište nám do komentářů.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Citrony jako prevence proti rakovině”

    1. jarmila napsal:

      Dobrý den chtěla bych se jenom zeptat. Mám nález na prsu – rakovinu. A chtěla jsem informaci můj známý mi doporučil nejíst citrony, že jsou na rakovinu velice škodlivé, že prý způsobují překyselení žaludku, Je to pravda?
      Já mám citrony moc ráda a čaj si bez citronu nedovedu ani představit.

      děkuji

    2. […] Citrony jsou bohatým zdrojem chemických sloučenin posilujících obranyschopnost organismu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a také bránit některým buněčným změnám vedoucím např. k rakovině. Citrony tak slouží jako prevence proti rakovině. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva